içerik nedir, neden önemlidir

İnsanlar hayatın her döneminde bilgiye ulaşmaya çalışmıştır. İnsanların bilgiye ulaşma şekilleri her zaman farklıdır.  Merak duygusu her zaman insanları araştırmaya yöneltmiş ve deneme yanılmayla başlayan bu süreç bilimsel yöntemlerle devam etmiştir. Günümüzde en hızlı yayılan şey bilgidir. Hızla gelişen dijital dünyada insanlar bilgiye ulaşmak için çok çeşitli kanalları kullanmaktadır.  İnternet üzerinden bilgiye ulaşmak istediğimizde karşımıza içerik kavramı çıkar.

Bir amaca hizmet eden bir bilgiyi farklı kanalar üzerinden okuyarak ya da izleyerek öğrenebiliriz. Hayatımız içinde birçok detayı içerik olarak ifade edebiliriz.  Okuduğumuz kitaptaki her bilgi, gezdiğimiz blog sayfalarındaki tüm ölümler, internet üzerinde karşımıza çıkan tüm yazılar, dergi ve gazetelerde yer alan tüm konular, internet sitelerinde ya da video sitelerinde karşımıza çıkan tüm videolar ve görseller, her zaman karşılaşabileceğimiz ses kayıtları ve daha nicesi… 

Sizlere yukarıda saydıklarımızın neredeyse tamamı içerik olarak tanımlanabilir. İnternet dünyasında her gün karşımıza kaliteli içerik, içerik pazarlama  ve içerik stratejisi gibi konular karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu terimlerle birlikte içerik nedir, içerik kelimesini kullanırken ne kastedilmektedir? İşte bu soruların tamamına yazımızda cevap bulabilirsiniz. Sizlere içeriklerin önemini, içerikleri nerede kullanabileceğinizi, doğru içeriğin nasıl olacağını ve içerik türlerinin neler olduğunu açıklayacağız.  İçerik terimine sadece internet sitelerindeki metinler olarak bakmak çok yanlıştır. Haydi gelin bir bakalım, neymiş bu içerik denen şey?

İçerik Nedir?

İçerik sözlük anlamı; bir konuya ait olan düşüncenin yazılı ya da görsel olarak anlatımıyla ortaya çıkan düşünce olarak tanımlanabilir. Bizler ise internet dünyasında bu terim bir hedef kitlesini direkt olarak etkileyecek olan görsel ve sözcüklerin nicelik ve nitelik olarak belirli bir konuda bir araya getirilmesidir. Tabii içerik ilgi çekici biçimde bir araya getirilen metinlerdir. Ayrıca söz konusu görsel ve metinler bir bütün olarak sunulmalıdır.

İçerik terimi görsel ya da basılı olarak internet üzerinde web siteleri, bloglar, sosyal medya hesapları, videolar,  fotoğraf paylaşımları, RSS’ler, podcastler, elektronik kitaplar, dergiler, röportajlar, bültenler ve daha birçok konu için kullanılır. Hayatımız boyunca karşımıza tek ya da çift yönlü olarak çıkan tüm verilerdir. 

Markalar hedef kitlesindeki müşterilere ulaşmak ve markalarının dijital ortamda imajını oluşturmak için ürün ve hizmetleri hakkında içerikler paylaşmaktadır. Bu içerikler merak uyandıran görsel, işitsel ya da yazılı olarak hazırlanabilir. İnternet üzerinde kullanabileceğiniz çok sayıda içerik türü vardır. Yani web sitelerinde gördüğünüz her detayı içerik olarak adlandırabiliriz. Şimdi de karşınıza çıkabilecek ya da kullanabileceğiniz içerik türlerini inceleyelim; 

İçerik Çeşitleri Nelerdir?

İnternet üzerinde milyonlarca web sitesi vardır. Bu web sitelerinin hepsi kendine özgü bazı özelliklere sahiptir.  Her web sitesinde farklı içerik türleri kullanılır. Web sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarınızda hedeflerinize uygun şekilde çok sayıda içerik türü paylaşabilirsiniz. Bu içerikler arama motorlarında üst sıralara çıkmanız ya da ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanız için önemlidir. Bir web sitesinde kullanılabilecek içerik çeşitleri şöyle sıralanabilir;

Tanıtım Yazıları:  Başka bir web sitesi üzerinden web sitenizin linkini verdiğiniz reklam içerikleri olarak karşımıza çıkar. İnternet dünyasında tanıtım yazıları “Advertorial Metin” olarak geçmektedir. Bu yazıları web sitesinin sahipleriyle iletişim kurarak paylaşabilirsiniz. Bunu bir metinde belirli anahtar kelime çıkışlarıyla yapabilirsiniz. Tanıtım yazıları arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Dış SEO çalışmalarında en etkili backlink çalışmaları arasındadır. Yani bu yazı türünde başkaları sizi anlatarak sizlere referans olmaktadır. Bir tanıtım yazısından maksimum faydayı görmek istiyorsanız kaliteli biri içerik oluşturacak bir yazardan destek almalısınız.

Ürün Açıklaması: E ticaret sitelerinde yer alan ürünler hakkında oluşturulan içeriklerdir. İçeriğin satış sayfası ve kategori alanında ürün hakkında teknik bilgilere yer verilir. Kullanıcılara ürünü nasıl kullanacakları ve diğer detaylar hakkında bilgi verilir. E ticaret sitelerinin en çok ihtiyaç duyduğu içerik türleridir.

Blog İçerikleri: Son yıllarda ülkemizde de blog olarak açılan web sitesi bölümleri büyük bir artış gösterdi. SEO çalışmalarında bu yazılar son derece önemlidir. Web sitelerine organik şekilde ziyaretçi çekmenin en basit yollarından biri de web sitenizde blog yazıları hazırlamaktır. Bu yazılar üzerinden farklı anahtar kelimeler üzerinden kullanıcıların gerçekleştirdiği arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. İlgi çekici bir başlık,  dikkat çeken bir giriş, okuyucuya zevk veren kalitede bir içerik, tamamen deneyimlere dayanan etkili anlatımlar bir blog yazısının temellerini oluşturur.

Basın Bülteni: Haber değeri olan bir durumu insanlara ulaştırmak için medya üyelerine yolladığınız  sesli ya da yazılı iletişim kanallarıdır. Daha çok gazete, dergi, radyo, online basın ve televizyon istasyonlarında görev alan editör ya da gazetecilere mail yoluyla iletilmektedir. Halkla ilişkiler sürecinde tercih edilen bir içerik türüdür.  Özellikle kriz yönetimi çalışmalarında markaların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Kısa süre içinde çok geniş bir kitleye erişim sağlayabileceğiniz bir çalışmadır.

Reklam Metinleri:  İnternet üzerinde yer alan içerik türlerinden biri de reklam metinleridir. Bu metinler belirli anahtar kelimelere odaklanarak Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Google ADS ya da arama sonuçlarında hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Reklam metinleriniz profesyonel bir şekilde oluşturulmalıdır. İnternet üzerinden çok düşük reklam maliyetleriyle ürün ve hizmetlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Reklam metinleri hedef kitlenizin yapısına uygun, aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri barındıran etkileyici içerikler olmalıdır.

Eğitici İçerik: Eğitici içerikler özellikle öğrencilerin bilgiye ulaşmasını sağlamak için oluşturulan içerik türüdür. Genelde okullara ya da sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerle paylaşılan temel bilgilerdir. Eğitici içerikler öğrencilerin seviyesine uygun, dikkat çekici ve doyurucu olmalıdır. Eğitici içerikler genelde alanında uzman kişiler tarafından paylaşılmaktadır.  Eğitici içerik barındıran özel ya da kamu web sitelerini ziyaret ederek doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme Yazıları: Web sitesinde yer alabilecek diğer bir yazı türü değerlendirme yazılarıdır. Bu yazılar web sitenizdeki ürün ve hizmetlerin pazarlanması konusunda sizlere katkı sağlayacak yazılardır. Değerlendirme yazıları genelde tarafsız kullanıcılar tarafından oluşturulan ve potansiyel müşterilere ürünün kullanım deneyimleri hakkında görüş veren içeriklerdir.

Görsel İçerik: Web sitelerinde kullanılan en etkili içeriklerden biri görsellerdir. Her yazılı metin mutlaka görsellerle desteklenmelidir. İnternet sitenizde görsel paylaşırken dikkat etmeniz gereken ana unsur görsellerin sahipsiz olmasıdır. Ayrıca kaliteli görseller kullanmalısınız. Web sitesindeki içerikle alakalı olmayan, kullanıcıların ilgisini çekmeyen içerikler size fayda sağlamaz. Ayrıca web sitenizde yer alan görsel içeriklere  doğru anahtar kelimelerle açıklama girmelisiniz. Böylece arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Video İçerik: Videolar internet üzerinde kullanılan özel içeriklerdir. Son zamanlarda Youtube ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında kullanıcı kitlesinin gelişmesiyle birlikte video içerikler de reklam aracı olmaya başlamıştır. Videolar SEO açısından da web sitenize birçok fayda sağlamaktadır.  Oluşturduğunuz videolar mutlaka kaliteli olmalıdır. Ayrıca videoların içerikleri de sektörünüzle ilgili olmalıdır. Videolarınızda doğru etiketleri girerek arama motorlarında yükselebilirsiniz. Ayrıca uygulamalar üzerinde link vererek web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Röportaj: Yazarın bir konu hakkında okuyucuyu inandırmak amacıyla bir ürünle ilgili kaleme aldığı; görsel, inceleme ve ses kayıtlarıyla zenginleştirdiği yazılardır. Daha çok gazete ve dergilerde paylaşılsa da internette de son derece popüler içeriklerdir. Web siteniz ve markanız için röportajlara konu olarak ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz.  Kullanıcılar için markanıza tarafsız bir değerlendirme ve etkili bir reklam ürünü olarak karşımıza çıkarlar.

Haber Metinleri: İnsanları bilgilendirmek amacıyla haber değeri taşıyan bir olayın anlatıldığı metinlerdir. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda büyük ya da küçük haber sitesi vardır. Ayrıca haber siteleri farklı kategorilere göre haberler de yapmaktadır. Güncel hayatı takip ederek anlık hit getirecek ilgi çekici haberler sayesinde web sitenizi ön sıralara taşıyabilirsiniz. Ancak her gazetenin de haber sitesi olduğu için bu içeriklerde ilk sıralar çok zorlu olacaktır.

Vaka Analizi: Bu metinler bir projenin tüm detaylarının ayrıntılı şekilde anlatıldığı metinlerdir. Vaka analizleri üzerinde çalıştığınız projenin başarılı ya da başarısız olması durumunda yazdığınız metinlerdir. Bu metinler proje boyunca yapılan çalışmalar, doğru ya da yanlış tüm çalışmalar net olarak anlatılır. Günümüzde özellikle dijital pazarlama ve SEO çalışmaları için vaka analizleri kullanılmaktadır.

Bilimsel içerik: Belirli olgular ve ilkelere dayandırılan bilgileri kapsamaktadır. Bilimsel içerikler belirli bir süreç boyunca yürütülmüş deney ya da gözleme dayanan içeriklerdir. Bu içerikler belirli bir alanda uzman olan kişiler tarafından yürütülen araştırmalar ve gözlemler sonucunda elde edilen verilere ve sonuçlara göre oluşturulur.

Bilimsel içerikler nesnel bilgi anlayışıyla oluşturulur. Bu içeriklerin gelişigüzel bir şekilde reddedilmesi söz konusu olamaz. Bu içerikler herkes tarafından kabul edilecek ve aksi ispat edilmedikçe doğruluğunu sürdürecek içeriklerdir. Bilim yığılarak ilerleyen bir alan olduğu için bir bilimsel bilginin geçersiz olması aynı konuda yapılan araştırma ve gözlemler sonucunda yeni bir bilginin elde edilmesine bağlı bir durumdur.

İçerik Neden Önemlidir?

Dijital dünyada içerikler çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle internet üzerinde varlık göstermek isteyen tüm firmalar ve kişiler içeriklere önem vermelidir. Ancak ülkemizde bazı web sitesi sahipleri ve uzmanlar içeriklerin önemini tam anlamamaktadır. Peki bu içerikler neden bu kadar önemli? İçeriklere bu kadar anlam yüklemek doğru mu? İçeriklerin önemli olduğu birçok internet kanalında karşımıza çıkıyor. Dünyadaki dijital uzmanlar da her an içeriğin çok önemli olduğunu vurguluyorlar.

Bizler de size içeriğin neden bu denli önemli olduğunu anlatacağız. Dijital dünya her geçen gün büyüyen bir kara delik gibi ilerlemektedir.  Bu büyüme içeriğin önemli olduğunu düşündürebilir. Ancak web dünyasında içeriğin önemi büyümeden çok daha fazlası. İşte bir içeriğin neden bu kadar önemli olduğunu sizlere anlatalım;

 • 2019 yılında internet kullanıcıları 4 milyarı aştı, sosyal medyada ise bu sayı 3.5 milyonun üzerinde. Akıllı telefonları da eklersek 5 milyardan yüksek bir sayı ortaya çıkıyor. Dijital dünyada bu denli geniş bir kullanıcı kitlesi olması içeriğe olan ihtiyacı ortaya koyuyor.
 • İnternet kullanıcıları her zaman bilginin peşindedir. Genelde bir konu ya da ürün hakkında bilgi edinecek yollar arıyorlar.  Bu yüzden ürün ve hizmetlerinizi satabilmek için bilgi vermeniz de gerekmektedir.  
 • İnternet kullanıcıları bir ürünü satın almadan önce istedikleri bilgileri almak isterler. Bu yüzden potansiyel müşterilerinize doğru bilgileri vererek kolayca onları web sitenize çekebilirsiniz. Böylece potansiyel müşterileriniz artık sizin müşteriniz olacaktır. 
 • İnternet dünyasında her sektörde büyük bir rekabet ortamı vardır. Kalitenizi ortaya koymak için de kaliteli içeriklere ihtiyacınız var. Ziyaretçiler kaliteli içerik bulamadıklarında web sitenizi hemen terk edebilirler. Bu yüzden rakiplerinizin önüne geçmek için içerik çok önemlidir.
 • Web dünyasında erişimlerin önemli bir bölümü arama motorları üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden firmalar arama motorlarında daha iyi yerlere gelmeye çalışırlar. Bunun için de optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmaların temel çıkış noktaları ise içeriklerdir. Üst sıralara çıkmak için özgün içeriklere ihtiyacınız var. Her web sitesi spama düşmemek için kaliteli ve özgün olan bir metne yer vermek zorundadır.
 • İnternet üzerinde en önemli sorun güven ilişkisidir. Ziyaretçilerinizle aranızdaki ilişkileri güvenli yöne çekebilmek için etkileşimde bulunmanız gerekir. Sizler de yüksek kalitesi olan içerikler paylaşarak insanların size güvenmesini sağlayabilirsiniz.  Sunduğunuz ücretsiz bilgiler değerliyle insanlar ücretli bilgilerinize de ulaşmak isteyecektir.
 • Eğitim sektörü de dijital dünyaya taşınmaktadır. Bu yüzden insanlara her türlü eğitici içeriği uzmanlar tarafından oluşturulan içeriklerle vermeniz gerekir. Eğitici içerikler sayesinde ziyaretçilerinizin diğer yazılarınıza da ilgi göstermenizi sağlayabilirsiniz.
 • Arama motorları düzenli olarak içerik girişi olan web sitelerini daha üst sıralara çıkarır. Bu yüzden hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha üst sıralara çıkmak ve burada kalabilmek için düzenli olarak içerik oluşturarak web sitenizde paylaşmalısınız.
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sayfanızda ne kadar fazla durursa o arama motorlar tarafından o derece dikkate alınırsınız. Bunun yolu da kaliteli ve ilgi çekici içerikten geçer. Web sitenizdeki içeriği beğenmeyen ziyaretçi kısa süre içinde sitenizden çıkış yapacaktır.

İçerik Nasıl Olmalıdır?

İnternet dünyası hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu yüzden web siteleri arasında kaliteli içerik oluşturmanın önemi artmaktadır. Sizlere içeriğin neden önemli olduğunu anlattık. Şimdi de bu içeriği önemli hale getirmek için neler yapabilirsiniz, ondan bahsedelim. Çünkü kullanıcılar web sitenizde daha uzun süre vakit geçirmek için içeriğinizi yararlı bulmalıdır. İşte sizin için içerik nasıl olmalıdır sorusunun  cevabı;

Hedef Kitleye Hitap Etmelidir: Bir web sitesinde yer alan içerikler öncelikle hedef kitleye hitap etmelidir. Çünkü her web sitesinin belli bir ziyaretçi kitlesi vardır. Bu yüzden web sitesi sahipleri mutlaka yazı oluştururken hedef kitle analizi yapmalıdır. İçerikleri kimin için ürettiğiniz çok önemlidir. Hedef kitleye hitap etmeyen içeriklerin web sitenize hiçbir faydası yoktur. Kaliteyi belirleyen bir unsur da alacağınız faydadır.

Sektöre Uygun Olmalıdır: Her içerik belli bir sektör için yazılır. Bu yüzden hedef kitleyi belirledikten sonra Pazar analizi de yapmanız gerekir.  İçerik hazırladığınız sektörün yapısı ve rakipler çok önemlidir. Rakiplerinizin önüne geçmeyen içerikler web sitenize trafik çekmez. 

Rakiplerinizin hangi içerikleri paylaştığı, nasıl yazılar yazdığını doğru şekilde analiz etmelisiniz. Arama motorlarında ilk sıralarda yer alan web sitelerinin başarılarını analiz ederek daha iyi yerlere gelebileceğiniz çalışmalar yürütebilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelimeleri Barındırmalıdır: Bir içeriğe başlamadan önce kesinlikle anahtar kelime analizi yapmanız lazımdır. Anahtar kelime analizi ile rekabet edeceğiniz alanı görebilir ve yazınızda bahsedeceğiniz başlıkları belirleyerek hedeflerinizi koyabilirsiniz. Anahtar kelime analizini doğru araçlar üzerinden yapabilirsiniz. Google aramalarında size önerilen kelime grupları da işinize yarayabilir.

Kaliteli bir içerik hazırlamanın yolu anahtar kelime seçiminden geçiyor. Ayrıca anahtar kelime kullanım oranı da önemlidir. Uzmanlar genelde her yüz kelimede 2 tane kadar anahtar kelime kullanılması gerektiğini belirtmektedir.  Bu yüzden doğru anahtar kelimeleri homojen olarak dağıtmanız içeriğinizi kaliteli hale getirir. Ayrıca ilk 60-70 kelime içinde anahtar kelimeye kesinlikle yer verilmelidir. Çünkü arama motoru botları bir yazıyı değerlendirirken öncelikle ilk sıralarda yer alan sayfalara dikkat etmektedir.

İlgi Çekici ve Konuyu Yansıtan Bir Başlık Koyulmalıdır: Bir içerik için en önemli aşamalardan biri başlık seçimidir. Çünkü bir kitabı okurken adı nasıl önemliyse bir yazının başlığı kullanıcının web sayfanıza girmesini sağlayacaktır. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olsa da başlığı doğru seçilmezse kullanıcılar gelmez. Başlığınız konuyla alakalı ilgi çekici olmalıdır. Doğru başlık tıklanma oranını arttıracaktır.  Ayrıca başlıkta anahtar kelime de geçmelidir. Bu SEO açısından çok önemlidir.

Ziyaretçileri Sıkmayacak Formatta Hazırlanmalıdır: Bir içerik kolay okunmuyorsa ziyaretçiler uzun süre sayfanızda kalmaz. Bu yüzden içerik paragraflar halinde yazılabilir. Böylece okuma işlemi daha kolay olacaktır.  Buna ek olarak en başarılı içerikler listeleme şeklinde olanlardır. Ayrıca hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kolayca okunabilmelidir. Anahtar kelimeler ve ilgi çekici bölümler bold olarak kullanılabilir. Böylece ziyaretçiler istediklerini daha kolay alırlar. En çok dikkat çekmek istediğiniz yerlerin altını çizebilirsiniz. Cümleler çok uzun olmamalıdır. Kısa ve anlaşılır cümleler ziyaretçileri daha uzun süre sitenizde tutacaktır.

Yazım ve Noktalama Kurallarına Uygun Olmalıdır: Kaliteli bir içerikte noktalama ve yazım kuralları olmamalıdır. Noktalama ve yazım yanlışları içeriğin dikkatini dağıtır. Ayrıca bu içerikler kullanıcılar tarafından kalitesiz olarak algılanır. Arama motoru botları da belli cümle yapılarına dikkat etmelidir. 

Konuyla Alakalı Kaliteli Görsellere Yer Verilmelidir: Kaliteli içerikleri ortaya koyan diğer bir detay da kullanılan görsellerdir. Görseller içerikle alakalı olmalıdır. Ayrıca ziyaretçiler için çözünürlüğü düşük görseller de siteden çıkış sebebidir. Yazarlar konuyla ilgili yüksek çözünürlüğe sahip görsellere yer vermelidir. Böylece yazının daha kaliteli olması sağlanabilir. Ancak görseller telifli olmamalıdır. Ayrıca kullanılan görseller optimize edilmeli ve web sitesinin hızını yavaşlatacak boyutta olmamalıdır. Görsel kullanımı ziyaretçilerin dikkatini çeker ve odaklanmalarını sağlar.

Video İçerikler Kullanılmalıdır: Kullanıcıların içeriklerinizi kolayca tüketmesini istiyorsanız video kullanmalısınız. Videolar  içeriği zenginleştiren ögeler olmakla birlikte ziyaretçilerin sayfada daha uzun vakit geçirmesini sağlamaktadır.   Ayrıca videoları Youtube gibi kanallar üzerinde kendi sayfanızı link ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Link Vererek İçerik Zenginleştirilmelidir: İçeriklerde iki farklı link kullanımı yapılabilir. İlk olarak web sitenizdeki diğer yazılarınıza yönlendiren linkler verebilirsiniz. Böylece kullanıcılara daha çok içerik sunabilir ve web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayabilirsiniz. Kullanıcılara farklı sayfalara referans olarak link de verebilirsiniz. Böylece kullanıcılar onlara kaliteli bilgi verdiğinizi düşünecektir.

1000 Kelimeden Fazla Olmalıdır: Çok uzun içeriklerin kullanıcıları sıkacağı düşünülebilir. Ancak uzun içerikler arama motorlarında daha iyi sıralara gelmektedir. Ancak sadece arama motorları için içi boş olan uzun içerikler yazmak da yanlıştır. Bu yüzden yazdığınız konuyla ilgili birçok detayı anlatan içeriklere yer vermelisiniz. Mantıklı olmayan uzun içerikler kullanıcıların sitenizi hemen terk etmesine yol açacaktır.

Güncelliğini Korumalıdır: İnternet dünyasında kullanıcılar en doğru ve güncel içerikleri hızlı şekilde almak isterler. Bu yüzden içerikleriniz her zaman güncel olmalıdır. Yazdığınız konu hakkında bir bilgi değişikliği varsa hemen içeriğinizi güncellemeniz gerekir. Ayrıca her zaman güncel kalabilecek konuları seçerseniz daha faydalı içerikler paylaşabilirsiniz. Mesela Atatürk’ün sevdiği müzikler hakkında bir içerik her zaman güncelliğini koruyacaktır.

Kullanıcıların Yorumuna Açık Olmalıdır: Bir içeriği güncel tutan detaylardan biri de kullanıcıların yorumlarıdır. Bu yüzden içerik kullanıcı yorumlarına açık olmalıdır. Aldığı yorum sayısı fazla olan sayfalar arama motorlarında daha üst sıralara çıkmaktadır.  Bu yüzden kullanıcıların size soru soracağı ya da onları derinden etkileyecek bir içerik oluşturabilirsiniz.

Kurgusu Doğru Şekilde Yapılmalıdır: Her yazının bir kurgusu vardır. Konuya direkt dalmak hem kullanıcılar tarafından olumsuz karşılık bulacaktır. Aradığı soruya hemen cevap bulan kullanıcılar sayfayı kısa süre içinde terk edecektir. Bu yüzden bir yazının serim, düğüm ve çözüm bölümleri doğru şekilde yerleştirilmelidir. Bir planı olmayan içerik web siteniz için yararlı bir içerik değildir.

İlgi Çekici Şekilde Başlamalıdır: Her işte olduğu gibi kullanıcıları bir içerikte de daha ilk başta etkilemelisiniz. Kullanıcılar başka sayfaların da olduğunu bilerek web sayfanızdaki içerikten etkilenmezse ilk 30 saniye içinde sitenizden çıkabilir. Bu yüzden kullanıcının ilgisini çekecek etkileyici bir giriş yapmalısınız. Merak uyandıracak ifadeleri çok sık kullanmak yerine yazı boyunca genel olarak nelerden bahsedeceğinizi ve kullanıcılara ne vadettiğinizi anlatabilirsiniz.

Deneyimleri Barındırmalıdır: Kullanıcılar  deneyimleri okudukları içeriklere daha çok önem verirler. Çünkü deneyimlerinizi anlattığınız bir içerikte kullanıcılar daha kolay size güvenecektir ve kendisini sizin yerinize koyacaktır. Bu yüzden deneyimlerinizi anlatmaktan çekinmeyin. İnsanlar gerçek hikayelere her zaman daha fazla ilgi duyarlar. Ayrıca yazdığınız alanda yapılmış bilimsel araştırmalar varsa sonuçlarından ve ortaya çıkış aşamalarından bahsedebilirsiniz. 

Sayısal Verilerle Desteklenmelidir: Bir web sitesinde yer alan sayısal veriler her zaman ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Çünkü gerçek rakamlar insanların konuya daha iyi odaklanmasına yol açmaktadır. Mesela e ticaret sitesi kurma ile ilgili bir içerik hazırladığınızda çok klişe bir kullanım vardır: “ Dijital dünyanın hızla büyümesi sebebiyle!” Bu kullanım aslında kullanıcılar için bir şey ifade etmez. Ancak 2019 yılında mobil cihaz kullanan kişi sayısının 5.5 milyara ulaştığını söylerseniz daha fazla dikkat çekmiş olursunuz.

İçerik Nerelerde Kullanılır?

Web dünyasında her gün milyonlarca içerik üretilmektedir. Web siteleri arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak, rakiplerini geçmek, satışlarını arttırmak ve organik trafik çekmek için mutlaka düzenli içerik paylaşımı yapmalıdır. Peki bu içerikleri nerelerde paylaşıyoruz? Bunca içerik kullanıcılarla nasıl buluşuyor? Şimdi de web dünyasındaki içeriklerin nerelerde paylaşıldığına bakalım;

Kurumsal Web Siteleri: Her firma rekabetini global bir ortama taşımak için kurumsal bir web sitesine sahip olmalıdır. İnternet ortamında oluşturulan içeriklerin bir bölümü bu firmaların sitelerinde yer alır. İçerikler ürün ve hizmetleri tanıtmak için ve marka itibarını oluşturmak için oluşturulabilir.

Blog Sayfaları: Her markanın web sitesinde ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi verdiği ve kullanıcıların ilgisini çekmeye çalıştığı blog sayfaları vardır. İçeriklerin bir bölümü de kurumsal web sitelerinin blog sayfalarında yer alır.

Kişisel Bloglar: Son zamanlarda kişisel bloglardan kazanılan ücretler herkesin dikkatini çekmektedir. Bu yüzden birçok insan kişisel bloglar kurarak burada deneyimlerini anlatmaktadır. Böylece markaların reklamlarını yaparak ya da kullanıcılara daha fazla ulaşarak kazançlarını arttırmaktadırlar. Web dünyasında blog sayfaları çok büyük bir orana kavuşmuştur.  Ancak bu sayfalar kullanıcı çekmek için sürekli aktif olmalıdır.

Haber Siteleri: İnternetin en önemli yararları arasında gelişmeleri çok hızlı bir şekilde takip edebilmektir. Bu yüzden haber siteleri çok önemli bir yere sahiptir. Çok sayıda haber sitesi yerel, ulusal ya da uluslar arası gelişmeleri haber siteleri üzerinden duyurmaktadır. İnternetteki içeriklerin önemli bölümü haber siteleri üzerinden oluşturulmaktadır.

Forum Siteleri: Forum kültürü ülkemizde çok gelişmiştir. Artık neredeyse her alanda hizmet veren forumları bulmak çok kolaydır. Bir ara çok daha popüler olsalar da forumlar hala internet aleminde çok önemli bir yere sahiptir. Buralarda kullanıcılar deneyimlerini paylaşabilir, bilgi alışverişinde bulunabilir ve farklı konularda kolayca bilgi edinebilirler. Bu yüzden web dünyasındaki içeriklerin hala önemli bir bölümü forum sitelerinde yer almaktadır.

Sosyal Medya: Son yıllarda internet dünyasının en büyük devrimi tartışmasız sosyal medyadır. İnsanların en çok ilgi gösterdiği içerikler sosyal medya paylaşımlarıdır. Metin, görsel ya da video içerikler birçok sosyal medya uygulamasında yer almaktadır. Öyle ki sosyal medya artık devlet politikalarına etki eden bir yapıdadır. Bu yüzden sosyal medya içerikleri her zaman bu pazarda büyük bir paya sahip olacak.  Her türlü sosyal medya uygulamalarında kullanıcı deneyimleri de olduğu için arama motorlarında üst sıralara çıkmak için de çok faydalıdır.

E Ticaret Siteleri: Dijital ticareti Amerika ve dünyadan sonra ülkemizde de genç olsa da büyük bir gelişme aşamasındadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişler için e ticaret sitelerinde içerik paylaşımı olmalıdır. Sitelerde ürün ve hizmetler tanıtılmalı ve ziyaretçileri satın almaya yöneltecek içeriklere yer verilmelidir. SEO uyumlu içerikler e ticaret siteleri için çok önemlidir.

Sözlükler: Ülkemizde Ekşi Sözlük, İnci Sözlük gibi çok sayıda önemli sözlük sitesi vardır. Kullanıcıların etkileşiminin yüksek olduğu bu sayfalar sosyal medyanın çıkışıyla önemini biraz yitirse de hala içerik paylaşımları ve etkileşimlerin olduğu bir alandır. 

İçerik Alabileceğiniz Kurumlar

İnternet üzerinde çok sayıda web sitesi vardır. Her gün girilen içerikleri de düşünürsek web sitelerinin içerik ihtiyaçlarını gidermek için bazı içerik sağlayıcı kurumlarla çalışmaları gerekir. Ülkemizde SEO uyumlu makale yazarlığı her geçen gün gelişen bir alan olmaktadır. Nitelikli yazarları bünyesinde barındıran kurumlar her zaman daha kaliteli bir içerik bulmanıza yardımcı olacaktır. Sizlere kaliteli içerik sunacak web sitelerini listeleyelim;

İçerik Bulutu: Türkiye’deki en büyük içerik üretim kurumlarından biridir. Sektöre yön veren web sitesi ülkemizdeki en büyük markalarla çalışmaktadır. İstediğiniz içerikleri belirterek sistemdeki yazarların üretmesini bekleyebilirsiniz. Sonrasında da editörlerin kontrollerinden geçen yazılar gerektiğinde revize edilir. En son aşamada sizin onayınıza sunulan yazılar web sitenizde yayınlanmaya hazır hale gelir. Platform ülkemizdeki içerik ihtiyacı olan marka ve ajanslarla en kaliteli içerik yazarlarını bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

İcerik.com: Ülkemizdeki en köklü içerik üretici ajanslardan biridir. Öncelikle sistemde siparişinizi oluşturursunuz. İlgi alanı ve sektöre göre  siparişiniz alınır. Yazarlar uzmanlık alanına ve seviyesine göre içeriği oluşturur. En son aşamada ise editörler tarafından içerikler kontrol edilir. Sizler de içeriği onayladığınızda süreç tamamlanır. Ayrıca sürecin sonunda memnuniyetiniz için bir puanlama yapmanız istenir.

İçerik Evreni: Platform sizler tarafından talep edilen içerikleri profesyonel içerik yazarları üzerinden üretmektedir. İçerikler sisteme ekleniyor. Sonrasında uygun olan yazarlar içeriklerinizi alarak belirtilen günlerde brieflere uygun olarak oluşturuyor. Sonrasında akıllı kontrol sistemiyle tüm içerikleriniz kontrol ediliyor. En son aşamada sizin onayladığınız içeriklerin teslimatı yapılıyor. Firma çok sayıda büyük markayla çalıştığı için çok bilinen içerik üretim sistemleri arasındadır.

Yazkazan.net: 2007 yılında web sitelerine içerik üretmek amacıyla kurulan bir kuruluştur. Çok sayıda kurumsal ve bireysel iş ortağına sahiptir. Kaliteli yazar kadrosuyla sunduğunuz tüm içerikler detaylı şekilde hazırlanmaktadır. Ülkemizin en büyük yazar kadrosuna sahip web sitesidir. Genel kategori halinde verilen yazılar yazarlar tarafından üretilir. Herkes uzman olduğu alanda içerik üretir. Böylece ortaya istediğiniz profesyonellikte içerikler çıkmaktadır.

Makale işi:  Kurumsal bir yapıya sahip olan platform makale ihtiyacı olan web sitesi sahipleri ile yazarları bir araya getirir.  Sistemde yazarların belli kategorilerde kendi ekledikleri yazılar da yer alır. Üye olarak hesabınızda yer alan bakiye ile makaleleri hemen satın alabilirsiniz.  Sistemde bir kredi 1 TL olarak kullanılır. İstediğiniz gibi bir makale yoksa sisteme giriş yapıyorsunuz ve sipariş oluşturuyorsunuz. Sonrasında yazarlar siparişinize teklif verir.  Güven duyduğunuz yazara işinizi vererek içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

İyi makale: Freelancer olarak içerik üreten yazarlarla içerik ihtiyacı olan kişileri bir araya getirir. Sisteme giriş yaparak bir sipariş oluşturursunuz. Sonrasında yazarlar makalelerinize teklif verirler. Mesajlaşma özelliği sayesinde yazara istediğiniz detayları iletebilirsiniz. Tabii tekliflerde taban fiyat bellidir. Siparişte işi istediğiniz süreyi de belirtiyorsunuz. İçerikler sisteme yükleniyor. Özgünlük kontrolünden geçerek size ulaşıyor. Ayrıca sistemde binlerce hazır makale de yer almaktadır. Ülkemizdeki en büyük makale ticareti siteleri arasındadır.

Yazan kazanır: Platform 7 yıldır SEO uyumlu makale satışı yapan büyük bir içerik kuruluşudur.  Sistemde 1500 civarında yazarı ve güçlü referanslarıyla sizlere her türlü içerik ihtiyacını sunar. Ayrıca haber siteleri için editörlük hizmeti de verilmektedir. Sistemde yazarlar içeriklerinizi alır ve yazarlar. Sonrasında özgünlük kontrolü yapılır ve uygun olan makaleler sizlere teslim edilir.

Webeditoryal: Ülkemize iddialı bir giriş yaparak farklı bir tarz yaratmak isteyen weeditoryal ekibi sizlere kaliteli içerik sunma gayesiyle yola çıkmaktadır. Görevlilerle iletişime geçerek istediğiniz içerik konusunda bilgi alabilir ve gerekli bilgileri verebilirsiniz. Metinler en kısa sürede profesyonel yazarlar tarafından oluşturularak size ulaşır. Ülkemizde daha genç filizlenen bir kurumdur. 

Makalenet: Ülkemizdeki ilk içerik ajansıdır.2007 yılından bu yana birçok web sitesi ve kuruma içerik hizmeti vermektedir.  Sisteme giriş yaparak sipariş oluşturabilirsiniz. Siparişleriniz kısa süre içinde tamamlanır ve size ulaştırılır.  Sistemde makale seviyesi vardır. Buraya örnek dosya da ekleyebilirsiniz. Sistemde yazarlar içeriklerinizi alarak makalelerinizi oluşturur. Ayrıca sistemde çok sayıda hazır makale de yer alır. İsterseniz hazır makaleleri de satın alabilirsiniz.  Yazarlar da sisteme kayıt olmak için sisteme para yatırarak üye olurlar. Sizlerden sipariş alarak içeriklerinizi oluştururlar. 

Sadeceon: İnternet üzerinden yazar bulabileceğiniz bir web sitesidir. Ayrıca yazarlar da sizler için duyurular oluştururlar. Fiyat konusunda ve içerik uzmanlığı konusunda anlaştığınız yazarla çalışmaya başlayabilirsiniz. Sistem yeteneklere göre hizmet veren kişilerin satış yapmasına dayalıdır. İnternet üzerinden farklı hizmetleri alabileceğiniz uzmanları da burada bulabilirsiniz.

Yazdir.com: Sistem yetenekli ve bağımsız olarak hizmet veren yazarları bir arada toplama amacı gütmektedir.  Sistemde yazarlar kendilerini tanıtır ve hizmet verebilecekleri alanları belirler. Sizler de buradan yazarlarla iletişime geçerek siparişlerinizi verebilirsiniz.  Anlaşmazlık yaşadığınızda hemen çözüm masası devreye girer. Ayrıca alıcı ve satıcı arasında mesajlaşma hizmeti de vardır. Ayrıca içerikler kontrol sisteminden geçerek sizlere teslim edilir.  Finans hareketlerinizi de detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Kaliteli yazarları bulabileceğiniz bir topluluktur.

Makaleyaznet: 2018 yılında hizmete girmiş genç bir içerik üretim sistemidir. Söz konusu sistem çok kısa sürede yazarlar ve makale ihtiyacı olanlar tarafından tutulmuştur. Sistemde öncelikle sipariş oluşturabilirsiniz. Sonrasında içerik yazarları teklif vererek sizden onay beklerler. İşi alan yazar bitirir ve kontroller yapılarak size ulaştırılır. Sistemde çok sayıda hazır makale de satın alabilirsiniz. Yazarlardan komisyon sistemiyle çalışan bir firmadır. Ayrıca gün boyu canlı destek servisi zor durumda sizlere yardımcı olacaktır.

Makale hizmeti: 2012 yılından bu yana içerik oluşturma hizmeti veren 1200 üzerinde yazarıyla dikkat çeken bir platformdur.  Sisteme yaptığınız siparişler üzerinden freelancer yazarlar işinizi alarak oluşturur. Sonrasında içerikler editörlerin kontrolünden geçer. En son aşamada özgünlük kontrolü de yapılır ve içerikler size yollanır.

Makale sokagi: Farklı kanallar üzerinden iletişim kurmanızı sağlayan bir sisteme sahiptir. Sistemde acil sipariş sistemi vardır. 24 saat içinde 100 bin kelimeye kadar acil sipariş verebilirsiniz. Sistemdeki yazarlar siparişlerinizi oluşturur. Sonrasında gerekli kontroller yapılır ve yazılar size ulaştırılır. Ayrıca sistemde editörlük hizmeti de alabilirsiniz. Çarşı Medya kuruluşu olan Makale Sokağı hızlı çalışan bir ekibe sahiptir.

İcerik al: 2019 yılında hizmete başlamıştır. Blog, ürün tanıtımı, haber gibi birçok çeşidin yanında siteleriniz için önem arzeden hakkımızda, misyonumuz, vizyonumuz gibi alanlarda da içerik üretmektedir. Platform hızlı teslimat ve uygun fiyat konusunda iddialarıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca diğer firmalardan farklı olarak müşterilerine 7/24 kesintisiz hizmet veren canlı destek hattı, Whatsapp hattı ve destek ticket platformu her zaman aktif olarak çalışır. Siparişleriniz yazarlar tarafından oluşturulur ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra teslimat gerçekleşir.

Kaynakça

 • https://www.ihs.com.tr/blog/en-populer-12-web-site-turu/
 • https://www.timurdemir.com.tr/icerik-pazarlama-neden-onemlidir/
 • https://www.webtures.com.tr/blog/sozluk/reklam-metni-ornekleri/
 • https://www.ideasoft.com.tr/iyi-bir-blog-yazisinda-yazmak/
 • https://www.ufukkaraca.com/tanitim-yazisi-nedir-nasil-yazilir-nerelerde-yayinlanir.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir