İncir İhracatı

Tarımsal Ekonomi ve Gıda Geliştirme Enstitüsü tarafından duyurulan İncir raporuna ilişkin veriler aşağıda yer almaktadır.

İncir İhracatı 1

İncir üretimi pek çok dünya ülkelerinde kendilerine yetemeyecek seviyededir. Sıcak iklimleri seven İncir’in ekildiği nadide ülkelerden biri olan Türkiye, hem yaş hem de kuru incir üretiminde en çok üretim yapan ülkeler sıralamasında yer almaktadır. 2017 incir tarımı istatistiklerine göz atıldığında toplamda 1,2 milyon tonu aşkın üretim yapıldığı belirlenmiş olup bu üretimin %26’sını tek başına ülkemiz kapsamaktadır.

İncir İhracatı 2

İncir özellikle Akdeniz ülkelerinde yetişen bir meyve türüdür. Ülkemizde 4 bölgede yetiştirilmesi yapılmaktadır. En fazla incir ekili alanlar Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olup bu alanların içerisinde Ege Bölgesi’nin ayrı bir yeri vardır. Ege’de yer alan Büyük ve Küçük Menderes bölgeleri incir yetiştiriciliğinin büyük kısmını sırtlanmıştır. O kadar önemli bölgelerdir ki Türkiye toplam incir hasılatının %80’ine yakını sadece bu havzalardan elde edilmektedir. Ege bölgesinden elde edilen incirlerin çoğu kuru incir olarak hazırlanmaktadır. Ege dışında kalan diğer bölgelerde ise 3/1 oranında taze incir üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde tüketimi çok olmayan incirin büyük kısmı ihraç edilmektedir.

Türkiye’nin İncir Üretimi

İncir İhracatı 3

TÜİK tarafından verilen İncir üretimi raporlarına göre; 2017 senesinde 50,330 hektarlık bölgede yaş incir ekimi gerçekleştirilmiş olup 10 milyonu meyve sağlayan, 11 milyon incir ağacı yer almaktadır. Söz konusu ağaçlardan hasat edilmiş toplam incir kapasitesi 300 bin tondur. Ülkemizde en fazla İncir ekim bölgeleri Ege’de yer almaktadır. Ege’den sonra Doğu Marmara ve Akdeniz bölgeleri gelmektedir.

İncir İhracatı 4

2017 yılında elde edilen toplam yaş incir oranı 306 bin tondur. 2018 TÜİK istatistiklerinde incir üretimi 307 bin tondur. Elde edilen toplam yaş incirin %76’sı tek başına Ege Bölgesi incir alanlarından elde edilmiştir. İncir ekili araziler bakımından zengin olan başlıca şehirlerimiz arasında Aydın, İzmir, Bursa ve Antep vardır.

İncir’in Kullanıldığı Sektörler

 • Reçel – marmelat
 • Şurup, ilaç sanayi
 • Besin takviyeleri
 • Yemek
 • Pasta – tatlı sektörleri

Türkiye’nin Yıllara Göre İncir İhracatı Durumu

İncir İhracatı 5

2018 istatistik raporlarında bulunan bilgiler ışığında, Türkiye’nin ülkelere göre kuru incir ihracatı verileri aşağıda orantısal olarak sıralanmıştır;

 • Fransa’ya toplam incir kapasitemizin %13,8’i ihraç edilmiştir.
 • Almanya’ya ihracat verimiz %11,5 seviyesindedir.
 • ABD’ye incir ihracatı analizlerimiz sonucunda %11,3 çıkmıştır.
 • Birleşik Krallık incir ihracatı seviyemiz %4,7’dir.
 • İtalya incir ihracatı rakamlarımız %4,4’tür.
 • Vietnam’da tıpkı İtalya gibi %4,4 incir satın almıştır.
 • Diğer ülkeler sınıfı verilerde yer almamakla beraber toplamı %49,9 yapmaktadır.

En Fazla İncir İthalatı Yapan Ülkeler

İncir İhracatı 6

2017 TMMOB raporlarına göre;

 • Almanya 2013 – 2017 yıllar arasında artarak (artma oranı %15,58) incir ithal eden ülke sıralamasında en üst sıradadır.
 • Fransa %13,01’lik artışla her geçen yıl daha fazla incir satın almaktadır. 2. Sırada yer almaktadır.
 • Avusturya %11,32’lik oranla düzenli olarak incir ithal etmektedir.
 • Birleşik Krallık 2013’te 2919 ton incir ithal ederken 2017’de 4115 ton incir almıştır.
 • İsviçre 2013 – 2014 yıllarında artan değerde incir ithal etmiş olup 2014 sonrası incir ithalatını geriletmiştir.
 • ABD incir ithalatını yapan ülkeler sıralamasında yer alsa da dalgalanma yaparak incir ithal etmiştir.
 • Hollanda tıpkı ABD gibi doğrusal artışla değil dalgalanma türünde bir az bir çok incir ithalatı yapmaktadır.

İncir İhracatı Nasıl Arttırılır?

Ülkemiz incir üretiminde etkili ve yüksek üretim özelliğine sahip olan bir ülke konumundadır. Kuru ya da yaş olarak satışı yapılan incirin özellikle kurutularak yapılan satışı daha uzun vadeli korunma sağlaması sebebi ile daha çok yer verilen bir tercihtir.

İncir satışında yurt içi satışı kadar yurt dışına yapılacak olan satışlarda önemlidir. Yurt dışına yapılacak olan satış uygulamaları ile beraber firmalar daha yüksek kazanç elde ederken aynı zamanda daha farklı mecralara açılmanın da avantajına sahip olacaktır.

İncir Satışının Yurt Dışına Yapmak Neden Gereklidir?

Ülkemizde yüksek üretim hacmine sahip olan incirin yurt dışına satışının yapılması ile beraber elde edilecek olan kazanç paylarında da artış olur. Aynı zamanda ülke tanıtımı içinde önemli olan incir satışına ihracata yer açmak kaliteli üretimlerin de Pazar içinde yer almasına etki eder.

İncir satışında ise hem yurt içi hem yurt dışı uygulamalarında bazı detaylara yer verilerek dikkatli uygulamalarında hayata geçirilmesi gerekir. Bu aşamada ise yapılacak olan hatalar kar elde edilecek olan yerlerden zarar elde edilerek istenen başarının da yer almamasına sebep olabilir.

Yurt İçi ve Yurt Dışı İncir Satışının Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yurt içine yapılan incir satış uygulamalarının yanı sıra yurt dışına da yapılacak olan satışlar ile hem ülke tanıtımı yapılırken hem de ülkeye döviz girişi de sağlanabilmektedir. Döviz kuru ile yapılan satışlar ise firmanın daha karlı bir satış yapmasına olanak sunarak avantajın elde edilmesinde de temel etkendir.

Yurt dışına yapılacak olan satışlar döviz anlamın da her kadar avantaj elde ederek daha kazançlı olsa da uygulamanın hayata geçişinde müşterinin talebin uygun olan ürünün üretilerek sunulması da önem taşır. Bu uygulama yapılacak olan hata ise müşterinin talebinde olumsu etkiye sebep olarak ihracatın da olumsuz etkilenmesine ve başarısızlık ile sonuçlanarak zarar edilmesine etki eder.

O sebep ile de yapılacak olan yurt dışı satışı her ne kadar yurt içine nazaran daha kazançlı görünse de detaylara dikkat edilmediği takdirde zarar veren bir tercihe neden olabilir.

İncir İhracatının Yapılması İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

İncir ihracatının yapılması ile beraber istenen kar oranın elde edilmesi ve ihracatın devamlılığının sağlanması aşamasında bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle müşteri portföyünün elde edilmesine müşterinin talebine uygun özelliklere sahip olan ürün üretiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uygulamamaların tamamlanması ise satış uygulamasının hayata geçişinde uygulanacak olan yöntemler ile belirlenir.

Müşteri bulma ve müşterinin incir talebinde bulunması anlamında dijital pazarlama teknikleri son derece önemlidir. Sonrasında ise uygun özelliğe sahip olan ürünün gönderimi ile başlayan uygulamalar ise başarılı sonucun devam etmesine etki eder. Her bir ihracat uygulamasında ise her bir detaya dikkat ederek buna göre uygulamaların hayata geçirilmesi gerekir. Böylelikle başarı da akabinde gelecektir.

Dijital Pazarlama Tekniklerinin İncir İhracatındaki Önemi Nedir?

Dijital pazarlama alanında gerçekleştirilecek olan tekniklerin hayata geçişinde firmaların kalbi konumunda olan web siteleri son derece önemlidir. Web site tasarımı, sitenin Google sıralamasında öncelikli olmasının yanı sıra tanıtım ve içeriklerinde istenen düzeyde olması gerekir. İhracatın yapılacağı ülkenin kültürünün yanı sıra sosya ekonomisi de bu anlamda baz alınmalıdır.

Sosyal medya yönetiminin ideal bir biçimde yapılması müşteri bulma konusunda avantaj elde etmenize destek olurken aynı zamanda yapılacak olan hata ise kayıplara neden olacaktır. Bu sebep ile uzman desteğinden yararlanarak işlemlerin yapılması oldukça önemlidir.

Kaynak:

https://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=31958&tipi=38&sube=0

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/tepge/Belgeler/PDF%20Tar%C4%B1m%20%C3%9Cr%C3%BCnleri%20Piyasalar%C4%B1/2019-Ocak%20Tar%C4%B1m%20%C3%9Cr%C3%BCnleri%20Raporu/2019-Ocak%20%C4%B0ncir.pdf

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir