interaktif pazarlama örneği sosyal medya

Reklamcılık ve pazarlama sektörü sürekli bir gelişim içindedir. Bu yüzden pazarlama sürecinde insanlar yeni yolculuklara çıkmak için fırsat kolluyorlar. Dinamik bir yapıda olan bir süreçte geleneksel pazarlama stratejilerinin yerine yeni ve modern pazarlama stratejileri almaktadır. En modern ve etkili pazarlama yöntemlerinden biri de İnteraktif pazarlama olarak karşımıza çıkar. Bu pazarlama sürecine kullanıcılar direkt olarak katılırlar. Ayrıca pazarlama sürecinde dijital dünyanın nimetlerinden faydalanma durumu vardır.

Firmalar çevrimiçi moda sahip oyunlar, yarışmalar, kısa mesajlar, e mailler ve daha farklı kanallar üzerinden firmayı potansiyel müşterilere tanıtırlar.  Bu süreçte markanın bilinirliğini arttırmak için interaktif pazarlama sürecinde ilgi çekici içerikler hazırlanmalı, insanlara fiziki deneyimler yaşatılmalıdır.  Bu süreçte en temel amaç insanların ilgisini markaya yönlendirmektir. 

İnteraktif pazarlama; tüketicilerin pazarlama sürecinde doğrudan katıldığı bir pazarlama sürecidir. Bu pazarlama faaliyetlerinde insanlarla oyunlar, sosyal medya, yarışmalar ve diğer kaynaklardan iletişim kurulur. Dijital fırsatlar interaktif pazarlama yapan firmalar için büyük bir nimettir. İnsanların dijital dünyada geçirdiği vakitler ve yaşadığı deneyimler dikkate alınırsa bu pazarlama türü firmalar için çok avantajlı ve kazançlı bir faaliyet türüdür.  Bu pazarlama faaliyetlerinde tüketicileri markanıza bağlayabilir ve çevrimiçi etkileşimle marka imajını yükseltebilirsiniz.

İnsanlar internet üzerinden istedikleri bilgiye kolayca ulaşabilmektedir. Özellikle bir bilgi viral hale geldiği anda kısa süre içinde geniş kitlelere yayılabilir. Bu sebepten de birçok pazarlama faaliyetinin temel çıkış noktası interaktif pazarlama haline geldi.  Çevrimiçi araçlar sayesinde bir kampanyayı kolayca duyurabilir ve markanın bilinirliğini arttırabilirsiniz. İnternet sayesinde markalar tüketicilerin beklentilerini ve isteklerini kolayca öğrenip bunları karşılayabilirler.

İnteraktif Pazarlama Türleri Nelerdir?

İnteraktif pazarlama faaliyetleri kullandığınız araçlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu  yüzden sizlere interaktif pazarlamada kullanabileceğiniz yöntemleri anlatalım;

Arama Motoru Pazarlaması:  Web sitenizin arama motorları üzerinden daha görünür hale getirecek şekilde optimize ederek sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarak pazarlama yapabilirsiniz. Bu süreç sonuç sayfalarındaki reklamları da içine alır.

Mail Pazarlaması: Mail servisleri üzerinden reklamlar vererek, tüketicilerinize özel fırsatları sunarak, kişiselleştirilmiş bildirimler ulaştırarak pazarlama yapabilirsiniz. Mail pazarlaması satış yapmanın, potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en ekonomik yöntemleri arasındadır. Firmalar bu yöntemle eski müşterilerine de kolayca ulaşabilir.

Sponsorluk:  İnternet ortamında sizden daha köklü geçmişe sahip bir firma ile ortaklık kurarak yen müşterilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu firmalar size belli ücretler karşılığında potansiyel müşterilere ulaşma fırsatı sunacaktır.

Blog Siteleri: İnteraktif pazarlama çalışmalarının bir türü de blog siteleridir. Burada yeni ürünler, özel fırsatlar sunarak, ürün ya da hizmetleri tanıtarak insanlara ulaşabilirsiniz.

Widget:  Basit şekilde oluşturulan Widget, kullanıcılara kolayca ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilmenizi sağlayacaktır. 

Sosyal Medya:  Firmalar Facebook, Twitter gibi birçok sosyal medya uygulaması üzerinden hedef kitlesiyle direkt olarak bağlantı kurabilir. Sosyal medya uygulamaları üzerinden milyonlarca kişiye çok kolay şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Odaklı Reklam:  Çeşitli mecralarda direkt olarak belli hedef kitleyi amaçlayarak reklamlar verebilirsiniz. İnsanların ihtiyaçlarına uygun reklamları doğru anahtar kelimelerle insanlara kolayca sunabilirsiniz.

Oyunlar: Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda çevrimiçi oyunlar üzerinden reklamlar vererek kolayca gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

İnteraktif Pazarlama Avantajları Nelerdir?

İnteraktif pazarlama firmalar için birçok avantaj barındıran bir faaliyet türüdür. Bu süreçte tüketiciler markanızı duyar, ürünlerinizi satın alır ve sizden kişisel hizmet aldığını düşünür. İnteraktif pazarlamanın avantajlarını şu şekilde açıklayalım;

Kazançlarınızı Arttırabilirsiniz:  İnteraktif pazarlama faaliyetlerinde müşterilerinizin hangi ürüne ihtiyaç duyduğunu kolayca bilebilir ve pazarlama faaliyetinizi kolayca satın alma deneyimiyle tamamlayabilirsiniz. Yani insanlara ürün ve hizmetlerinizi etkili kanallardan ileterek satışlarınızı kolayca arttırabilirsiniz. Satışlarınıza paralel olarak kazançlarınız da artar.

Müşteri Memnuniyeti Sağlayabilirsiniz: İnsanlar internet üzerinden en çok ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler için ödeme yaparlar. İnteraktif pazarlama faaliyetleri sayesinde tüketicilerin istedikleri ürünleri satın almalarını sağlayabilirsiniz. Yani insanlar direkt aradıkları ürün ya da hizmete ulaşarak ödeme yaparlar. Böylece ürün ve hizmetinizden memnun kalırlar. Tabii ürün ve hizmetin onlar için gerekli olduğunu anlatabilmek sizin elinizdedir.

Uygun Bütçeyle Etkili Pazarlama Gerçekleştirebilirsiniz: Potansiyel müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi tanıtırken interaktif pazarlamada maliyet çok düşüktür. Bir müşteri kitlesine ulaşmak, onları memnun etme, satın alma davranışına yönlendirmek son derece kolaydır. Hem potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilir hem de yeni müşterileri kolayca edilebilirsiniz.

Yorulmadan Gelir Elde Edebilirsiniz: İnteraktif pazarlamanın en güzel yanlarından biri yorulmadan gelir elde edebilmenize olanak tanımasıdır. İnternette tüketicilerin eylemleri sürekli takip edilir. Bu süreçte arama motoru ve sosyal medya algoritmaları firmalara direkt olarak ihtiyacı olan ve satın alma ihtimalleri yüksek olan ürünleri önerir. Böylece sizler hiçbir enerji harcamadan pazarlama faaliyetlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz.

Tüketicileri Kolayca Kalıba Sokabilirsiniz: Pazarlama sürecinde firmaları en çok zorlayan durumlardan biri tüketicilerin bir kalıba sokulamamasıdır. Yani firmalar tüketicilerini tam olarak tanımakta zorlanabilir. Ancak internet ortamında tüketici davranışlarını sistemler takip ettiği için profesyonel araçları kullanarak tüketici kitlenizi kolayca belli bir kalıba sokabilir ve onları tanıyacağınız verileri elde edebilirsiniz.

İnteraktif Pazarlama Dezavantajları Nedir?

İnteraktif pazarlama süreci ayrıntılı ve üzerine eğilmesi gerekilen bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama sürecinin sizlere bazı avantajlarını anlattık. Ancak bu sistemin belli olumsuzlukları olduğunu da belirtelim. 

İnteraktif pazarlamanın olumsuz yanları şu şekildedir;

İnsanlar İzlenmekten Hoşlanmayabilir:  Bazı tüketiciler onlara tavsiye verilmesinden hoşlanmayabilir. Bu süreçte insanların neler yaptığını detaylı olarak incelemeniz gerekecektir. Ancak bazı insanlar sürekli izlenmekten ve onlara akıl verilmesinden hoşlanmazlar. 

Her Kullanıcı Birbirine Benzemez:  İnteraktif pazarlama sürecinde belli olasılıklar üzerinden çalışmalar yürütülür. Ancak insanlar her zaman birbirine benzemez. Belli bir potaya soktuğunuz insanlar arasından farklı olan kişiler de çıkabilir. Kullanıcıları tanımada dikkate almanız gereken çok sayıda değişken söz konusudur.

İnternete Ulaşamayan İnsanlar Olabilir:  Bazı kullanıcılar internete erişim konusunda sorun yaşayabilir. Bu yüzden markaların yürüttüğü dijital pazarlama kanalları tam olarak insanlara ulaşamayabilirler.

İnsanlar İnternetten Alışverişe Sıcak Bakmayabilir: İnternetten alışveriş yapmak birçok insan için güvenlik konusunda soru işareti yaratabilir. Bu süreçte kredi kartı bilgileri ve müşterilerin banka hesaplarının çalınması ihtimali insanları her daim korkutmaktadır.

Veri Tabanı Oluşturmak Maliyetli ve Zaman Alıcıdır:  İnteraktif pazarlama sürecinde hem potansiyel müşterileriniz tanımak hem de internet üzerinden satış yapabilmek için veri depolamanız gerekecektir. Ancak veri bankaları oluşturma süreci hem zaman alıcı hem de maliyetli bir süreç olacaktır.

İnteraktif Pazarlama Nasıl Yapılır?

İnteraktif pazarlamanın ne olduğunu sizlere anlattık. Bu pazarlama süreci dijital yöntem ağırlıklı olduğu için profesyonellik gerektirmektedir. Profesyonel ve kazandıran bir interaktif pazarlama politikası oluşturmak istiyorsanız pazarınızı iyi seçmeli, hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarınızı tanımalı, elde edeceğiniz sonuçları da doğru araçlarla değerlendirmelisiniz.

İnteraktif pazarlama aşamaları şu şekildedir;

Hedeflerinizi Belirleyin

 İnteraktif pazarlama sürecinin ilk aşaması hedeflerinizi belirlemenizdir. Hedeflerinizi belirleme sürecinde öncelikle doğru analizleri yapmanız gerekmektedir. Hedef belirleme sürecinde profesyonel araçları kullanmanız yerinde olacaktır. Hedefleriniz ulaşılabilir, güncellemeye uygun ve gerçekçi olmalıdır. Hedeflerinizi belirleme sürecinde anketler, rakipler, sektör detaylı olarak incelenebilir. 

Hedef Kitleyi Tanıyın

Pazarlama sürecinin en önemli bölümlerinden biri de hedef kitlenizi tanımaktır. Hedef kitleniz ne zaman hangi platformda vakit geçiriyor. Hangi iletişim kanallarından dönüşler ne kadar? İnsanlar neyi istiyor ve ne kadar ödüyorlar? İnsanların satın alma alışkanlıkları nasıl? Tüm bu detayları interaktif pazarlama yapmadan önce belirlemelisiniz.

Pazarlama Yöntemlerinizi Belirleyerek Uygulayın

İnteraktif pazarlama birçok kanalı kullanabileceğiniz zengin bir pazarlama yöntemidir. Yaptığınız analizlerden sonra sizleri hedeflerinize ulaştıracak, hedef kitlenize istediğiniz aksiyonu yaptıracak planlamaları gerçekleştirmelisiniz.  Pazarlama sürecinde belirlediğiniz yöntemleri profesyonel şekilde planlayın ve uygulayın.

Faaliyetlerinizi Analiz Edin

Her pazarlama sürecinde olduğu gibi İnteraktif pazarlama sürecinde de kurduğunuz sistemin satış yapıp yapmadığını iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir. Bunun için hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı belirleyin. Sonrasında yaptığınız pazarlama faaliyetlerindeki şikayetlerden  ve elde ettiğiniz verilerden yola çıkarak ilerleyen çalışmalarınızı optimize edin.

 

S.S.S

İnteraktif Pazarlamanın En Önemli Avantajı Nedir?

Pazarlamaya yönelik iletişim giderlerinin minimal düzeylere çekilebilmesidir.

Ülkemizde İnteraktif Pazarlama Ne Kadar Tanınıyor?

Ülkemizde tanınan bir kavram olsa da pazarlamacılar bu konuya hala eski yöntemlerle bakmaya devam ediyor. Yöntem doğru olsa da eksik tutuluyor. Pazarlamadaki temel prensip olan “doğru ürün doğru tanıtılır ve konumlandırması doğru yapılırsa satılır” ifadesinden yola çıkarak işleniyor. Bu prensip doğrudur ancak interaktif pazarlamada sadece bir prensip üzerine işlem yapılmaz.

İnteraktif Pazarlamanın En Önemli Unsuru Nedir?

En önemli unsur şüphesiz arama motoru optimizasyonu ve SEO’dur. Kişilerin cookie verileri işlenerek analizler yapılabilir ve bu alışkanlıklara yönelik veriler gösterilebiliyor. Böylece müşteriye odaklı kişiselleştirilebilir reklamlar konumlandırılabiliyor.

En Popüler İnteraktif Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

2014 yılında ödül almaya layık görülen akıllı bileklikler en iyi örnektir. Çocuklar için tasarlanmış akıllı bileklikler ebeveynler için interaktif pazarlama yöntemleri ile ortaya çıkartılarak muhteşem bir hasılat yaşamıştır. Doğrusu bu hasılat halen artarak devam etmektedir.

İnteraktif Pazarlamanın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

 • Çoklu medya kullanımları
 • Kişiselleştirme
 • Kullanıcı izinleri
 • Senaryo – hikaye
 • Kullanıcıya benimsetme

İnternet Pazarlamanın Toplam Pazarlamadaki Bütçesel Payı Nedir?

 • Pazarlama bütçesi düşük işletmelerin toplam bütçesel payı %66,7’dir.
 • Pazarlama bütçesi orta seviyede yer alan işletmelerin toplam bütçesel payı %20,5
 • Pazarlama bütçesinin yüksek seviyede kabul edildiği işletmelerin toplam bütçesel payı %12,8

İşletmelerin İnternet Pazarlaması için İnternet Sitelerini Güncelleme Sıklığı Nedir?

 • İşletmelerin %18’i 6 ayda bir
 • İşletmelerin %10’u 2 – 5 aralığında bir
 • İşletmelerin %8’i ayda bir
 • İşletmelerin %1’i haftada bir
 • İşletmelerin %1’i her gün güncelleme yapmaktadır.

İşletmelerin İnternet Pazarlaması Faaliyetlerine Verdikleri Önem Nedir?

Yapılan araştırmalara göre her 100 işletmenin 39’u internet pazarlamasına yönelik faaliyetlere önem göstermektedir.

İşletmelerin Kullandıkları İnternet Tanıtım Araçları Nelerdir?

 • Sektöre ait portal niteliğine taşıyan platformlara üye olmak
 • Elektronik posta ile tanıtım yapmak
 • SEO
 • SEM
 • Klasik – yazılı medyada tanıtım yapmak
 • Arama motorlarına reklam vermek
 • Sektörel ve sektör dışı sitelerde reklam vermek
 • Çevrimiçi – sosyal medya platformlarında ağ oluşturucu etkinlikler

Kaynakça:

https://www.thebalancesmb.com/what-is-interactive-marketing-1794383

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir