içerik stratejisi nedir ?

Dijital ortamda sizi ön plana çıkaran unsurlardan birisi de içeriklerdir. İçerik stratejisi ise bu içeriklerin en iyi, özgün ve bilgi verici şekilde düzenlemesi sürecinde izlenecek yol, yöntem ve çabalardır. Hedef kitlenizi iyi tanımanız, iyi bir içerik stratejisi oluşturmak için vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir. Hedef kitlenizin yaşı, nerede yaşadıkları, özelliklerinin neler olduğu, ilgi alanları gibi faktörlerin tamamı önemlidir.

Arama trendlerini takip ederek ve içeriklerinizde bu kelimelere yer vererek daha başarılı bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Kendi içeriğinizi rakip konumda olan sitelerle karşılaştırarak yine başarılı bir içerik stratejisi yürütebilirsiniz. Bütün bu unsurlar içerik stratejisi oluştururken dikkate alınacak önemli unsurlardan bazılarıdır.

S.S.S

İçerik Stratejisi Nedir?

Firma – marka bilinirliği oluşturmadan, ürün – hizmet bilinirliği ve satışına olan katkılarından, site bilinirliği oluşturmaya dek pek çok amaçla kullanılan bir strateji yöntemidir. Oluşturulması gereken içeriklerin planlama safhasını ifade eder. Aşağıda yer alan sorular ve yanıtları ile daha kolay anlayabileceğinizi düşünüyoruz.

İçerik Stratejisi Oluşturmada İlk Sıra Nedir?

Öncelikle hedef kitle analizi yapmalısınız. Ardından hedef kitlelerinizin yaşı, sevdikleri, hoşlandıkları hatta neler okudukları, bir adada kendi başlarına kalsalar yanlarına almak istedikleri ilk üç şeyi bile bilmeniz gerekliliğidir. Özetle hedef kitleleri tespit etmek – müşterilerinizi (web siteniz için istiyorsanız potansiyel kullanıcılarınızı) belirlemek demektir.

İçerik Stratejisinde Kategorilere Ayırma Tekniği Nedir?

Ürün veya hizmetlerinizle alakalı kategorilendirme yapmak stratejinin ikinci adımıdır. Ürün – hizmetleriniz tek bir yelpazede ise kategorilendirme yapmaya gerek yoktur. Ancak çoklu ürün – hizmetlerde bunun yapılması elzemdir. Kategorilendirmeler; ürün – hizmetleri daha iyi açıklamanıza yardımcı olacaktır.

İçerik Stratejisinde Keyword Analizi Yapmanın Önemi Nedir?

Ürün – hizmetler için keyword yani anahtar kelime analizi yapmalısınız. Bunları yapabilmek için adwords benzeri araçlardan faydalanabilirsiniz. Keyword’ler arama motorları açısından hayati öneme sahiptir.

İçerik Stratejisinde Beklentileri Fark Edebilme ve Karşılayabilmenin Önemi Nedir?

Sizin belirlediğiniz çerçeveler yetersiz – uyuşmamış olabilir. Bu nedenle hitap ettiğiniz kitlelerin beklentilerini iyi analiz edebilmeli ve bu beklentileri karşılayabilir duruma gelmelisiniz.

Müşteri – Kullanıcı Sayısı Nasıl Arttırılabilir?

Müşteri ya da kullanıcı sayınızda artış yakalamak istiyorsanız hedef kitlelerinizi analiz etmeye devam etmelisiniz. Yaptığınız hataları ya da eksiklikleri görmeli, analiz etmeli, yeni girişimlerde bulunmalısınız. Hedef kitlelerinizin tüm alışkanlıklarını analiz etmek en iyi sonucu almak için başarılı bir eylem olacaktır. Örneğin ne tür kitap okuduklarını, neleri satın aldıklarını, nelerden hoşlandıklarını, sosyal medyadaki eylemlerini, ne tür içerikleri okuduklarını gibi sorularla başlayabilirsiniz.

Rakiplerle Kendinizi Test Etmenin Avantajları Nelerdir?

Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizi sık sık inceleyin – analiz edin. Sizin sunduğunuz içeriklerle onların sunduklarını anlamaya odaklanmak iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca rakiplerinizin kendilerini, ürünlerini, hizmetlerini nasıl tanıttıklarını da araştırmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir