holistik seo

Holistik SEO, diğer anlamı ile bütünleyici SEO, SEO çalışmalarına bütünsel bir bakışı ifade eder. Sosyal medya, strateji, kullanıcı deneyimi, içerik pazarlama ve diğer teknik çalışmalar SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Google sıralamalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız geleneksel SEO çalışmalarını bir kenara bırakıp, holistik SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Özetle bütünleyici yani holistik SEO, geleneksel, herhangi bir kurala dayanmayan, eski SEO çalışmalarına karşı, yenilikçi SEO ekolünü ifade etmektedir.

Günümüzde çoğu SEO firması, işlemlerini geleneksel SEO çalışmalarıyla yürütmektedir. Holistik SEO ise bu çalışmaları bir kenara bırakarak yenilikçi bir SEO çalışmasını benimsemektedir. Bu sayede günün şartlarına daha iyi uyum sağlayarak başarılı bir SEO çalışması yürütülebilmektedir.

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO uzun vadede müşterilerden daha iyi ve fazla dönüşüm sağlamak ve daha fazla trafik sağlamak için çeşitli pazarlama yöntemleri, metotları ve tekniklerinin uygulanmasıdır. Geleneksel SEO çalışmalarından farklı olarak kullanıcıya yöneliktir. Bununla beraber kullanıcıların memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Web sitesini geliştirirken online kanalları ve pazarlama yöntemlerini kullanan bir pazarlama stratejisidir. Çok fazla bilinen SEO stratejilerinden farkı ise şu şekilde liste halinde açıklanabilir.

 • Olabildiğinde organik bir şekilde backlink stratejisi oluşturmak.
 • Anahtar kelime yerleşiminin hem arama motorlarına göre hem de kullanıcılara göre sağlanması.
 • Tek kelimelik anahtar kelimelere yoğunlaşmamak. Bunun yerine arama hacmi düşük olsa da kullanıcıların direkt olarak aradığı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak.

Holistik SEO Çalışması İçin Neler Yapılabilir?

 • Öncelikle link yapısını kullanıcı odaklı olarak oluşturmalısınız.
 • Anahtar kelime olarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz.
 • Kaliteli içerik paylaşılarak web sitesi sürekli güncel tutulmalıdır. Unutmayın, siteniz ne kadar güncelleniyorsa Google botları o kadar çok sitenize ziyaret gerçekleştirecektir. İçeriğin kaliteli olması ise kullanıcıların daha fazla süre sitenizde kalacağı anlamına gelebilir.
 • Adwords ve sosyal medya platformlarında da bulunulmalıdır. Buralardan destek alarak olabilecek maksimum faydayı sağlamanız gerekmektedir. Bununla beraber link çıkışları, diğer dijital kanallarda da yapılıyor olmalıdır.
 • Görünür ve belirgin bir şekilde sosyal medya butonları eklemelisiniz. Konumlama, ziyaretçilerin kolay ulaşabileceği şekilde ayarlanmalıdır.
 • Hizmet edilen sektör ve rakipler iyi analiz edilmelidir. Yapılan analiz sonrasında rakiplerden bir şekilde farklı, pozitif ayrışma yaşamak zorundasınız.

Yukarıda sayılan maddeler hali hazırda SEO açısından da uygulanmaktadır. Fakat holistik SEO çalışmasında bu işlemler daha detaylı bir şekilde yapılmaktadır. Holistik SEO bütünsel bir yapıda olduğu için bütün dijital kanallarda aynı anda hareket edilmelidir. Sosyal medya platformlarından ve Adwords reklamcılığından destek alınmalıdır. Bu kanallar yoluyla link çıkışı sağlanmalıdır. Sonuç olarak holistik SEO bütünlük anlamına gelmektedir ve bu bütünlük sağlanırken tüm dijital kanallar kullanılmalıdır.

Holistik SEO Nasıl Uygulanır?

 • Backlink Çalışmaları Organik Olacak Şekilde Yapılmalıdır!

Holistik SEO stratejisinde istenilen en önemli şey üretilen içeriklerin tamamıyla doğal bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Bu tür bir doğallıktan elde edilen backlinklerin değeri oldukça fazladır.

 • Anahtar Kelimeler Ziyaretçi Beklentisine Göre Seçilmelidir!

Holistik SEO‘da önemli olan iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktır. Bu amaçla da tek kelimelik anahtar kelimelerin kullanılması yerine iki kelimeden daha uzun olan kelime öbeklerinin yani long taillerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Mesela aranma hacmi çok daha fazla olmasına rağmen holistik seo kelimesi yerine aranma hacmi düşük olan ”holistik seo nasıl uygulanır” cümlesinin anahtar kelime olarak kullanılması önerilmektedir. Çünkü kullanıcı holistik seo’nun detaylarını iyi bir şekilde öğrenmek için çok daha uzun cümlelerle arama yapacaktır.

 • İçerikler Güncel Tutulmalıdır!

Holistik SEO her aşamada kullanıcıyı önemsemektedir. İçeriklerin 5-6 hatta 10 senelik değil mümkün olan en güncel haliyle yenilenmesini önermektedir. Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi açısından oldukça değerli olan bu adım ziyaretçilerin çok daha uzun süre sitenizde kalmasını sağlayacaktır.

 • Paylaşılan İçerikler Sosyal Medya Kanallarında Paylaşılmalıdır!

Holistik SEO stratejisinde üretilen içeriklerin mutlaka hızlı bir şekilde sosyal medya kanallarında paylaşılması istenmektedir. Arama motoru botları sosyal medyadan gelen link sinyallerine hızlı bir şekilde yanıt verdikleri için sıralamaya girmek bu sayede daha fazla kolaylaşmaktadır. Üretilen içeriklere kullanıcıların görebileceği bir konumda sosyal medya paylaşım butonları da koyulması da bir başka önemli detay olarak karşımıza çıkmaktadır…

 • Rakip Siteler İyi Bir Şekilde Analiz Edilmelidir!

Holistik SEO, kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca iyileştirme eğiliminde bir SEO stratejisi olduğundan dolayı rakip sitelerin iyi bir şekilde analiz edilmesi tavsiye edilmektedir. Rakip sitelerdeki eksiklikler saptanıp kendi web sitenizde kullanıcı deneyiminin daha iyi bir konuma getirilmesi bu SEO stratejisinin en önemli adımıdır…

Kaynakça:

 1. https://yoast.com/holistic-seo/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir