iran'a ihracat

Sınır komşumuz ve yüzlerce yıllık kültür alışverişi, içerisinde olduğumuz İran ile ihracat; gerek lojistik açıdan, gerekse kültürel bağlarımız nedeniyle yakınlığımız bakımından yerli üretici tarafından tercih edilen bir ticari etkinliktir. İran; sanayi bakımından ülkemiz kadar gelişmiş bir ortama sahip olmadığından, tüketim malzemelerinin bir kısmını ve elektronik vs benzeri ürünlerin nerdeyse tamamını dışarıdan karşılar. Kolay erişilebilirlik bakımından elbette İran’ın ürün satın alırken tercih ettiği ilk ülke Türkiye olmaktadır.

İran içinde bulunduğu siyasi konjonktür gereği, Türk yatırımcının doğrudan yatırım yapmak konusunda çekindiği bir ülke konumundadır. Bunun yerine uzaktan bağlantılar kurularak bu ülkeye ürün satışı yapılmaktadır. Yalnız bu noktada bir sorun vardır ki, İran; Amerika’nın başı çektiği bir uluslar arası yaptırım zinciri ile karşı karşıyadır. Ülkeye zorunlu tüketim ürünleri, tekstil gibi ve ilaç gibi ürünler dışında ihracat yasaktır. Ancak bu Türkiye ve İran arasında ticaret olmadığı şekilde algılanmamalıdır. Zira uluslararası ambargoların Türkiye için istisnai koşulları vardır ve bir çok ürünün satışı mümkündür.

İran’a Doğrudan Ürün Gönderilebiliyor mu?

Elbette. Esasında ambargolar belli başlı ürün gruplarını kapsıyor. İran’a satışı yapılması yasak ürünler daha çok stratejik ürünler, finansal araçlar ve ambargo uygulayan ülkelerin ürünleri olarak tanımlanabilir. Bu da bizim için oldukça önemli bir pazarın ortaya çıkmasına yol açıyor. Zira Avrupa ülkeleri İsrail ve Amerika (müttefikleri dahil) bu ülkeye ürün satmıyor olduğundan, bizim için büyük bir Pazar ortaya çıkıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerin de İran ile ilişkileri bulunmadığından İran ile ekonomik ilişkileri devam eden Müslüman ülkelerin başında Türkiye geliyor.

PTT aracılığı ile İran’a mikro ihracat yapabilmek dahi mümkün iken, karayolu ile ülkeye ihracat kolayca yapılabiliyor. Bu sayede uzak bir ülkeye haftalar içerisinde ulaştırılacak ürünler, bu ülkeye birkaç günde ulaştırılabiliyor.

İran’da Müşteri Nasıl Bulunur?

İran’da müşteri bulmak; girişte de belirttiğimiz gibi diğer ülkelerden biraz daha zor. Bu ülkede bir şirket kurmak veya şirketinizin şubesini açarak ürünlerinizi sizin parlayacağınız bir yapı oluşturmak oldukça zor demek yanlış olmaz. Ülkede dünyanın sert rejimlerinden birisi egemen olduğundan, hemen hiçbir yabancı firma burada bir üs kurma fikrine sıcak bakmıyor.

Ancak elbette buradaki kurumsal alıcılara ulaşarak ürünlerinizi onlara ulaştırmanız pekala mümkün. Bunun için ise karşınıza iki yol çıkıyor.

Ya İran’a düzenli olarak ziyaretler gerçekleştirip, buradaki kurumsal alıcılarla doğrudan bağlantı kuracaksınız ya da oradaki kurumsal alıcılara kendi kaynaklarınızı ulaştıracaksınız. 

Günümüz koşullarında broşür, ürün tanıtım katalogları ve benzeri statik araçlar işinize büyük ölçüde yaramaz. Kaldı ki, bu materyali ulaştıracağınız kaynağı bulmak da ayrı bir zaman ve parasal maliyet olacaktır. Bunun yerine onların sizi bulmasına ne dersiniz?

İran’da Dijital Pazarlama İle İhracat

İran’a ihracat yapmanın günümüzdeki en etkili yolu kuşkusuz dijital pazarlamadır. Buradaki alıcılara dijital kanallar üzerinden ulaşarak, ülkeye hiç gitmeden ticari anlaşmalarınızı yapabilir, politik riskler bir yana, ciddi bir maliyet avantajı elde edebilirsiniz.

Her ne kadar yanı başımızdaki bir ülke olsa da, burada konuşlanacak bir pazarlama ekibinin birkaç haftalık maliyetleri, bir yıllık dijital pazarlama bütçesine denk olabilir ki, duruma göre bu bir haftalık etkinlikten hiçbir fayda elde edemeyebilirsiniz. 

Oysa dijital pazarlama yatırımı yaparak, ilk stratejik maliyetlerin ardından son derece makul maliyetlere katlanarak İran’a sürekli ihracat yapacağınız bir zemin elde edebilisiniz.

İran’da İnternet Yasak mı?

Hayır. İran’da internet yasak değil. Ancak hükümetin bası sınırlamalar koyduğunu biliyoruz. Bazı sosyal medya ortamlarına erişim yasak iken, bu ülkede yaşayanların aslında bu yasakları VPN gibi araçlarla aştığını da biliyoruz. Yani aslında İran’da internet hiçbir engelleme yokmuş gibi kullanılıyor olduğundan dijital pazarlama ile İran’a ihracat kolaylıkla yapılabiliyor.

İran ile Ticari İlişkilerimiz Nasıl?

İran ile Türkiye arasında, yasak olan kalemler dışında oldukça yoğun bir ticari ortam söz konusu. Ülkemiz İran’dan başta doğal gaz olmak üzere bazı tarım ürünleri satın alırken, İran bir çok ihtiyacını Türkiye üzerinden karşılıyor. Pekiyi bu ürünler hangileridir?

İran’a En Çok Hangi Ürünleri Gönderiyoruz?

Türkiye – İran alım/satımları daha çok İran’ın yararına olmaktadır. Türkiye İran’dan doğalgaz, petrol ve petrokimya ürünlerini daha çok alırken İran Türkiye’den daha çok sanayi ürünleri almaktadır. İki ülke arasında son zamanlarda meydana gelen bazı malların satılmasının ve gönderilmesini engellemek amacı ile alınan yasal önlemler nedeni ile yapılan ticaret hacim kaybetmiştir. 

İran’ın Türkiye’den satın aldığı ürünler:

 • Ağaç, ahşap eşyalar
 • Hayvansal ürünler
 • Karayolu taşıtları parça ve süsleri
 • Nakliyat araçları
 • Kimyasal odun hamuru
 • Karton, kağıt
 • Ayakkabılar, başlıklar
 • Lastik dahil olmamak üzere araba parçaları
 • Cam, çimento, seramik
 • Kauçuk, plastik
 • Lif levhalar
 • Kimya sanayi
 • Bitkisel ürünler
 • Pamuk 
 • Yapıştırıcı ve tutkallar
 • Metaller
 • Canlı hayvanlar
 • Deriler, postlar
 • Çinko cevherleri ve konsantreleri
 • Mirenal ürünler
 • Sentetik filament demetleri

İran’a İhracatı Yasak Ürünler Nelerdir?

İran’ı ABD yaptırımlarına karşı korumak için İran, 1.339 ürüne ithalat yasağı getirdi. 

Bunun yerine ürünler yurt içinde üretilecek. 

Hükümet, önceki 1.530 listesine 120 mal ekleyen son dış ticaret kararını açıkladığı için yasaklanan ithalat listesi uzadı.

Karar, İslam Devrimi Lideri Ayatollah Seyyed Ali Khamenei’nin çağrısına yanıt olarak Yüksek Ekonomik Koordinasyon Konseyi’nin geçen haftaki toplantısında üç güç kolunun başkanları tarafından verildi.

Khamenei, 3 Kasım’da Lider, üniversite ve lise öğrencilerinin bir araya gelmesine hitap ederek yetkilileri yerli üretimi artırma politikaları başlatmaya çağırdı.

Geçtiğimiz yıl hükümet, “Grup Dışı” olarak sınıflandırılan 1.339 öğenin (“zorunlu olmayan” ve “evde karşılığı olan” ürünler) yabancı paradan tasarruf etme yönünde ithalatı yasakladı.

Geçen yıl 1.339 malın ithalatı yasaklandı ve planlar listeye daha fazlasını eklemeyi planlıyor.

IRIB News, Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Farshad Moqimi, “İthalat yasağı listesindeki öğelerin sayısının, yerli üretime destek sağlamak için mevcut İran yılında (Mart 2019-20) 1.530’a ulaşacağını söyledi.” .

Ocak ayının ilerleyen saatlerinde bakanlık, 47 malları yasaklanmış ithalat listesinden çıkardı.

 Geniş kapsamlı “otomotiv ve lokomotifler”, “madencilik ve maden endüstrileri”, “güç ve elektrik”, “tekstil ve giyim”, “metal ve ev aletleri” ve “tarım” kategorilerine giren yeni direktif kapsamında metalar serbestleştirildi. 

“Giyim, ayakkabı, otomobil, bakır, kurşun ve kalay cevheri ve konsantresi, deri, havalandırma ürünleri, floresan aydınlatma, piller, gaz sayaçları ve süt tozu içerir.

İran İhracatı kısıtlı ürünler nelerdir?

İran hükümeti ve ticaret bakanlığı bazı ürünlerin ithalatını tamamen yasaklarken bazı ürünlerin ithalatını ise belirli koşullara bağlamıştır. 

Bu koşullar gümrükte kontrol veya çeşitli testler olarak sunulmuştur. 

Bu kurallar ve koşulları geçebilen ürünler gümrükten ithal ürün olarak ülke sınırlarına girebilmektedir.

Türkiye ile İran arasında ihracat durumu nedir?

Milletler arasındaki ikili ticaret her geçen yıl artmaktadır. 

2005 yılında ticaret 2000 yılında 1 milyar dolardan 4 milyar dolara yükseldi. 

İran’dan Türkiye’ye en çok ticareti yapılan ürün olan gaz ihracatı da günden güne artacaktır.

Türkiye, şuan İran’dan yılda yaklaşık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor, ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 30’unu İran’dan karşılamaktadır. 

İki yönlü ticaret şu anda 10 milyar dolar (2010) Aralığında ve her iki hükümet de bu rakamın çok uzak olmayan bir gelecekte 20 milyar dolara ulaşması gerektiği düşünülmektedir.

ABD’nin İran’a karşı ekonomik yaptırımlardan ve rejimi tecrit etmek için siyasi çabalardan oluşan “azami baskı kampanyası”, ticaret ve daha geniş anlamda Ankara ile Tahran arasındaki ekonomik ilişkilerin üstesinden geldi. 

Bu bağlar, her iki ülke arasındaki çok yönlü ve karmaşık ilişkinin temel direğini oluşturmuştur. 

ABD’nin 2018’in sonlarında İran’a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar, Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminin 2017’de yaklaşık 10,7 milyar dolardan 2019’da sadece 5,6 milyar dolara düşmesine neden oldu ve bu yüzde 50’lik bir düşüş anlamına gelmektedir. 

Türkiye ile İran arasındaki ticaret dengesi uzun yıllardır İran’ın lehine olmuştur. 

Aynı şey genel olarak 2019’da da söylenebilir, ancak bakiye üçüncü ve dördüncü çeyreklerde açığa ulaştı. 

ICCIMA raporuna göre, İran’dan Türkiye ithalatında ham petrol ve petrol ürünlerinin payı yüzde 63 azaldığı için İran’ın lehindeki ticaret fazlası yüzde 79 azaldı. 

ICCIMA, 2019’un son iki çeyreğindeki eğilim devam ederse, ticaret dengesinin Türkiye’nin lehine dönmesini öngörüyor. 

İran ihracatının gerilemesinin aksine, Türkiye’nin İran’a petrol dışı ihracatı 2018 ve 2019’da minimum düzeyde etkilenmiştir.

 İran, ekonomik ilişkilerin gerilemesinden daha fazlasını kaybedecek, ancak bu ilişkileri sürdürmeye özenle -Türkiye’den daha fazla- çalışacaktır. 

Bu durumda, İran eşi görülmemiş bir ekonomik baskı yaşarken, Türkiye ekonomik bir yaşam çizgisi olarak kullanılabilir.

İran’a İhracat Yapmak için Hangi Dijital Pazarlama Araçları Kullanılabilir?

Esasında İran’a ihracat yapmak ile Amerika’ya ihracat yapmak arasında dijital pazarlama araçlarının kullanımı bakımından bir fark yoktur. Yalnızca İran için yapacağınız pazarlama çalışmalarında, ülkenin özelliklerine uygun stratejiler kullanmanız gerekir ki, bunun başında pazarlama dillinizin Farsça olması gelmektedir.

İran nüfusunun neredeye yarısının Türkçe biliyor olması, bir avantaj olsa da, resmi olarak pazarlama etkinliklerinin Farsça yapılması gerekir. Zira ülkenin resmi dili Farsçadır ve ülkede herkes bu dili bilir. Örneklemi geniş tutmak bakımından Farsça çalışmak son derece önemlidir. 

İran’daki dijital medya yasakları, 2017 yılından bu yana muhalefet tarafından eleştiriliyor ki, pratikte zaten böyle bir yasaktan da söz edilemiyor. Ülkede yasak olan sosyal medya platformlarında ülke liderlerinin hesapları bulunuyor ve bu liderler hesapları etkin şekilde kullanıyor. Yani her ne kadar kapalı olsa da bazı kısıtlamaları dikkate alarak İran için dijital pazarlama ile ihracat gayet tabii mümkün.

Pekiyi İran’ ihracat yaparken hangi araçları sorunsuz ve etkili şekilde kullanabiliriz?

Öncelikle bir hususun altını çizmek gerekir. İran’daki kurumsal alıcıların İran’daki ticaret ortamı nedeniyle arayış içerisinde olduğu gerçeğini dikkate alalım. Bu kurumsal alıcılar ülke içerisinde ticaret yapabilmek içi mala ihtiyaç duyacak ve arayış içerisinde olacaktır. Onlar için de bir başka ülkeye gitmek yerine, oturdukları yerden araştırma yapmak çok daha etkili bir yöntemdir. Dolayısıyla bu ülkeye dijital pazarlama yapmak, diğer pek çok ülkeye göre daha etkili sonuçları ortaya çıkarır demek yanlış olmaz. 

İran’a Dijital Pazarlama Yapacağımız en etkili araçlar başlıca;

 • Web Sitesi
 • Yerel Sektörel Siteler
 • İhracat Portalları
 • Basın Yayın Araçları
 • İnternet Reklamları

Şeklinde sıralanabilir. 

İran için sosyal medya etkinliğinden en azından şimdilik bahsedemiyoruz zira ülkede sosyal medya araçlarının neredeyse tamamı yasaklı durumda.

Tabii VPN ile erişimin mümkün olduğunu biliyoruz ancak, bu durumda yatırım yapmak yerine diğer araçlara odaklanmayı daha uygun buluyoruz. İran için kullandığımız dijital medya ortamlarının da neredeyse tamamını yerel dijital kaynaklar içerisinden seçiyor ve kullanıyoruz.

İran’a İhracat için Dijital Medya Stratejisi

İran’a ihracat için kuracağınız sosyal medya stratejisi öncelikle web sitesine odaklanıyor. Bir web sitesi oluşturmak ilk atacağımız adım olurken, bunu takiben, diğer medya araçlarındaki etkinliğimizi arttırarak süreci devam ettiriyoruz.

Web Sitesinin Kurulması

İran’a ihracat yapacak bir firmanın çok dilli bir web sitesine ihtiyacı vardır. Tabii bu diller batı diller değil, İran’ın resmi dili olan Farsça olmalıdır. Sitenin Arap alfabesi ile yazılması ve Farsça olmasının yanı sıra, kolay erişilebilir ve anlaşılabilir olması da son derece önemlidir. Bu nedenle tüm ihracat pazarlaması operasyonlarında öncellikle nitelikli bir site kurulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. 

Ayrıca uzun vadeli bir bakış açısı ile sitenin arama motorlarına uyumlu olması da son derece önemlidir. Farsça SEO; günümüzde yaygın gerçekleştirilen bir uygulama olmamakla birlikte, biz müşterilerimiz için bu uygulamaları sağlıyor ve efektif sonuçlar elde edebiliyoruz.

Yandex ve Google platformlarında sitenizin Farsça aramalarda öne çıkması ve daha çok kullanıcı tarafından erişilmesi için Farsça SEO yaptırmanız bir zorunluluktur.

Yerel Sektörel Dijital Platformlarda Yer Almak

Bölgesel ve yerel sektör platformları, ürünlerinizi aracılara ve hatta son kullanıcılara tanıtmanız için son derece uygun zeminlerdir. Bu sitelerin herhangi bir yasak durumu da söz konusu olmadığından güvenle kullanılabilir ve size doğrudan dönüşüm kaydedebilme fırsatı sunar.

Bunun yanında marka bilinci oluşturmak bakımından da tüketicilere doğrudan temas ediyor olmak önemlidir. 

İran’lı Kullanıcıların Kullandığı Mecralarda Yer Almak

Her ne kadar bazı uluslar arası iletişim platformları yasak olsa da, ülkenin kendi içerisinde kullandığı sosyal medya benzeri oluşumlar söz konusudur. Bu ortamları tespit ederek, daha çok tüketici veya aracıya erişmek mümkündür. Bu da belli düzeyde ar-ge ve deneyim gerektirdiğinden, uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir.

Uluslar arası Ticaret ve İhracat Portallarında Yer Almak

İranlı alıcılar, uluslar arası ticaret portallarını düzenli olarak ziyaret eder. Ülkede ekonomik durum, orta ve ortanın üzerinde sayılabildiğinden ve ülkede üretimin kısıtlı olmasından dolayı, sürekli bir ithalat eğilimi söz konusudur. Eğer İranlı alıcıların sık ziyaret ettiği uluslar arası ticaret portallarında yer alır ve onlara Farsça hitap ederseniz, öncelikle sizi tercih etmesi son derece olasıdır. Zira başta da belirttiğimiz gibi, bir ok sebeple İranlı alıcılar, alışverişi Türkiye üzerinden yapma eğilimine sahiptir. Yeter ki siz onlara görünür olun, onlar size ulaşacaktır.

Basın Yayın Ortamlarında Yer Almak

İran’da yayın yapan hemen her basın yayın aracının bir internet sitesi vardır. İran haklının basın yayın araçlarına ilgisi ise oldukça yüksektir. Bizden daha fazla bu araçları takip eden tüketiciler ve alıcılara bu ortamlarda yer alarak ulaşabilmeniz mümkündür. Bu etkinlik uzun vadede SEO üzerinde de marjinal bir etkiyi ortaya koyacaktır.

Reklam Yapmak

Dijital medya yasaklarından dolayı İran hedeflemeli reklam yapmak, pek çok platform için imkansızdır. Yapacak olsanız dahi, bu reklamların getirisi çok yüksek olmayacaktır. Bunun yanında herhangi bir yasak olmasa dahi, biz öncelikle diğer pazarlama araçlarının kullanılmasını daha uygun ve ekonomik buluyor ve müşterilerimizi bu alana yönlendiriyoruz.

Bizim işimiz sizi daha çok alıcı ile buluşturmaktır. Bunun için minimum giderle maksimum fayda elde edebileceğiniz dijital pazarlama araçları geliştiriyor ve İran’a ihracat yapmak noktasında faydalı bir zemin elde etmenizi sağlıyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir