telefon gelmesi

İşletmeler için yeni müşteri kazanmak sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Birçok işletme rekabet ortamındaki rakiplerine karşı ayakta durabilmek için bazen yanlış kişilere hitap ediyor ve gereksiz yere fazla para harcayabiliyor.
İşinizi ayakta tutabilmek için ihtiyacınız olan yalnızca akıllıca bir pazarlama ve müşterilerinizin dikkatini diğerlerinin yaptığından farklı şekilde çekmek. Sadık bir müşteri portföyü oluşturmak için her ay çok fazla para harcamak zorunda kalmayın. Yeni müşteriler kazanmak için internetten faydalanın.

İnternet Sitesi

İnternet siteniz müşterilerinizi ağırlayacağınız sanal mekândır. Yazının devamında değineceğimiz sonraki maddeler için de önemli bir noktadır internet sitesi. Çünkü internet siteniz markanızın sanal yansımasıdır. Sizin kurumsal kimliğinizi, hizmetlerinizi ve kalitenizi yansıtır. Dolayısıyla internet sitenizin tasarımı kurumsal kimliğinizi ve anlatmak istediklerinizi basit ama etkili bir şekilde yansıtmalıdır. Bu nedenle yeni nesil teknolojilerle hazırlanmış, ara yüzü anlaşılır ve sade görünümde olan web sitelerini tercih edin.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO)

İnternetten yeni müşteri bulma denince akla gelen bir diğer yöntem şüphesiz arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonu internet sitenizin arama motorlarında organik yollardan üst sıralarda yer alması anlamına gelir. Pratik ve yararlı içerik oluşturma konusundaki en önemli nokta, tüm bu paylaşımların ve bağlantıların arama motorlarında doğal şekilde sıralamaya girmenize yardımcı olmasıdır. Bildiğiniz gibi, organik arama sonuçları potansiyel müşterilerin sizi bulmaları için muhteşem bir alandır.

Arama motoru optimizasyonunda başarılı olmak için kalıcı ve uzun vadeli bir çalışma yapıp, internet sitenizi kullanıcı merkezli planlamanız gerekiyor. Bunu için “Hedef Kitle” ve “Anahtar Kelime” belirlemeniz gerekmektedir.

  • Hedef Kitle

Hedef kitlenizi bulmak için işe önce sorular sorarak başlamalısınız. Vereceğiniz hizmetin kimlerin işine yarayacağı yahut kimlere hizmet edeceği en önemli sorudur. Bu hizmeti kadınlar mı erkekler mi kullanacak? Hizmetin bir yaş sınırı var mı? Gibi sorular size hedef kitlenizi bulmak konusunda yardımcı olacaktır.

  • Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler web sitenizin arama motorları sonuçlarında üst sıralara görüntülenmesini sağlamak ve uzun vadeli sonuçlar elde edebilmek için önemlidir. Fakat anahtar kelime bulmak biraz meşakkatli bir iş olsa da size yardımcı olacak bazı programlar da yok değildir.

Bunlardan bir kaçından bahsetmek istiyorum:

  • Google Keyword Planner

  Google Keyword Planner (https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ ) Gerçekçi verilerle anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bu Google aracı ile hedef kitlenize, bulunduğunuz sektöre, bölgeye veya ülkeye göre filtreleme yaparak anahtar kelime araştırması yapmanız mümkün.

  • Ahrefs

Pazarlama ve SEO alanlarında önde gelen uzmanlar tarafından tavsiye edilen Ahrefs Rakiplerinizin organik aramada sıralandığı anahtar kelimeleri tam olarak ve her birinin getirdiği trafik miktarını görüntüleyebilmenizi sağlar. Binlerce anahtar kelime fikri keşfedebilir, sıralanma zorluklarını analiz edip ve trafik potansiyellerini hesaplayabilirsiniz. Ücretli olan Ahrefs üyeleri için 2 seçenek sunar. Birincisi 7$ karşılında 7 günlük deneme sürümünden sonra aylık 99$’lık Lite üyeliktir. İkincisi ise 7$ karşılında 7 günlük deneme sürümünden sonra aylık 179$’lık Standard üyeliktir. Ayrıca “Rakip Analizi”, “Anahtar Kelime Araştırması”, “Bağlantı Araştırması”, “Sıralama Takibi” gibi ve daha fazla araç ve özellik sunar. Daha detaylı inceleme için (https://ahrefs.com/tr/)’u ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords ile Müşteri Bulmak

Google AdWords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords (https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/) ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır.

Reklam sahibi olarak yayınlanmasını istediğiniz reklama ait “başlık, reklam metni, url” girerek bir bütçe belirliyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz hedef kitlenize göre reklamların gösterileceği ülke, bölge veya şehri seçersiniz. Bunun dışında reklamların gösterileceği gün ve saat aralığını belirleyebileceğiz gibi ayrıca reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri de seçebilirsiniz. Reklamlar Google arama sonuçlarında, anahtar kelimeler ile ilişkilendirilerek metin reklamı olarak gösterilir. Daha ayrıntılı bilgi için İşleyiş Şekli sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YouTube ile Müşteri Bulmak

YouTube ile ürün veya hizmetinizin reklamını yaparak daha fazla müşteri kazanmanın 2 yolu vardır. Etkili YouTube (https://www.youtube.com/) reklamları denince ilk akla gelen elbette videolar yayınlayarak ürün veya hizmetlerinizi daha fazla kişiye tanıtıp daha fazla müşteri kazanmak olacaktır. Bir diğer ve en etkili yol ise YouTube videolarına reklam vermek olacaktır.

Youtube günde 2 milyar kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Televizyon kanallarının rakip bir ziyaretçi oranı. Televizyon kanalına verdiğiniz bir reklamın izlenme sayısını ölçmeniz ve reklamın, sizin hedef kitlenize gösterilip gösterilmediğini bilmeniz de mümkün değildir. Ancak YouTube reklamlarında durum öyle değil.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi anahtar kelimelerimizi belirleyip, kullanıcıların yaptığı aramalarda anahtar kelimelerimizi yazdıklarında bizim videomuz üst sırada yer alır. Üstte çıkan videomuzda kullandığımız etkili, harekete geçirici başlık ve açıklamalarımız ile potansiyel müşterilerimizin dikkatini çekebiliriz. Reklamlarımızı üstte çıkarıp, kullanıcıların videolarımıza girmesini sağlamak yeterli değil elbette. Video içeriklerimizi de kaliteli ve ilgi çekici hale getirmemiz gerekir. Yani video içeriklerimizin de hedef kitlemize uygun olması gerekir. İyi kurgulanmış bir video ile ürün veya hizmetlerimizi iyi tanıtmalıyız.

Sosyal Medya ile Müşteri Bulmak

Sosyal medya; ürün ya da hizmetinizi pazarlamak, tanıtımlarını yapmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak ve bu kitleleri müşteriye dönüştürmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Sosyal ağlar belli bir kitleye erişmenizi kolaylaştırsa da bu tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için business ve reklam özelleştirmesi de olan sosyal platformlara yönelmeniz gerekiyor.

Sosyal mecralarda reklam çalışmaları yapmak yeni müşterilere ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Sosyal ağlar arasında kullanım oranlarıyla doğru orantılı olarak reklam geri dönüşleri de en yüksek olan mecralar ise Facebook ve Instagram.

  • Facebook’tan Müşteri Nasıl Bulunur ?

Facebook reklamları uzun zamandır markaların birincil reklam kanallarından biri konumunda. Buradaki reklam faaliyetleri ile birçok farklı aksiyon alabilirsiniz. Facebook’un reklam modelleri sayesinde ürün tanıtımları, mobil uygulamaya yönlendirme, siteye yönlendirme, sayfa beğenisi artırma gibi birçok farklı eyleme de imkân sağlayabiliyor.Bunlarla ilgili dha detaylı bilgi için Facebook Business Reklam sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Facebook’ta öncelikle bir marka sayfası kurmalısınız. Kurduğunuz marka sayfanız üzerinden ihtiyacınıza ve hedefinize yönelik reklam kampanyaları oluşturarak, yeni kitlelere ulaşabilir ve ulaştığınız bu kitleleri yeni müşterilere dönüştürebilirsiniz.

  • Instagram’dan Müşteri Nasıl Bulunur ?

Facebook reklamlarından sonra en sık kullanılan reklam kanalı ise son dönemlerin en çok yıldızı parlayan sosyal platformu Instagram oldu. Instagram kullanıcılarının %70’i instagram’da bir markayı arıyor ve %80’i bir işletmeyi takip ediyor. Instagram Reklam; konum, demogarafik bilgiler, özel hedef kitleleri gibi birçok özelleştirilmiş seçenek sunarak size özel ve hedefinize uygun reklamlar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Daha detaylı bilgi için Instagram Business Reklam sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Facebook’un reklam yöneticisi üzerinden oluşturduğunuz reklamları Instagram üzerinde de kolayca yayınlayabilmeniz de mümkün.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir