zeytinyağı

Vakit nakittir diyerek başlayacağım yazıma. Zamanın değerinin arttığı modern çağda, E-ticaret gündelik hayatımızda önemli bir yere sahip olmaya başladı. Metropollerde yaşayan insanlar için kendilerine ayırabildikleri her bir dakika önem arz etmeye başladı. Hal böyle olunca online alışverişin hacmi genişledi.

Kıyafet, ev eşyası hatta gıda ürünleri bile internetten satılır/alınır oldu. Talebin artması üzerine online gıda satıcıları da artmaya başladı. Bugün sizlere internetten gıda satışı için kullanılabilecek kanalları “Zeytinyağı” özelinde anlatacağım.

Öncelikle zeytinyağı satışı yapacak olan bir firmanın zeytinyağı satışı için gerekli belgeler konusunda bilgi edinmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alarak ürüne karşı müşterilerinde güven oluşturulmalıdır.

Gıda ürünü satışı yaptığınız için bunlar ısıdan daha çabuk etkilenecek ürünlerdir. Bu nedenle kargolama aşamasında hızlı olmalı ve ürünü kendi segmentine uygun bir biçimde paketlenmelisiniz.

Şimdi sıra zeytinyağımızı nerelerde satışa çıkarileceğimiz;

  • Kendi Web Siteniz

Kendi sitenizde yapacağınız satışların oranı başlangıçta düşük olacaktır lakin az önce bahsettiğimiz gerekli belgeler ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan izinleri internet sitenize yüklemeniz müşterilerinizde markanıza karşı bir güven oluşturacaktır. Kendi sitenizden yaptığınız satışlarda tüm sorumluluk sizde olduğu için taşıma esnasında oluşabilecek hasarların da önüne geçmelisiniz. Böylece, ürünlerinizin iade edilmesi gibi bir durumla da karşılaşma ihtimaliniz düşürecektir.

Ürünlerinizin gönderimi sırasında müşteriyi bilgilendirmeniz, ürün kargo paketlerine marka farkındalığı açısından sticker, not ya da markaya dair bilgiler eklemeniz müşteri sadakatini artıracaktır. Ürün tanıtımı açısından kargo paketlerinize tadım ürünleri eklemeniz de müşteri sürekliliğini artıracaktır.

Ücretsiz mağazanızı açıp, kolaylıkla ürünlerinizi yükleyebileceğiniz hâlihazırda bir müşteri potansiyeli olan güvenilir internette sitelerinde de satış yapmanız mümkün. Mağazanızı açtıktan sonra dikkat etmeniz gereken nokta siparişlere hızlı cevap vermek ve hızlı gönderim sağlamak olacaktır. Ayrıca müşterilerinizin satış sonrası size vereceği puanlar da mağazanızın üst sıralarda gözükmesini sağlayacaktır. Şimdi bu sitelerden en çok tercih edilen 2 tanesinden bahsetmek istiyorum;

n11.com 150 bin kayıtlı mağazasıyla Türkiye’nin önde gelen online alışveriş platformlarından biridir. Bilinirliği yüksek olan bu siteden çok fazla alıcıya çok kısa sürede ulaşmanız mümkündür. Mağaza açmak ve ürün listelemenin de ücretsiz olduğu n11’de Ücretsiz ürün fotoğraf çekimleri ve satış eğitimleri de almanız mümkün. Ayrıca n11’in kargo firmalarıyla yaptığı anlaşmalar ile siparişlerinizi çok uygun fiyatlarla gönderebilmeniz de mümkün.

  • Gittigidiyor.com

Bir eBay şirketi olan Gittigidiyor.com Türkiye’nin en güvenilir online alışveriş sitelerinden biridir. Ücretsiz olarak açabileceğiniz “Standart Mağaza”nızda 10 bin adet ürününüzü ücretsiz olarak listeleyebilir ve satabilirsiniz. Mağazanızda logo ve kategoriler içeren kişisel bir satış platformuna da sahip olmanın yanı sıra Satıcı Performans Paneli1ni de ücretsiz kullanılabilirsiniz. Mağazaya ait web adresiyle müşterilerinizin size direkt ulaşabilmesi mümkündür.

  • Sosyal Medya

Sosyal medya kullanılarak yapılacak Zeytinyağı satışı için en uygun 2 platform uygulamaya entegre mağaza sistemleri olması nedeniyle elbette Facebook ve Instagram’dır. E-ticaret sitelerinde olduğu gibi burada da işletme hesabı açarak mağazanıza ürünler yükleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz fakat burada dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı vardır. Sosyal medya görselliğin ön planda olduğu bir mecra olduğu için burada ürün fotoğraflarınızın daha kaliteli ve estetik olması gerekir.

Firmanın güven vermesi için zeytinyağı satışı için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı izinlerin belgelerini de sayfanıza eklemenizde fayda vardır. Markanızı ve kalitenizi yansıtacak bir loğa ve slogan ile marka farkındalığı açısından yaptıracağınız stickerlar ya da markaya dair bilgi kartları da prestijinizi arttıracaktır.

Son zamanlarda markaların bilinirliği için kullandığı bir yöntem olan influencer marketing ile de zeytinyağınızın tanıtımını yapabilecek olan influencerlara ücretsiz gönderim yaparak kendi reklamınızı yapmalarını sağlayabilir, onlarla birlikte yapacağınız ortak çekiliş ve kampanyalar ile müşteri sayınızı da arttırabilirsiniz.

2 cevaplar
  1. Mert
    Mert says:

    Ömer Bey Merhaba, aydında aileden kalma zeytinyağı işimiz var. Türkiye’de satıyoruz ama yurtdışına da satmak istiyoruz. Merak ettiğim amazondan zeytinyağı satmak mantıklı ve karlı mıdır ? Bir de bizim için ne yapabilirsiniz bilgi alabilir miyim.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir