ilaç sektöründe pazarlama

İlaç sektörü diğer sektörlere oranla çok daha hassas bir sektördür. Çünkü ilaç sektörünün hammaddesi doğrudan insan sağlığıdır. Bu nedenle pazarlama aşamasında pek çok zorlukla karşılaşılır. İlaç endüstrisi çok önemli bir alan olduğu için endüstrisi çok fazla yasal mevzuat kuralları ile çevrelenmiştir. 

İlaç sektörü pazarlaması sırasında yaşanan bir başka dezavantajı da ilaç sektörünün hassas bir sektör olması nedeniyle konu ile ilgili yanlışlık arayan dava vekilleri için biçilmiş kaftan olmasıdır. Buna rağmen reçete yazması gereken doktorlara ve hastalara tanıtım yapılması için çeşitli farmasötik pazarlama stratejilerinden yararlanılması gerekmektedir.  

Geleneksel Fikirlerin Ötesine Geçin

Açıkça söylemek gerekirse ilaç sektörü pazarlama dalı çok zor bir iştir. Diğer dijital pazarlama yöntemleri için kullanılan yöntemler kullanılsa dahi, bu konuda daha da yaratıcı olunmalıdır.

Geleneksel yöntemle pazarlamada yaratıcılık basılı bazı reklam metin ve görselleri için önemliydi ve bununla sınırlı kalıyordu. Oysaki dijital pazarlama sahasında ilerlemeler kaydedildikçe gittikçe daha  yaratıcı olunması kesin, net ve hızlı mesajlar iletilebilmesi için  çok daha fazla önem kazandı. 

Her ne kadar daima etkin çok yönlü müşteri katılım stratejisi hedeflense de, bu her kampanya ve ürün için kolay değildir. İlaç sektöründe sıklıkla karşılaştığımız geleneksel pazarlama yöntemleri web seminerleri, beyaz kağıtlar, e- kitaplar, teknik sayfa indirerek inceleme yapılması ya da vaka çalışmaları vb.dir.

Fakat bu konuda bazı etkileyici mesajların nasıl iletilebileceğine dair farklı ve modern çalışmalar da bulunuyor.

Fiziksel Ortam Önemlidir Pekiyi Yeterli midir?

İlaç sektöründe satıştan önce alıcının bu ürünü denemesi mümkün değildir. Bu durum müşteri için bir belirsizlik faktörüdür Bu nedenle temiz, göze güzel görünen, derli toplu düzenlenmiş satış mekanları daima avantajdır. Müşteriler satış ortamına verdiğiniz önemi, işinize verdiğiniz ciddiyet olarak kabul ederler. Böylece potansiyel müşterileriniz alacağı hizmetin kalitesinden emin olur ve firmanıza güven duyar. Fakat günümüzün kıyasıya rekabet ortamında fiziksel ortamın düzenlenmiş olması yeterli değildir. Fiziksel ortamda bulunmayan potansiyel alıcılara da ulaşılmalıdır.

Müşterilerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz

Hangi sektör olursa olsun müşterilere ulaşılması için Apple’ın CEO’su Steve Jobs’ın  sözü esas alınabilir. Buna göre ‘’ İşe müşteri deneyimi ile başlanmalı ve teknolojiye doğru çalışılmalıdır. Tersi doğru değildir.’’

Pek çok ilaç şirketi öncelikle müşteriyi lansman çalışmasının odak noktası haline getirir. Oysaki yapılması gereken ürünün odak noktaya oturtulması ve buna bağlı olarak müşterilerin duygusal davranışları ile birlikte klinik ihtiyaçlarına hitap edilmesidir. 

Buna ek olarak ilaç sektörünün doğası nedeni ile bu alanda tek bir atış yapılarak hedefin tutturulması zorunludur. Çok fazla deneme yanılma şansı yoktur.  

Bu nedenle yapılacak çalışmalarda farklılaşma, satış hedeflerine ulaşılması ve uzun vadeli beklentilerin en üst düzeye tutulması çok önemlidir. Pazarlama öncesi ve pazarlama sırasında hem hastaları, hem de sağlık çalışanlarını etkileyebilecek tarzda farklı yaratıcı deneyimler tasarlayabilen şirketler piyasada büyük çapta değişimler yaratabilirler.

Yapılan araştırma sonuçları müşteri memnuniyetinin ilaç sektöründe de çok önemli olduğunu  gösteriyor. Bu da demek oluyor ki şirketler müşteri tanıtımına önem vererek pazardaki memnuniyeti arttırdıkları takdirde, satışlarını ve pazar paylarını da arttırabilirler.

İlaç Sektöründe Pazarlama İçin Hangi Yöntemler Benimsenmeli

İlaç sektöründe de diğer bütün sektörlerde olduğu gibi dijital pazarlama en önemli ve en büyük güçtür. İlaç sektöründe dijital pazarlama çalışması markaların müşterilerle iletişim kurmanın kolaylaştırır ve konu ile ilgili bilinmezlikleri azaltarak şeffaflığı arttırabilir.  Bunu doğal sonucu olarak da bahse konu firma büyüyebilir.

İlaç işletmeleri için dijital pazarlama o kadar çok önem kazanmıştır ki, son yapılan araştırmalar bu güne kadar Facebook, Google Bing vb. arama motorları için yapılan dijital pazarlama amaçlı reklam maliyetlerinin 10 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

Bahsedilen rakam şirketlerin bugüne kadar geleneksel pazarlama için ayırdıkları tutardan % 13 oranında daha fazladır. Bu durum dijital pazarlamaya yapılan yatırımın artacağına işaret ediyor. Böylece gittikçe daha fazla işletmenin farmasötik ürünlerini ve çalışmalarını tanıtmak için çevrimiçi olacağı  ve dijital platformu kullanacağı söylenebilir.  

İlaç İşletmeleri İçin Dijital Pazarlama

Günümüzde ilaç sektörü için dijital alanda olmak çok önemli ve kaçınılmaz bir parametre haline geldi. Bilgi paylaşım tabanlarındaki gelişmelere paralel olarak tüketiciler sağlık alanında istedikleri bilgilere, sağlık kaynaklarına ve sağlık kayıtlarına haftanın 7 günü 24 saat kesintisizi ulaşabiliyorlar. Ve bu ulaşım da kişinin cebinden ya da bileğinden dahi sağlayabiliyor.

Sağlık sektörü Amerika Birleşik Devletlerinde total dijital pazarlama harcamalarının% 2’sini tek başına oluşturuyor. Sağlık ve ilaç sektörünün dijitalleşen en son sektörler arasında olduğu hesaba katılırsa bu önemli bir yüzdedir.

Markanızı Dijitale Taşıyın

Bütün bu anlatılanları göz önünde tutarak markanız için bir web sitesi oluşturmalısınız. Bu aşamada yaratıcı özelliği bulunan uzman ajanslarla çalışmak her zaman iyi sonuç verir. Şirketinizde bu işi yapabileceğine inandığınız elemanlarınız olsa dahi tek profesyonel işi bu olan ajanslardan yaralanmanız da fayda vardır.

Böylece web siteniz ile yürüttüğünüz pazarlama çalışmalarının müşterilerinizin üzerinde yarattığı sonuç ve etkinliği daha doğru olarak ölçebilirsiniz.

Markanızı dijitale taşımakla, piyasadaki rakiplerinizi de yakın takip altında tutma şansını yakalarsınız. Rakiplerinizin ne yaptığı, nerede göründüğü konusunda yapılan araştırmalar, firmanızın çok kanallı müşteri katılımına dayanan pazarlama stratejisi oluşturmasına yardımcı olur

SEO Yapın

SEO yani arama motoru optimizasyonu bütün dijital pazarlamaya yönelen sektörler için çok ciddi bir öneme sahiptir. İlaç sektörü için de gerekli anahtar kelimeler ile oluşturulan zengin içerikler kullanılması şarttır. Aksi takdirde ilaç firmanızı dijital ortamda görünmez olur.

Bu konuda dijital ajans firmasından yardım alarak, rakip şirketlerin önüne geçmeniz mümkündür.  Sizin ürününüze yakın ürünleri farklı isimlerde pazarlamaya çalışan pek çok ilaç şirketi daha olacaktır. Bunların arasından sıyrılabilmenizin tek yolu etkili bir SEO çalışmasıdır.

Sosyal Medyada Var Olun

Sosyal medyada şirketinizin var olması çok önemlidir. Facebook, Youtube, Instagram, Twitter vb. sosyal medya ortamları ile hem eski müşterilerinizin sadakatini sağlayıp hem de yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir rahatsızlığı olan insanlar tedaviler hakkında bilgi edinmek, diğer hasta ya da hasta yakınlarının deneyimlerini paylaşmak, olası çözümler hakkında araştırma yapmak, konu ile ilgili hikayeler ya da  kaynaklar okuyarak bilgi ve güven kazanmaya çalışırlar. Bu amaçla en çok ve en güvenilir olarak kullanılan alan sosyal medyadır.

Bu kanallar sayesinde bilgi içeren, kısa açıklayıcı videolar paylaşarak potansiyel müşterileri eğitebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya, markanız konusunda müşterideki boşlukların doldurulması ve müşterilerinizin güveninin sağlanabileceği en uygun ortamdır.

Kulaktan Kulağa Değil Ekrandan Ekrana Yayılın

Ekrandan ekrana yayılma konusunda kullanılabilecek en etkili araç Influencer marketingdir. Influencer pazarlama ile bir markanın hedeflediği potansiyel alıcı kitlesine ulaşılması için, bu kitle üzerinde çok güçlü etkileri olan kişilerden yardım alınır. Bu etkileyici pazarlama yöntemi sayesinde Influencer’lar ilgili ürün markasını kendi içeriklerine doğru yönlendirir. Bu yöntemle genellikle çok geniş ve etkileyici bir kitleye ulaşılır.

Etkileyici pazarlama ile sağlık sektöründe pazarlama kampanyası sonucu 1.23 milyon takipçi gibi çok büyük tüketici kitlelerine ulaşılabildiği görülmüştür.

 

*Müşteri olarak son kullanıcı değil eczaneler, ithalat yapan firmalar kastedilmiştir.

2 cevaplar
  1. Ayşe
    Ayşe says:

    Ömer Bey Merhaba, ilaç sektöründe hizmet verdiğiniz firmalar var mı ? Neler yaptınız bilgi alabilir miyim. Teşekkürler

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir