İçerik Pazarlama Teknikleri

Büyüyen pazarlama dünyasında her geçen gün yeni stratejiler geliştirilmektedir. Bu dünyada en etkili yöntemlerden biri olan içerik pazarlama stratejisi son zamanlarda popülerliğini koruyup oldukça işe yarayan bir pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerik pazarlama stratejilerini ele aldığımızda temel olarak dikkat edilmesi gereken iki unsur bulunmaktadır. Birincisi harika içerikler oluşturmak ve ikincisi de bu içerikleri yayınlayacak sosyal ağlar bulmaktır. İyi içerikler ve iyi dağıtım stratejileri marka bilinirliğini üst düzeylere taşıyacaktır.

Bu yazımızda doğru ve etkili bir içerik pazarlama stratejisine ulaşabilmeniz için birbirinden değerli taktikleri sıraladık.

İçerik Pazarlama Teknikleri ve Yöntemleri

 • Blog Sayfası Oluşturun

İnternet sitenizin blog kısmı yoksa oldukça geridesiniz demektir. Blog sayfasına sahip olmanız sadece SEO açısından yarar sağlamayacak aynı zamanda marka bilinirliğinizi üst seviyelere taşıyacak, daha iyi müşteri ilişkileri oluşturmanızı sağlayacak ve internet sitenize daha fazla trafik çekecektir.

Bundan dolayı bir an önce blog sayfası oluşturmalı ve içeriklerinizi oluşturmaya başlamalısınız. Bunu yaparken de; müşterilerinizin okumak isteyecekleri içerikler üretin, ilgi çekici içerikler oluşturmaya dikkat edin ve oluşturduğunuz içerikleri düzgün aralıklarla paylaşmaya çalışın.

 • E-Kitap Yayınlayın

Kitap derken gözünüzü korkutmuş olmayalım. Sunduğunuz hizmete yönelik bilgilendirici bir içerik olacak şekilde; çok da uzun olmadan bir kitap oluşturup bunu internet ortamında yayınlayabilirsiniz. Faydalı bilgilerden oluşturmanız gerektiğini unutmayarak yayınlayacağınız bir kitabın size getirileri büyük olacaktır. E-posta kaydı ile kitap paylaşımı yapmanız, e-postaları toplamanızı ve bu adresler aracılığıyla pazarlama yapmanızı mümkün kılacaktır. Aynı zamanda sunduğunuz faydalı bilgiler markanıza güven kazandıracak ve satışlarınız beklediğinizden de daha hızlı bir şekilde artacaktır.

 • Video İçerikler Oluşturun

Birçok insan için uzun bir metni okumak oldukça can sıkıcıdır. Hele ki okumayı sevmeyen biri için bir azaptır resmen. Fakat bir video – hele ki eğlenceli ve bilgi verici olursa – zaman ayrılması daha basit bir içeriktir. Okuma eylemine göre daha pasif bir aktivite olan izleme, birçok insan için daha cazip gelebilir. Bundan dolayıdır ki bu tür insanları da düşünerek videolar hazırlamanız içerik pazarlama anlamında size artılar sağlayacaktır. Bu videolar içerisinde hedef kitlenize bilgi vermeniz, onların problemlerine çözüm bulmanız ve yeri geldiğinde eğlenmelerini sağlamanız kısa sürede amaçlarınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • İnfografikler Kullanın

Kimi insan bir bilgi edinmek istediği zaman okumayı tercih ederken kimisi de izlemeyi tercih eder. Ama bazıları da bilgiyi kısa yoldan görseller aracılığıyla almak ister. İşte bu tür potansiyel müşterilerinizi göz önünde bulundurarak bilgi grafikleri de oluşturmanız gerekmektedir. En az kelimeyle, ilgili grafik ve görsellerle bilgi aktarımının en basit yollarından biri olan infografikler hazırlayarak sunduğunuz hizmetlerin sayısal verilerini ve özet bilgilerini sunabilirsiniz. Ayrıca iyi bir tasarım yapmanız da daha çok dikkat çekeceği için daha fazla kişiye ulaşabilmeniz açısından faydalı olacaktır.

 • Çarpıcı Sunumlar Oluşturun

İçerikleriz aracılığıyla pazarlama yapmanızı sağlayan bir diğer yöntem de slaytlardır. İyi bilgiler sunarak etkili bir şekilde hazırlanmış slaytlar da diğer içerik pazarlama yöntemleri gibi size getiri sağlayacaktır. Bu noktada şu soruyu sorabilirsiniz. “Sunum içeriklerimi nerede paylaşacağım?” Açıkçası bu sorunun birçok cevabı mevcut. Kendi siteniz olabilir, sosyal medya olabilir, bloglar olabilir vs. vs. diye bunu çoğaltabiliriz. Ancak burada bahsini etmek istediğimiz farklı bir platform var: Yaklaşık 60 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısıyla “SlideShare” dünyanın en büyük içerik pazarlaması platformlarından biridir. Oluşturduğunuz slaytları bu platform aracılığıyla hedef kitlenize paylaşmanız bilinirliğinizi arttıracaktır.

 • Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Sosyal medyanın gücünü bilmeyen yoktur. Milyonları aşan potansiyel kitlesiyle harika bir içerik pazarlama platformuna dönüşebilen sosyal medya platformları, doğru ve etkili kullanımlarınız sonucunda sizi kısa yoldan zafere ulaştıracaktır. En büyük katkısı marka bilinirliği sağlamak olan sosyal medya platformları aracılığıyla içeriklerinizi paylaşabilir ve müşterileriz ile doğrudan iletişime geçerek onların gözünde daha iyi bir yer edinebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla tartışmalar oluşturun, müşterilerinize sorular yönetin, içeriklerinizin linkini paylaşarak sitenize trafik sağlayın, kurumsal kimliğinizi gösterin ve en önemlisi takipçileriniz ile sıkı iletişim içerisinde olun.

 • E-Posta Adresleri Toplayın

Elektronik postaların gücünü asla hafife almayın. Potansiyel müşterilerinizin posta hesaplarına sahip olmanız, onlarla direkt iletişime geçebilmeniz demektir. Sahip olduğunuz posta hesaplarına düzenli aralıklarla göndereceğiniz içeriklerin faydasını kısa sürede göreceksiniz. Elektronik postalar aracılığıyla müşterilerinize faydalı içerikler sağlamayı ihmal etmeyin. Ancak bu noktada bilmelisiniz ki direkt satış amaçlı reklam yapmaktan uzak durun. Çünkü bu, müşterilerinizi fazlasıyla sıkacaktır.

 • Basın Bültenlerinin Gücünden Faydalanın

En büyük faydası marka bilinirliği sağlamaktır. Şirketiniz ile ilgili son gelişmeleri basın bültenleri aracılığıyla duyurmak müşterileriniz arasında güven tazeleyecek, potansiyel müşterileriniz içinse marka bilinirliği oluşturmanızı sağlayacaktır. Usulüne uygun basın bültenleri hazırlayarak gerekli yerlere göndermeniz size sandığınızdan daha fazla fayda sağlayacaktır.

 • Webinarlar Düzenleyin

İnternet semineri anlamına gelen webinarlar da doğru bir şekilde yapıldığı zaman etkili bir içerik pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden canlı olarak yapabileceğiniz bu seminere mutlaka müşterilerinizi, potansiyel müşterilerinizi ve alan uzmanlarını davet edin. İyi bir plan kurun. Böylelikle sürecin düzgün ilerlemesini sağlamış olursunuz. Ayrıca bu seminerlerin kaydını alarak kitleniz ile sonradan sosyal medya veya blog aracılığıyla paylaşın. Faydasını kısa sürede göreceksiniz.

 • Müşteri Tecrübelerini Paylaşın

Sizden daha önceden hizmet almış birinin sizi tavsiye etmesi kadar faydalı bir şey olamaz dersek abartmış olmayız. Birkaç müşteriniz ile iş yaptıktan sonra onların görüşlerine başvurmanız ve izinleri dahilinde bu görüşleri kitleniz ile paylaşmanız yine size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Çünkü bir hizmet satın almadan önce o hizmeti satın alanların olup olmadığını ve varsalar memnuniyet derecelerini öğrenmek isteriz. Direkt bu bilgiyi müşterilerinize kendiniz sunmanız büyük güven oluşturmanızı sağlayacaktır. Ayrıca olumsuz görüşleri de es geçmeyerek eksik kaldığınız yönleri düzeltebilmeniz açısında büyük önem taşımaktadır.

 • Etkili Varış Sayfaları Oluşturun

“Varış sayfası nedir?” diye soruyor olabilirsiniz. Kısaca açıklayalım: Bir internet kullanıcısının karşısına çıkan bir reklamdaki linke tıklayarak ulaştığı sayfadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere oldukça önemli bir sayfadır. Çünkü; başarılı reklam stratejisi ile dikkatini çekmeyi başardığınız müşteriyi bir de sitenizde tutmanız gerekiyor. Yani reklam tıklaması sonucunda ulaştığı sitenizden hemen ayrılmasını istemeyiz, değil mi? Tabi ki hayır! Bundan dolayı ürün, hizmet ve bilgi sunan, iyi tasarlanmış varış sayfaları oluşturun. Doğru anahtar kelimeler üzerine oluşturacağınız bu sayfalar SEO açısından da size fayda sağlayacaktır.

 • Müşterilerinizi Böldükten Sonra Strateji Geliştirin

Buradaki kastımız; müşterilerinizin özelliklerine göre onları bölümlere ayırıp içerik pazarlama stratejileri geliştirmenizdir. Bunun yolu da müşterilerinizi iyi tanımaktan geçiyor. “Müşterileriniz kim, yaş aralığı nedir, lokasyonları nedir, ihtiyaçları nelerdir” gibi soruların cevaplarına sahip olmanız müşterilerinizi tanıdığınız anlamına gelir. Müşterilerinizi tanıdıktan sonra yapmanız gereken onları yaş, cinsiyet, konum gibi özellikler dahilinde sınıflandırmanız ve her bir sınıfa ayrı stratejiler geliştirmenizdir. 20 yaşındaki bir müşteriniz ile 50 yaşındaki bir müşterinizin tabi ki de ilgi ve ihtiyaçları aynı olmayacaktır.

 • Müşterilerinize İstediklerini Sağlayın

Bunun yolu yine müşterilerinizi iyi analiz edip onları tanımaktan geçiyor. Müşterilerinizi tanırsanız ihtiyaçlarını bilirsiniz ve ihtiyaçlarını bilirseniz istediklerini sağlarsınız. Hangi müşteri isteklerine hitap etmeyen, problemleri ile ilgilenmeyen bir firmadan hizmet almak ister ki? Ya da siz böyle bir firma olmak ister misiniz? Cevabınızın hayır olduğunu çok iyi biliyoruz. Bundan dolayıdır ki müşterilerinizin ihtiyaçlarını gidermeniz hayati önem taşımaktadır.

 • Gerçeklere Odaklanın

Araştırma yaptınız, planlar kurdunuz, stratejiler geliştirdiniz ve pazarlama yaptınız. Yeterli mi? Tabi ki de değil. Daha yapmanız gereken onlarca şey var. Bunlardan biri de verileri iyi okumak. Ne aşamadasınız, ne kadar müşteriye ulaşabildiniz, ulaştıklarınızın ne kadarı dönüş sağladı, ne kadar müşteri memnun kaldı gibi gibi sorulara yanıt veren verilere sahip olup gerçeklere odaklanırsınız. Böylelikle eksik kaldığınız yönleri bilip içerik pazarlaması yapmanız mümkün olacaktır. Bundan dolayı araştırın, verilere sahip olun ve bu veriler doğrultusunda hareket edin.

 • Y Kuşağını İhmal Etmeyin

Günümüzde içinde bulundukları yaş itibarıyla Y kuşağı toplumda oldukça önemli bir yer tutmakta ve pazarlama dünyasında aktif olarak yer almaktadırlar. Bundan dolayı içerik pazarlama stratejileri geliştirirken bu kuşağı göz önünde bulundurup bunlara yönelik de içerikler hazırlamanız çok daha verimli bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • Küçük Hedeflerle Başlayın

Henüz başlangıç aşamasında içeriğinizin yüzbinler tarafından okunmasını bekleyemezseniz. Daha gerçekçi olup mantıklı adımlar atmalısınız. Başlangıçta yüzbinleri hedeflemek yerine günlük beş okuyucu hedefleriniz. Bu hedefinize ulaştıktan sonra bu sayı 10 olur. Böyle ilerleyerek bu sayının belli bir süreden sonra ancak yüzbinlere ulaşabildiğini göreceksiniz. Ki olması gereken de budur. Doğru stratejiler kullanarak geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür. Unutmayın bu işin kısa yolu yoktur. Eğer varsa da tek kısa yol doğru stratejiler geliştirmektir.

 • Sürekli AB Testleri Yapın

İki ya da daha fazla varyasyonun kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi mantığına dayayan bu testler iyi çalışmalar ortaya koyabilmeniz açısından önem arz etmektedir. Yapmanız gereken testleri oluşturduktan sonra iyi analiz yapmanız ve bu sonuçların söylediklerine göre hareket etmenizdir. Elde ettiğiniz sonuçlar daha verimli içerik pazarlama stratejisi ortaya koymanızı sağlayacaktır.

 • Eğitimlerle Kendinizi Geliştirin

Şunu kesinlikle unutmayın. Alan hakimiyetiniz olmadan başarılı olma ihtimaliniz ne yazık ki sıfıra yakındır. Başarılı olsanız bile bu başarının sürekli hale gelmesini sağlayamazsınız. Bundan dolayı iyi bir alan bilgisine sahip olmalı ve sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Bundan dolayı da eğitimler almalısınız. Özellikle gelişen günümüz dünyasında bilgiye ulaşmak oldukça basit bir hale bürünmüş. Yapmanız gereken internet üzerinde gerekli araştırmaları yapmak ve size uyan ücretli-ücretsiz eğitimleri takip etmektir. Bu sizi başarıya ulaştıracaktır.

 • Rakiplerinizi Es Geçmeyin

Unutmayın ki sizinle aynı ürünleri satan veya sizin sunduğunuz hizmetin aynısını sunan başkaları var. Bu noktada iki soru karşımıza çıkıyor: “Rakipleriniz ne yapıyor?” ve “sizi onlardan farklı kılan ne?” Bu iki sorunun cevabını verebilmek için yapılması gereken iki şey vardır. Birincisi iyi bir rakip analizi yapmak. İyi bir analiz ortaya koyarak onların gerisinde olup olmadığınızı öğrenebilir alanınızın gerisinde kalmaktan kendinizi koruyabilirsiniz. Yapılması gereken bir diğer şeyse farklı olmaya çalışmaktır. Buradaki farktan kastımız kuru kuruya bir fark değildir. Yapmanız gereken rakiplerinizin müşterilere sunmadıklarını onlara sunarak tercih edilme sebebi haline gelmenizdir. Bunu sağlayabilirseniz ön plana çıkmayı başarabilirsiniz.

 • Planlı Olun

İçerik pazarlama konusunda belki de diğer temel noktalar kadar önemli olan bir husus varsa o da düzenli bir plana sahip olmaktır. Düzensiz bir şekilde paylaşacağınız içeriklerin hiçbir faydası olamayacağı gibi aksine zararı dokunacaktır. Bundan dolayı belli bir plan dahilinde içerikler oluşturup bunları müşterileriniz ile belli aralıklarla paylaşmak çok daha etkili olacaktır. Başka bir deyişle; bir gün iki içerik, sonraki gün on içerik, bir sonraki gün sıfır içerik paylaşmak yerine her gün bir içerik paylaşmak çok daha faydalıdır. Tabi buradaki bir içerik örnek olarak verilmiş bir rakamdır. Dilerseniz günde on içerik de paylaşabilirsiniz. Ancak unutmayın bunu belli bir düzen dahilinde yapmalısınız. 

Kaynakça:

 1. https://neilpatel.com/blog/21-content-marketing-tactics-thatll-skyrocket-your-search-traffic /
 2. https://www.jeffbullas.com/10-tactics-you-must-use-in-your-content-marketing-strategy /
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir