İhracat İçin Müşteri Bulma

İhracat yapmak isteyen tüm firmalar için en zor kısım satışı yapabilecekleri müşteri bulmaktır. Satış yapabilmek için ya siz müşteriyi bulursunuz ya da müşteri sizi bulur. Tabi ki de müşterinin sizi bulması sizin için daha avantajlı olur. Sizi bulan müşteri ile satış işleminin gerçekleşmesi çok daha yüksek ihtimaldir. İhracat için müşteri bulmak eskiden daha zor iken artık dijitalleşme sonrası daha kolay hale gelmiştir. Çünkü internet aracılığı ile müşterilere ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak çok basittir. Bu konuda yeterli bilgi ve birikime sahip değilseniz ya da daha etkili bir ihracat stratejisi yürüterek daha fazla müşteri bulmak istiyorsanız ajansımızdaki uzman ekibimiz size bu konuda çok büyük katkılar sağlayacaktır. Şimdi sizlere ihracat için müşteri bulma yollarından bahsedelim;

 

  • Web Sitesi

İyi düzenlenmiş ve arama motorlarına uygun bir web sitesi ile müşteriler bir ürün ve hizmet almak istediklerinde Google’da arama yaptıklarında sizin web siteniz ile karşılaşır. Bu da potansiyel müşterilerin ilk sizin firmanız ile iletişim kurmasına ve sizden alışveriş yapmasına yardımcı olur. Bunun dışında sizin firmanızı bilen kişi daha çok bilgi sahibi olmak ister ve web siteniz aracılığı ile markanız, ürün ve hizmetlerinizi ayrıntılı olarak inceleme fırsatı bulur. Profesyonelce tasarlanmış bir web sitesi sizin kurumsal bir görünüm kazanarak güven duyulan bir firma kimliği oluşturmasına da katkı sağlar. İhracat yapmak için bir çalışma yaptığınızı da unutmayın! Bu yüzden en az bir yabancı dilde bir web sitesine sahip olmalısınız.  

 

  • Sosyal Medya

Sosyal medyanın gücünü ve kitleler üzerindeki etkisini sanırım artık hepimiz çok iyi biliyoruz.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus sosyal medya platformlarını etkili  ve doğru kullanabilmektir. Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube, Linkedin gibi sosyal medya platformları günümüzde hemen hemen internet kullanıcılarının çoğu tarafından kullanılmaktadır. Firmalar da hedef kitlelerine ulaşmak, ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, hatta ürün ve hizmet satışını direkt bu platformlar aracılığı ile gerçekleştirmek için sosyal medyayı kullanırlar. Sosyal medyada paylaşacağınız içeriklerin hedef kitlenize uygun şekilde olması, doğru zamanda ve doğru yerde paylaşılması kitleleri etkilemesi ve doğru bir sosyal medya yönetimi açısından oldukça önemlidir. İşte bu da ancak uzaman bir sosyal medya ekibi sayesinde gerçekleştirilir.

 

  • Blog

Google’da üst sıralarda yer alarak daha fazla görünür olmak istiyorsanız bir blog sayfasına sahip olmalısınız. Sektörle, ürün ve hizmetlerinizle ilgili yazılarınıza güncel bir şekilde blog sayfanızda yer verebilirsiniz. Blog sayfanızda yer vereceğinizi içerikler ile hem müşteri bulabilir hem de müşterileri satış için ikna edebilirsiniz. Bloglar ihracat için müşteri bulma konusunda çok güçlü bir medya organıdır. Blog için kendi web siteniz üzerinden bir sayfa ayırabilirsiniz. Blog sayfanıza uzman kişilerce yazılar yazdırabilirsiniz.

 

  • B2B Siteleri

Küresel düzeyde etkinliği olan B2B siteler vasıtası ile ihracat için müşteri bulma konusunda faydalı adımlar atılmış olur.  B2B sitelere üye olarak Google’da üst sıralara çıkabilir ve sitenizin bulunabilirliğini daha kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca yerel firma rehberlerine kayıt olmak da çok doğru bir hamle olur. BU da görünürlüğünüzün artmasına yardımcı olur.

 

  • İnternet Reklamları

İnternet kullanıcıları sizin satışını yaptığınız bir ürün ve hizmetle ilgili bir arama yaptığında ilk sizin firmanızla karşılaşırsa sizden satın alma ihtimali çok daha fazla olur. Bu da Arama motorlarına reklam vererek gerçekleştirilir. Potansiyel müşterileriniz arama motorlarında arama yaptıklarında anahtar kelimelere uygun reklam verdiğiniz zaman aram motorunda üst sıralarda ve öncelikli olarak firmanıza ait ürün ve hizmetler ile karşılaşır.

 

  • Fuar ve Etkinlikler

Fuar ve etkinliklere katılarak ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilme imkânı bulursunuz. Fuar ve etkinliklere katılan kişiler potansiyel müşterileriniz olacağı için fuarlar doğrudan hedef kitleniz ile buluşabileceğiniz bir platformdur.

 

  • Ticaret Müşavirlikleri

Yurtdışında bulunan ticaret müşavirlerimizden potansiyel müşterileriniz için bilgi isteğinde bulunabilirsiniz. Ya da ülkemizde bulunan yabancı ülke müşavirliklerine de kendiniz tanıtmak yaralı olur. Ancak bunları yaparken ne istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi doğru anlatmak ve iyi bir iletişin kurmak önem taşır. 

 

  • Ticaret Heyetleri

Ticaret heyetlerinin ihracatçı birlikleri, ticaret odaları ve ticaret dernekleriyle düzenledikleri organizasyonlara katılarak bu aktivitelerde tanışacağınız yurt içi ve yurt dışı bağlantılı kişiler sayesinde size yeni kapılar açılabilir. Aktiviteler hakkında bilgi sahibi olmak için bu odaların ve derneklerin web sitelerini, sosyal medya sayfalarını takip ederek ya da e mail gruplarına üye olabilirsiniz. 

 

  • Pazar Araştırması Gezileri

Büyük ölçekli satış yapabileceğiniz bazı alıcılara sosyal medya, internet ya da diğer dijital platformlar aracılığı ile ulaşamayabilirsiniz. Bu kişiler ile iletişim kurmak ve satış yapabilmek için pazar araştırma gezileri düzenlemelisiniz. Bu müşterilere de pazarı gezerek yani onların  bulunduğu yere giderek ulaşabilirsiniz.

 

  • Sektörel Yayınlar

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili sektörel yayınlarda da var olmak diğer bir seçenektir. Sektörle ilgili dergi, gazete, web portalları gibi yayınlara reklam verilebilir ve müşterileriniz için görünebilir olursunuz. Diğer bir getirisi olarak da bu yayınlar vasıtası ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız ve açıkladığımız ihracat için müşteri bulma yollarını doğru uygulamak; hedeflerinizi gerçekleştirmek ve başarılı olmak için olmazsa olmaz bir husustur. Bu saydığımız iş ve işlemleri yapabilmek için alanında uzman bir ekibe ihtiyacınız vardır. Bunun için de iyi ve doğru bir ajans ile çalışarak tüm bu faaliyetleri eksiksiz ve uygun bir şeklide yürütmüş olursunuz. Aksi takdirde yaptığınız çalışmalar hiçbir işe yaramayabilir ve sizin için hem maddi hem de zaman açısından kayıplara sebebiyet verir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir