içerik pazarlamanın önemi

İçerik pazarlaması; markanızı ya da ürünlerinizin satın alınması ve daha bilinir hale gelmesi için belirlediğiniz kitleye ilgi alanlarını da dikkate alarak bilgi veren, yararlı içerikler sunma sürecidir. İçerik pazarlamada ilgi çekici içerikler oluşturmak önemlidir.  Tüketiciler gördükleri reklamlara geri dönüş sunmalıdır. Bunun için de reklam olduğunu hissettirmeden müşterilerin istedikleri reklamları oluşturmalısınız.

İçerik pazarlama stratejisi sayesinde markanıza değer katabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. İçeriklerinizi web sitesi, sosyal medya uygulamaları ve birçok farklı dijital kanaldan paylaşabilirsiniz. İçerik pazarlamasında içerikler tüketicilerde ilgi ve merak uyandırarak kitleyi çekmelidir.  İçeriklerinizi video, metin ya da görsel olarak oluşturabilirsiniz.

İçerik pazarlama stratejileri olan firmalar için gelecek günler çok parlaktır. İçerik pazarlamasını önemli hale getiren özelliklerden bahsedelim;

Hedef Kitlede İlgi Oluşturabilirsiniz

Dijital ortamda arayış içinde olan tüketicilerin büyük bir kısmı bilgi görmek isterler. İnsanlar bir ürün ya da konu hakkında bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret ederler. Bilgi edinmek amacıyla web sitelerine gelen insanların az bir kısmı bir ürün satın almaya hazır halde gelir. Firmalar gelen trafiklerinin büyük oranını satış sayfalarına yönlendirmelidir. Bu sayede hedef kitlenizin ürün ve hizmetlerinize ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

Markanız için farklı dönüşümler almak ya da ürünlerinizi satmak istiyorsanız ziyaretçilere işlerine yarayacak en doğru bilgileri sunmalısınız.  İnsanlara ürün ve hizmet verdiğiniz alanla ilgili tüm bilgileri ilgi çekici şekilde sunmayı başarırsanız potansiyel müşteri grubunu gerçek müşteriler haline getirebilirsiniz.   Elde ettiğiniz dönüşümler sizlere daha çok kazandıracaktır. Ne kadar fazla kullanıcıya ulaşabilirseniz içerik pazarlama sayesinde kazancınızı yükseltebilirsiniz.

Markanıza Karşı Güven Oluşturabilirsiniz

İnternet kullanıcıları alışveriş yapmadan önce bir markaya güvenmek ister. İçerik pazarlaması sayesinde potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.  İnternette insanlarla etkileşime girmeyen markalar dönüşüm sağlayamaz.  Bir tüketicinin sizi tercih etmesini istiyorsanız öncelikle ona bir değer katmanızı gerekiyor. Daha sonra istediğiniz dönüşüme göre ziyaretçileri yönlendirebilirsiniz.

Markaya karşı güven oluşturabilmek için en doğru ve etkili yol yüksek kalitesi olan içerikler oluşturabilirsiniz.  Yüksek kaliteli içerikler sayesinde web sitenizi ziyaret eden kişilerin markanıza karşı daha fazla güven oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

İnsanlara ücretsiz olarak değerli bilgiler vererek ücretli bilgilerinizin de değerli olduğu algısını yaratabilirsiniz.  İçerik pazarlama stratejiniz profesyonel olursa insanların markanıza güven duymasını sağlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise markanıza sadık müşteri kitlesi yaratabilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizin tamamını kolayca pazarlamaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenizin Trafiğini Yükseltebilirsiniz

İçerik pazarlama web sitesine trafik çekebilmek için çok etkili bir yöntemdir. Özellikle arama motoru piyasasının en önemli aktör Google en iyi içeriği barındıran web sitelerine kullanıcı yönlendirmeyi hedefler. Bu yüzden arama motorlarına yönelik içerikler oluşturmalısınız.  Web sitenizde sürekli daha kaliteli ve ilgi çekici içerikler sundukça markanızın arama sonuçlarında daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın markanızın kaliteli içerik sunma alışkanlığı süreklilik kazanmalıdır.

Trafik hem markanız hem de web siteniz için çok önemlidir. Bir ziyaretçi web sitenize gelerek içeriklerinizi okuyorsa ancak web sitenizden hemen çıkış yapıyorsa gelen trafiği iyi değerlendiremediğinizi anlayabilirsiniz.  Ziyaretçilere sunduğunuz içerik beğenildiyse favorilerine ekleyebilir ya da sosyal medya hesaplarında içeriği paylaşabilir. İnsanları web sitenizde de iyi yönlendirirseniz daha fazla içeriğinizin okunmasını sağlayabilirsiniz.  Sitenizi ne kadar güncel tutarsanız  ve kaliteli içerikle beslerseniz web sitenize tekrar ziyarette bulunacak kişilerin de çok olacağını görebilirsiniz. Trafiği yükseltmek için içerikleri anahtar kelime odaklı oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Ziyaretçilerinizi Farklı Platformlara Yönlendirebilirsiniz

Web sitenize gelen ziyaretçileri tek bir platformda tutmak yanlış olacaktır. Bu yüzden içerik pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya etkileşimlerinizi de arttırabilirsiniz. Bir platformda içeriğinize gelen kişileri diğer platformlara da yönlendirebilirsiniz.

İçerikleriniz üzerinden daha fazla dönüşüm hedefliyorsanız ziyaretçilerinize farklı yerlerden ulaşmalısınız. Söz gelimi bir ziyaretçinize sürekli mail atarsanız her zaman gelen kutusunu kontrol etmeyeceği çok açıktır. Bu yüzden ziyaretçiler için farklı platformları devreye sokarak etkili bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.

Marka Bilinirliğini Attırabilirsiniz

Dijital dünya küçük ölçekli firmaların da bilinir hale gelmesini sağlayacaktır. Markaların dijital dünyada bilinir hale gelebilmesi için marka bilinirliğini arttıracak bir içerik pazarlama stratejisi geliştirilmesi gerekir.  

Markanız için farklı platformlarda içerik oluşturarak sizler de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. İçeriklerinizi paylaşarak etkileşimi arttırmadan markanızı bilinir hale getiremezsiniz. Bu yüzden hem sosyal medyada daha fazla takipçiye ulaşmayı hedefleyin hem de arama motorlarında web sitenizi üst sıralara çıkarmaya yönelik çalışın.

Kazançlarınızı Kısa Sürede Yükseltebilirsiniz

İçerik pazarlaması ürün ve hizmetlerinizin pazarlamasında önemli bir yere sahiptir. Sizler ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak kazançlarınızı yükseltebilirsiniz. Öncelikle içeriklerinizi pazarlarken reklam olduğunu hissettirmeden insanların sorularına cevaplar verecek ve sorunları çözmek için kitleleri ürünlerinize yönlendirecek içerikler oluşturabilirsiniz.

 Trafiğinizin artmasına paralel olarak satışlarınız da yükselecektir.  Çok işlek caddede açılan kaliteli ve ilgi çekici raflara sahip olan bir işletme düşünün.  Sizler de kaliteli içeriklerle ve profesyonel tasarlanış web sitesiyle işlek olan platformunuz üzerinden satışlarınızı kolayca arttırabilirsiniz.

Müşterilerin İhtiyaçlarına Cevap Verebilirsiniz

İnternetin insan hayatında gücünü hızlıca arttırmasıyla birlikte pazarlama faaliyetleri yürüten firmalar müşteri ihtiyaçlarına önem vermeye başladılar. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilmek için markanıza yönelik doğru içerikleri paylaşın. Böylece kısa süre içinde viral hale gelerek markanızın hafızalara kazanmasını sağlayabilirsiniz. Güçlü, ihtiyaçlara cevap veren içerikler müşteriler arasında konuşulur ve etkileşimi yüksek olur. Müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verirseniz kısa süre içinde ağızdan ağıza yayılabilirsiniz. 

Coca-Cola kısa süre önce bir web sitesi oluşturdu. Buradan müşteriler aklına takılan tüm soruları soruyor ve marka direkt olarak cevaplıyor. Müşteriler buradan ürün içerikleri, satış aşamaları gibi her konuya cevap bulabildiler. İnsanlar site üzerinden istedikleri soruları sorması ve direkt yetkili bir ağızdan cevap alması etkileşimi arttırdı.  Bu kampanya bile içerik pazarlamasının neden önemli olduğunu göstermektedir.

Kitleleri Dönüşüm Alabildiğiniz Bir Topluluk Haline Getirebilirsiniz

Web sitelerinin temel amacının trafik almak olduğundan bahsettik. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durumların başında gelen trafiği doğru yönlendirmek yatar. Bir ürün sattığınızı varsayalım. Web sitenize günde 1000 kişi çekmeyi başardınız ancak sadece 10 kişi ürününüzü satın alıyor. Rakip firmanın da 100 kişi çektiğini ancak 25 satış yaptığını düşünelim. Bu durumda trafiğinizin yüksek olmasının hiçbir artısı yoktur.

Geniş kitlelere ulaştırdığınız içeriklerinizden dönüşüm almanız çok önemlidir. Web sitenize gelen hedef kitleyi analiz ederek kullanıcı odaklı içerikler oluşturduğunuzda yüksek etkileşiminiz üzerinde dönüşüm oranını arttırabilirsiniz. Markaların dönüşüm oranlarını arttırabilmesi için içerik pazarlamasının büyük etkisi vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir