içerik pazarlamasının faydaları

İçerik  pazarlaması, firmaların pazarlama hedeflerine ulaşmak, marka imajını ve itibarını arttırmak  için sosyal medya platformlarını kullanılarak yürüttükleri faaliyetleri kapsayan bir pazarlama türdür. Sosyal medyanın günümüzdeki etkisi ve gücü çok açık ortadadır. Sosyal medya kullanan kişi sayısı her geçen gün hızla artmakta kullanan kişilerin de sosyal medya platformlarında geçirdikleri süreler sürekli uzamaktadır.

Hal böyle olunca da firmalar ürün ve hizmet tanıtımları için sosyal medyayı kullanmakta şüphe etmemektedir. Sosyal medyada kitlelere sunulan içerikler ürün ve hizmetlerin potansiyel müşterilere tanıtımında oldukça büyük önem taşımaktadır. İçerik pazarlamayı etkili kullanan firmalar da bunun karşılığını çok açık bir şekilde almaktadır.

Tabi hala sosyal medyadan içerik pazarlama faaliyeti yürütülmesine sıcak bakmayan firmaların  sayısı az  olsa da yok değildir. Yazımızın devamında içerik pazarlamasının en önemli 10 faydasının size sağlayacağı yararlarını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.  

 

  • Sosyal Etkileşim

Sosyal medyada takipçileriniz veya potansiyel müşteriler üzerinde nasıl bir etki bırakacağınız tamamen sizin paylaşım yapacağınız içeriklerin ne kadar ilgi çekici, bilgilendirici ve eğlenceli olduğu ile doğrudan alakalıdır. Eğer onları tebessüm ettirecek ilgilerini sizde tutacak ve onlara fayda sağlayacak içerikler sunarsanız paylaştığınız içerikler ile onları etkilemiş olursunuz. Sadece onları etkilemekle de kalmaz. Takipçileriniz sizin paylaşımlarınızı beğendiği için bunu çevresi ve yakınları ile paylaşma isteğinde bulunacaklardır. Böylece içerikleriniz sizi takip etmeyen kitlelere de uluşacak ve hitap ettiğiniz kitle ve potansiyel müşterileriniz artacaktır.   

  • Marka Bilinirliği

Markanızın kitleler tarafından bilinir olup onların hafızalarında bir yerlerde yer alması pazarlama faaliyetlerinin başarılı olabilmesi için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bir pazarlama faaliyetinde müşteri için iki veya daha fazla ürün arasından tercih etme söz konusu ise müşteri çok büyük olasılıkla daha önceden bildiği ya da duyduğu markayı almaya yönelecektir.

Siz de markanızın bilinirliğini arttırmak ve daha fazla kitleye ulaşmak istiyorsanız içerik pazarlama stratejisini uygulamak da tereddüt dahi etmeyin.

  • Pazarlama Faaliyetlerinde Artış

İçerik pazarlama çalışmalarını etkili bir şekilde yürüttünüz zaman daha fazla potansiyel müşteriye ulaşacaksınız böylece satış rakamlarınız da daha çok artış gösterecektir. Sadece bununla kalmayacak Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden de doğrudan ürünü ve hizmetleri pazarlama imkanından da faydalanarak satışlarınızı arttıracaksınız. Yerel bir pazarda hitap edebileceğiniz kitle ile içerik pazarlamayı kullanarak hitap edeceğiniz ulusal veya uluslararası kitleyi karşılaştırmaya bile gerek yoktur.

  • Daha Erişilebilir Olma

İçerik paylaşımında etkili olmak tabi ki de tek başına yeterli bir husus değildir. Etkileyici içerikler ile kitlenizi yakaladıktan sonra onların sizinle bağlantıda kalmasını sağlamak için ulaşılır olmalısınız. 

Size rahat bir şekilde ulaşabilsinler ki onlar için güvenilir olun. Eğer size rahat bir şekilde ulaşırlarsa güven duyacaklar ve bu güven size sadık müşteriler olarak geri dönecektir.

  • Artan Web Trafiği

Etkili bir pazarlama faaliyeti yürütmek istiyorsunuz ve web sitenizi de bu amaçla oluşturdunuz. Web sitenize kitleleri çekmek amacıyla da sosyal medyada paylaştığınız içerikler son derece etkili olacaktır. Sosyal medyada paylaştığınız içerikleri beğenen veya web sitenizin farkında olmayan takipçileri buradan web sitenize yönlendirme fırsatını elde edeceksiniz. Zaten yapılan araştırmalar da gösteriyor ki sosyal medya aracılığı ile web sitesine trafik çeken pazarlamacıların oranı bir hayli yüksek seviyede.

Firmalar açısından oldukça önem arz eden bir başka konu maliyet. Ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak, kitlelerde farkındalık oluşturmak onların dikkatini çekmek pazarlama faaliyetleri yürütmede mali açıdan firmaları oldukça zorlayan bir etmendir. Özellikle bu tanıtım faaliyetleri için televizyon reklamlarını kullanmak küçük ölçekli firmalar için neredeyse imkansızdır. İşte içerik pazarlamasını etkili kullanan bir işletme iseniz hiçbir mali yatırım  yapmadan ya da çok az bir mali yatırım ile ürün ve hizmetlerinizi kitlelere tanıtma ve onlara ulaşma konusunda hiçbir zorluk yaşamayacaksınız. 

  • Hızlı ve Etkisi Yüksek İçerik Paylaşımları

İnsanların büyük bir çoğunluğu sosyal medya platformlarını kullanıyor. Sosyal medya platformlarını herkes cebinde taşıyor ve buradaki içeriklere anında ulaşabiliyor. Siz de içerik pazarlama faaliyetlerini doğru bir şekilde yürüterek yaptığınız paylaşımlar ile çok hızlı ve çok emek harcamadan kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  • Daha iyi SEO Sıralaması

Ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen bir firma web sitesini kullanır. Ancak kitlelere ulaşabilmek için web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması önem taşıyan bir konudur. İşte bunu yapabilmenize yardımcı olacak etkenlerden biri de sosyal medyayı aktif kullanmak ve paylaşımda bulunduğunuz içeriklerin kalitesi ile doğrudan ilgili bir husustur. Özgün içeriklere sahip paylaşımlar yaparsanız potansiyel müşterilerinizin dikkatini rakiplerinizden daha önce çekme şansını yakalarsınız. Bu da pazarlama çalışmasında sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

  • Gelişmiş Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri servisiniz çok iyi işliyor olabilir. Fakat müşterilerin size nasıl ve hangi kanallar üzerinde ulaşmak istediği bundan daha önemli bir husustur. Müşterileriniz size sosyal medya aracılığı ile ulaşmak isteyebilir ve sizin de bu platformlarda aktif olup onlara hızlı bir şekilde dönüş sağlamanız müşteri memnuniyetini üst seviyeye taşıyacaktır.  Hatta bu memnuniyet sonrası sizi yakınlarına ve çevresine tavsiye ederek içerik pazarlama faaliyetlerinizin başarılı bir şekilde sürmesini sağlayacaktır.

  • Müşteri Kitlesini Genişletme

Sosyal medya platformlarında kullanacağınız içerikleri sadece takipçilerinizi için paylaşmazsınız. Paylaşım yapacağınız içeriklere takipçileriniz yorumlar yapacak gönderilerinizi beğenecek hatta içeriklerinizi paylaşma ihtiyacı hissedecekler. Bu paylaşımlar sonrası sadece sizi takip edenler değil paylaşım yaptıkları kişiler de içeriklerinizi fark edecekler. İçeriklerinize ulaşan kitleler katlanarak artmaya devam edecektir. Böylece potansiyel müşterileriniz artacak ve gerçek müşteri sayınızda çoğalacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir