Bazı beklenmeyen durumlar ya da hatalı kurulumlar http error 500 hatası almanıza neden olabilmektedir. Özellikle htaccess dosyasının hatalı oluşumundan ya da WordPress güncellemelerinden dolayı meydana gelen bu hata durumu bazı düzeltmeler sonucunda önlenebiliyor. Bu yazıda http error 500 wordpress hatası nasıl düzeltilir üzerine derlenmiş farklı opsiyonları bulabilmeniz mümkündür.

500 hatası; sistemde bir sorun olduğunu anlatan ve aslında kendi başına bir anlamı olan bir kod yapısıdır. Çoğunlukla yönlendirme problemleri buna yol açar ki, örneğin; “bu sayfa çok sayıda yönlendirme yapıyor” biçiminde bir uyarı, 500 kodu ile birlikte izlenebilir. 

Hatanın ortaya çıkmasının birçok sebebi olabilir Tabii bu hatanın kendiliğinden oluşması bir iç sunucu hatasını da ifade edebilir. Sunucular; kendi içlerinde yine bir çok iç yönlendirmeye sahiptir ve hata kodu buradaki adreslendirmelerden kaynaklanıyor olabilir.

Eğer sitenize son zamanlarda müdahale etmediyseniz ve sizin dışınızda herhangi bir yazılımın müdahalesine izin vermediyseniz, sorunun kaynağını veri merkezinde arayabilirsiniz. Özellikle yanlış yapılandırılmış sunucular buna sebep olabilir.

500 Hatası Büyük Bir Sorun mudur?

Evet, 500 hatası oldukça ciddi bir sorundur. Bu kodu almaya devam ettiğiniz süre boyunca sitenize erişim ne kullanıcılar ne de botlar tarafından mümkün olur. Yani siteniz Google tarafından da ziyaret edilemez ve indekslerden silinmesi söz konusu olabilir.

Ayrıca Google; sürekli hata sayfası veren siteleri indeksinden çıkarma eğilimindedir. Bu sadece 500 hatası için değil, diğer tüm hata kodları için geçerlidir. Sitenin erişilebilir olması Google’ın görünürlük kriterlerinin başında gelir ve herhangi bir sebeple linkin hata vermesi ciddi bir sorundur.

500 ve diğer hata kodlarını sürekli almamak için yapılması gereken öncelikle sorunun kaynağını bulmaktır. Yazılımsal sebepler araştırılıp sorun kalıcı olarak uzmanlarca giderilebileceğiz gibi; basit hataları siz de giderebilirsiniz.

Http error 500 wordpress hatası sebepleri

http error 500 hatası birden fazla durumun sonucunda meydana gelebiliyor. Bu durumun meydana gelmesinde en büyük etken htaccess dosyasında yapılan yanlışlar olarak tanımlanabilir. Htacces dosyalarında meydana gelen bozulmaların düzeltilmesi de oldukça mümkün ve kolay. Bunun yanı sıra PHP hafıza sınırı sorunları ve bozulmuş WordPress dosyaları da hata almanıza neden olabiliyor. 

Htaccess dosyalarında meydana gelmiş bozulmalar

http error 500 hatası, alındığında akla ilk gelen bozulmuş htaccess dosyalarıdır. Bu hatanın giderilmesi için de ilk yapmanız gereken dosyanın adını değiştirmek olmalıdır. FTP kullanarak sitenizin yer aldığı klasöre giriş yapabilirsiniz. Bu alanda yer alan htaccess dosyanıza sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneğine tıklayın. Dosya adını orijinalinden daha farklı bir isimle değiştirebilirsiniz.

  • Bu işlemin yanı sıra htaccess dosyanızı yeniden oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bunun için de “ayarlar > kalıcı bağlantılar” sekmelerinden “Değişiklikleri Kaydet” seçeneğine tıklayın. Bu işlem doğrudan yeni bir htaccess dosyası oluşturacaktır.

Php bazlı hafıza sorunları

http error 500 hatası, yukarıda işlemlerin sonucunda da giderilmediyse bu durumda PHP sorunlarına bakmakta fayda olacaktır. Bunun için de ilk olarak hafıza sınırını arttırma işlemini yapmak gerekmektedir.

  • İlk olarak WordPress dizinize girmeniz gerekiyor. Burada bulunan “wp –config.php” doyasını indirmelisiniz. Bilgisayarınıza indirmiş olduğunu bu dosyayı NotePad gibi metin editörü sayesinde açabilirsiniz.
  • Dosyayı açtıktan sonra (‘WP_MEMORY_LIMIT’ , ‘300M’) ; kodunu “* That’s all, stop editing! Happy blogging.*” yazısının hemen üst satırına eklemeniz gerekiyor. Böylece PHP hafıza sınırınız artmış olacaktır. Bu işlemin ardından dosyayı kaydedin ve WordPress dizinine yeniden yükleyin.

Eklenti problemleri

http error 500 hatası, bazı eklentilerden kaynaklanan problemlerin sonucunda da oluşabilir. Bunun için de ilk yapmanız gereken var olan tüm eklentileri devre dışı bırakmak olmalıdır. Bunun için de yine WordPress dizinine giriş yapmalısınız. 

  • Burada bulunan wp-content klasörüne tıklayın ve plugins klasörünü açın. Klasörün adını değiştirin ve burada yer alan tüm eklentileri tek tek devre dışı bırakın.
  • Sayfayı yeniledikten sonra hata kodu gelmiyorsa sorunun eklenti bozulmasından dolayı meydana geldiği kesinleşmiştir. Şimdi yeniden aynı klasöre gelerek her bir eklentiyi etkinleştirin ve tek tek her birini devre dışı bırakarak sorunlu olanı bulmaya çalışın.
  • Problemli eklentiyi bulduktan sonra FTP kullanarak silebilirsiniz.

Http Error 500 Hatası Nedir?

http Error 500 hatası web sitenizin sunucusunda bir sorun olduğunu ortaya koyan bir hatadır. Bir web sitesine ait sayfayı açmaya kalktığınızda web tarayıcınızda bu sorunun olduğunu gösteren bir ekran alırsınız. Bu hata genel olarak htaccess dosyasının yanlış programlanmasına dayalı bir hatadır. Bunun dışında uyumsuz PHP ya da WordPress güncellemeleri de sorun ortaya çıkmaktadır.

Http Error 500 WordPress Hatası Neden Alınır?

Wordpress yöneticilerinin en çok yaşadığı hatalardan biridir. bu hatanın alınmasının nedeni bozuk htaccess dosyaları, hatalı dosya izinleri, komut dosyası zaman aşımı, uyumsuz PHP sürümü ya da WordPress güncellemeleri olabilir. Bu yüzden sebebi anlamak için bir araştırma yapmanız gerekir. Bu süreçte eklenti yükleme, tema yükseltme ya da güncellemeye bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Http Error 500 Opencart Çözümü Nedir?

http Error 500 Opencart hatası çok sık alınan bir hatadır. Bu hatayı çözmek için admin paneli üzerinden mağazalar bölümünden hata aldığınız mağaza seçiminden düzeltilebilir. Burada smtp ayarınızı yaparak mail protokolünü de smtp olarak ayarlamalısınız. E posta kısmı ile smtp e postanız aynı olduğunda genelde bu sorun çözülmektedir.

Http Error 500 WordPress Çözümü Nedir ?

Http Error 500 WordPress hatası için birkaç çözüm yolu vardır. Bunun için öncelikle sitenizi yedeklemenizde yarar vardır. Böylece bir sorun yaşarsanız sitenizin yedeği sizi kurtaracaktır. Bazı durumlarda eklenti indirme, güncelleme durumuna bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hata olabilir. Bu eklentiyi bularak sorunu çözebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yeni bir tane htaccess ya da web.config dosyası oluşturmak olacaktır. Ayrıca PHP bellek limitinizi arttırarak da sorunu çözebilirsiniz.

Http Error 500 Php Çözümü Nedir?

PHP bellek limitiniz anlaşma yaptığınız hosting firması ya da wordpress tarafından belirlenir. Sizler limitinizi aştığınızda WordPress sistemi otomatik olarak limiti arttırma yoluna gider. Ancak hosting firmanızın belirlediği limitin sınırının üzerine çıkılamaz. Bu yüzden http error 500 php çözümü için limitinizi yükselterek test edin. Sorun sürüyorsa hosting firmasından destek almanız sorunu kısa süre içinde çözecektir.

Kaynakça:

  1. https://www.ihs.com.tr/blog/wordpress-sitenizde-karsilastiginiz-500-internal-server-hatasi-nasil-%20duzeltilir/
  2. https://destek.turhost.com/wordpress-500-internal-server-error-cozumu/
1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir