Hreflang Etiketi

İnternet siteniz ile ilgili global çapta bir planlamanız bulunuyorsa Hreflang etiketine oldukça ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Global SEO alanında Google’un vurgu yaptığı en önemli detaylardan birisi şüphesiz ki Hreflang etiketleridir. Bu etiketler doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde sitenizin hızlı bir büyüme içerisine girmesi gayet mümkünüdür. Şayet birden fazla dil seçeneğini web adresiniz içerisinde bulunuyorsa da Hreflang etiketleri doğru kullanılmak zorundadır. Maalesef ki günümüzde birçok web sitesi Hreflang etiketlerini yanlış bir şekilde kullanıyor Bu rehberde global SEO yapmak isteyen bireylerin en önemli detaylarından birisi olan Hreflang hakkında bilgileri sunacağız.

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang etiketi, internet sitelerinde yer alan benzer ama farklı dil ve bölge hedeflenmesine sahip içeriklerin ayrıştırılmasını sağlayan ve bunu arama motorlarına bildiren etiketler olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir deyişle Hreflang etiketi; belirli bölgelerdeki kullanıcıları hedefleyen içeriklerin tüm dünyada bulunan kullanıcılara erişebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede arama sonuçları üzerinde dil ve bölge URL’si üzerinde görünürlük kazanabilirsiniz. Bu görünürlüğü kazanmak için Hreflang etiketi kullanımı şarttır.

Web adresinizde birden daha fazla dil seçeneği bulunuyorsa; hreflang etiketi kullanmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Ancak hreflang etiketi kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Günümüzde ‘’oldukça basit’’ olarak nitelendirilse de birkaç küçük hata istenmeyen durumlar doğuracaktır. Oldukça önemli bir eklenti olan SEMRush’un paylaştığı verilerde neredeyse yarı, yarıya kadar web adresleri yanlış kodlamalar yapmaktadır. Bunun olması sitenizi dezavantajlı bir noktaya taşıyacaktır. Bu yüzden hreflang etiketi önemsenmesi gereken alanlardan birisidir.

Hreflang Etiketi Hataları

Hreflang etiket hataları arasında oldukça yaygın olan sorunlardan birisi de; hedeflenen bölgelerde remi ana dilin yanı sıra farklı bir dili konuşan kullanıcıların hedeflenmesi durumunda dil kodunun aynı olarak kullanılmamasıdır. Hedefiniz aynı bölge içerisinde yaşayan ve farklı dili kullanan kullanıcılar ise ülke ve dil kodunu eksiksiz olarak eklemeniz şarttır. Aksi takdirde istenmeyen durumlar doğacaktır. Küçük bir örnek vermek gerekirse Rusça konuşan bireyleri hedefliyorsanız hem bölge, hem de il kodunu kullanmanız faydalı olacaktır.

Hreflang etiketlerinin hatalı kullanımları bahsettiğimiz gibi oldukça yaygındır. Bu etiketin yanlış kullanıldığı noktalardan birisi de hreflan ve canoncial etiketlerinin birlikte kullanmasıdır. Bunun yapılmaması gerektiğini söylemekte fayda var. Eğer ki sayfanız canonical etiketi kullanmışsanız hreflang etiketi kullanmamalısınız. Eğer aynı dakikalarda kullandıysanız aramam motoru algoritmaları ne yaptığınız anlamama ihtimali olacaktır. Bu bilinmezlik de indekslenme hatalarını beraberinde getirebilmektedir. Kimi zaman canonical ve hreflang etiketlerinin birlikte kullanılması indeks alınmamasına sebep olabilmektedir.

Hreflang etiketlerinin kullanımı sırasında oldukça fazla yapılan ve önemli bir hata ise kodların yanlış sayfaları göstermesidir. Göstermek istediğiniz sayfanın hreflang etiketini yer almaması olarak da denilebilir. Herhangi sayfaya hreflang etiketi ekleme işlemini gerçekleştirdiyseniz ve sayfadaki ek dillerin farklı biçimlerini de göstermeniz durumunda ek dillerdeki biçimlere de ayrıyeten hreflang etiketinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemin yapılmaması durumunda arama motoru sayfayı tespit etse dahi hreflang etiketinin doğru olmamasından kaynaklı şaşırabilir. Bu durumda sizlerin pek istemeyeceği sonuçları getirir.

,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir