çeşitli takılar

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte birçok sektörde olduğu gibi ticaret sektöründe de önemli gelişmeler meydana geldi. Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret kavramının ortaya çıkmasının ardından, irili ufaklı firmalar internet mağazalarını açmaya başladılar ve böylelikle daha geniş kitlelere ulaşma imkânı buldular.

Mobil teknolojilerin gelişimiyle birlikte artık nerede olunursa olunsun internete girmek, dolayısıyla da online alışveriş yapmak çok kolay. Hal böyle olunca da pek çok girişimci, internette satış yapmanın avantajlarını merak ediyor, e-ticaret sektörüne atılmak için gün geçtikçe daha fazla istek duyuyor.

İnternet üzerinden birçok ürünün satışını yapabilmek mümkün, fakat e-ticarette ürüne göre farklı bir satış stratejisi ile yaklaşmak gerekir. Takı ve mücevher de farklı stratejiler geliştirmemiz gereken ürünlerden biri. Araştırmalara göre son dönemde internet üzerinden takı ve mücevher ürünlerin satışlarının arttığı görülmekte. Yapılan farklı bir araştırma ise şu anda dünya üzerinde her gün 2 milyon kişinin internetten takı satın aldığını gösteriyor.

Bu sektör içerisinde yer almak ve e-ticaret siteniz üzerinden takı satışı yapmak istiyorsanız bu konuda bazı temel bilgilere sahip olmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de size güven verecektir. Takı denildiğinde ilk anda aklınıza sadece birkaç çeşit ürün geliyor olabilir fakat sektör hem kadınlara, hem de erkeklere yönelik çok sayıda farklı ürün ve her biri için de sayısız seçenek sunuyor.

Takı Satışı İçin Neden İnternette Mağaza Açmalıyım?

 • 7/24 satış imkânı

İnternetten alışveriş yapmanın en büyük kolaylığı, ürünün hızlı bir şekilde satın alınması ve alıcıyı yormadan ayağına kadar ulaştırılmasıdır. Bu nedenle internet kullanıcıları günün herhangi bir saatinde, aklına takılan ya da internette gördüğü bir ürünü satın almak isteyebilir.

 • Düşük bütçe ile yüksek kazanç

İnternette mağaza açmak için çok yüksek ücretler ödemeniz gerekmez ve internette pek çok hazır e-ticaret yazılımlar bulabilirsiniz. Genellikle açık kaynak olarak yayınlanan hazır e-ticaret paketleri sayesinde kendi internet mağazanızı kolaylıkla açabilirsiniz. E-ticaret sitesi açarak, fiziki bir mağaza işlettiğiniz zaman ödemeniz gereken dükkân kirası ve elektrik, su, doğalgaz gibi yüksek faturalardan da kaçınmış olursunuz. Ayrıca fiziki mağazada görev yapmakta olan çalışanlarınızın maaşları ve onların sigortalarını ödemek de bir başka yüklü masraf.

 • Daha fazla insana erişim

Fiziksel mağazalar, sadece belli bir bölgedeki müşterilere erişmenize imkân sağlarken sanal mağaza açarak tüm ülkeye, hatta tüm dünyaya satış yapabilirsiniz. Doğru bir strateji, iyi bir reklam kampanyası ile e-ticaret sitenizin erişim skalasını genişletebilirsiniz.

 • Kolay gezinme imkânı

  E-ticaret siteleri, kullanıcılarına kolay gezinme olanağı sunar. Bir mağazaya gittiğinizde, farklı ürünlere bakmak için, mağazanın farklı yerlerine gitmeniz gerekebilirken, online mağazada sadece birkaç basit tıklama ile aynı işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Takı Satışı için Hangi Platformlar Kullanılabilir?

 • Evdeyapsat.com

Satacağı takıları kendi tasarlayanlar için çalınacak ilk kapı; http://www.evdeyapsat.com/ ‘dur. Sitenin en ilgi çekici özelliği kullanıcıların satışlarından komisyon ödemiyor olması. Ayrıca siteye üye olmak da ücretsiz. Buna ek olarak, evdeyapsat.com’da nasıl satış yapabileceğinizi öğrenmek ve diğer tüm sorularınız için Site Hakkında Sorular? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • Zet.com

Zet.com, sadece büyük markaların satışı için tasarlanmamıştır. Tasarımcıların, zanaatkârların ve sanatçıların da ürünlerini şık bir şekilde internetten kolayca satabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş, dikkat çeken bir platformdur. Herkes Zet.com’da satış yapabiliyor ancak satış yapmak için bazı ön koşulların da sağlanması gerekiyor. Ayrıca, zet.com’da dükkan sahibi olmanız için öncelikle sopsy mağazası açmanız gerekiyor. Ayrıntılı bilgiler için zet.com’un Dükkan Açmak sayfasını inceleyebilirsiniz.

 • Lidyana.com

Türkiye’de oldukça popüler olan web sitelerinden biri lidyana.com.  Takı satışı için oldukça cazip bir site de olsa, biraz zorlu bir yol olabilir. Bunun nedeni ise sitenin ‘tedarikçi’ açıklamasının çok net olmaması. Lidyana.com, tedarikçi olmak isteyenleri Tedarikçi Başvuru Formu’na yönlendiriyor, başvurunun değerlendirmeye alınacağını ve sonucun olumlu olması durumunda geribildirim yapılacağını söylüyor. Lakin başvurunuz onaylandığı takdirde sizin için bulunmaz bir fırsat olacak.

 • Gittigidiyor.com

Herkesin bildiği gibi, gittigidiyor.com’da sadece büyük markaların değil pek çok ürünün satışı yapılıyor. Gittigidiyor.com takı satışı için iyi bir platform olabilir. “Nasıl Satış Yapılır?” sayfasını ziyaret ederek, satışa başlamak için ihtiyacınız olan bilgileri edinebilirsiniz.

 • Instagram

Öncelikle yapmanız gereken Instagram’da ticari bir hesap açmak. Türkiye Cumhuriyeti vergi düzenlemelerince internet üzerinden ürün satışı yapan kişi ve kurumların yaptıkları satış oranında KDV, gelir vergisi, stopaj gibi farklı vergileri ödemeleri gerekiyor. Eğer ki ticarete sıfırdan başlıyorsanız ve Instagram üzerinden satış yapacaksanız, yasal olarak faturalandırmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Ticari İşletme hesabınız için kurumsal bir kimlik oluşturun. Tasarım ve estetik açıdan ürünlerinizi ön plana çıkaracak içerikler kullanın. Hesabınızı güncel tutun ve ürünlerinizi yenileyin. Şu sıralar instagramda popüler olan çekilişler yaparak daha fazla insana ulaşabilir ve ürünlerinizi tanıtma şansı yakalayabilirsiniz.

 • Kendi E-Ticaret Sitenizi Kurun

Yerli ya da yabancı hazır e-ticaret platformlarından bir tanesini kullanarak web sitenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Hazır e-ticaret platformları hem kolay hem de ekonomiktir. Bu noktada seçeceğiniz platformun sunduğu hizmetlerin neler olduğuna dikkat edin. Örneğin;

“Mobil optimizasyonu var mı?” ya da “Ödeme sistemleri ile bütünleşmiş mi?” gibi noktalara dikkat edin.

Teknik ve alt yapı özellikleri bakımından ortalama bir internet kullanıcısı tarafından yönetilebilecek kolaylığı sağlaması en önemli noktadır çünkü bu bir yazılımcıya gerek kalmadan siteyi sizin kolaylıkla kullanmanızı sağlar.

İnternetten takı satışı yapmak için bir e-ticaret sitesi kurduğunuzda, kendi markanızı yaratma şansınız da olur. Bu durumda bir marka profili yaratmanız gerekir. Ürünlerinizi, kime, nasıl pazarlayacağınıza karar verip marka profilinizi güçlendirebilirsiniz.

3 cevaplar
 1. Mehtap
  Mehtap says:

  Ömer Bey Merhaba,

  Instagram üzerinden takı satışı yapmak istiyorum reklama ve size ne kadar bir bütçe ayırmam gerekiyor. El yordamıyla bir sayfa açtım ama pek satış olmuyor yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
 2. zeynel
  zeynel says:

  merhaba, istanbul’da bir takı aksesuar dükkanımız var ve koronavirüsten dolayı pek iş yapamıyoruz. internetten takı satmak istiyoruz ama nereden başlamamız gerekiyor bilmiyoruz bize dönüş yapar mısınız ? teşekkürler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir