inşaat sektöründe pazarlama

İnşaat sektörü gün geçtikçe büyüyor. Bu nedenle bahse konu sektörde tutunabilmek için güçlü bir pazarlama stratejilerine ihtiyaç vardır.

İnşaat sektörü oldukça kapsamlı bir çalışma alanıdır. Çeşitli yasal işlemler, evrak işleri, alt kademede görev yapan kişilerin yönetilmesi ile çok yüklü miktarlarda ( tonlarca) hammadde satın alınmasında bu kapsamda hemen akla gelenler arasındadır. Sektördeki fiyat dalgalanmaları da oldukça inişli çıkışlıdır. Bu kapsamlara proje kurulumu vb. pek çok iş kalemi daha eklenebilir. Bu kadar yoğun çalışılan sektörde inşaat sektörü pazarlama stratejileri için yeterli zamanı ayırmak çok zordur.

Her ne kadar inşaat sektörü diğer sektörlerden farklı olsa da inşaat sektöründe de başarılı olmak için profesyonelce planlanarak, uygulanacak pazarlama tekniklerine ihtiyaç vardır.

Geleneksel Fikirlerin Ötesine Geçin

İnşaat sektörü çevrimiçi bir çalışma alanı değildir. Her ne kadar sektörün doğası çevrimdışı olsa da şirket olarak sizin çevrimiçi olmanız şarttır. Çünkü müşterileriniz zamanlarının büyük bir bölümünü online geçiriyorlar.

İnsanlar zamanlarının çoğunu sosyal medya platformlarında bulunarak ya da internette sörf yaparak geçiriyorlar. Bu nedenle sektörde var olmak isteyen her firma reklamını çevrim içi alana taşımak zorundadır.

Fiziksel Ortam Önemlidir, Pekiyi Yeterli midir?

İnşaat sektöründe pazarlama için kullandığınız ofis, fiziksel olarak sizinle temas kurmak isteyen potansiyel müşterilerinize sunacağınız ortamı simgelediği için çok önemlidir.

Fakat bir önceki bölümde de anlatıldığı gibi inşaat sektörü müşterileri de zamanlarının büyük bir kısmını çevrimiçi geçirdikleri için firmanız için bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz web sitesini çevrimiçi müşterileriniz için tasarlanmış bir ofis olarak düşünürseniz, pek de yanlış düşünmüş olmazsınız.

Bu nedenle web sitenizi profesyonelce hazırlanması ve iyi bir web sitesinin taşıması gereken bütün özellikleri taşıması gereklidir. Tıpkı çevrimdışı ofisiniz iyi kurulmazsa müşteri çekemeyeceğiniz gibi çevrimiçi ofisinizde çok iyi tasarlanmazsa müşteri çekemezsiniz   

Müşterilerinize Nasıl Erişebilirsiniz?

Çevrimiçi olarak müşterilerinize ulaşmaya çalışırken kendi şirketinizi, markanızı ve bulunabileceğiniz fiziksel ofisinize ait iletişim bilgilerini açık ve anlaşılır bir şekilde tanıtmalısınız.

Biz çalışmalarımız sırasında potansiyel müşterilerinizin sizinle iletilişim kurarak soru sormasını da sağlamak için bir de iletişim formu ve sayfası düzenliyoruz.

İnşaat Sektöründe Pazarlama İçin Hangi Yöntem Benimsenmeli?

İnşaat sektöründe pazarlama için eskiden bu yana bazı çevrimdışı yöntemler kullanılıyor Bunlardan en çok bilinenleri kısaca şunlardır:

  • Araç kaplamalarında ilan verilmesi, kartvizit kullanmak,
  • El ilanları dağıtmak,
  • Şirket kıyafetleri belirlemek ,
  • Bahçe tabelalarıdır

Ayrıca geleneksel pazarlamada öncelikli olarak marka bilinirliği sağlanır ve reklamcılık bir arada yürütülür. Bu amaçla inşaat reklam panoları da kullanılabilir. Bunun yanı sıra  pek çok televizyon kanalı inşaat şirketinizin reklamını yapmak için heveslidir. Hatta hedef kitlenize göre reklamınızı hangi saatte ve nerede göstermenizin uygun olduğuna kadar size yardımcı olurlar.

Radyo reklamları da inşaat sektöründe tercih edilen geleneksel pazarlama yöntemlerin arasındadır.  

Fakat bütün bunlar günümüz Dünyasında şirketinizin diğer inşaat şirketleri ile rekabet edebilmesi için yeterli değildir. Bunları ancak dijital pazarlama ağınızı oluşturduktan sonra destek programlar olarak kullanabilirsiniz.

İnşaat Sektörü İçin Dijital Pazarlama

Önemli olan kendinizi bir marka olarak piyasaya sunmanızdır. Kendinizi bir marka olarak sunmanız müşterilerinizin güvenini kazanmanıza sağlar. Kedinizi markalaştırmak insanlara sizin müşteriniz olmak için bir istek aşılamanız anlamına gelir. Apple markasını örnek verecek olursak insanlar Apple markasını kullandıklarını sergilemekten gurur duyar. Bunun sebebi Apple’ın marka olarak piyasada sergilediği iyi niyet ve güvenilirliktir. 

Aynı durum sizin inşaat şirketiniz için de geçerlidir. Marka oluşturarak bunun güvenirlilik imajını sağlarsanız, insanlar daha fazla fiyat ödemek zorunda kalmayı çok önemsemeyeceklerdir. Günümüzde marka olmanın ve bu markayı en hızlı şekilde duyurmanın en uygun yolu dijital pazarlama alanının kullanılmasıdır. 

Markanızı Dijitale Taşıyın

İnsanlar artık bütün aramalarını dijital ortamda gerçekleştiriyor. İnsanlar arama motorlarına aramalarını yönelttiklerinde, arama motoru uygun markaları tek tek listelemektedir. Bu nedenle markanızın dijitalde olması hatta bu listelerde üst sıralarda gözükmesi çok önemlidir. 

Firmanız burada listelenirken inşaat işinizi ve ürünleriniz hakkında bütün detayı veriyoruz. Böylece potansiyel alıcıların sizi daha iyi tanımasını sağlıyoruz.

Bir başka önemli faktör de web sitenizde canlı sohbet bağlantısı oluşturmanız ve bu kanaldan size gelen sorgulara anında yanıt vermenizdir.

Bu alanda dijital pazarlama reklam ajansı olarak bütün sorumluluğu üstleniyoruz ve tekniğine uygun olarak hazırlanmış bir web sitesi ile müşterilerinizi size bağlamayı garanti ediyoruz.

SEO Yapın

Dijital ortamda öne çıkmanız için yapılması gereken en önemli çalışma SEO çalışmasıdır. Bu çalışmayı deneyimli uzman çalışanlarımızla sizin için yapıyoruz. SEO çalışması anahtar kelimelerin baz alınması ile yapılan  ve arama motorlarında inşaat firmanızın en üst sıralarda yer almasını sağlayan teknik bir metot uygulamasıdır. Bahse konu çalışma kapsamında önce müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerini tercihlerini araştırıyoruz.

Sektörünüze ve sizin özelliklerinize göre anahtar kelimeler araştırarak bunları uygun video ve görsel içeriklerde ve yazılı metinlerde kullanıyoruz. Yazılı içeriklerimiz sadece size özel tasarlanarak hazırlanmış profesyonel reklamcılık ilkelerini taşıyan metinlerdir.

Bütün bunlar uzmanlık gerektiren önemli çalışma alanlarıdır. Şöyle ki anahtar kelimeyi bulup, uygun içeriğe yerleştirememek ya da uygun içeriği anahtar kelimeleri kullanmadan elektronik ortama yüklemek, sitenize ve işlerinize yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle SEO çalışması profesyonel bir dijital reklam ajansı tarafından yürütülmelidir. İşinizi şansa bırakmak ya da yeteri kadar uzman olmayan şirketlerle çalışmak ciddi zarar etmenize sebep olabilir.

Sosyal Medyada Var Olun

Sosyal medyayı sektörünüz için daha önceki dönemlerdeki ilan tabelası hatta billboard’ı gibi düşünebilirsiniz. Sosyal medyada hepimizin bir anda aklına geldiğinden çok daha fazla platform bulunuyor. Ve insanlar bu ortamlarda çok zaman harcıyorlar.

Web siteniz gibi bir çevrim içi ofisiniz varken bunu kullanıp insanları sosyal medyadan kendi sitenize çekebilirsiniz ya da daha iyisi ve bizim sıklıkla yaptığımız gibi sosyal medya üzerinden insanlar sizin fiziksel ofisinize yönlendirilebilir.

Web sitenizi sosyal medyada sergilerken uygun taktik cümlelerini kullanarak, şirketinizin tanıtılması   tahmininizden daha fazla etkili olacaktır.

İnşaat sektörü ve firmanızın özelliklerine uygun olarak en çok faydalanabileceğiniz 3 -4 sosyal medya platformunu seçiyoruz ve bunlar üzerinden gerekli tanıtım çalışmalarınızı yürütüyoruz.

Kulaktan Kulağa Değil, Ekrandan Ekrana Yayılın

İnfluencer pazarlama yöntemini tanımlamak gerekirse hatta reklamcılık ortamını tanımlamak gerekirse burası insanların mal aldıkları bir ortam değil, çeşitli ilişkiler, hikayeler ve büyülü olaylar satın aldıkları yer olarak tanımlanabilir.  

Daha önceki dönemlerde iyi bir reklamcı bulmak çok zor ve maliyetliydi. Oysaki günümüzde bu işlem ınfluencer marketing sayesinde son derece kolay ve düşük maliyetli bir hale geldi. 

Son dönemde insanların çok azı reklamlara güveniyor fakat neredeyse yarıya yakın bir kısmı  blog incelemelerine, you tube, Instagram ya da twitterda bir influencer tarafından yapılan tanıtıma daha çok güveniyor.

Influencer pazarlamada sizin etkileyici stratejinizi oluşturarak etkili influencerlarımız ve onların kitlesi ile pazarlamanızı yapıyoruz.

İnşaat sektöründe dijital pazarlama konusunda daha fazla bilgi verebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerimizden bize ulaşınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir