İnternet siteleri doğru ve programlı bir şekilde kullanıldığı takdirde oldukça iyi paraların kazanabilmesine olanak sağlar. Keza günümüzde binlerce kişi web adresi kurarak ve gerekli tüm işlemleri yerine getirerek asgari ücretten çok daha fazlasını kazanabilmektedir. Bilindiği üzere Google kullanıcılarına ve içerik üreticilerine geniş özellikler sunmaktadır. Google adsense üzerinden para kazanılmaktadır. Fakat bazı web site sahipleri sadece adsense ile yetinmeyerek kurdukları siteyi belli bir noktaya getirerek satmaktadırlar. Sizlerde sitenizi satmak veya sitenizin değerini arttırmak hakkında bilgi arıyorsanız bu metin sizlere faydalı olabilir.

İnternet Sitesinin Değeri Nasıl Anlaşılır?

İnternet sitesinin değeri bazı noktalarda bireysel emek ve maneviyat ile ölçülebilir. Bazı noktalarda ise ne denli bir hit sayısına sahip olduğu, sıralamasının ne olduğu ve sitenin yaşı gibi önemli detaylara bakılmaktadır. Günümüzde internet sitesine değer biçmek veya satmak isteyen bireyler Google adsense gelirlerinin son 6 aylık kısmına bakmaktadır. Adsense gelirinin son 6 ayı toplanır ve ortaya çıkan para sitenin fiyatını belirlemektedir. Elbette farklı yöntemlerle de sitenizin fiyatını belirlemeniz mümkündür.

Site fiyatı belirlerken oldukça mühim olan noktalardan birisi de sitenin yaşıdır. Bilindiği üzere Google algoritması 12 ayını doldurmuş siteleri daha da sevmektedir. Elbette sitenin yaşı ne kadar fazla olursa o denli değeri artacaktır. 12 ayın altında olan sitelerin satışı da mümkündür. Fakat ‘yeni site’ kategorisinde barınmasından kaynaklı olarak fiyatı düşmektedir.

Sitenizin genel değerini anlamak için gelirlerinizin ne ölçüde olduğuna bakmanız gerekmektedir. Yani Google adsense üzerinden veya farklı reklam platformları üzerinden kazandığınız para ne kadarsa o denli bir fiyat biçilmesi gerekmektedir. Elbette ki ‘’şu site şu kadar, şu site şu kadar olur’’ gibi bir söylem gerçeği yansıtmayacaktır. Çünkü her site kendine özel bir fiyat biçmektedir.

Site değeri belirlerken dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi de sitenin e-ticaret sitesi mi olduğu yoksa standart bir site olduğu detayı da önemlidir. E-ticaret sitesi olması fiyat üzerinden yüksek olabilmesine imkan sağlamaktadır, diğer bir noktadan bakıldığında ise ticaret sitesi olduğu için sermayeye ihtiyaç bulunmaktadır. Standart web adreslerinde ise kullanıcı trafiği oldukça önemlidir. Fiyatı doğrudan etkilemektedir.

İnternet Sitesinin Değerini Nasıl Arttırabilirim?

İnternet sitesinin değerini arttırma yöntemleri ve metotları günümüzde dijital yayıncıların, web site sahiplerinin en merak ettiği noktalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak web adresinizin değerini arttırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yolların bazıları kısa sürede, bazıları uzun sürede çözüm sağlamaktadır.

Dijital dünyada bir adım daha hızlı hareket etmek ve farklı pencerelerden olaylara bakmak için her zaman rehberiniz ve rotanızı çizecek bireylerin olmasıdır. Dijital dünyada rehber olabilecek alanlardan birisi de SEO uzmanlarıdır. SEO uzmanları gerekli tahlilleri ve analizleri yaparak web adresinize hızlı bir rota çizebilmektedir. Alanında uzman ve hakim ekiplerle veya bireylerle çalışmanız durumunda birçok noktada avantajınız olacaktır. Fakat bireysel olarak bu tarzda bir bütçeniz bulunmuyorsa aşağıdaki yolları izleyerek web adresinizin değerini arttırabilirsiniz:

Web Site Çizgisi

Site çizgisi belki de bir web adresinde en önemli olan detaylardan birisidir fakat pekte ilgilenilmeyen bir noktadır. Günümüzde birçok site sahibi içeriklerini ‘’her sazdan bir tel’’ gibi doldurduğu aşikardır. Bu durum son derece yanlış ve zararlıdır. Web adresiniz ‘’sinema sitesi’’ ise sinema sitesi olarak kalmalıdır. Sinema sitesinde spor haberinin görülmemesi gerekmektedir. Çizginiz bu minvalde belirleyebilirsiniz.

Google Sıralaması Yükseltme

Google sıralamasını yükseltmeniz sitenizin değerini direk yükseltmek ile aynı anlama gelmektedir. Sıralama yükseltme birçok noktadan sizlere avantaj sağlayacaktır. Üst sıralardan çıkan sitelerin değeri de oldukça yüksektir.

Güncel İçerik

Güncel içerik Google’ın en çok sevdiği detaylardan birisidir. Sürekli ve disiplinli olarak web adresine içeriklerin girilmesi gerekmektedir. Ne kadar fazla içerik olursa başarınızda o kadar artacaktır. Keza sitenizin değerini de yükseltecektir.

Teknik Detaylar

Web adreslerinin çeşitli teknik işlemleri bulunmaktadır. Örneğin anahtar kelime veya sitenin hız değeri gibi detaylardır. Teknik detayların da kusursuz bir şekilde yapılması son derece mühimdir. Örneğin web adresinizin hızlıysa Google algoritması, kullanıcı deneyimini arttıracağı için sizin web adresinizi ön plana atacaktır. Bu sayede sitenizin değeri artacaktır.

Kullanıcı Trafiği

Bir web adresinin fiyat değerini belirleyen önemli noktalardan birisi şüphesiz ki kullanıcı trafiğidir. Kullanıcı trafiği diğer bir isimle ziyaretçi sayısıdır. Yani web adresinize günlük, haftalık ve aylık olarak kaç kişinin girdiği bilgisini sizlerle paylaşmaktadır. Kullanıcı trafiğinizi arttırmanız gerekmektedir. Bunun için içerikleri çoğaltabilir, SEO çalışması gibi işlemler yapabilirsiniz.

 

Genel olarak web sitenizin değerini arttırabilecek detaylar bu şekildedir. Dikkat edilmesi gereken ve cepte tutulması gereken bilgi; siteniz ne kadar özgün içeriklerle dolu olursa, ne kadar kullanıcı davranış notu yüksek olursa, ne kadar kaliteli görselleriniz olursa o kadar değerinin artacağıdır. Yani siz Google kullanıcılarını mutlu edin, Google’de sizi mutlu etsin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir