internetten ihracat için müşteri bulma

Uluslararası ekonomik sistemin parçası olan her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ihracat, makro ekonomik olarak sistemin en önemli bileşenidir. Özellikle diğer ülkelere karşı ütün olduğumuz ürünlerin yurtdışına satışı ve elbette hizmetleri pazarlanması noktasında gerekli hamlelerin doğru yapılması son derece önemlidir. Pazarlama açısından ihracat söz konusu olduğunda ise oldukça karmaşık bir problem karşımıza çıkar. Zira ihracat yapmak için müşteri nasıl bulunur sorusu kolay cevaplanabilen bir soru değildir. Tabii bu alanda deneyim ve bilgi sahibi ekiplerle çalışılması durumunda herhangi bir ürün veya hizmetin pazarlaması mümkündür.

Ülkemizde pek çok ürün kaleminde ve yine birçok hizmette uluslararası satış olanağı vardır.

 • Turizm
 • Sağlık
 • Eğitim

Gibi hizmet alanlarında hizmet ihracatı yapabilirken;

 • Tarım ürünleri
 • Gıda sanayi ürünleri
 • Madencilik ürünleri
 • Mobilya
 • Makine ve yedek parçaları
 • Savunma sanayi ürünleri
 • Elektronik ve yedek parçaları
 • Dayanıklı ev eşyaları ve küçük ev aletleri
 • El işi ürünler
 • Mücevherat

Ve daha yüzlerce ürünün ihracatını yapıyoruz.

Pekiyi bu ürünleri daha çok ülkeye ve daha ok tüketiciye ulaştırabilir miyiz? İhracat yapmak için müşteri nasıl bulunur? Ya da ihracat yapmak için daha çok müşteri nasıl bulunur?

Uluslararası ticaret nasıl yapılır?

Uluslararası ticaret esasında sadece ihracat kalemini kapsamaz. Finans piyasası işlemlerinden ithalata kadar geniş bir alanı kapsar. Ancak burada ihracatın nasıl daha efektif yapılabileceğiniz daha iyi anlamak için genel bir bakış yapmak gerekir. Zira İhracat yapan firma büyük olasılıkla üretici firmadır ki, üretici firmanın tedarikçisi olan yabancı firmalardan öğreneceği bazı hususlar elbette olacaktır.

Örneğin; bir sanayi üreticisi yarı mamul veya hammadde arayışını nasıl karşılar? Siz ne yaparsınız?

Genel geçer olarak geçmişte uygulanan yöntem tedarikçinin bulunduğu ülkeye gitmek ve pazarı araştırmak veya fuarlara katılmak olacaktır. Tabii bunun için bunun yerine uluslararası tedarik yapan firmaları da tercih edebilirsiniz.

Bu durumda ciddi maliyetlerle karşılaşacağınız aşikar. Bunun yerine daha ekonomik ve hızlı bir çözümü tercih etmez miydiniz?

Sizin gibi, sizden alışveriş yapacak yabancı müşterileriniz de artık bu yöntemleri kullanmıyor. Bir fuara katılmak; hem katılımcı hem de ziyaretçi için çok büyük bir maliyet demektir. Aynı şekilde bir yabancı ülkeden satın alma yapmak da korkunç bir maliyete dönüşebilir. Bunun gibi sizin ürününüzü bir yabancı ülkeye pazarlamanız da imkansız hale gelebilir.

Bilhassa çok büyük rakamların söz konusu olmadığı sektörlerin ihracat faaliyetlerini geleneksel yöntemlerle pazarlaması hiç ekonomik değildir. Tüm getiri maliyete dönüşür ki, bu durumda bu işi yapmanın da bir faydası olmayacaktır.

Sonuç olarak işletmeler artık müşteri bulmak için gerek yurtiçinde, gerekse ihracat noktasında dijital pazarlama araçlarını kullanırlar.

Son derece ekonomik ve hızlı sonuç alınan bu pazarlama yöntemi, gelişen ve değişen iletişim araçlarının ortaya çıkardığı kaçınılmaz bir pazarlama ortamıdır. Artı ne tedarikçiler, ne de alıcılar fiziksel pazarlama faaliyetlerine yönelmemekte, daha çok bu alanda çalışmalar devam etmektedir. Reklam ajansları da hızla dijital ajanslara dönüşmektedir. Yani ihracat yapmak için müşteri nasıl bulunur sorusunun cevabı; dijital pazarlama yapmak olarak verilebilir.

Pekiyi dijital pazarlama nedir? Nasıl yapılır? İhracat için dijital pazarlamanın nasıl yapılması gerekir?

İhracat İçin Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama denildiğinde aklınıza reklam faaliyetleri gelmemelidir. Reklam ve pazarlama aynı şey değildir. Reklam pazarlamanın küçük bir parçasıdır ve aslında dijitalde geleneksel yöntemlere göre çok daha az yer kaplar. Dijital pazarlama, bir ok aracın kullanıldığı bir yayın ortamıdır ve çoğunlukla organik araçların kullanılması söz konusudur.

Dijital medya araçlarının kullanıldığı dijital pazarlama elbette fiziksel pazarlama ile de desteklenebilir. Ancak fiziksel pazarlama özellikle ihracat söz konusu olduğunda maliyetlidir. Örneğin; Arjantin’e ihracat yapmak için bağlantılar kurma işini fiziksel olarak yapmak isterseniz, birkaç parti işin karını buraya harcamanız gerekecektir. Zira o ülkeye gidip, bizzat iletişim kurmanız gerekecektir.

Oysa dijital pazarlama yaparsanız; değil o ülkeye gitmek, müşteri aramanıza bile gerek kalmayacaktır. Çünkü dijital pazarlama yöntemlerinin tamamında yapacağını yayın, tüm hedef kitlenize sunulur ve kitle sizi bulur. 

Yine Arjantin örneğinden gidecek olursak; bu ülkede faaliyet gösteren bir mermer satıcısı bir internet araması yapar ve sizin sitenize isabet ederse, o müşteriye ulaşmış olursunuz. Dijital pazarlama araçlarının en etkilisi ve temeli bir internet sitesine sahip olmaktır. Bunu takiben;

 • Sosyal medya hesaplarına sahip olmak
 • Düzenli olarak ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak
 • Tüm dijital ortamlarda aktif olmak
 • SEO yapmak
 • Video Platformlarında Yayın yapmak
 • Reklam yapmak

Gibi süreçleri takip ederek başarılı biçimde ihracat yapabilirsiniz.

İhracata Yönelik Bir Web Sitesi Kurun

Dijital pazarlama yaparken ilk ihtiyaç; kuşkusuz ihracat yapmak istediğiniz ülkenin dilinde bir site açmaktır. Bu siteyi ihracat yaptığınızı ifade edecek içeriklerle donatmanız durumunda ilk adımı atmış olacaksınız. 

Burada dikkat edilmesi gereken bir siteye sahip olmak değil, iyi bir siteye sahip olmaktır. Buradaki iyi kavramı sadece görsel özellikleri ifade etmez. Hatta fazla gösterişli siteler kullanıcının kafasını karıştırabilir. Olabildiğince sade ancak olabildiğince iyi içerikle donatılmış bir site; hem kullanıcını beğenisini kazanmak, hem de arama motoru optimizasyonu bakımından önemlidir.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Yurt içinde hizmet veren firmalar için sosyal medya kullanımı, ihracat söz konusu olduğunda biraz daha karmaşıklaşır. Zira ihracat ile ilgili mecraların efektif kullanılması gerekir. Örneğin Linkedin gibi iş dünyasını kullandığı platformlarda etkin olmak önemlidir.  Bunun yanında diğer platformlarda da yine kurumsal bir duruş sergilemeniz gerekecektir. Tüm bunlar için kurumsal yönetim yapabilecek profesyonellerle çalışmanız son derece önemlidir.

SEO Yapın

SEO; Search Engine Optimization tanımının kısaltmasıdır. Türkçe; arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanan bu işlemlerin onlarca parametresi vardır ve oldukça karmaşık işlemlerdir. Özellikle uluslar arası EO söz konusu olduğunda süreç oldukça karmaşık hale gelir. Farklı dillerde SEO ve Lokal SEO özel uzmanlık alanlarıdır. 

Bu alanlarda uzmanlığı bulunan kişi ve kuruluşlarla çalışmanız halinde nitelikli sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür. Ancak kesinlikle bu işlemleri kendiniz yapmamalı ve alanında uzman olduğundan emin olmadığınız kişi ve kuruluşlara teslim etmemelisiniz. 

Yanlış SEO; sadece etkisiz olmakla kalmaz. Sitenize ve kurumsal kimliğinize uluslar arası boyutta zarar verir. Bunun olmaması ve arama yapan herkesin size ulaşması için deneyimli kuruluşları tercih edin.

SEO Nasıl Müşteri Kazandırır?

SEO; sizin tercih edeceğiniz anahtar kelimelerde arama sonuçlarında ön sıralarda yer almanızı sağlayan bir sistemdir. Örneğin; Elma ihracatı yapıyorsanız; bir İngiliz firmasının “Apple” aramasını yaptığında size ulaşmasını sağlamanız gerekir. (Anahtar kelime sayısı ve tarzı değişebilir) SEO ile bu aramalarda İngiltere’deki kullanıcıların sonuçlarında sizin çıkmanız sağlanabilir.

Elbette bu söylendiği kadar kolay ve kısa vadeli bir işlem değildir. Bu işlemlerin süresi ve ne kadar maliyete sebep olacağı yapılacak çalışmalarla belirlenir ve gidişata göre değişiklik gösterebilir. Bu bakımdan SEO firması seçerken bu kuralı dikkate almanızı öneriyoruz. Eğer size her koşulda tek fiyat veriliyorsa, bu şüphe etmeniz için yeterli sebeptir. SEO her site için değişken uygulamaları kapsar ve tek bir fiyattan söz edebilmek mümkün değildir.

Basın bültenleri, uluslararası yayınlarda yer almak ve benzeri etkinlikleri de gerçekleştirdiğinizde, ihracat yapmak için müşteri bulma konusunda hiçbir zorluk çekmeyeceğinizi kolayca söyleyebiliriz. Bunun için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, uzun yılların deneyimi ile taleplerinizi karşılamamızı sağlayabilirsiniz. Şimdi harekete geçin, siz de oturduğunuz yerden dünyaya açılın.

3 cevaplar
 1. Sırrı
  Sırrı says:

  Ömer bey merhaba,

  izmir de tekstil ürünleri üreten bir atölyemiz var. Hedefimiz arap pazarına ihracat yapmak için bağlantılar kurmak. Bu bağlantıları kurmak için nasıl bir faydanız olabilir ?

  Cevapla
 2. cengiz
  cengiz says:

  merhaba, bir ahşap üretim firmasında çalışıyorum ve müşteri bulmak için sadece yurtdışındaki firmalara mail atıyorum ama pek verimli olmuyor bana nasıl destek olabilirsiniz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir