hizmet sektöründe pazarlama

Pazarlama başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bunun yanında konuya ürün pazarlaması açısından yaklaşıldığında işlem hizmet pazarlamasına oranla biraz daha kolay sayılabilir. Sonuç olarak ürünüm tanıtımı yapılır ve tüketiciler için ürünün faydalarını temel alan bir kampanya oluşturulur ve yürütülür. Kampanya sonucu ürün satılır. 

Oysaki hizmet satışı yapıyorsanız durum daha farklıdır. Böyle bir durumda piyasaya sunulan somut bir ürün değil, işi yapabilme yeteneğinizi pazarlamak gerekir. Kendi hakkınızda ve /veya birlikte çalıştığınız ekip hakkında hizmet pazarlaması, hazır bir ürünü tanıtmaktan daha zordur.

Geleneksel Fikirlerin Ötesine Geçin

Hizmet sektöründe pazarlama için geçmişten bu yana müşteri tarafından aranan 2 önemli kriter vardır. Israrlı olarak aranan bu 2 özellik şunlardır:

 • Güvenilirlik,
 • Saygınlıktır.

Bunu sağlamak için geleneksel yöntemle pazarlama yapılırken önemli olan müşterilere ulaşabilmektir. Bunu geleneksel yöntemle başarabilmek çok yüksek maliyet harcamaları gerektirir. Ayrıca ne kadar yüksek maliyet ödenirse ödensin istenilen miktarda kişiye ulaşılamayabilir.

Bu amaçla özel promosyonlar ya da teşvikler sunmak iyi bir yoldur. Ayrıca fiyatlandırma yapılırken sizin ihtiyaçlarınızı ve müşterini beklentisini iyi dengelemek gerekir.

Bunun yanı sıra dikkate edilmesi gereken bir başka noktada sadık müşterilerle bağlantıyı kesinlikle koparmamaktır. Bu da dengeli olması gereken bir konudur. Müşteriler hatırlanmak isteseler de, taciz edilmeye tahammül etmezler.

Hizmet Pazarlaması Nedir?

Hizmet pazarlama öncesinde hizmet kavramını açıklamak daha doğru olur. Hizmet bir faaliyetin tüketicilerin talep ve isteklerini giderici olması olarak tanımlanabilir. Yani bir kitlenin belli konulardaki ihtiyaçlarını karşılayan bir süreç ortaya koyuyorsanız hizmetten söz edebiliriz.

Hizmet pazarlaması; tanıtım,  fiyat, yer ve ürün olarak tanımlanan hizmet karmasını içine alan bir kavramdır. Bir hizmetin tüketiciye ulaştırılarak bir ihtiyacın karşılanması süreci hizmet pazarlaması olarak nitelendirilebilir.

Bir işletme bir eğitim geliştirerek satışa sunuyorsa hizmet pazarlaması yaptığından söz edilebilir. İşletmeler geliştirdikleri bir hizmeti pazarlayabilmek için çeşitli stratejiler kullanabilirler. Ancak bir hizmetin pazarlanabilmesi için belli özellikleri taşıması gerektiğini unutmayalım;

 • Pazarlanacak hizmet belirli bir profesyonellikte oluşturulmalıdır.
 • Hizmeti alan tüketicilere katacağı belli özellikler ve sonuçlar olmalıdır.
 • İnsanların kendini geliştirmesine yardımcı olmalıdır.
 • Yüz yüze ya da online ortamda pazarlanabilecek şekilde geliştirilmelidir.
 • Tüketicilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte olmalıdır.

İşletmelerin bir hizmeti pazarlayabilmek için çok farklı kanalları olabilir. İşletmeniz tarafından ya da bireysel olarak geliştirdiğiniz bir hizmetin öncelikle fiyatı da önemlidir. Özgün bir hizmet pazarlaması yapıyorsanız fiyat belirleyici siz olabilirsiniz. Ancak aynı hizmeti sizden başka veren işletmeler de varsa mutlaka rakiplerinizden farkınızı ortaya koyacak şekilde fiyatlandırmalısınız.

Hizmeti pazarlayabilmek için reklam yatırımlarınızı iyi yapmanız gerekir. Ayrıca insanlara hizmetinizden faydalandıklarında neler kazanabileceklerine dair doğru ve doyurucu bilgi vermelisiniz.

Fiziksel Ortam Önemlidir, Pekiyi Yeterli midir?

Bütün bu dengelerin sağlanmasının yanı sıra müşterilere hizmet sunacağınız fiziksel ortamın düzenlenmesi de pazarlamanın başarısı için çok önemlidir.  Fakat günümüzde kesinlikle yeterli değildir.

Fiziksel ortam müşteriyi çekse dahi öncelikle önemli olan müşteriye ulaşmak ve varlığınızı duyurmaktır. Yazının bundan sonraki bölümlerinde en etkili pazarlamanın nasıl olacağına değiniyoruz.

Müşterilerinize Nasıl Erişebilirsiniz?

Bugün en geniş müşteri kitlesine, en az maliyetle, en hızlı ulaşmanın tek yolu internetten yararlanmaktır. Müşterilerinize geleneksel yöntemlerle ulaşmaya çalışarak başarılı olabilirsiniz ama ne olursa olsun internet üzerinden ulaşılabildiği kadar geniş bir kitleye geleneksel yöntemle ulaşılabilmesi mümkün değildir.

Bunun sağlanabildiği tek yöntem doğası gereği internettir. 

Hizmet Sektöründe Pazarlama İçin Hangi Yöntem Benimsenmeli?

Hizmet sektöründe pazarlama için çeşitli yöntemler denenebilirse de bu konuda dikkat edilmesi gereken bir faktör de fiyatlandırmadır. 

Bu konuda stok ve depolama maliyeti ilk endişe olmayacağı için, ek hizmetler de paketlenerek satışa sunulan teklif tutarı arttırılabilir. Ayrıca hizmet sektöründe bir başka ayrıcalık da klasik pazarlama tekniklerinin her zaman işe yarayacağının garantisi olmamasıdır.

Bu nedenle geleneksel yöntemle işe yarayacak pazarlama tekniğinin bulunması için pek çok pazarlama yönteminin denenmesi gerekmektedir.

Hizmet Sektörü İçin Dijital Pazarlama

Geleneksel yöntemle yapılan hizmet sektörü pazarlaması ne kadar detaylı planlanmış ve incelikle uygulanmış olursa olsun, yine de dijital pazarlama ile elde edilen sonuçla rekabet edemez. İşte tam bu noktada profesyonel bir dijital ajans ile çalışılmasının önemi ortaya çıkar. Eğer hazırladığınız sitenin uygun daha doğrusu mükemmel bir web tasarımı yok ise müşteriler sitenizden hiçbir şey sipariş etmeden hızlı bir şekilde çıkarlar. Oysaki profesyonel bir dijital ajans olarak size kullanımı kolay, gezinirken müşterinin çeşitli seçenekleri görerek, değerlendirebileceği bir web sitesi hazırlıyoruz.

Markanızı Dijitale Taşıyın

Hizmetinizin mükemmelliğini müşteriye hissettirmek ya da müşterinin sizden hizmet alması ile ne kazanacağını ona hissettirmek için hazırlayacağını web sitesi mutlaka profesyonel bir dijital ajans tarafından yapılmalıdır. Böylece müşterileriniz hakkında en etkileyici web sitesini hazırlayabilirsiniz ve web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlarsınız. Ayrıca web sitenize giren alıcıları bu sitede mümkün olduğu kadar çok oyalayabilmek için gerekli video ve görsel içerikler ile metinlerin profesyonel bir dille yazılması gereklidir. 

Böylece müşterilerinize sizden hizmet almaları halinde hayatlarının nasıl daha kolay, daha uygun maliyetli ya da daha eğlenceli hale geleceğini anlatabilme fırsatını yakalarsınız.

Bu konuda deneyimli personelimiz sizin müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri inceleyerek, müşterilerinizin bu alandaki temel beklentilerini, endişelerini ve karşılaştıkları problemleri araştırarak web sitesinde bunları aşmaya yönelik bilgiler verecektir. Böylece müşteri üzerinde güven kazanırsınız.

Müşterinin güvenini kazanmak müşteriyi kazanmak demektir.

 Dijital ortamda sadece Google’ı her saniye yaklaşık 67.000 kişi kullandığını düşünürseniz, sizin işletmenizi sadece Google üzerinden her saniyede 67.000 kişiye ulaştırma şansını yakaladığınız ortaya çıkar. 

SEO Yapın

İşletmenizde kullanılabilecek pek çok pazarlama stratejisi le hangi stratejinin sizin şirketinize uygun olacağını kestirmek çok uzun zaman ve emek isteyen bir çalışmadır. Bu nedenle hazırlanan sitenin  SEO uyumlu olup, üst sıralara çıkması için uzun yıllarda edindiğimiz deneyimlerimizi sizin için kullanmamıza izin verin.

SEO şu şekilde tanımlanabilir. SEO arama motorlarında  web sitesinin sıralamasını üst sıralara çekmek ve hem sayfa içi teknik,  hem de sayfa dışı teknikler kullanılarak çevrimiçi varlığın oluşturulabilmesi için uygulanması gereken bir teknik çalışmadır.

SEO çalışması ile hem çevrimiçi hem de çevrim dışı olarak müşterilerinizin size ulaşmasını sağlıyoruz. Çevrim içi ulaşımı sağlamak için yaptıklarımız şunlardır:

 • Anahtar kelime araştırmaları
 • Uygun anahtar kelimeler ile vurucu görsel ve yazınsal içeriklerin oluşturulması, 
 • Sayfanızın hızını olabilecek en optimize düzeye yükseltilmesidir.

Çevrim dışı olarak müşterilerin size ulaşması için sunduğumuz hizmetler ise şunlardır:

 • Link oluşturulması,
 • Sosyal medya üzerinden şirketiniz için pazarlama faaliyetinin sürdürülmesi,
 • E –posta yollayarak müşterilerinize ulaşılmasıdır.

Hem sayfa içi, hem de sayfa dışı yöntemleri kombine olarak kullanıyoruz ve sizin için en uygun hedef kitleye ulaşıyoruz.

Hizmetlerinizi pazarlamak için SEO tekniği kullanılması şirketinizin tekliflerinin geniş bir kullanıcı tabanına sunulması anlamına gelir. Böylece konu ile ilgilenen müşterileri çekersiniz ve müşterilerinize de daha fazla dönüşüm yapma şansınız olur.

Sosyal Medyada Var Olun

Hizmet sektörü pazarlamasında pazarlama yapmak isteyen şirket öncelikle kendisine ait bir web sitesi  oluşturmalıdır. Daha sonra bu sitenin bilgilerini Facebook, LinkedIn, Twitter ya da bunu gibi uygun bulunan diğer sosyal ağlarda paylaşarak, pazarlamanın başarısının pik yapmasını sağlamalıdır.  

Bütün sektörler gibi hizmet sektöründe de rekabet çok fazla olduğu için aradan sıyrılabilmek için firmanızın varlığını olabildiğince duyurmalısınız. Bu amaçla ulaşılabilen bütün sosyal ağlarda iş sayfaları ve profiller oluşturulmalıdır. Daha sonra da sayfalarda gezinen ve interaktif iletişime giren müşterilere en kısa sürede cevap verilmesi ve ilgili güncellemelerin gönderilmesi gereklidir. 

Sosyal medyadan size ulaşan alıcı, pazarladığınız hizmeti derhal almasa dahi tanıdıklarına sizden bahsedebilir. Bu da önemli bir avantajıdır.

Kulaktan Kulağa Değil, Ekrandan Ekrana Yayılın

İnsanlar atık birbirlerini dahi ekranda dinliyorlar. Bu nedenle ekranda gözükmek ve bir ekrandan diğerine sıçramak başarılı olmanın garantisi sayılabilir.

Bu alanda ınfluencer pazarlama ile müşteriler üzerinde farkındalık yaratılması olabilecek en iyi seçeneklerden bir tanesi sayılabilir. Forbes dergisinin yaptığı bir yayında ınfluencer pazarlamanın günümüzde endüstriyel pazarlamanın kaldıracı haline geldiğinden bahsediliyordu.

Müşterinin talep ettiği hizmetin şirketin sunduğu hizmet ile karşılanıyor olduğunun bildirilmesi hem satıcı, hem de alıcı için bir kazan –kazan durumu oluşturur. 

Bu konuda hizmet sektöründe pazarlama çalışmalarımızda ınfluencer pazarlama ile hedef kitleye dikkat çekici ve ilginç içerikler sağlayarak marka bilinirliğini oluşturuyoruz ve başarılı oluyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir