ilaç ihracatı nasıl yapılabilir

Türkiye’de ilaç üretiminde artış olacağı beklenmektedir. 2018 yılındaki verilere göre  Türkiye’de %80 oranında yerli ilaç üretildiği gözlemlenmiştir.

Türkiye’de artan ilaç üretimine paralel olarak ilaç tüketiminin de artacağı düşünülmektedir. Bu da ilaç alanında ülkenin karının yüksek olduğuna işaret eder. Yurtiçinde kar eden bir ürünün yurtdışında da yüksek gelir elde etmesi beklenmektedir. Yurtdışına satış yapması planlanan bu ürünün karının en yüksekte tutulması hedefleniyor. Firmamız İlaç İhracatı Pazarlaması konusunda size destek vermeye hazırdır.

Neden İlaç İhracatı Yapılmalıdır?

Yurtiçinde yüksek kar eden ürünlerin yurtdışında yapacağı karın da yüksek olacağı tahmin edilir. Aynı zamanda ihracat yapacak olan firma ödemelerini döviz ile alacağı için normal karından 2-3 kat daha fazla kar edecektir. Buna ek olarak ülkeye döviz girişi olacağı için ülke ekonomisi de kalkınacaktır. Ayrıca firmanın iç pazara olan bağlılığı azalacağı için rekabet gücü de yükselecektir.

2019 yılı en fazla ilaç ihracatı yapan ülkeler ve ihracat rakamları

2019 yılı en fazla ilaç ithalatı yapan ülkeler ve ihracat rakamları ( kaynak: http://www.worldstopexports.com/international-markets-for-imported-drugs-by-country/ )

İlacı Yurtiçine Satmak ile Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye, ilaç üretimi sırasında Dünya’da üst sıralarda yer almaktadır ve bu üretim gün geçtikçe artmaktadır. Yurtdışına ürün satıldığında satıcı şirket döviz ile ödeme alacağından normal karının 3-4 kat üstünde bir kar elde edecektir. Aynı zamanda bu sayede ülkeye döviz girişi olacağından ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. İhracat yapmak her ne kadar karlı bir iş olsa da yurtiçine satış yapmaktan çok daha zor ve uğraştırıcıdır. Bu yüzden satış yapılacak olan ülke hakkında bilgi edinilmeli ve satış yapılacak pazar iyi tanınmalıdır. Burada en önemli nokta ise ihracat yapacak şirketi ve satılacak ürünü yurtdışı pazarında tanıtmaktır.

İlaç İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapacak olan firma daha önce yurtdışına satış yapsa da yapmasa da dikkatli olması gereken noktalar vardır. İhracat içinde her zaman risk faktörü barındırır. Yurtdışına satış yapacak olan firmanın öncelikle satış yapacağı ülkeyi ve pazarı iyi tanıması gerekmektedir. Daha sonrasında ise firma kendine bir hedef belirlemeli ve buna göre hareket etmelidir. İhracat pazarlama alanı birden çok verinin bir araya gelmesi ile oluşur. İlaç İhracatı Dijital Pazarlaması konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Satış yapılacak ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan tanınması
 • Satış yapılacak pazarı iyi tanımak ve giriş için strateji belirlemek
 • SWOT analizi yapmak
 • Satış yapacak firma satış yapılacak ülkenin durumları hakkında detaylı analiz yapmak

Bu adımların dikkatli bir şekilde uygulanması ihracat yaparken başarılı olabilmek açısından önemlidir. Bu noktada klasik ihracat yöntemlerini kullanmak çok ciddi paralara mal olabilir. Ayrıca meydana gelecek en ufak bir hatada firma ciddi paralar kaybedebilir. Bu durumda normal ihracat yöntemleri yerine teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren dijital ortamlarda b işleri gerçekleştirmek daha kolay ve doğru olacaktır.

Dijital Pazarlama ile İlaç Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, dijital pazarlama alanında profesyonel hizmet vermektedir. Tüm sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanabilen deneyimli ekibimiz hedef kitlenizdeki müşterilere en hızlı şekilde ulaşabilmenizi sağlıyor.

Firma olarak ilk hedeflediğimiz şey websitenizin google aramalarında üst sıralarda çıkmasıdır. Bunun için hedef kitlenizdeki müşterilerin ürünü en çok hangi kelimelerle arattığını tespit ediyor ve websitenizde bunları anahtar kelime olarak kullanıyoruz. Bu anahtar kelimelere bölgeden bölgeye dahi değişiklik gösterdiği için bu konuda özenli davranılmalıdır.

Biz Size Ne Sunuyoruz?

Firma olarak, ihracat pazarlama stratejinize destek vererek işinizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bu noktada firmanızı ve ürünü tanıtmanız açısından en önemli olan nokta websitenizdir. Doğru hazırlanmış bir websitesi müşterilerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Websitenizin içerikleri, anahtar kelimeleri hatta dili bile bu noktada oldukça önemlidir. Örnekle anlatacak olursak; İspanya’ya satış yapmak istediğinizi varsayalım. İspanya pazarını hedeflerken İngilizce websitesi hazırlamak yanlış olacaktır. İngilizce her ne kadar birçok kişi tarafından bilinse de İspanya’da yaşayıp İngilizce bilmeden insan sayısı da çoktur. Ayrıca hedef müşteri kitlenizde de sadece İspanyolca bilen kişiler olabilir. Bu yüzden websitenizin dilini hedeflediğiniz pazarın dilinde yapmanız daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda İspanyolca bir site hazırlamanız İspanya’daki Google aramalarında ön sıralarda yer almanızı sağlar.

Firmamız, belgelerin gümrüklenmesi ve ihracat prosedürleri dışında dijital pazarlama alanında her konuda size destek vermeye hazırdır.

SEO

SEO, oldukça önemli bir aşamadır. Bu noktada websitenizi öne çıkaracak olan anahtar kelimeler belirlenir ve içeriklerinizde kullanılır. Bu da aramalarda daha ön sıralarda yer almanızı sağlar. 

İhracat, oldukça zor ve uğraştırıcı bir iştir. Ancak doğru hamleler ve doğru pazarlama stratejileri sayesinde diğer firmaların önüne geçerek adınızı duyurabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi 

Sosyal medyanın günümüzdeki ve gücü ve ulaştığı kitleler herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden etkili bir sosyal medya hesabı firmanızın yararına olacak ve müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu durumda firmanın kendi sosyal medya hesabı üzerinden iletişim kurmak daha doğru olacaktır. Buna ek olarak Google, Linkedin ve Facebook gibi sosyal hesaplarınızın bulunması sizi daha güvenilir kılacaktır.

Firmamız, sosyal medya hesaplarınızı itina ile düzenlemektedir. Etkili bir sosyal medya hesabının sizi çok başarılı yerlere  getirebileceğini bilerek hareket ediyoruz. Deneyimli ekip arkadaşlarımıza emanet olan sosyal medya hesaplarınız her zaman aktif durumda olacaktır.

Video ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu aşamada ilk olarak bir içerik pazarlama stratejisi üretiyoruz ve buna göre hareket ediyoruz. Hazırladığımız içerikleri videolar ve görseller ile destekleyerek müşterilerin ilgisini çekmesini sağlıyoruz. Video ve görsel içerikler websitenizin diğer sitelerden farklı olmasını sağlar ve hedef kitlenin ilgisini üzerine çeker.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Dijital analizler yaparak satacağınız ürünün satış yapacağınız ülkede en çok hangi kelimelerler aratıldığını tespit ediyor ve içeriklerinizi buna göre hazırlıyoruz. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kişilerin sitede ne kadar kaldıklarını da tespit ediyor ve uzman ekibimizle bu süreyi uzatmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Ayrıca rakip firmaların ürünlerinin de hangi kelimelerle aratıldığını buluyor ve bu bilgileri firmanızın yararına kullanıyoruz. Google aramalarında diğer firmaların önüne geçerek hedef kitlenizde bulunan müşterilere daha hızlı ulaşmanızı sağlıyoruz.

Basın Bülteni yönetimi 

Basın bülteninizi profesyonel olarak birinci elden gazete ve ajanslara teslim ediyoruz. Bu bültenleri teslim ettikten sonra ajanslardan onay beklemek sizin için sıkıcı ve yorucu olabilir. Bu görevi sizin yerinize biz üstleniyoruz. Aynı zamanda bültenlerin ajanslar tarafından paylaşılıp paylaşılmadığının da kontrolünü sağlıyoruz.

Buna ek olarak bültene firmanızla ilgili bazı içerikler ve iletişim bilgilerini de ekliyoruz.

Influencer Pazarlama

Sizler için influencer pazarlama çalışmalarınızı websitesi hazırlayarak, blog yazısı düzenleyerek, sosyal medya hesaplarınızı hazırlayarak ve teknik dökümanlar düzenleyerek sağlıyoruz. Buna ek olarak ürün broşürleri ve firma broşürleri konusunda da size destek veriyoruz.

Yaptığımız tüm uygulamalarla firmanızı rakip firmaların önüne geçiriyor ve yurtdışı pazarında adını duyurmasını sağlıyoruz. Yıllardır dijital pazarlama alanında hizmet veren firmamız alanında uzman bir ekibe sahiptir. İlaç İhracatı Dijital Pazarlama ile ilgili size daha detaylı bilgi vermemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İlaç ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

2 cevaplar
 1. mevlüt
  mevlüt says:

  hocam merhaba, eşim kırgız ve kırgızistana ilaç ihracatı yapmak istiyorum. Müşteri bulma kısmıyla ilgili sorunları çözdüm ancak ihracat için gerekli belgeler nelerdir şirket kurmam gerekiyor mu ? yoksa direkt depodan alıp satabiliyor muyum ? teşekkürler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir