ihracat pazarlaması

Dijital pazarlamanın gelişmesi ve ülkeler arası ticari sınırların kalkmasıyla birlikte ülkemizden küçük ya da orta ölçekli çok sayıda firma global hedefleriyle dış pazara açılma fırsatı elde etmeye başladı. Dünyaya açılabilmek için ihracat pazarlaması konusunda profesyonel bir strateji geliştirmeniz şart. Doğru pazarlama adımlarıyla ihracat gelirlerinizi hiç beklemediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

İhracat Pazarlaması Süreci Nedir ?

İhracat pazarlaması süreci, ülke içinde gerçekleştirilen pazarlamadan biraz daha farklı işlemektedir. Çünkü başka bir ülkede ve farklı bir dille hiç tanımadığınız bir hedef kitleye hitap etmek için profesyonel anlamda çalışmanız gerekiyor. İhracat pazarlaması süreci şu şekildedir;

 • Ürünlerin Özelliklerinin ve Fiyatlarının Belirlenmesi

İhracat yapmayı düşündüğünüz ülkeye ve hedef dile yönelik ürününüzü doğru şekilde tanıtmanız gerekiyor. İnsanların ihtiyaçlarını giderebilmek için öncelikle ürünlerinizin özelliklerini  doğru şekilde belirtmeli ve insanlara anlatmayı başarmalısınız. Ayrıca üretim masrafı, taşıma masrafı ve diğer tüm giderleri göz önüne alarak para kazanacağınız bir ürün fiyatı belirlemelisiniz. Piyasada yer edinebileceğiniz kadar uygun, ancak size zarar ettirmeyecek kadar fazla bir fiyat politikasına sahip olmalısınız.

 • Ülkelere Göre Tüketimin Belirlenmesi

Dış dünyaya açılmak için çok sayıda ülkeyi tercih edebilirsiniz. Burada ilk olarak yapmanız gereken farklı ülkelerde tüketim oranının belirlenmesi olmalıdır. Ülkelerde özellikle ürününüze yönelik tüketim oranlarını belirlemeli ve bu sayede hangi ülke ve bölgelere açılmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Tüketim oranının düşük olduğu ülkelerde kalıcı bir kazanç elde etmeniz zor olacaktır.  Tüketim oranı yüksek ülkeleri tercih ederek gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

 • Dijital Pazar Rekabet Düzeylerinin Analiz Edilmesi

Bir ülkede her ne kadar tüketim oranı yüksek olsa da rekabet ortamı da farklıdır. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar arasındaki rekabet düzeyini de analiz etmelisiniz. Ürün kalitesi, fiyat ya da tercih edilebilirlik bakımından rekabet ortamının zor olduğu ülkelerde tüketim ihtiyacı yüksek olsa da piyasaya girmekten kaçınmayı düşünebilirsiniz. Rekabet ortamında mücadele edebileceğiniz rakiplerin olduğu ülkelerde piyasaya girmelisiniz. Özellikle dijital pazarda rakiplerinizin çalışmalarını ve marka bilinirliklerini iyi analiz etmelisiniz.

 • Hedef Dil Seçiminin Yapılması 

İhracat pazarlaması faaliyetlerinizi yürütmek istediğiniz bölgedeki potansiyel müşterilerinize dijital kanallar üzerinden ulaşabilmek için doğru dili seçmelisiniz. Dil seçiminde ülkedeki resmi dili ya da en çok konuşulan yabancı dili tercih edebilirsiniz. Doğru hedef dil seçimi ile daha fazla kişiye ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Hedef  dil seçerek sosyal medya kullanımı ve odaklanacağınız SEO politikasını belirleyebilirsiniz.

 • Web Sitesi, Sosyal Medya Hesapları Gibi Alt Yapının Kurulması

Web sitenizi hedef dilinizde potansiyel müşteri kitlelerinizin taleplerine uygun kurumsal olarak tasarlamalısınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı kurumsal şekilde kurarak yola çıkmalısınız. Web sitesi ve sosyal medya gibi dijital platformlar üzerinden alt yapılarınız yetersizse ihracat pazarlaması alanında yetersiz kalır ve rekabet ortamında rakiplerinizle mücadele edemezsiniz.

 • Dijital Pazarlama Planının Çıkarılması

Dijital pazarlama alanında faaliyet göstermeye başlamadan önce tek yapmanız gereken doğru adımları atmaya başlamaktır. Bunun için de programlı ve planlı bir şekilde çalışmalısınız. Dijital pazarlama planlarınızı sizin için çıkarıyoruz ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak, marka itibarınızı arttıracak ve hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak dijital pazarlama planları oluşturuyoruz.

 • Raporlama

Dijital pazarlama çalışmalarıyla ihracat pazarlaması faaliyetleri yürütürken sonuçları rapor halinde almanız çok önemlidir. Yatırımlarınızı şekillendirmek ve mevcut durumunuzu anlık olarak görebilmek adına sizlere sürekli çalışmalarımız hakkında raporlamalar veriyoruz. İster yüz yüze isterseniz de farklı iletişim kanalları üzerinden istediğiniz zaman bilgi alma şansınız vardır.

 

Yapılacak Çalışmalar

Dijital pazarlama alanında faaliyet göstermeye başlamadan önce yapılacak çalışmalar hakkında size bilgi verelim.  Profesyonel ekibimiz ve güçlü referanslarımız ile ihracat pazarlaması hedeflerinize ulaşmanız konusunda sizlere destek oluyoruz. Yapacağımız çalışmalar şu şekildedir.

 • Raporlama Entegrasyonlarının Yapılması

Dijital pazarlama faaliyetlerinde elde edeceğiniz sonuçları ve yatırımlarınızın getirilerini analizler yaparak ölçebilirsiniz. Sizler için tüm pazarlama süreçleriniz için gerekli raporlama ölçümlerini yapıyoruz. Ölçümler için profesyonel araçları kullanıyoruz.  Çalışmaya başlamadan önce raporlama entegrasyonlarını gerçekleştiren ekibimiz tüm çalışmalarınızı analiz edebilmek adına doğru araçları kullanıyor ve size raporlama hizmeti veriyor.

 • Hedef Ülkelerin ve Talep Oranlarının Belirlenmesi

Dışa açılmak her firmanın istediği bir şeydir. Ancak ihracat faaliyetlerinize başlamadan önce bir alt yapı hazırlamanız gerekiyor. Tüm dünyayı hedeflemek çok yanlış bir politikadır. Bu yüzden ihracat yapacağınız ülkeleri öncelikle analiz ederek belirlemeniz gerekiyor. Ürün ve hizmetlerinize olan talepler her ülkede farklıdır. Bu yüzden öncelikle hangi ülkede ürünlerinizi satabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. 

Farklı ülkeler üzerinde yaptığımız çalışmalar sayesinde potansiyel müşterilerinizin ürününüze ve sektörünüze olan talep oranlarını belirliyoruz. Yaptığımız anketler, sektör incelemeleri, rakip analizleri ve daha farklı profesyonel çalışmalar ile ürünlerinize olan talebi görüyoruz.  Ülkeler arasında yaptığımız talep oranlarını kısa süre içinde belirliyoruz ve rapor haline getiriyoruz.

Talep oranlarını belirledikten sonra ihracat pazarlaması faaliyetlerinizde size en çok kazandıracak ülkeleri belirliyoruz. Talepleri belirledikten sonra farklı konularda da çalışmalarımızı tamamlayarak hangi ülkelere yönelik dijital pazarlama faaliyetleri yürütmek istediğinizi belirliyoruz.

 • Anahtar Kelime Analizi ve Sosyal Medya Stratejinin Belirlenmesi

Dijital pazarda var olmak istiyorsanız öncelikle web siteniz üzerinden doğru anahtar kelimelere odaklanmanız gerekiyor. Web siteniz üzerinden ürünlerinizi tanıtmak ve pazarlayabilmek için belirlediğiniz hedef dile odaklanacak bir SEO çalışması başlatmanız gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizin size geleceği en etkili alan arama motorlarıdır. 

Arama motorları üzerinde hedef kitlenizin size ulaşmasını sağlayacak doğru optimizasyon çalışmalarına start vermelisiniz.  Bunun için de anahtar kelime analizlerinin yapılması gerekiyor. Ekiplerimiz ürünlerinizin potansiyel müşterilerinize ulaşmasını sağlayacak anahtar kelimeleri profesyonel araçlar kullanarak belirliyor. Rekabet oranı ve aranma hacmi sizin için uygun olan anahtar kelime gruplarını sizler için belirliyoruz.

 • Dijital Pazarlama İçeriklerinin Üretilmesi

Dijital dünyada yer edinebilmek için öncelikle doğru içerikleri üretmeniz gerekiyor. İhracat pazarlaması faaliyetlerinizi yürütebilmek için hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Ekibimiz sizler için hedef kitlenizi tanıyacak çeşitli analiz çalışmaları yürütüyor. Hedef kitlenizin dijital dünyada nasıl içerikler tükettiklerini belirliyoruz ve sonrasında sizi tercih edebilmeleri adına gerekli içeriklerin üretim sürecine geçiş yapıyoruz. 

Dijital pazarlama alanında öncelikle farklı içerik türleri üretiyoruz. Sizler için ürün tanıtımları, video içerikler, görsel içerikler oluşturuyoruz. Ayrıca tanıtım yazıları, kategori yazıları ya da blog yazılarını profesyonel içerik yazarlarımız ile koordineli bir şekilde oluşturuyoruz. Elde ettiğimiz yazıları kısa süre içinde sizlerle buluşturuyoruz.  

Dijital pazarlamada içeriklerin üretilmesinde doğru bilgi verilmesi çok önemlidir. Hedeflediğiniz dilde ürün ve hizmetlerinizi pazarlayacak ve potansiyel müşterilerinizi satın almaya yönlendirecek en etkili içerikleri oluşturmaya özen gösteriyoruz. Oluşturduğumuz içerikleri oluşturduktan sonra gerekli optimizasyon çalışmalarını da yürüterek SEO’ya uygun hale getiriyoruz.  İnsanların ürün ve hizmetleriniz hakkında merak ettiği her şeyi kısa süre içinde sizlere ulaştırıyoruz.  Dijital pazarlama içeriklerinizi oluştururken trendleri de takip ediyoruz.  Web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızdaki içeriklerinizi sürekli optimize ediyor ve geliştiriyoruz.

 • Etkileşim Optimizasyonu

İhracat pazarlaması çalışmalarımızın en can alıcı noktalarından birini etkileşim optimizasyonu süreci oluşturuyor. İhracat pazarlamasında en fazla kişiye ulaşmanız için uğraşıyoruz. Potansiyel müşterilerinizle daha fazla etkileşime girebilmeniz için gerekli etkileşim optimizasyonu çalışmalarımızı yürütüyoruz. 

Yapılan çalışmalar sonunda elde edilen etkileşim oranlarını sürekli ölçüyoruz ve verimli olacak bilgileri kayıt altına alıyoruz. Daha sonraki çalışmalarımızda elde ettiğimiz etkileşim verilerini kullanarak daha doğru bir etkileşim optimizasyonu süreci yürütüyoruz.  Ayrıca daha sonraki çalışmalarınızda en güncel etkileşim trendlerini de optimizasyon çalışmamıza ekleyerek potansiyel müşterilerinize ulaşmada ve yurtdışında daha etkili bir marka haline gelmenizde kullanıyoruz. 

Ekiplerimiz sizlere düzenli olarak etkileşim oranları hakkında bilgilendirme toplantıları düzenliyor. Ayrıca istediğiniz an etkileşim oranlarına ait verileri bizlerden profesyonel bir rapor halinde alabilir ve yaptığınız yatırımların işlevselliğini görebilirsiniz.

Hizmetin Karşılığında Neler Elde Edecekleriniz

Global dünyaya açılmak ve bir ihracat pazarlaması faaliyetleri yürütebilmek için alacağınız hizmet karşılığında şu kazanımları elde edebilirsiniz;

 • Hedef Dillerde Marka Bilinirliği

Dijital pazarlama alanında hedeflediğiniz ülkelerde markanız daha bilinir hale gelir. Yapacağınız SEO çalışmalarıyla hedeflediğiniz dilde marka bilinirliğinizi ve marka  gücünüzü arttırabilirsiniz.  Bunun için ekibimiz yukarıda belirttiğimiz tüm çalışmaları planlar, koordine eder ve yürütür. Çalışmalarımız sonunda  hedeflediğiniz dilde ve lokasyonda sektörünüzün en bilinen markalarından biri haline gelebilirsiniz. 

 • Ürünlerle İlgili Üreticilerin Aranması Durumunda Size Ulaşılması

Bir ürün başka ülkelerde de belli bir kesim tarafından talep edilir. İnsanlar bir yerde ihtiyacı olan bir ürün için bir üretici arayışına girer. Yürüttüğümüz dijital ihracat pazarlaması çalışmalarıyla belirli bir bölgede  insanlar ürününüzle alakalı üretici aradığında doğrudan size ulaşır. Böylece hedeflediğiniz yerde sizin ürününüzde ilk akla gelen ya da en kolay ulaşılan firma siz olursunuz. Yani global anlamda yerel bilinirliğiniz artar.

 • Daha Fazla İthalat Talebi 

Yurtdışına açıldığınızda ihracat pazarlaması faaliyetlerinizi ne kadar etkili yürütürseniz o derece talep alırsınız. İhracat pazarlaması konusunda aldığınız danışmanlık hizmetimiz sonucunda yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Marka bilinirliğinizin artmasına paralel olarak yeni müşteriler kazandığınızda  daha fazla ithalat talebi alarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.  Bunun için ekibimizle koordineli şekilde çalışarak alt yapınız da güçlüyse daha fazla üretim talebi alabilir ve pazarınızı genişletebilirsiniz.

Sunmadığımız Hizmetler

İthalat pazarlaması konusunda sizlere verdiğimiz danışmanlık hizmetine dahil olmayan bazı hizmetler vardır. Vermediğimiz hizmetler şu şekildedir;

 • Gümrük Danışmanlığı

Gümrük danışmanlığı da ihracat faaliyetleri yürüten firmalar için önemlidir. Firmamız bu konuda hizmet vermiyor. Gümrük pazarlaması konusunda uzman olan bir firmadan destek alabilirsiniz.

 • Lojistik Danışmanlık

İhracat sürecinin en can alıcı noktalarından olan lojistik konusunda danışmanlık hizmetimiz bulunmuyor. Lojistik konusunda deneyimli, profesyonel bir ekibe sahip firmalardan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. http://www.exportact.com/ihracat-pazarlama-stratejileri/
 2. http://www.yamankoc.com/dosyalar/icerikresimleri/uluslararas_pazarlama_m_ihracat_pazarlamas_m.pdf
 3. https://www.interlogusa.com/answers/blog/what-is-export-marketing/

2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir