Instagram PR Çalışması 1

PR çalışması, günümüzde halkla ilişkiler çalışmalarına verilen genel isimdir. Daha önce bu çalışmalar geleneksel ve pahalı yöntemlerle yürütülüyordu. Ancak internetteki değişimlerden sonra dijital PR çalışmaları daha fazla ön plana çıkmaya başladı.

Özellikle sosyal medyanın günlük hayatta etkisini arttırmasıyla birlikte tanıtım ve reklam çalışmaları buraya kaydı. Çok sayıda büyük marka hedef kitlesine ulaşabilmek için sosyal medya kanallarını kullanmaya başladı. Bu süreçte firmaların en çok tercih ettiği kanallardan biri de Instagram oldu.

Instagram PR çalışması; firmaların Instagram uygulaması üzerinde markasını tanıtabilmesi ve buradan hedef kitlesine ulaşabilmesi için yapılan tüm halkla ilişkiler faaliyetleridir. Yani markalar Instagram uygulamasını kullanarak hedef kitlesine ulaşmaya çalışır. Şimdi sizlere bu çalışmanın nasıl yapılacağından kısaca bahsedelim;

Instagram PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya üzerinden yapılan PR çalışmalarında en etkili mecralardan biri Instagram’dır. Son yıllardaki gelişimini, kullanıcı kitlesini ve markaların buradan yapabildikleri faaliyetleri dikkate alarak  bu platformda yapılan çalışmaların ne derece etkili olduğunu sizlere anlatabiliriz;

 • Marka Kimliğini Oluşturun

Öncelikle Instagram üzerinde bir marka kimliği oluşturmak gerekir. Bunun için bir işletme hesabı açın. İşletme hesabınızda web sitenize, logonuza ve kurumsal yapınıza uygun tüm detaylara yer verin. Marka kimliğini oluşturmanın en önemli yolu profilinizi kurumsal yapıya uygun şekilde oluşturmanızdır. Bu konuda kişisel PR danışmanınız sizlere yardımcı olacaktır.

 • Hedef Kitlenize Ulaşın

Instagram üzerinde her yaştan ve türden takipçi yer almaktadır. Burada markaların elini güçlendiren en önemli detay hedef kitlesini analiz ederek onlara ulaşabilmektir. Hedef kitlenizi doğru şekilde analiz edin. Sonrasında onların ne istediğini öğrenin ve tüm faaliyetlerinizle onlara Instagram üzerinden istediklerini verin.

 • Her Zaman Güncel Olun

Instagram’da insanlar güncel olmayan profilleri takip etmez. Büyük markalar sürekli olarak Instagram üzerinde takipçi kitlelerinin ilgisini çekecek paylaşımlar yapar. Görsel, video ya da metin içeriklerinizde ürün ve hizmetlerinizi tanıtın ve insanlara onları özel hissettirecek fırsatlar sunun. Bir paylaşım takvimi hazırlayın ve buna uygun şekilde paylaşımlarınızı yerine getirin. Böylece insanlara daha fazla ulaşabilirsiniz.

 • Kampanyalar Düzenleyin

Instagram PR çalışması için en önemli adımlardan biri kampanyalar düzenlemektir. Çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenleyin. Burada düzenlediğiniz etkinlikler üzerinden insanların size ulaşmasını sağlayın. İnsanlar bu etkinliklerden size ulaştıkça markanızın imajını güçlendirebilir ve daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

 • Reklam Verin

Instagram reklamları vererek doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.  Doğru kişilere etkili reklamlar vererek markanızın bilinirliğini arttırabilir ve marka imajı oluşturabilirsiniz. Instagram üzerinde uygun maliyetlerle reklam verebilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızda sosyal medya fenomenlerini de kullanabilirsiniz. İnsanlar üzerinde etkisi olan profillere reklam vererek daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili takip edilen bir sayfa ya da kişinin sayfasında reklam vererek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

 • Takipçilerinizle İletişim Kurun

Instagram kullanıcılarının markaların profillerini takip etmesinin en önemli sebeplerinden biri direkt olarak iletişim kurabilme şanslarıdır. Bu platformda takipçileriyle gerek yorum gerek DM üzerinden etkileşim kuran firmalar markaya olan güveni arttırırlar. Unutmayın her PR çalışmasında olduğu gibi Instagram PR çalışması sürecinde de markaya güven oluşturmak çok önemlidir. Bunu sağlayacak olan da takipçi kitlenizin sorularına cevap vermektir.

 • Geri Dönüşler Alın

Markaların ilerleyen çalışmaları için müşterilerinden geri dönüş alması çok önemlidir. Bu yüzden Instagram üzerinde yaptığınız PR çalışmalarında geri dönüşler alabilmek için anketler ve etkinlikler oluşturabilirsiniz. Buradan müşteri dönüşlerini analiz ederek gelecek satış ve pazarlama politikalarınızı şekillendirebilirsiniz. İnsanlar da fikrinin dikkate aldığını gördükçe sizlere daha çok güvenecektir.

S.S.S

Instagram PR Çalışmasında Kampanyaları Ne Sıklıkla Düzenlemeliyim?

 • Instagram kampanya ve indirimleri en fazla ayda bir şeklinde yürütülmelidir. Mümkünse ikişer ayda bir şeklinde gerçekleştirilmelidir. Sık kampanya yapmak imajı etkileyebilmektedir.

Instagram PR Çalışmasında Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Çalışmalara göre insan figürlü görsellerle donatılan reklamlar daha etkili olmaktadır. Örneğin bir gömlek satıcısı iseniz direkt gömlek görselli reklamlar yerine insan tarafından kullanılan, aile fotoğraflı, ev içerisinde aile temalı gibi insanların olduğu konseptleri tercih edebilirsiniz.

Reklam Verirken Fenomenleri Seçmem de Bir Sakınca Olur mu?

 • Doğru bir tercih olur. Sosyal medya fenomenlerinin sayfalarına reklam vermeniz yerinde bir seçenek olacaktır. Ancak bunu yaparken kriterleri de iyi analiz edebilmelisiniz. Ürün – hizmet ağınız ile bağlantılı yaş grubu, meslek grubu gibi alt kriterleri analiz ederek doğru fenomen sayfalarına yönelmelisiniz.

Takipçilerle İletişimde Kalacak Vaktim Yok Ne Yapmalıyım?

 • Müşteri ilişkileri açısından takipçilerle iletişimde kalmak, mesajları yanıtlamak, şikayetleri hızla çözümlemek imaj bakımından hayati değere sahiptir. Yeterli vakte sahip değilseniz mutlaka sosyal medya hesap yönetimi hizmeti almalı ya da editoryal pr çalışması yürüten ajans – firmalarla çalışmalısınız.

Pr Çalışmasında Anket Yapmak Gerekli midir?

 • Müşteri geri dönüşlerini alabilmek iyi analiz ve satış – pazarlama stratejilerini yönlendirmek için önemlidir. Bu nedenle çok sık olmamak kaydı ile anketler ve etkinlikler düzenlemelisiniz. Ürününüz – hizmetiniz – firmanız hakkında doğru anketler ve etkinliklerle geri dönüşleri almayı sağlayın. Bu dönüşlerle politikalarınızı gözden geçirebilir, geliştirebilirsiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir