İhracat Şirketi KURULUMU

Küresel pazarda var olmak isteye girişimciler dış ticaret yapma hususunda ithalat ihracat şirketi nasıl kurulur sorusu en çok sorulan soruların başında gelir?

Öncelikle ithalat ihracat şirketi kurmak isteyen girişimciler bürokratik engellerle karşılaşmazlar bu tür faaliyetlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Bunun için uzman bir ekipten ve ajanstan yardım alarak her şeyi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilir.

İthalat ihracat faaliyetlerinde bulunacak olan şirketin izleyeceği kuruluş yolları herhangi bir şirket kurarken izlenilen yollardan farklı değildir. İsteyen herkes ve her ticari kuruluş gerekli işlemleri yerine getirdikten sonra ithalat ve ihracat faaliyetlerinde bulunabilir.

İthalat ihracat faaliyetleri yürütmek isteyen kişiler şirketlerini şahıs şirketi ya da sermaye şirketi olarak kurabilir. Ancak ticari faaliyetlerin daha sağlıklı yürümesi açısından sermaye şirketi kurulması daha avantaj sağlar. Sermaye şirketleri de tek kişi olarak kurulabilir. Sermaye şirketleri arasında da en çok tercih edilen şirket türleri; limited ve anonim şirketlerdir. 

İthalat ihracat şirketlerinin resmi kayıt süreleri kurulacak olan şirketin bireysel mi ya da sermaye şirketi mi olacağına göre değişiklik gösterir. Şahıs şirketlerinin resmi olarak kurula süresi gerekli işlemler yapıldıktan ve evraklar hazırlandıktan sonra aynı gün içinde kurulabilir. Sermaye şirketlerinin ise kurulma süre 4-5 iş günü içinde gerçekleşir. 

İthalat ihracat faaliyetleri için kurulabilecek şirket türleri şu şekildedir; 

Bireysel Şirketler

 • Şahıs Şirketi

Alınan bütün kararları uygulayan ve denetleyenin tek kişi olduğu ve işletmenin tek sahibinin olduğu şirket türüdür. 

 • Adi Şirket

Birden çok kişinin ortak bir amacı gerçekleştirmek için mal ve emeklerini ortaya koymalarıyla oluşan şirket türüdür.  Adi şirket sahibinden ayrı bir varlığı bulunmayan en basit şirket modelidir. 

Sermaye Şirketleri

 • Limited Şirket

Bir veya daha fazla gerçek ya da tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan şirketlere limited şirket denir. Limited şirketlerde esas sermaye bellidir. Sadece sigortacılık ve bankacılık alanları hariç kanunen yasak olmayan her türlü amaç için kurulabilir.

 • Anonim Şirket 

Sermaye şirketi olmanın bütün özelliklerine sahip, büyük amaçlar için kurulan tüm ekonomik faaliyetlerde yer alabilen kurullar ile çoğunluk esasıyla yönetilen şirket türüdür.

İthalat İhracat Şirketi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Vergi Dairesi

Kurulacak olan ithalat ihracat şirketinin faaliyetlerine başlayabilmesi için vergi dairesi ve ticaret odasına kaydının yapılaması gerekir. 

 • SGK

Kurulacak olan şirkette işçi çalıştırılacaksa bunun için de sosyal güvenlik kurumuna kayıt yapılmalıdır.

 • Belediye

İthalat ve ihracat şirketi için belediyeden de işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınır.

 • Ticaret Odası / Meslek Odası

Kurulacak olan şirketin türü bireysel şirket ise ticaret odası yerine meslek odasına kayıt yaptırılır.

İthalat İhracat Faaliyetleri için Özel İzin ve Başvurular;

Şirketin resmi açılışı gerçekleştikten sonra ya da hali hazırda kurulu olan şirket ile ilk defa ithalat ihracat yapmak isteyenler ithalat faaliyetleri için İthalatçılar birliğine, İhracat faaliyetleri için ihracatçılar birliğine üye kaydı yaptırmalıdır.

İthalat ihracat şirketi kurmak isteyenler ya da hali hazırda kurulu olan şirketi ile ithalat ihracat faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütmek isteyen şirketler ajansımız ile iletişime geçerek her konuda ayrıntılı bilgi ve yardımı alabilir.

İthalat İhracat Faaliyetleri Yürütülürken Dikkat Edilecek Hususlar

 • İthalat ihracat faaliyetlerinde gümrük süreci işlerin istenilen şekilde yürümesi için oldukça hassas bir konudur. Gümrük süreçleri için, iyi bir gümrük şirketi ile çalışılmalıdır.
 • Nakliye işlemleri için iyi bir nakliye şirketi ile anlaşarak ürün ve hizmetlerin ulaşımını ve nakliyesini sorunsuz gerçekleştirmek de önemli bir husustur. 
 • Şirket bünyesinde, ithalat ihracat işlemlerini takip edebilecek ve bu konuya hâkim uzman personele ihtiyaç vardır. 
 • Dış ticaret faaliyetlerinde muhasebe süreci de dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Bundan dolayı ithalat ihracat süreçlerine hâkim bir muhasebeci ile çalışılmalıdır. Aksi takdirde cezai işlemlerle karşılaşılabilir.
 • Kur artışları, yurt içinden alış yapan ve maliyetleri Türk Lirasıyla karşılanan ihracatçı şirketler açısından avantajlıdır. Ancak bu kur farkı kazançları, vergi matrahına dahil edilmeli ve üzerinden vergi hesaplanması yapılmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde, vergi cezaları ile karşı karşıya kalınabilir. Bu belgelerin özenli bir şekilde hazırlanması ve birer nüshalarının saklanması gerekir.

S.S.S

Şahıs Şirketi İthalat-İhracat Yapabilir mi?

Evet şahıs firması açarak ithalat yapabilirsiniz. Bunun için Ticaret Odası kaydı yaptırmalı ve mümkünse Gümrük Müşaviri ile çalışmalısınız. Muhasebeciler de olur ancak Gümrük Müşaviri ile çalıştığınız zaman ithalatını yapacağınız mallarla ilgili GTİP mevzuatları hakkında Gümrük Müşaviriniz daha hızlı yönlendirmeler yapabilir.

Kaynak:

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/203098-sahis_firmasi_ve_ithalat.html

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir