iyi bir blog

Değişen teknoloji, ilgi alanlarının ve davranışların da marjinal biçimde değişmesine neden oldu. Doğal olarak fikir ve bilgi paylaşımı da basılı yayın organlarından dijital yayın organlarına kaymış durumda. İşte bu nedenle iyi bir blog nasıl olmalı? Sorusu yaygın biçimde sorulmakta ve pek çok serbest çalışan, bu alandan ciddi gelirler elde etmektedir.

Google ve diğer tüm arama motorları nitelikli blog sitelerini önemser. Verinin güvenilirliği bir tarafa, bu sitelerin teknik kriterlere uygun yapılarının olması, sitelerin doğrudan arama motorlarında değer kazanmasını sağlar. Eğer arama motorlarında ön sıralarda yer alıyorsanız, kullanıcılar sitenize daha fazla girer ve doğal olarak reklam verenler sitenizde yayın yapmak ister.

İyi bir bloga sahip olmak, aslında bir meslek sahibi olsanız da, sadece bu işi yapıyor olsanız da mümkündür. Bunun için, bunu nasıl yapacağınızı bilmek yeterli olacaktır. Şimdi kaliteli bir blog sitesine nasıl sahip olacağınızdan bahsedelim.

Blog Nedir?

Blog; kelime anlamı itibariyle günce veya günlük olarak tanımlanabilir. Bu bakışla blogların tekil kişilere ait olduğu düşünülebilir. Aslında temelde mantık da budur. Ancak günümüzde öyle büyük blog siteleri vardır ki, onlarca çalışanla dahi bu sitelerin gereksinimleri karşılanamayabilir.

Bloglar; genel bloglar veya sektörel ve tematik bloglar olabilir. Örneğin; sizin uzmanlık alanınız teknoloji ise, sadece teknolojiden bahseden bir blog sahibi olabilirsiniz. Konuyu en iyi şekilde anlatacağınız ve hakimiyet sahibi olduğunuz için kullanıcıların size bağlanacağı siteler son derece etkilidir.

Ya da bunun yerine, güncel ve her konudan bahseden bloglar yapabilirsiniz. Kısımları olan ve belki her kısımda farklı yazarların yazılar yazdığı bir blog da tercih edebileceğiniz yöntemler arasında yer alır.

Yani blog; bir basın yayın organıdır ve modern dergiler gibi düşünülebilir.

Blog Para Kazandırır mı?

Elbette. Bloglar ciddi gelirler elde edebileceğiniz yayın organlarıdır. Her gün yüzbinlerce kullanıcının tıkladığı blog sitelerine ciddi reklamlar verilir ki, buradan elde edilen gelirler yine yüzbinlerle ifade edilebilir. Ancak elbette her blog bu paraları kazandırmaz. Bir blogun para kazandırma kabiliyetine sahip olabilmesi için iyi bir blog nasıl olmalı? Sorusunun cevabını, bu blogun sahibinin çok iyi biliyor olması gerekir.

Bugünlerde en yaygın reklam ağı; Google Adsense’dir. Bu sistem sitenizin ayrılmış kısımlarında Google tarafından belirlenen standartlarda reklam yayınlanması mantığı ile çalışır. İlk etapta büyük paralar kazandırmıyor olsa da, sitenizin gelişimine paralel olarak bu sitelerin çok ciddi gelirler elde etmenizi sağlaması mümkündür. Google ve diğer tüm reklam verenler, sitenizin metrik sağlayıcı firmalar üzerindeki pozisyonunu inceler ve buna göre reklam verir. Bunun için de sitenizin arama motoru ve sosyal medya gibi mecralarda etkileşiminin yüksek olması gerekir.

Ayrıca sitenizin değerinin ve kullanıcı başlılığının yüksek olması, sizin platformunuzda yayınlanan reklamların tıklama ve gösterim başı maliyetlerini de değiştirmektedir. Özellikle Adsense, reklam fiyatlandırmasında bu özelliğe çok dikkat eder.

Blog Sitesinde Yayınlanan İçeriğin Sorumluluğu Var mıdır?

Bloglarda yayınlanan tüm bilgi, sorumluluk reddi sözleşmesi ile sorumluluğunuz dışına çıkarılabilir şeklinde bir algı doğru değildir. Dünyanın her yerinde, sorumlu yayıncılık ilkleri gereğince platform sahipleri, yayınladıkları içeriğin en azından kanunlara uygunluğunu denetlemeli ve asgari bu şartlara uygun bir yayın politikası benimsemelidir. Aksi durumda ulusal ve uluslar arası yaptırımlar söz konusu olabilmektedir.

 • Yanıltıcı bilgi
 • Yalan ve yanlış bilgi
 • Kişilik haklarına saldırı
 • Sağlık sektörü regülasyonlarına aykırı içerik
 • Eğitim Sektörü regülasyonlarına aykırı içerik
 • Çocuk istismarı
 • Silah kaçakçılığı
 • Uyuşturucu madde ticareti
 • Terörizm 

Ve benzeri içeriklerin yasal olmaması durumu söz konusu olduğundan, zaten bu tip sitelerin ne arama motorlarında be de sosyal medya ortamlarında güçlenebilmeleri mümkün değildir. Bu gibi içeriklerin yayınlanması durumunda adli soruşturma ile muhatap olma durumunuzun yanında, siteniz indekslerden atılır ve reklam verilmez.

Blogda ne yayınlanmaz?

Yukarıda belirttiğimiz gibi; bloglarınızda kanunlara ve genel-geçer kurallara aykırı içerikler dışında içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Asla hakaret ve ticari itibarı sarsıcı içeriklere yer vermemeniz gerekir. Uzun vadede kalıcı bir siteye sahip olmak için kanuni sınırlarınızı çok iyi bilmelisiniz. 

Bu noktada en yaygın sorunların yaşandığı bloglar; sağlık bloglardır. Tüm dünyada son gelişmeler ve ortaya konulan kurallara göre; sağlık yayını yapacak blogların, yayınladıkları bilgileri uzmanlardan alması gerekir. Kulaktan dolma bilgiler ve derleme içeriklerle yapılacak yayınlar geçerli sayılmayacak hatta ceza almaları söz konusu olacaktır.

Google bu nedenle yeni nesil algoritmalar içerisinde kaynak gösterme sistemini dahil etmiştir. Kaynağın alındığı siteye link vermiyor olsanız dahi, kaynağınızın hangi akademik site veya uzmana ait kaynak olduğunu belirtmeniz gerekir. 

Uluslar arası kurallara göre, yayıncılık yapan herkes içerik derleyebilir. Ancak bunu mutlaka kaynaklarınızı belirterek yapmanız gerekir.

Eğitim ve sağlık sektöründe bir başka önemli hata ise fiyat belirtme durumudur. Kimi sitelerde tıbbi uygulamalar hakkında üstünlük ifadeleri kullanılır ve fiyat verilir. Ülkemizdeki kurallara göre bu sitelere derhal kapatma cezası verilmektedir.

Blog Nasıl Olmalı ?

 

 • Teknik gereksinimleri karşılayın

Sitenizi kullanıcıların ilgisini çekecek nitelikli bir site olması önemlidir. Bu sitelerde yapılacak yayınların uygun şekilde izlenebilmesi için, görsel olarak tatmin edici ve hızlı erişilebilir bir siteye sahip olmanız gerekir. Blog sitesinin çok kaliteli olmasına gerek yok yaklaşımı kesinlikle doğru değil. Mümkün olduğunca özgün tasarımlar seçip, en iyi alt yapıyı kullanın.

 • Mobil Uyumluluk Önemlidir

Sitenizin mobil uyumlu olması bir opsiyon değil. Sitenizin tamamen mobile uyumlu ve bu standartlarda hızlı kullanılabilir olmasını sağlayın. Bunun için mobil platformlarda cache edebilen eklentileri kullanabilirsiniz. Mümkünse sitenizin farklı cihazlarda nasıl göründüğünü de test edin.

 • Optimizasyon Araçları Kullanın

Sitenizin veri tabanı, görsel ve video içeriğinin optimize edilmesi önemlidir. Bunun için cache ve sıkıştırma araçlarını kullanmanız gerekir. (Smush, WP Super Cache vb.)

 • Güvenlik Araçları Kullanın

Blog siteleri ön planda olduklarından yaygın saldırı alırlar. Özellikle DDOS saldırılarına karşı etkili bir güvenlik duvarına sahip olmalı bunun yanında Wordfence gibi eklentilerle sitenizin saldırı almasını engellemelisiniz.

 • Para Kazanmak İsterken Her şeyinizi Kaybetmeyin

Sitenizin her alanında farklı bir reklam kullanmayın. Dikkat dağıtan özellikle hareketli reklamlar kullanıcılar tarafından sevilmez ve zorunlu değilse kullanıcı bu sayfayı terk eder. Mümkün olduğunca az reklam yayınlamanız bu nedenle faydalıdır. Tek kullanıcıya daha fazla reklam göstermek yerine, daha fazla kullanıcıya daha az reklam göstermek daha doğru bir yaklaşımdır.

 • SEO’ya Dikkat!

Sitenizin SEO özellikleri gereksinimleri karşılar nitelikte değilse, kesinlikle işe yaramaz bir yaptığınızı söyleyebiliriz. Boşa zaman harcamaktan öte geçemezsiniz. Yazacağınız yazıların SEO uyumlu olmasından, sitenizin SEO özelliklerinin iyi yapılandırılmış olmasına kadar bir dizi işlemi en iyi şekilde gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Bu husus son derece önemli.

 • Yasaları Çiğnemeyin, Özgün İçerik Kullanın

Herhangi bir siteden alacağınız görsel, video veya yazılı içeriği kesinlikle izinsiz kullanmayın. İzinli de olsa kullanacağınız kopya içeriklerin SEO değeri olmayacak, izinsiz içerik için adli işlem söz konusu olabilecektir. İçerik hırsızlığı da suçtur, bunu unutmayın.

 • Sosyal Medyada Var Olun

Sosyal medya hesaplarınızın siteniz kadar aktif ve dikkat çekici olması gereklidir. Bunu sağlamamanız halinde sitenizin temel trafik kaynağı ortadan kalkmış olacaktır. 

 • Gündeme değinin ama özgün olun

Blogların güncel ve ilgi çeken konulara değinmesi önemlidir. Bir mecranız olsun ya da olmasın, gündeme değinirken, herkesten farklı olun. Kullanıcı sizin özgünlüğünüzden emin olabilmelidir. Konulara değinirken, kendi tarzınızı oluşturabilir, kullanıcı üzerinde bu şekilde bir imaj edinebilirsiniz.

 • Görsel Kullanımı Önemlidir

Bloglarda görseller çok önemlidir. Ancak bu noktada kopya görsel sorunsalı ortaya çıkar. Mümkün olduğunca lisansları size ait ve daha önce kullanılmamış görselleri, olabildiğince fazla kullanın.

 • Detaylı İçerikler Üretin

Blog sitesinde yayınlanacak içerikler, kullanıcının ortalama 2 dakika izlemesi gereken içerikler olmalıdır. Özellikle Google değerlendirmesi bakımından bu önemlidir. Bunun yanında detaylı içerikler, daha ok ilgi çeker ve paylaşılır. Bu da doğrudan prim kazanmanızı sağlar.

 • Yayılımcı Bir Politika İzleyin

Hep daha fazla farklı kullanıcıya odaklanın. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için sürekli yayınlar yapın ve farklı mecralarda paylaşılmasını sağlayın. Bunu en iyi sosyal medya üzerinde yapabilirsiniz. 

 • Vurucu Başlıklar ve Alt Başlıklar Kullanın

Kullanacağınız başlıklar ve alt başlıkların kalitesi önemlidir. Etki altına alan ve kullanıcıyı okumaya sürükleyen başlıklar kullanın. Bu sayede daha uzun süre ile kullanıcının sitenizde kalmasını sağlayabilir ve SEO efekti elde edersiniz.

 • Pratik Bilgiler Verin

Sosyal medya ortamlarında özellikle “nedir?” ve “nasıl yapılır?” tarzı içerikler yaygın biçimde paylaşılır. Bu içeriklere daha çok yer vermeniz, kullanıcı trafiğinizi artıracaktır.

 • Tarzınızı Belirleyin

Sitenizin alan adı ve genel duruşu ile uygun bir dil belirleyin ve bunu koruyun. Eğer samimi başladıysanız ve bu işe yaradıysa bunu koruyun. Eğer her şeye rağmen aradığınız sonuca ulaşamıyorsanız, farklı bir tarz oluşturmayı deneyin.

 • Yayın Frekansı ve Zamanına Dikkat Edin

Günlük veya gün aşırı içerik yayınlaması bir blog için uygundur. Ancak haftalık veya daha uzun periyotlarda yayın yapmak blog kullanıcılarının ilgisinin kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca kısa aralıklarla yayın yapın. Yayınladığınız içeriğin sosyal medya ve diğer platformlarda ne zaman paylaşılacağı da çok önemlidir. Hafta içi günlerde ve öğleden sonra paylaşım yapmak etkili olmaktadır.

 • Marka Olun

Bloğunuzun bir marka olmasını sağlamak için, bir çok farklı noktada link olmasa dahi blog isminizi duyurun. Bu sayede kullanıcılara ve arama motorlarına güvenilir olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 • Sabırlı Olun ve Pes Etmeyin

Blog sahiplerinin ciddi bir kısmı, blogların birkaç hafta veya ay içerisinde yüzbinlere ulaşmasını bekler. Bu pek mümkün değildir. Bir yayın organının etkili hale gelmesi yıllar alabilir. Unutmayın ki, sizin de öğreneceğiniz bir çok şey vardır ve süreci mükemmelleştirmek emek ve zaman ister.

 • Marka İmajınıza Önem Verin

Sitenizin alan adının seçimi, logo tasarımı, sitenizin özellikleri gibi detaylara önem verin. Her ne kadar amatör gibi görünse de aslında bloğunuz ulusal yayın organları ile aynı arenada yarışır ve buna uygun kurumsal kimliğe sahip olması gerekir.

 • Anahtar Kelimeye Değil İçeriğe Odaklanın

Google; artık anahtar kelime stratejilerine bağlı olarak oluşturulan 300 kelimelik blog metinlerini dikkate almıyor. Bunun yerine oldukça uzun (1000 kelimenin üzerinde) nitelikli ve gerçek anlada bilgilendirici içerikler ön sıralara taşınıyor. Bu sebeple teknik bakış yerine, içeriğin içine odaklanın.

İyi bir blog nasıl olmalı? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Siz de kullanıcıların davranışlarını ve genel durumu analiz ederek çıkarımlarda bulunabilir, uzun vadede daha iyiye ulaşmak için fikirler geliştirebilir ve elbette bizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://www.sadriercan.com/59-adimda-iyi-bir-blog-sahibi-nasil-olunur.html
 2. https://hthayat.haberturk.com/yasam/guncel/haber/1003232-iyi-blogger-olmak-icin-15-ipucu
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir