ikinci ek araba ihracatı

Dünya çapında COVID-19 hastalığı bütün sektörler gibi otomobil sektörünü de vurdu. Dünyada ve Türkiye’de ‘’0’’ araç üretimi ciddi anlamda düştü. Pek çok markada stokların da yeterli olmadığı görülüyor. Bu durumda tüketiciler doğal olarak 2. El araçlara yöneldi. Yine de bulaşıcı salgın nedeni ile yurtiçinde ikinci el araç satış fiyatlarında şimdilik düşüş gözlense de, yılın ikinci yarısında 2. El araç piyasasının da toparlanacağı düşünülüyor.

İkinci el araç ihracatı konusunda ise, bu dalda ihracat yapmanın Türkiye için avantajlı bir saha olduğu düşünülüyor. Şubat 2020 itibariyle Maliye Bakanı Berat Albayrak otomobilde ikinci el araç ihracatının desteklenmesi için çeşitli destekler sağlayacaklarını belirtti.

Neden İkinci El Araç İhracatı Yapılmalı?

Türkiye’de çok sayıda ikinci el araç bulunuyor. Bu araçların ihracatının devlet tarafından da desteklenerek yurtdışına satışları konusunda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda özellikle Asya ve Afrika’nın iyi bir pazar olabileceği konusunda görüşler bulunuyor. Hem ülkeye döviz kazandırması açısından, hem de bu konuda çalışan firmaların yüksek kar marjı ile ticaret yapması için ikinci el araç ihracatı değerlendirilmesi gereken önemli bir alandır.

İkinci El Aracı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

İkinci el aracı yurtiçine satmak ile yurtdışına satmak arasındaki en belirgin fark müşterilere ulaşabilme zorluğudur. Yurtiçine satış yapılırken müşteriler ile temas halinde olmak çok daha kolaydır. Ayrıca yurtdışına yapılan satışlarda satılması istenen üründen beklenen kalite kriterleri çok daha detaylı ve sıkıdır. 

Bunların yanı sıra yurtdışına satış yapılması planlanıyorsa, ilgili ülkede yaşayan insanların hayat tarzları, alışveriş eğilimleri, sosyo ekonomik durumları, kültürel özellikleri, bahse konu ülkenin hava durumu, yerel saat farkı vb. pek çok değişkenin dikkatlice araştırılması, hesaplanması ve satış stratejisinin de ona göre belirlenmesi gerekir. Yurtiçi satışta bu faktörleri değerlendirmek çok daha az maliyetli ve kolaydır.

Yabancı ülkelerde satış yapmak için bu ülkede daimi eleman çalıştırmak gerekebilir. Bu konuda ihracat yapılması planlanan ülkenin dili de sorun oluşturabilir. Bütün bu kriterler açısından bakıldığında yurtiçine ikinci el araç satışının, yurtdışına ikinci el araç ihracatına oranla çok daha kolay olduğu görülür.

Buna karşılık yurtdışına ikinci el araç ihracatı ile elde edilen kazanç, yurtiçine satış ile elde edilen kazançtan çok yüksektir.

İkinci El Araç İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Geleneksel yöntemler kullanılarak ikinci el araç ihracatı pazarlaması yapılmak istendiğinde satış yapmak isteyen firmaların öncelikle satış yapılacak piyasada distribütör ya da işbirliği yapacağı firmaları araştırarak bulması gereklidir.

Bunların yanı sıra ihracat yapılması istenen ülkede bir önceki bölümde anlatılan ekonomik ve sosyal koşulların öğrenilmesi ve bu koşullara göre aksiyon planı oluşturulması için yerinde araştırma yapılması çok maliyetli ve emek isteyen bir çalışmadır.

Bütün bu kapsamlı araştırma maliyetlerine ek olarak satış yapılması planlanan ülkeye 2. el araçların nakliyesi ve depolaması da üzerinde dikkatle durulması ve planlanması gereken noktalardır. Yabancı bir ülkeye ürün nakli, bahse konu ülkede depo tutulması, 2.el araçların depolarda muhafaza edilmesi de firmaya ayrıca finansman yükü getirmektedir.

Dijital Pazarlama İle İkinci El Araç Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

İkinci el araç ihracatı dijital pazarlama yöntemi artık günümüzde çok önemli bir araç olarak ortaya çıkıyor. Bir kaç dakika içinde binlerce, milyonlarca insana ulaşmak, hatta bu iletişimin karşılıklı interaktif olarak yapılabilmesi paha biçilmez bir avantajdır. Böyle bir avantajı geleneksel ihracatta yakalayabilmek mümkün değildir. Üstelik dijital pazarlamanın maliyetinin de geleneksel pazarlama yöntemleri ile karşılaştırılamayacak kadar ekonomik olması da firmalara çok cazip gelmektedir. Dijital pazarlama ile 2. el araçları Dünyanın her tarafta tanıtabilmek mümkündür.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz dijital pazarlama ajansı olarak size bu aşamada 2. el araç ihracatı dijital pazarlaması konusunda yardımcı oluyoruz. Yetkin ve profesyonel kadromuz ile elinizdeki internet aracını en etkin şekilde kullanmanızı sağlıyoruz. Böylece ürününüzün en düşük maliyet ile en çok toptancıya, aracıya ya da son tüketiciye ulaşmasını sağlıyoruz. 

Fakat biz bu alanda ihracat brokerı bir firma görevini üstelenmiyoruz. Yani ürününüz ile ilgili gümrükleme, ilgili ülkenin ihracat kanunları, ihracat prosedürleri ya da ürün standart kalite normları hakkında çalışma yapmıyoruz. 

Biz en iyi olduğumuz alanda yani dijital pazarlama alanında size iddialı bir hizmet sunuyoruz. Firma olarak size bu alanda verdiğimiz hizmetler şunlardır:

  • SEO
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • Video ve Görsel İçerik Üretimi ve Pazarlaması
  • Yazılı İçerik Pazarlaması
  • Basın Bülteni Gönderimi
  • İnfluencer Pazarlama

Şimdi bu basamaklarda verdiğimiz hizmetlere göz atalım.

SEO

SEO dijital pazarlamanın en önemli kısmıdır. Dijital pazarda görünebilir olmak için başarılı ve bilinçli SEO çalışması yapılmalıdır. Bilinçli bir SEO çalışması firmanızın Google, Bing, Yahoo vb. arama motorlarında görünebilir olmanız sağlar. Yapılan araştırmalar, arama yapan kişilerin Google’ın 2 sayfasından daha ileriye gitmediklerini gösteriyor. 

Özellikle ilk sayfada bulunmayan bir firma bu konuda ciddi bir dezavantaj yaşıyor. Eğer rakip firma Google’da birinci sayfada görünüyor ve siz ikinci sayfada iseniz, binlerce potansiyel müşteriyi kaçırmış oluyorsunuz. Bu konuda web sitenizi görünür şekilde düzenliyoruz. Kullanılan kelimelerin, görsellerin ve sitenizin tasarımını SEO dostu olması burada çok önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi

Yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğunun sosyal medyada vakit geçirdiğini ve bu ortamın doğası gereği sosyal medya ortamında görülen reklam ve web sayfalarından daha çok etkilendiğini  ortaya çıkarıyor.

Sosyal medya yönetmenlerimiz bu konuda geniş bir deneyime sahiptir.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Video ve görsel hazırlaması satışa sunduğunuz ürünün akılda kalıcı olması ve tüketici tarafından benimsenmesinde birincil etkiye sahiptir. Video ve görsel içerikler uyumlu ve satışa sunulan ülkenin kültürüne hitap edebilecek şekilde hazırlanmalıdır.

Görsel içeriklerin bilinçsiz hazırlanması alıcı kitlenizi sizden uzaklaştırabilir.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler daima net açık ve vurucu olmalıdır. Bu şekilde içerik hazırlayabilmek önemli bir teknik çalışmadır. Etkileyici ve vurucu içerik farkında olmadan web sitenizi gezen insanları yani potansiyel alıcıları, kesin olarak alıcınız haline getirir.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni hazırlanması konusunda çalışan elemanlarımız profesyonel gazetecilerdir. Hazırlanan basın bültenini hem firmanız, hem de markanız olarak sizi hiç tanımayan insanlara tanıtımınızı yapma görevini üstlenir.  Basın bülteni markanızı hem doğru olarak tanıtmalı, hem de doğru zamanda tanıtmalıdır. Bütün bu düzenlemeler profesyonel bir çalışma tekniği gerektirir.

Basın bülteni hazırlanması ve dağıtımı konusunu bu konuda yetkin elemanlarımız ile yürütüyoruz.

İnfluencer Pazarlama

Influencer pazarlama için sosyal medyada çok geniş kitleler edinmiş elemanlarımızla çalışıyoruz. İnfluencer pazarlama insanların takip ettikleri kişilerden etkilenmeleri prensibine dayanmaktadır. Yapılan pazarlama araştırmaları ınfluencer pazarlamanın insanları alacakları ürünü tercih etmeleri üzerinde yüzde yetmişlere varan oranda etkilediğini ortaya koyuyor. Bu basamak kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir basamaktır.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir