ofis mobilyaları

İnternetten mobilya satmak, pek çok firma tarafından son zamanlarda tercih edilen bir satış yöntemidir. İnternet üzerinden satış yapmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. İnternet üzerinden satış yapılmasının son zamanlarda tercih edilmesinin en önemli nedeni, satış yönteminin çok düşük maliyetli olmasıdır. Mağazada yapılan mobilya satışları için; pazarlama kabiliyeti olan personelin çalıştırılması, mağazaya belirli bir kiranın ödenmesi, mağazaya ait diğer değişken giderlerin ödenmesi gibi pek çok giderin sorumluluğu bulunmaktadır. Mağazada satış yapmak için bu kadar çok maliyet kaleminin olması, mobilya firmalarının, internet üzerinden satış yapma yöntemlerine ağırlık vermesine neden olmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan satışlar, dünya genelinde 2010 yılından itibaren ciddi anlamda bir artış göstermiştir. 2018 yılında dünya genelinde internet kullanılarak gerçekleştirilen mobilya alışverişi, bir önceki yıla oranla %15 düzeyinde artmıştır. Dünya geneli baz alındığında, belirtilen yıllarda gerçekleşen internet mobilya satışlarına yönelik elde edilen toplam gelir de 272 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Mobilya satışlarına yönelik olarak Türkiye’de gerçekleşen rakamlar da aynı yıllarda yüksek olmuştur. Son üç yıl baz alındığında, Türkiye’de internet üzerinden yapılan mobilya satışlarının toplam değeri, 1 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir.

İnternet Üzerinden Mobilya Satarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternetten mobilya satmak son zamanlarda mobilya üreticileri, mobilya tedarikçileri ve büyük markalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. İnternet üzerinden satış yapmanın, mağazalar açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu önemli avantajları elde etmek için, internetten satış yapmak isteyen mağazaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İnternet üzerinden ürün satmak isteyen firmaların işe, ilk olarak, kaliteli bir internet sitesine sahip olmakla başlaması gerekmektedir.

İnternet Sitesinin Kurulması

Piyasada mobilya üreten ya da satan çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bu firmaların çok büyük bir kısmı, aynı zamanda internet üzerinden de satış yapmaktadır. Haliyle, sektördeki rekabet büyük olmaktadır. Bu rekabetten kazançlı çıkmak için, müşterilere sunulan hizmet ile fark yaratmak gerekmektedir.

Rekabet etmeye, özgün bir internet sitesi kurarak başlamak avantajınıza olacaktır. Göz dolduran bir internet sitesine sahip olmak için, web sitesi kurma hizmeti veren şirketlere başvurmak, girişimciye ya da mobilya satıcısına avantaj sağlayacaktır. Kaliteli bir internet sitesi kurulması üzerine hizmet sunan firmalar, site kurma maliyetlerinin biraz üzerinde fiyatlar talep etse de, farklı görünüme ve özelliklere sahip e-ticaret sitesi hazırlamak konusunda çok başarılıdırlar. Bu nedenle konunun uzmanından destek almak önemlidir.

İnternet Sitesi Üzerinden Kredi Kartı İle Alışveriş İmkanının Olması

İnternetten mobilya satmak için ödeme yöntemleri, internet sitesi üzerinde, doğru bir şekilde kurulmalıdır. Eskiden, internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme alma usulünü eklemek için banka ile yürütülmesi gereken birtakım prosedürler bulunmaktaydı. Ancak, bu ayarlamaların pek çoğu, günümüzde web sitesi kuran ya da sağlayan firmalar aracılığı ile kısa sürede çözüme ulaştırılmaktadır. Bu nedenle, sitenize, kredi kartı ile ödeme yöntemi eklerken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

İnternet Sitesinde Firma Unvanı ve Vergi Kimlik Numarasının Yer Alması

İnternetten mobilya satmak için hazır olan web sitenize; firma ticaret unvanının ve vergi kimlik numarasının eklenmesi gerekmektedir. Bu eklemeleri yapmak, müşterilerin, sitenize güvenmesini sağlayacaktır. Müşterinin zihninde, herhangi olumsuz bir durumda firmaya ulaşabileceği düşüncesinin oluşması, müşterinin, internet sitenizden alışveriş yapmasını kolaylaştıracaktır.

Müşterilerin Ürün ve Hizmet Hakkındaki Yorumlarına Cevap Verilmesi

İnternet üzerinden mobilya satışı gerçekleştirdiğinizde, sizi tercih eden müşterileriniz, internet sitenize ya da firma sosyal medya hesaplarına, aldığı ürün ve hizmet hakkında yorum yapacaktır. Müşterilerden gelen her yorum iyi olmayabilir. Böyle durumlarda müşteriyi tatmin edici, sorunu çözücü cevaplar vermek ve sorunun çözümüne yönelik hareketlerde bulunmak önemlidir. Olumsuz yorumları site üzerinden silmek gibi bir yönteme kesinlikle başvurmamalısınız.

Ürün Görsellerinin Kaliteli Olması

İnternetten mobilya satmak için ürün görsellerinin internet sitesine yüklenmesi gerekmektedir. Ürün görsellerini profesyonel bir fotoğrafçıdan destek alarak çekmek önemlidir. Amatör olarak çekilen fotoğraflar, müşteriye güven vermeyecektir. Fotoğraf çekim aşamasında, biraz maliyete katlanmanın ise uzun dönemde, firmanıza geri dönüşü yüksek olacaktır.

Doğru Ürün Görsellerinin Kullanılması

İnternetten mobilya satmak söz konusu olduğunda özellikle dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir başkası da satılan mobilya ile internete koyulan mobilya fotoğrafının aynı olmasıdır. Mobilyanın görseli ile aynı olmayan mobilyalar, online olarak satıldıktan kısa bir süre sonra, iade için firmanıza geri dönecektir.

Ürün Açıklamalarının Yeterli Olması

İnternete yüklenen ürünlerle ilgili, ürün bilgilerinin doğru girilmesi önemlidir. Ayrıca, ürüne ilişkin ebat ölçüleri de hatalı yazılmamalıdır. Pek çok müşteri, internet sitesinde yazılı olan ürünün ebatlarını baz alarak, evine uygun mobilyayı tercih etmektedir. Sonuç olarak; odasına sığmayan bir mobilyaya hiç kimse ödeme yapmak istemez.

Satış Sonrası Hizmetlerin Belirtilmesi

Mobilya satışı söz konusu olduğunda, mobilyanın, alıcıya nakliyesi de önemlidir. Büyük boyutta bir mobilya satıldığında, bu mobilyanın nakliye ücreti yüksek olacaktır. Firma, tüm bu maliyetleri göz önünde tutarak satış sonrası nakliye hizmetine dair ücreti karşılayıp karşılamadığını internet sitesinde belirtmelidir. Ayrıca mobilya satışı sonrasında, montaj hizmetinin de firma aracılığı ile yapılıp yapılmayacağı, internet sitesinde açıklanmalıdır. Montaj hizmeti için bölgesel hizmet veren montaj firmaları ile anlaşmalar yapılabilir.

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Bulunması

İnternetten mobilya satmak işlemi karşılığında yapılması gereken sözleşme, “mesafeli sözleşme” adı ile anılmaktadır. Firmanızın web sitesi üzerinden yaptığı tüm satışlarda, alıcı ile tüm şartların belirtildiği online bir sözleşme yapmanız yararınıza olacaktır. Herhangi bir uyuşmazlık durumunda hangi şartların geçerli olduğunu belirtmek adına, mesafeli sözleşmenin, ilgili mevzuat çerçevesinde hazırlanarak, satış işlemi sırasında alıcıya onaylatılması gerekmektedir.

Firmanın Sosyal Medya Hesaplarının Aktif Olarak Kullanılması

İnternet üzerinden mobilya satışı yapmak isteyen firmaların sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmaları önemlidir. Sosyal medya hesaplarının yönetimi, firma personeli tarafından yapılabileceği gibi, konu hakkında, daha yüksek ücretlerle, profesyonel destek hizmetleri almak da mümkündür. Mobilya firmaları tarafından sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanılması, müşteri güveninin kazanılması açısından önemlidir.

Firmanın Canlı Destek Hattının Olması

İnternetten mobilya satmak işlemi sırasında, alıcı müşteri, bazı şartların firma tarafından kendisine sunulduğundan emin olmak isteyecektir. Müşterinin; satın aldığı mobilyanın alım sürecinden, teslimi ve montajı aşamaları sürecine kadar tüm süreçlerden haberdar olabilmesi için, satıcı firmanın canlı destek hattı kullanması önemlidir. Müşterinin firmaya her an ulaşabiliyor olması, firmaya olan güvenini artıracaktır.

Ödeme Seçeneklerinin Geliştirilmesi

İnternetten mobilya satmak için internet sitesinde bulunan ödeme seçeneklerinin çeşitli olması önemlidir. Müşterilerin, internet sitesindeki ürünleri satın alırken kredi kartı aracılığıyla, havale ya da EFT işlemi ile para transfer ederek ya da alışveriş kredisi kullanarak ödeme yapma imkanlarına sahip olmaları, firmanızın satış hacmini artıracaktır. Günümüzde uluslararası satış yapan bazı firmalar kripto para ile ödemeyi bile kabul etmektedir. Online mağazanızda, kredi kartı aracılığıyla ödeme imkanı sunuluyorsa, müşterilerin kredi kartları ile taksit yapmalarına yönelik fırsatlar da sunulmalıdır.

Kredi Kartı İle Ödeme Sırasında “3D Secure” Yönteminin Olması

Firmanızın internet sitesinde kredi kartı ile ödeme yöntemi sunuluyorsa, mutlaka “3D Güvenli Ödeme” yöntemi kullanarak kredi kartı ile alışveriş yapma imkanı da bulunmalıdır. Bu yöntem kullanıldığında, müşteriye ait kart bilgileri, bankanın kontrolünde olan bir ekran aracılığı ile direkt olarak bankaya aktarılmaktadır. Web sitesi sahibinin bu bilgileri görme ya da bilgilere erişme imkanı bulunmamaktadır.

Ürünlerin Sigortalarının Yaptırılması

İnternetten mobilya satmak söz konusu olduğunda, mobilyanın nakliyesi hususu önemli olmaktadır. Satışı yapan firma tarafından, mobilyaların sigortalarının yaptırılması önemlidir. Bu durum, firma için ekstra bir maliyet unsuru olsa da, nakliye sırasında mobilyanın hasar görmesi gibi bir durumla karşılaşılabileceği ihtimali göz önüne alınmalıdır.

İnternet Sitesi Dışında İnternetten Mobilya Satmanın Yolları

İnternet sitesi kurarak web sitesi üzerinden mobilya satışı yapılması, mağaza sahibine pek çok avantaj sağlamaktadır. Ancak internet sitesini kurmakla ya da siteyi takip etmekle uğraşmak istemeyenler için de, internet üzerinden satış yapmanın farklı alternatifleri bulunmaktadır. İnternetten mobilya satmak için; Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi platformlar da kullanılabilir. Bu platformlar aracılığı ile yapılan satışlardan komisyon ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca Gittigidiyor gibi bazı platformlar, sanal mağaza açmak için de belirli bir ücret talep etmektedir.

İnternetten Satılan Mobilyalarda İade Mümkün Müdür?

İnternetten mobilya satmak konusunda merak edilen bir başka husus da internet üzerinden satılan mobilyaların iade kapsamında olup olmadığıdır.  İnternet aracılığı ile satılan tüm ürünler karşılığında yapılan sözleşmeler, “mesafeli satış sözleşmesi” ismi ile mevzuatta yer almaktadır. 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”un 48.maddesinde, bu tür sözleşmelere ilişkin hususlar belirtilmiştir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 48.maddesine ilişkin ayrıntılar, “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği”nin 15.maddesinde açıklanmıştır. Bu maddeye göre satın alma işleminden caymanın bazı istisnaları bulunmaktadır. Tüketici talepleri doğrultusunda veya kişisel gereksinimler sonucunda hazırlanan mallar söz konusu olduğunda, sözleşmeden cayılamayacağı ifade edilmektedir.

Özel bir talep doğrultusunda ürettiğiniz ya da hazırladığınız mobilyalarınızın iade kapsamında olmayacağı mevzuattan anlaşılmaktadır. Ancak, demonte olarak gönderilen ürünlerin ambalajı ya da paketi açılmadan iadeye konu olabileceğini unutmamalısınız. Web sitenizde, iade ve değişim şartlarını açıklamanız, firmanızın yararına olacaktır.

Kaynakça:

  1. https://www.ideasoft.com.tr/internet-uzerinden-mobilya-satisi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/
  2. https://www.eticaret.com/blog/internet-uzerinden-mobilya-satisi-icin-12-ipucu/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir