html seo

Html; Hyper text metin formatı olup, günümüzde web sitelerinin yazımında kullanılan bir tekniktir. HTML site esasında tüm siteleri kapsayan genel bir ifade olsa da, bu formatın ayrı tutulmasının nedeni, bu sitelerin statik siteler oluşu ve veri tabanı kullanmayışıdır. Bir başka deyişle, aslında ASP veya PHP olması fark etmeksizin, sitelerin okunan önyüzlerinin dili aslında HTML’dir. Veri tabanı kullanmayan ve her sayfası tek tek elle üretilen sitelere genel olarak html site denir. HTML SEO kavramı da bununla ilişkilidir. Site üzerinde veri tabanı olmaması ve dolayısıyla bazı uygulamaların eklenti biçiminde çalıştırılamıyor olması ciddi bir iş yükünü de beraberinde getirir. Html SEO nasıl yapılır konusunu irdeleyelim.

Html ve Dinamik site farkı nedir?

Html siteler, her sayfası ayrı ayrı okunan sitelerdir. Bu sitelerde ilgili sayfa dışında çok fazla kaynak çekilmez. Tüm veri tek sayfa içerisinde yer aldığından, aslında bu sitelerin yükleme hızları dinamik, yani diğer kaynaklardan yoğun veri çeken sitelere göre daha yüksektir. Bu siteler daha kolay açılıyor ve yükleniyor olsalar da maalesef bu sitelerin mevcut teknoloji koşullarında dinamik sitelerle mukayese edilmeyecek kadar geride olduğunu söylemek gerekir.

Statik, yani html siteler, sayfa üzerinde yapılacak değişikliğin doğrudan o sayfanın kaynak kodu üzerinde yazıldığı sitelerdir. Çoğunlukla bir kullanıcı paneli yoktur ve tüm girdilerin ilgili sayfa üzerinden yapılması gerekir. Bu nedenle html sitelerin SEO ayarlarının yapılmasında da belli düzeyde uzmanlık gerekli olacaktır. Html kodlarını yazabiliyor olmak, satırları uygun şekilde girmek ve yönetmek, SEO ayarları bakımından son derece önemlidir.

Dinamik sitelerde ise böyle bir sorun genellikle yoktur. Ana kod üreticisi sayfaya bir yönetim paneli koyarak, sayfaları görsel editör ile yönetebilmenize imkan tanır. Böylece kod hatası yapmanızın da önüne geçilmiş olur. Ayrıca yönetim arayüzü olan ASP ve PHP dinamik sitelerde meta verilerinin girişi de kolayca yapılabilir.

Html sitelerde bir başka sorun analiz araçlarının kullanımıdır. Örneğin; sitenize link taraması yapıp analiz haline getirebileceğini bir eklentiyi kurmanız oldukça zordur. Bunun için sitenizi yine dinamik bir forma taşımanız gerekebilir. Site için bağlantılar SEO için son derece önemli kavramlar olduğundan bu noktadaki zorluk büyük bir probleme dönüşebilir. Statik sitelerde kelime sayımı dahi esasında bir problemdir. Her şeye rağmen html bir site kullanıyorsanız, sırasıyla aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

HTML SEO Ayarları

  • Httaccess yapılandırmasını yapın

Html sitelerde, tüm sistem manuel olarak yönetilir. .htttaccess gibi sitenizin bir çok fonksiyonunu yönettiğiniz alt sayfayı çok iyi yapılandırmanız gerekir. 301 yönledirmeleri, gzip ayarları, cache ayarları gibi ayarların buradan yapılması gerekir. Bu ayarları gereksinimlerinize göre farklı şekillerde yapabilirsiniz.

  • Robot.txt dosyasını yapılandırın

Sitenize gelen robotların yönetilmesi için gerekli olan robot dosyası, hangi sayfaların indeksleneceğine, hangi robotların reddedileceğine ve site haritalarının konumuna karar verdiğiniz dosyadır. Bu ayar SEO bakımından oldukça önemlidir.

Sitenizin ana dizininde bir site haritası olması pozitif bir skor olacaktır. Ancak statik sitelerde bu sayfa kendiliğinden yenilenmediği için Site haritalarını anlık olarak güncellemeniz gerekeceğini unutmayın.

  • Sitenizin link yapısını not alın

Sitenizin çok sayfalı bir site olma yolunda bir eğilimi varsa, link yapısını not almalı ve sürekli güncellemelisiniz. Aksi halde karışıklık yaşanabilir ve veri yolları hatalı hale gelebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için link structure çıktısı veren yazılımları kullanabilirsiniz. İleride tüm linkler görebilmeniz için bu adım önemlidir.

  • Eksiksiz kodlama yapın

Sitenizin <head> </head> kodları arasında meta kodlarınız, CSS ve Javascript kodlarınız yer alır. Bununla birlikte diğer tüm tanımlama bilgileri de sitenin bu kısmında yer alacaktır. Buraya gireceğiniz verilerin eksiksiz olması ve arama motoruna sitenizle ilgili veriyi eksiksiz biçimde sunması gerekir. Meta etiketleri başlıca; Author, keywords, description, language, abstarct gibi alanları içermelidir. Bunların dışında sosyal medya robotlarına iletilecek kodlar ve .httaccess içerisinde yerleştirilmiş bazı kodları da burada sunabilirsiniz.

  • SEO Etiketlerine Dikkat!

Sitenizin <head> kodları araında yer alan, description ve keywords; en can alıcı SEO meta anahtarlarıdır. Elbette Google burada olabildiğince bilgi verilmesini ister ama bu iki kaynak, Google’a sitenizle ilgili en temel bilgileri veriyor olduğundan asla boş bırakılmamalı ve doğru doldurulmalıdır. Bu noktada sitenizin içeriği ile bu kısmın uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Sitenizin içeriğinden farklı bir yapı söz konusu olursa, siteniz değerlendirmeye dahi alınmaz.

  • İçerik ve “alt” kodları

Sitenize gireceğiniz içerik, tüm diğer sitelerde olduğu gibi; SEO standartlarına uygun olmalıdır. Bunun yanında görsellerin isimleri, etiketleri ve “alt” kodları; SEO açısından büyük önem arz eder. Buradaki bilgileri de eksiksiz biçimde html olarak girmeniz zorunludur.

Tabii html bir siteyi kurarken kullanacağınız görsellerin boyutlarını da elle ayarlamanız gerekecektir. Buraya koyacağınız görselleri plugin ile küçültme şansınız olmayacağından, siteniz aşırı büyük boyutlara ulaşabilir ve yükleme hızı düşer. Zaten Google; sitelerde gereksiz büyüklüklerde görsel olması durumunda, yükleme hızına bakmaksızın negatif SEO puanını vercektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir