İnternet pazarlaması ya da bir diğer adı ile çevrimiçi pazarlama, web siteniz aracılığıyla, e-mail aracılığıyla ya da sosyal medya kanalı sayesinde satış yapabilmeniz, hedeflerinizi tutturabilmeniz ve hedef kitle ile iletişime geçebilmeniz için gerçekleştirdiğiniz pazarlama işlemlerinin tümü ifade etmektedir. İnternet pazarlaması birçok firmanın hedeflerine ulaşma noktasında yardımcısı olurken, doğru kullanamayan birçok firmanın ise kâbusu olmaktadır.

İnternet pazarlaması kimi firma için verimlilik, başarı, ölçme avantajı, hız ve kontrol, etkinlik sağlamaktadır. Kimi firmalarda ise vakit kaybı, başarısızlık, kontrolsüzlük, belirsizlik, para kaybı sağlamaktadır. Bu nedenle internet pazarlamasını doğru bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde belirlenen hedeflere ulaşılabilir ve başarı sağlanabilir.

İnternet Pazarlaması Araçları Nelerdir ?

İnternet pazarlamasında aracı olarak kullanabileceğiniz pek çok pazarlama yöntemi bulunmaktadır. Bu yazımızda bu araçlara ve kullanabileceğiniz programlara değineceğiz.

1) E-Posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması, pazarlama faaliyetinin e-posta aracılığı ile yürütülmesini ifade etmektedir. İnternet pazarlaması araçlarından biri olan e-posta pazarlaması, maliyetinin düşük olması ile birlikte tercih edilir hale gelmiştir. Bu nedenle maliyetiniz az ise siz de e-posta pazarlamasını tercih edebilirsiniz.

2) Online Reklam

Online reklamlar, internet pazarlamasının bir unsurunu oluşturmaktadır. Online reklamlar ile pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizi yürütebilir, bu haliyle pazarlamada başarıyı elde edebilirsiniz.

3) SEO

SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yürüttüğünüz faaliyetlerin bütününe verilen addır. SEO çalışmaları ile organik trafik sağlayabilir, daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu haliyle SEO, internet pazarlaması araçlarından bir tanesidir.

4) İnternet Sitesi

İnternet pazarlamasının en önemli ayaklarından birisi, bir internet sitesinin oluşturulmasıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet siteleri gittikçe artan bir öneme sahiptir. Bu nedenle siz de internet üzerinden pazarlama faaliyeti yürütebilmek için bir internet sitesi kurabilirsiniz.

5) Blog Pazarlaması

Pazarlama faaliyetinin bir blog sitesi üzerinden yürütüldüğü pazarlama türünü ifade etmektedir. Bloglar, gerek samimi içerikleri, gerekse kullanışlı olması ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle internet pazarlaması araçlarında özel bir yeri vardır. Siz de bir blog kurarak pazarlama faaliyetini burada yürütebilirsiniz.

Önemli olan konulardan bir tanesi de bu pazarlama işlemlerini yaparken hangi araçları kullanacağınızdır. Yani işinizi kolaylaştıran uygulamalar mevcut. Şimdi bu uygulamaları ve programları görelim.

İnternet Pazarlamasında Kullanabileceğiniz Programlar

Çevrimiçi pazarlamayı doğru yapmak için doğru araçları satın almalısınız. Peki, doğru araçlar hangi araçlardır? Sonuçta, bazı araçlar ücretsizdir. Bazı araçlar gerçekten karmaşık. Bazıları delice pahalıdır. Mesele şu ki, pazarlama araçlarıyla doğru kararı vermek zor.

Çok fazla alternatif var ve farklı olanlarla deneme şansınız olmadıysa, güvenle seçmek özellikle zorlaşır. Aşağıdaki liste size yardımcı olacaktır.

1) E-Posta Pazarlaması: InfusionSoft

Ne işe yarar? InfusionSoft biraz pahalıdır, ancak güçlü bir araç konumundadır. En iyi özellikleri, pazarlama kampanyaları için delicesine etkili kılan otomasyon özellikleridir. InfusionSoft ile teslimat oranlarını mükemmel hale getirebilirsiniz.

Maliyeti ne kadar? InfusionSoft güçlü ancak maliyetli bir e-posta pazarlama aracıdır. Bir seferde yaklaşık 2.000 $ ‘lık bir başlangıç ​​ücreti ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra, ücretler aylık 199 $ ila 599 $ arasında değişmektedir.

Neden buna değer? InfusionSoft çok zaman kazandırır. Sistemi öğrenmeniz ve kurmanız gerekir. Ancak kurulumu tamamladıktan sonra oldukça düzgün bir kullanım elde edebilirsiniz. Ayrıca, yüksek teslim edilebilirlik oranları ve ölçeklendirme yeteneği ile e-posta pazarlama için hazırsınız.

2) İçerik Pazarlaması: Buzzsumo

Ne işe yarar? Buzzsumo, belirli konularda veya web sitelerinde en çok paylaşılan içeriği bulmanıza olanak tanır. Listeleri içerik türüne (örneğin, Infographics, bloglar) göre de filtreleyebilirsiniz. Buzzsumo’nun “etkileyiciler” ve “izleme” gibi gelişmiş özellikleri rekabette öne geçmek için güçlü yollardır.

Maliyeti ne kadar?

Sınırlı sonuçlar: Ücretsiz

Uzman: Başlangıç ​​planı blogcular ve küçük ekipler için idealdir. Maliyeti aylık 99 dolar.

Ajans: Tüm Pro özelliklerine, API erişimine ve daha fazlasına sahip ajans ekipleri için ideldir. Maliyeti aylık 299 dolar.

Kurumsal: Markalar ve yayıncılar için idealdir. Büyük ekipler için gelişmiş işlevsellik sağlamaktadır.  Maliyeti aylık 999 dolar.

Neden buna değer? Buzzsumo bir içerik pazarlamacısının hayali gerçekleşiyor. Trend olan konuları arıyorsanız, etkili başlıkları analiz ediyorsanız veya bir sonraki viral konuyu nasıl oluşturacağınızı anlamaya çalışıyorsanız, Buzzsumo cevaptır.

3) Grafik Tasarımı ve Görsel İçerik: Canva

Ne işe yarar?  Herkes bir grafik tasarımcı kiralayamaz. Ancak neredeyse her birimiz bazı temel tasarımları kendimiz yapmayı öğrenebiliriz. Canva tasarımı kolay ve hızlı hale getirir. Sloganı, “İnanılmaz derecede basit grafik tasarım yazılımı”. Canva’nın şablonları sosyal medya için optimize edilmiştir ve çarpıcıdır. Birkaç özelleştirme tıklaması ve göz kamaştırıcı görsel içerikle hazırsınız.

Maliyeti ne kadar? Canva, bulut tabanlı yazılımı kullanmaktan hiçbir ücret almıyor. “Premium öğeler” (belirli resimler vb.) kullanıyorsanız, kullandığınız kadar ödeme yapabilirsiniz. Canva For Work, aylık 12,95 dolar abonelik ücreti alan aracın gelişmiş bir özelliğidir.

Neden buna değer? Grafik tasarımdan kaçınmak istemiyorsunuz. Harika görsel tasarım, insanların markanızı nasıl algıladıkları ve içeriğinizle nasıl etkileşime girdikleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Canva seni güzel gösterecek. Ve bu paha biçilemez.

4) SEO ve Site Hızı:  Pingdom Web Sitesi Hız Testi

Ne işe yarar?  Web sitesi hızını artırmak, SEO ve dönüşüm oranlarınızı artırmanın en hızlı yollarından biridir. Pingdom’un web sitesi hız testi yapmanıza yardımcı olur. Ücretsiz raporu anında analiz ve site hızınızı artırmaya yönelik ipuçları sağlar.

Ücreti:  Hız testinin kendisi ücretsizdir. Tam web sitesi izleme ücreti aylık 13,95 $ ila 454 $ arasındadır.

Neden buna değer?  Çok fazla trafik alan büyük web siteleri için tam zamanlı izleme önemlidir. Sadece birkaç dakikalık kesinti süresi trafiğe ve gelire mal olabilir. Pingdom için aylık maliyet, web sitenizin durumunu, hızını ve uyarılarını kontrol etmek, uzun vadede size tasarruf sağlayabilmektedir.

5) SEO: Ahrefs

Ne işe yarar?  Her pazarlamacının SEO’yu anlaması gerekir. Ahrefs bu işi basit ve anlaşılır kılar. Anahtar kelime performansını izleyebilir, sosyal metriklerinizi ölçebilir, backlink analizi yapabilir, içeriğinizi analiz edebilir, trend olan içeriği keşfedebilir, anahtar kelime konumlarınızı ölçebilir ve anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Sizi rakiplerinizi geride bırakacak sağlam bir hepsi bir arada SEO aracıdır.

Maliyeti ne kadar?  Ücretler ayda 79 ila 2.500 dolar arasında değişmektedir.

Neden buna değer?  Bol miktarda ücretsiz SEO aracı var, ancak bunlardan birkaçı Ahrefs’in yaptığı güvenilir bilgilerin tam genişliğini sağlıyor. Ahrefs’in kaliteli verileri ve güvenilir sonuçları SEO’ya hâkim olmanın önemli bir parçasıdır.

6) Sosyal Medya: Buffer

Ne işe yarar?  Buffer, sosyal medya otomasyon aracıdır. Facebook, Twitter, Google+,ve LinkedIn için güncellemeler planlayabilirsiniz. Kullanışlı bir tarayıcı uzantısı, mobil uygulama, takvim, bağlantı kısaltma, optimum zamanlama ve sosyal analizlerle yenilmesi zor bir programdır.

Maliyeti ne kadar?  Buffer’in sınırlı özelliklere sahip ücretsiz bir planı vardır. Ek özellikleri aylık 10 ile 250 dolar arasında değişmektedir.

Neden buna değer?  Sosyal medya söz konusu olduğunda, zamandan tasarruf etmek çok önemlidir. Buffer tam olarak bunu yapar. Sosyal medya yayınlarınızı tamamen otomatik hale getirebilir, ayrıca saniyeler içinde ideal bir yayınlama programı oluşturabilirsiniz. İş hayatında, bu uygulama sayesinde zamandan tasarruf edilmektedir.

7) Pazarlama Takvimi: CoSchedule

Ne işe yarar? CoSchedule, pazarlamanızı planlamanıza, kampanyalarınızı düzenlemenize, içeriğinizi planlamanıza ve ilerlemenize yardımcı olur. Pazarlamanın organize edilmesi gerekir ve zamanlama da öyle. Sadece içerik oluşturmak ve güncelleme yapmak yeterli değildir. CoSchedule süreci kolaylaştırmaya yardımcı olur. Chrome, WordPress, Google Dokümanlar ve Evernote ile entegrasyon, süreci daha da kolaylaştırmaktadır.

Maliyeti ne kadardır? CoSchedule, yalnız bir kullanıcı için aylık 15 $ ile daha büyük ajans kullanıcıları için aylık 600 $ arasında değişmektedir.

Neden buna değer? Düzenli kalmak ve zaman kazanmak CoSchedule’un iki temel avantajıdır. Pazarlamanız zaman çizgilerini, ilgiyi, tweetleri ve bitmemiş kampanyaları karıştırıyorsa, CoSchedule bunların hepsini çözmenize yardımcı olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir