içerik pazarlama stratejisi

İçerik pazarlamasının işletmeler için şaşırtıcı sonuçlar ürettiği kanıtlanmıştır. Örneğin içerik pazarlaması geleneksel pazarlama yöntemlerine göre %62 daha düşük maliyetle 3 kat fazla satış gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır. Ancak bu noktada küçük bir sorun vardır. 2020 yılında şirketler açısından rekabet hiç olmadığı kadar çok olduğunda içerik pazarlama stratejilerini nasıl belirleyeceksiniz? Bu durumda, gerçekleştirmeniz gereken ilk görev bir içerik pazarlama planı oluşturmaktır. İyi bir planla, gelecek yıl içerik pazarlama başarısı elde etmek için ilk adımı atabilirsiniz. 2020’de içerik pazarlamasından harika sonuçlar elde edenler arasında olmak istiyorsanız, bir plan oluşturarak işe başlamak durumundasınız. Bu yazıda etkili bir içerik pazarlama planı oluşturmayı 7 adımda anlatmış olacağız.

İçerik Pazarlama Stratejisi Adımları

 • İçerik Denetimi Yapın

2020 yılında bir içerik pazarlama planı oluşturmak için mevcut performansınızı belirlemek ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için bir denetime ihtiyacınız vardır. Bu bilgi daha sonra içerik pazarlama stratejinizi planlamanıza yardımcı olur. Bir denetim yaparken, kontrol edilecek bazı detaylar şunları içermektedir.

 • En iyi performans gösteren içerik
 • Düşük performanslı içerik
 • İçerik yayınlama sıklığı
 • Anahtar kelimeleri sıralama

Mevcut performansınızı ve performansınızın ardındaki nedenleri (iyi ya da kötü olabilir) ne kadar iyi anlarsanız, gelecekteki içerik pazarlama planlarını geliştirmenize yardımcı olacak daha fazla bilgiye sahip olmuş olursunuz.

 • İçerik Pazarlaması Hedeflerini Belirleyin

İçerik pazarlamasının olabildiğince etkili olması, hedefiniz yoksa büyük olasılıkla bir YG (yatırım getirisi) elde edemezsiniz. Hedefler olmadan pazarlama faaliyetleriniz odağını kaybeder ve başarısını veya başarısızlığını yargılamak zorlaşır. Çoğu durumda, işletmeler aşağıdaki hedeflere ulaşmak için içerik pazarlamasını kullanır.

 • Marka bilinirliği
 • Olası satış elde etme
 • Lider yetiştirmek
 • Müşteri kazanımı
 • Satış

Hedefiniz ne olursa olsun, bu hedefleri doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Akıllı (özellikli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı) yönteminin kullanılması, etkili hedefler belirlemede uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Elbette hedefleriniz, içerik oluşturduğunuz satış hunisinin aşamasına bağlı olacaktır. Bunu söyledikten sonra hedefleriniz, oluşturduğunuz içerik türünü, içeriğinizi nasıl tanıtacağınızı ve diğer etkinlikleri belirler.

 • Kitle Araştırması Yapın

İçerik pazarlama planı oluşturmanın bir diğer önemli yönü de, içeriğinizle tam olarak kimi hedeflediğinizi bilmektir. İçeriğinizi kime sunmaya çalışıyorsunuz? Ne tür içerik favori? Resmi veya gayri resmi bir içerik tarzı mı bekliyorlar? Ne tür içerik oluşturmalısınız? Hangi kanalları kullanmalısınız? Kapsamlı kitle araştırması yaparak bu bilgileri ve daha fazlasını elde edersiniz.

Araştırmanızdan sonra, her ideal müşteri türü için bir alıcı / kitle kişiliklerini bir araya getirebilmeniz için ideal müşteriniz hakkında çok fazla ayrıntıya sahip olmalısınız. Araştırmanıza devam etmenin bir yolu, içeriğinizle dönüştürmek istediğiniz kişi türlerinin bir profilini oluşturmaktır. Alternatif olarak, mevcut müşteri tabanınıza bakabilir ve en iyi müşterilerinizden / potansiyel müşterilerinizden hedef profiller oluşturabilirsiniz.

 • Yayınlanacak İçerik Türünü Belirleyin

Başlangıçta içerik yazılı içerikle eşanlamlıydı. Ancak yıllar geçtikçe, diğer çeşitli içerik formatları da kendine yer edinmeyi başarmıştır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı beklentiler artık görsel içeriği yazılı içeriğe tercih etmektedir. Örneğin, yapılan araştırmalara göre tüketicilerin% 54’ü işletmelerden videolar beklemektedir.

Blog gönderileri

Henüz fark etmediyseniz, şu anda bir blog yayınını inceliyorsunuzdur. Blog yayınları bir web sitesinde yayınlanır ve yeni ziyaretçiler çekmek için düzenli olarak yayınlanmalıdır. Yayınlar, kitleniz için sosyal medyada ve diğer web sitelerinde yayın paylaşma eğiliminde olan değerli içerik sağlamalıdır. Blog yayınlarının 1.000 ila 2.000 kelime uzunluğunda olmasını öneririz, ancak kitlenizin daha uzun veya daha kısa okumayı tercih edip etmediğini görmek için denemeler yapın.

ebooks

E-kitaplar, potansiyel müşterilerin iletişim bilgileriyle birlikte bir başvuru formu gönderdikten sonra indirebilecekleri potansiyel müşteri oluşturma araçlarıdır. Genellikle bir web sitesine ziyaretçi çekmek için yazılan blog yayınlarından daha uzun, daha derin ve daha az yayınlanırlar.

E-kitaplar gelen pazarlama sürecinde bir sonraki adımdır. Bir blog gönderisini okuduktan sonra ziyaretçiler daha fazla bilgi isteyebilir. Bu, harekete geçirici mesajların (CTA’lar) devreye girerek insanları iletişim bilgilerini gönderebilecekleri ve işletmeleri için daha değerli bilgiler öğrenmek üzere bir e-kitap indirebilecekleri bir açılış sayfasına yönlendiren yerdir.

Durum çalışmaları

Referans olarak da bilinen durum çalışmaları, sizinle çalışarak bir problemi çözmeyi başaran bir müşterinin hikâyesini anlatma fırsatınızdır. Bir örnek olay incelemesi, belki de en çok yönlü içerik pazarlaması türünüzdür, çünkü bazıları bu listede bulunan birçok farklı biçim alabilir. Bu doğru, vaka çalışmaları bir blog yazısı, e-kitap, podcast, hatta bir infografik şeklinde olabilir.

Bir vaka çalışmasındaki amacınız, ürününüzü düşünen kişilere kanıtın olduğunu göstermektir. Bir vaka çalışması için müşteri seçmeden önce, referansın hangi formu alacağını ve işletmenizin değer yaratmaya çalıştığınız alanını belirlemelisiniz.

Şablonlar

Şablonlar denemek için kullanışlı bir içerik biçimidir çünkü kitlenize muazzam bir değer sağlarken sizin için potansiyel müşteriler oluştururlar. Kitlenize zaman kazandırmak ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için şablon araçları sağladığınızda, gelecekte içeriğinizle etkileşime girme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

İnfografikler

Infografikler, verileri yalnızca kelimelerden daha ilgi çekici bir şekilde düzenleyebilir ve görselleştirebilir. Bunlar, çok sayıda veriyi anlaşılır ve kolay anlaşılır bir şekilde paylaşmaya çalışıyorsanız kullanılacak harika içerik biçimleridir.

Videolar

Videolar, sosyal medya platformlarında ve web sitelerinde paylaşılabilen oldukça ilgi çekici bir içerik aracıdır. Videolar, yazılı içeriğe göre daha fazla zaman ve kaynak yatırımı gerektirir, ancak görsel pazarlama popülaritesi arttıkça sosyal medyada diğer içerik türlerine göre paylaşılma olasılığı 40 kat daha fazladır. Denemeye değer bir içerik türüdür.

Podcast

Podcast başlatmak, her gün içerik okumaya zamanları veya ilgileri yoksa kitlelerin markanızı bulmalarına yardımcı olur. Podcast dinleyicisi sayısı artış göstermektedir. Görüşme yapacak ilginç kullanıcılarınız veya barındırılacak sohbetleriniz varsa, podcast denemek için uygun ortam sağlanmış olacaktır.

Sosyal medya

Bir süredir düzenli olarak kendi sitenizde içerik yayınladıktan sonra, içeriğinizi diğer sitelere dağıtmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu, içeriğin yeni biçimlere yeniden yerleştirilmesi ve blogunuzda yayınlanması, oluşturulması veya web sitesi içeriğinin çeşitli sosyal ağlarda yayınlanması anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, sosyal medyada yayın yapmak, markanızın erişimini artırmak ve içeriğinizi, zamanlarını geçirdiklerini bildiğiniz müşterilere sunmak için çok önemlidir. İşletmelerin sıklıkla yayınladığı sosyal ağlar şunları içerir:

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Snapchat
 • YouTube

Yukarıdaki sosyal ağlardan herhangi birinde bir işletme hesabı başlatırken, takipçilerinizin görmeyi beklediği içerik türünü yayınlamak önemlidir. Örneğin, Instagram’da kullanıcılar güncel olayları yansıtan, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği gösteren, hatta kuruluşunuzun perde arkasına geçen fotoğraflar, videolar ve grafikler ister.

Facebook’ta ne yayınlayacağınıza ilişkin seçenekleriniz biraz açılmaktadır. Yalnızca blog yayınlarınızı ve web sitesi içeriğinizi paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda yerel Facebook videolarını, ürün tanıtımlarını ve müşterilerinizle rezonansa giren orijinal mesajları da yayınlayabilirsiniz. Kendinizinkine benzer bir kitleye sahip diğer işletmelerle de etkileşimde bulunabilirsiniz.

Instagram veya Snapchat gibi sosyal medya sitelerinde hedef kitlenize daha yakın bir şekilde bağlanmak olsa da, Facebook ve Twitter gibi platformlarda hedefiniz bu kitleyi genişletmek, web sitenize trafik çekmek ve sektörünüzde sohbet başlatmaktır. Alıcılarınızın hangi platformlarda olduğunu keşfetmek ve içeriğinizi beklentilerine göre şekillendirmek için bazı temel pazar araştırmaları yapın..

 • İçerik Takvimi Oluşturun

Kitlenizi çekmek için içerik üretirken, başarınızın ana belirleyicilerinden biri tutarlılıktır. İçerik pazarlamasıyla sonuçlara ulaşmak zaman alır ve büyümek için sürekli olarak harika içerik deneyimleri sunmanız gerekmektedir. Bir içerik takvimi ile içerik yayınlamanızı tercih ettiğiniz sıklıkta planlayabilirsiniz. Ayrıca takviminiz, içerik pazarlama etkinlikleriniz hakkında görsel bir genel bakış sunar. Ekip üyeleri daha sonra içerik parçaları üzerindeki ilerlemeyi kolayca takip ederek tüm süreci tüm ekibiniz için daha verimli hale getirmektedir. İçerik pazarlama takviminizde bulunabilecek bazı ayrıntılar şunları içermektedir.

 • İçerikten sorumlu ekip üyeleri
 • Satış hunisinin aşaması
 • İçerik biçimi
 • İçeriğin ilk taslağının teslim tarihleri
 • Yayınlanma tarihi
 • Tanıtım kanalları

Eğer WordPress kullanıyorsanız, takviminizi kontrol panelinizde gösteren “İçerik Takvimi” adlı bir eklenti vardır. İçerik takviminizle, amaçladığınız içerik pazarlama sonuçlarına ulaşmak için yeterince tutarlı içerik üretebilirsiniz.

 • İçerik Tanıtımı İçin Plan Yapın

İçerik oluşturmak, içerik pazarlamasının bir parçasıdır. Bir diğer önemli kısım da içeriğinizi tanıtmaktır. Birçok uzman, oluşturma ve tanıtım aşaması için aynı miktarda zaman harcamanızı söyleyecektir. Aslına bakılacak olursa bu konuda uzman sayılan Derek Halpern, zamanınızın %20’sini içerik oluşturmak ve %80’ini tanıtmak için harcamanız gerektiğine inanmaktadır. İçerik oluşturmak için bir planınız olsa da, onu tanıtmak için de bir plana ihtiyacınız vardır. Tabii ki, içeriğinizi tanıtmak için birçok platform var ve kitlenize ulaşmak için en iyisini seçmelisiniz. İçeriğinizi tanıtmak için bazı platformlar şunları içerir.

Konuk gönderiler: Bunlar, daha büyük endüstri sitelerinde gösterimlerinizi artırabilecek alakalı içerik parçalarıdır.

Sosyal medya: İçeriğinizi kitlenizin videoyla sohbet ettiği sosyal kanallarda paylaşın. Bu şekilde onlara ulaşmak daha kolay.

Arama motorları: İdeal müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeler için içerik oluşturun ve optimize edin.

E-postalar: Abonelerinize web sitenizdeki yeni içerik parçaları hakkında bilgi vermek için e-postalar gönderin.

Forumlar: Burada, forum konuları hakkındaki alakalı soruları yanıtlayabilir ve soruya ayrıntılı bir cevap sağlayan blog yayınlarınıza bağlantı verebilirsiniz.

Reklamcılık: Sosyal medya reklamları aracılığıyla önemli içeriği tanıtmak için para harcayabilirsiniz. Başka bir seçenek de, arama yapanları cazip bir teklifinizin olduğu bir açılış sayfasına getirmek için Google reklamlarıdır.

Tanıtım planınıza, her bir platformda tanıtım sıklığını eklemeniz gerekir. Her platformun, üzerinde içerik tanıtırken en iyi uygulamalara sahip olduğunu belirtmek çok önemlidir.

 • İçerik Pazarlama Başarınızı ve ROI Değerlerini Ölçme

İçerik pazarlamasından herhangi bir sonuç almak için bir kampanya yürütmeniz gerekir. İşlemi yaptıktan sonra kampanyanızın performansını da izlemeniz gerekir. Gerçekte, kampanyalarınızın performansını izlemek için farklı metriklere ihtiyacınız vardır. Çünkü kampanyalarınızın hedefleri değiştiğinde, hedeflerin başarısını ölçmek için kullanılan metrikler de değişmektedir. Başka bir deyişle, izlediğiniz metrikler hedeflerinize bağlı olacaktır.

Hangi ölçümler marka bilinirliğini gösterir? Hangi metrikler olası satış elde etmeyi gösterir? Bu metrikleri kampanya planınızda belirtmeniz gerekir, çünkü bu şekilde, kampanyanızı başlatır başlatmaz sonuçları takip etmeye başlayabilirsiniz. Bunu yaparak, bir şeyin olması gerektiği gibi çalışmadığını hızlı bir şekilde görebilir ve sonuçlarınızı iyileştirmek ve nihayetinde hedeflerinize ulaşmak için kampanyanızı optimize edebilirsiniz. Ayrıca, metrikler gelecekteki kampanyalara yönelik olarak stratejiyi geliştirmek için öngörüler oluşturabilmektedir.

Sonuç

Bir içerik pazarlama planı oluşturmak, hedeflerinize zamanında ulaşma şansınızı büyük ölçüde arttırmaktadır. Mevcut performansınızı bilmeniz, kitlenizi anlamanız, bir içerik takvimi kullanmanız, içeriği tanıtmanız ve performansı izlemeniz gerekmektedir. Tüm bu adımları uygulayarak ve kaliteli bir takvim geliştirerek, 2020 yılında içerik pazarlaması yoluyla daha fazla potansiyel müşteri ve müşteri çekebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir