İnternet Nedir ?

Dünyada insanlar çeşitli şekillerde iletişim kurmaktadır. Öncelikle mektup ya da telgraf gibi sistemler üzerinden haberleşme ihtiyacını gideren insanlar sonrasında telefon üzerinden çok uzaktaki sevdikleriyle iletişim kurmaya başladılar. Daha sonra yaşanan gelişmeler internet kavramını ortaya çıkardı. İnternet ilk olarak bir iletişim aracı olarak ortaya çıktı. Daha sonra hızla nitelik değiştirerek ticaret hayatında da oldukça güçlü bir yer edindi. 

Günümüzde işletmeler de interneti kullanarak kendilerine büyük bir pazar oluşturmuştur. Dünyada internet kullanım oranlarına baktığımızda tüm iletişim ve medya kanallarından çok da yüksek bir orana sahip olduğunu görebiliriz. Ülkeler gelecek politikalarını dahi bu ortam üzerinden oluşturmaya başladılar. Sizlere hayatımızın çok içinde olan bir kavram olan interneti anlatalım.

İnternet Nedir?

İnternet; dünyada yer alan bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması yöntemiyle oluşturulmuş güçlü bir iletişim ağıdır.

Bu ağın bileşenleri halka açık ya da erişimi kısıtlı olan ticari, akademik ya da devlete ait ağlardır. Bu hizmet içinde web sitelerinin görüntülenmesi ya da e posta gibi farklı servisler yer almaktadır. İnsanlar bu servisler üzerinden farklı ihtiyaçlarını giderirler. İnternet ABD Yüksek Mahkemesi kararlarında birbiriyle bağlı bulunan bilgisayarlardan meydana gelen uluslararası bir ağ olarak tanımlanır.

Farklı ağlar üzerinden birbirine bağlanan bilgisayarlar arasında bilgi depolama, bilgi paylaşımı gibi süreçler özel elektronik bir dil yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Yani evinizde oturduğunuz yerden dünyanın öbür ucundaki bilgisayarlarla ortak bir paylaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarlar üzerinde yer alan metin, resim, görsel, müzik ya grafik halindeki dosyalar paylaşılmaktadır. İnternet sisteminin kendine has bir çalışma sistemi vardır. Şimdi kısaca bu çalışma sistemini tanıyalım.

İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet ortamı gün içinde çok mutlaka bir defa kullandığımız bir sistemdir. Bu yüzden hepimiz gün içinde bir kere de olsa internette vakit geçiririz. İnsanlarla konuşmak, mail göndermek, alışveriş yapmak ya da daha farklı amaçlarla interneti kullanıyoruz. Peki bu çark nasıl işliyor? Size internet ortamıyla alakalı bazı terimlerden bahsederek çalışma sistemini anlatmaya çalışacağız;

Bilgisayar Ağı: İki ya da daha fazla bilgisayar arasındaki iletişimi oluşturmak için oluşturulan yapılardır. Bilginin paylaşımını sağlar. Bakır kablo, fiberoptik kablo ya da kablosuz olarak sağlanabilir.

  • İnternet: Küçük bilgisayarların bir araya gelerek daha büyük bilgisayar ağını oluşturduğu dünyanın en büyük ağ sistemidir. Tek bir merkeze bağlı değildir. Bilgisayarlar telefon hattı, DSL ve WİFİ gibi farklı yollarla internete bağlanabilir.
  • İletişim Protokolü: İnternette yer alan tüm verilerin yerine ulaşabilmesi için kullanılan kurallar bütünüdür. Yani internetin çalışma sistemini ve şeklini ortaya koyan temel kurallar bütünü olarak tanımlanabilir.
  • IP Adresi: Bilgisayar ağı üzerinde veri paketlerinin iletilmesi gereken yeri bildirir. Her bilgisayar bir internet ağına sahiptir.  Noktalarla ayrılan dört sayıdan meydana gelir. En sağda yer alan sayı bilgisayarın yerel ağ konumunu bildirir. Sol kısma doğru dünya üzerindeki konum ortaya çıkar.
  • Alan Adı Sunucusu: IP adresleri internette yer alan verilerin ulaşması gereken yeri ifade etseler de insanlar tarafından akılda tutulmaları zordur. Bu yüzden web sitelerinin ulaşılabilir hale gelmesi için isimlere ihtiyacı vardır. İşte alan adı IP adreslerini tercüme eden ve aklımızda tutarak tarayıcılardan web sitesine ulaşmamızı sağlayan kodlardır.

Bir web sitesine giriş yaptığımızda bilgisayarımız üzerinden web sitesi adresini tarayıcıya yazarız. Sayfanın açılması için adresini bilmemiz gerekir. IP adresi alan adı sunucusu sayesinde öğrenilir.  Sonrasında sunucuya mesaj göndererek ana sayfanın açılmasını isteriz. İnternet tarayıcılarının çalışması için http dili kullanılır. Bu dil bir iletişim protokolü olarak karşımıza çıkar. İşte bu süreçte mesajın yollanması, mesajın yolda bozulmaması ve yerine ulaşması için gerekli tüm düzeni iletişim protokolleri sağlar. Böylece farklı bilgisayarlarla iletişim kurarız. Yani her web sitesi aslında bilgisayarlarda kayıtlı sistemlerden ibarettir.

İnternet’in Tarihçesi Kısaca Nedir?

1950 yıllarında bilgisayarın insan hayatına girmesiyle birlikte cihazlar arasında veri aktarımı ortaya çıktı. Bunun için çeşitli çalışmalar yapıldı. İnternet ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından savunma amaçlı haberleşme sağlamak amacıyla ARPANET olarak kuruldu. Bu ağ sayesinde ilk olarak Los Angeles’ta yer alan Kaliforniya Üniversitesinde görevli bir profesöre mesaj gönderildi. 1981 yılında ise geliştirme çalışmaları sayesinde ARPANET daha büyük ağlara bağlandı. Soğuk Savaş döneminin hayatımıza kazandırdığı bu sistemde öncelikle 4 üniversite ve ABD Savunma Bakanlığı birbirine bağlandı.

Dünyadaki tüm ağları birleştiren sistem 1970 ile 1980 yılları arasında ortaya çıktı. 1 Ocak 1983 yılında ARPANET ağa bağlanan her cihazın İletişim Kontrol Protokolünü kabul etmesi yönünde bilgilendirme yaptı.  Bu protokol internetin temellerini attı. Kısa bir süre sonra web sitelerinin kimliğini belirleyen uzantılar konusunda çalışmalar yapıldı.

1990’lı yıllar dijital ağların devrim geçirdiği yıllar oldu. Bu yıllarda ARPANET ve NFSNET ömrünün sonuna geldi. Sonrasında İsviçre’nin Cern şehrinden gelen www olarak bilinen ağ evlere girdi. Artık insanlar sosyal ağ deneyimi ve online alışveriş hizmetlerinden yararlanmaya başladı. Günümüzde internet alışveriş yapmak, sohbet etmek, video ve film izlemek gibi çok farklı amaçlar için kullanılmaya başladı.

İnternet Arama Motoru Nedir?

İnternet alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak insanların bilgiye ulaşım şekilleri de değişti. Günümüzde bulunan web sitesi sayısı 2 milyar bandındadır. Bu yüzden internet kullanıcıları web sitelerine nasıl ulaşacakları ve aradıkları bilgileri nasıl bulacakları yönünde bir rehbere ihtiyaç duyarlar. İşte burada devreye arama motorları girer. İnternet üzerinden Google, Yandex, Bing ya da Yahoo gibi arama motorları üzerinden aradığınız anahtar kelimeleri yazarak istediğiniz siteye kolayca erişim gösterebilirsiniz.

Web sitelerinin en büyük amaçları arasında internet arama motoru üzerinde üst sıralara çıkmaktır. Çünkü arama motorları web sitelerini sıralarken belli kriterlere dikkat eder. Bunun için web siteleri arama motorlarının algoritmalarına uygun bazı optimizasyon çalışmaları yaparlar. Sonrasında kullanıcılar deneyim sırasında aradıkları bilgiye doğru şekilde ulaşabilirler. Arama motoru; internet üzerinden kullanıcıların aradıkları web sitelerini görüntülemesini sağlayan bir sistemdir.

İnternet’i İşletmeler Nasıl Kullanabilir?

İnternet dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte bu kavram çok farklı durumlar için kullanılmaya başlandı. Bu yüzden internet üzerinde insanlar artık farklı işlemlerini yapmaya başladılar. Peki işletmeler interneti nasıl kullanırlar? İnternet dünyası işletmeler için ne ifade etmektedir;

  • Web Sitesi: İşletmeler artık internet ortamında var olabilmek için web sitesine sahip olmalıdır. Küçük, orta ya da büyük ölçekli tüm işletmeler ülkemizde artık bu çalışmalara önem vermeye başlamıştır.
  • E Ticaret: İşletmeler için internetin en güzel yanı ürün ve hizmetlerini satabilmeleridir. Web siteleri üzerinden ürün ve hizmetlerinizi istediğiniz yerde bulunan kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Zaten e ticaretin alışveriş piyasasındaki payı her geçen gün artmaktadır. Bölgesel ve uluslararası tüm satış işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.
  • Reklam: İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler artık reklam kampanyalarını da değiştirmeye başladı. İnternet üzerinden işletmeler reklam vererek marka bilinirliğini arttırabilir. İnternet reklamları işletmeler için çok daha etkili tanıtım çalışmalarıdır. Bununla birlikte internet üzerinden yapılan reklamlar çok daha düşük maliyetlidir. 
  • Etkileşim: İnternet ortamı etkileşim sağlama konusunda çok doğru bir yerdir. Bu yüzden işletmeler internet üzerinde web sitesi, sosyal medya siteleri ve arama motorları üzerinden müşterileriyle etkileşim kurabilirler. Böylece marka tanıtımı yapılabilir ve ürünler kolayca tanıtılabilir.
  • İletişim: E posta ya da sosyal medya kanalları işletmeler için hızlı iletişim kanallarıdır. Böylece birçok ortaklıklarını ve anlaşmalarını internet üzerinden kolayca yürütebilirler. 

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir