seo fiyatları

SEO ile uğraşıyorsanız,  backlink sitelerini değerlendirmek ve doğru backlink sitelerini seçmek ne kadar zor bilirsiniz. Herkes  yüksek kaliteli backlink elde etmek istiyor ancak kaliteli backlink ne demek hiç merak ettiniz mi?

Backlink süreçleri genelde hep aynı şekilde ilerler:

Web sitenize backlink alabilmek için bitmeyen bir mücadele veriyorsunuz, ama biliyorsunuz ki “daha fazla backlink, daha iyidir” deyimi sadece bir SEO efsanesidir. “Daha fazla yüksek kaliteli backlink, daha iyidir”  çok daha yerinde bir tespit olacaktır. Ancak backlinkin en başından itibaren iyi mi kötü mü olduğunu nasıl anlarsınız?

Backlink kalitesini hızlıca değerlendirmek için ne yapmanız gerektiğini ve hangi metriklerin bu konuda size yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden backlink kalitesini değerlendirmemiz gerekiyor?

Birkaç yıl önce Backlinko, backlink’lerin son derece önemli bir sıralama faktörü olduğunu doğrulamak amacıyla 1 milyon Google arama sonucunu analiz etti.

Temel sorun ise tüm backlinklerin aynı derece etkiye sahip olmamalarıdır:

İyi backlinkler sıralamaları önemli ölçüde yükseltebilir ve web sitesi trafiğini artırabilir;

Kötü backlinkler en iyi ihtimalle hiçbir işe yaramazlar ve en kötü ihtimalle sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına sebep olabilirler.

2000’li yıllarda, birçok SEO uzmanı backlinkleri -onlara ne zaman ve nerede ihtiyaç duysalar-açık bir şekilde satın aldılar. Sonuç olarak, web sitesi sıralamaları edinilen backlinklerin kalitelerine göre arttı.

Doğal olarak Google, backlink stratejisini Penguin algoritmasıyla güncelledi ve odağını nicelikten niteliğe çevirdi. Bu demek oluyor ki arama devi, belirli tipte backlinkleri değersizleştirmeye başladı çünkü bağlantı verdikleri içerikler yararlı veya alakalı değildi.

Tam da bu noktada kendimize backlinklerin aslen ne amaçla tasarlandıklarını hatırlatmalıyız.

Özetle, web siteniz bir backlink alırsa, bu genellikle içeriğinizin değer sağladığı anlamına gelir  — içeriğiniz alakalı, ilginç ve yararlıdır.

Google’a web sitenizin yetkin olduğunu göstermek için, web sitenizin kendi nişinde kaliteli backlinkileri olduğunu arama devine bildirmelisiniz. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, tüm backlinkler eşit yaratılmamışlardır. Bazı backlinkleri diğerlerinden daha değerli hale getirebilecek birçok faktör vardır ve tersi de söz konusu olabilir—bazı backlinkler SEO’ya zarar bile verebilir.

Bu nedenle, bir backlink’i yüksek kaliteli yapan şeyin ne olduğunu anlamak kritik önem taşır.

Backlink kalitesi nasıl kontrol edilir?

Bu konuya girmeden önce, önemli bir kuralı özetleyelim.

Bir backlink’in yüksek veya düşük kaliteli olup olmadığını doğru bir şekilde belirleyecek tek bir metrik yoktur.

Ancak bağlantıyla ilgili metrikleri yorumlama becerisine sahip olmanın yanında biraz pratik ile bir bakışta bağlantının kalitesini anlayabilmeniz mümkün olacaktır.

  1. Web site backlinklerinin tam listesini alın

Backlink alabileceğiniz bir web sitesi arıyorsanız, rakiplerinizin backlink profillerini analiz ederek işe başlayın. Bu şekilde backlink vericilerine erişebilir ve size en uygun olanları seçebilirsiniz. Herhangi bir alandan backlink listesi alabilmenin en kolay yolu SE Ranking’in Backlink Checker’ı gibi dışarıdan ek bir araç kullanmaktır. Peki bu size nasıl yardımcı olabilir?

SE Ranking her backlink’i toplar ve bulunan her bir link için ek veriler sağlar: durum, MOZ DA, sosyal sinyaller, indeksleme ve daha birçok önemli parametre gibi.  

Bu veriler, bağlantı veren siteyi tek bir gösterge panelinden değerlendirebilmek için ihtiyacınız olan her metriği pratik bir şekilde analiz etmenizi sağlar.

  1. SEO araçlarından metrikler alın

Backlink değerlendirmeleri hakkında konuşmak istiyorsak bunu vericiyi değerlendirmeden yapamayız.

Burada DA, Alexa Rank ve Majestic Flow gibi backlink içeren bir sitenin diğerlerinden ne kadar iyi olduğunu gösteren üçüncü taraf metriklerini bir araya getirdik.

MOZ DA

MOZ DA, MOZ tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin SERP’lerde ne kadar iyi sıralanacağını tahmin eden bir alan otorite puanıdır. MOZ DA 100 puanlık bir logaritmik ölçekte puanlanır. Daha yüksek bir puan, daha yüksek bir sıralamada bulunma potansiyeline karşılık gelir. Başka bir deyişle, puanınızı 20’den 30’a çıkarmak, 70’den 80’e çıkarmaya kıyasla çok daha kolaydır.

Bu metrik, domainlerin sayısı ve toplam backlink sayısı da dahil olmak üzere farklı faktörleri dikkate alır. Dolaylı olarak bu parametreler alan adının arama sonuçlarında ne kadar rekabet içerdiğini değerlendirmeye yardımcı olur. 

ALEXA SIRALAMASI

Alexa sıralaması, web sitesinin popülerliğini ölçmek için alexa.com tarafından geliştirilen bir sıralama sistemidir. Bir sitenin sıralaması, münferit ziyaretçiler ve sayfa görüntülemelerin birleştirilmiş ölçüsüne dayanır. Bu derecelendirmeyi belirleyen sayı ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

Düşük trafiğe sahip web sitelerinin doğru Alexa derecesi alma şansının olmadığını unutmayın.

Bunun anlamı, 1.000.000 ve 2.000.000 sıralamaları olan iki sitenin trafik açısından istatistiksel olarak düşük bir farka sahip olacağıdır. Ancak bir site üst konumlara yaklaştıkça, sıralaması daha güvenilir hale gelir.

Alexa’nın Trafik Sıralaması yalnızca üst düzey alan isimleri (örn. domain.com) içindir. Alan adındaki alt sayfalar (örn. http://www.domain.com/subpage.html) veya alt alan isimleri (örn. subdomain.domain.com) için ,otomatik olarak kişisel ana sayfa veya blog olarak tanımlamadıkları takdirde, ayrı sıralama sağlamazlar. 

SE Ranking’in Backlink Checker aracında hem MOZ DA hem de Alexa sıralamasını diğer 13 parametre ile birlikte hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

MAJESTIC

Majestic akış metrikleri, backlink vericilerinizi analiz ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç parametre daha içerir.

CF(Alıntılanma Akışı) değerleri 1 ile 100 arasında değişen özel bir metriktir. Sitenin, başka kaç siteden bağlantı aldığını analiz ederek sitenin “gücünü” tanımlar. TF ile birlikte kullanılır.

TF (Güven Akışı) değerleri 1 ile 100 arasında değişen özel bir metriktir. Bir sitenin güvenilirliğini, başka güvenilir sitelerden bağlantı alma eğilimini kullanarak tahmin eder. Çok sayıda bağlantı olup, hepsinin yetkili ve alakalı olmaması sebebiyle CF’nin her zaman TF’den daha yüksek olacağını unutmayın. Uzun lafın kısası, CF bağlantı kuvvetini gösterir ve TF, keşfedilen bağlantıların güvenilir sitelere yakın olup olmadığını gösterir.

Bir backlink vericisini değerlendirmek istiyorsanız, şu hesaplamayı yapmanız yeterlidir: Alıntılanma Akışı / Güven Akışı. Ortaya çıkan bu sayı (oran) size spam içerikli bir siteyle ilgilenip ilgilenmediğinizi gösterir. Tabi ki spam içerikli bir siteyle uğraşıyorsanız sitenin oranı 1’in altında olacaktır. Benzer şekilde iyi bir sitenin sonucu 1’in üzerinde olacaktır.

Bu üst-kademeli parametreleri analiz ettikten sonra, eldeki web sitesi hakkında herhangi bir kesin sonuca varmak yanlış olacaktır. Bahsedilen bu metrikler, web sitesinin genel özelliklerini görmenize yardımcı olur ancak backlinkleri değerlendirmek için yeterli değildir. Her durumda bu metrikler yanlış kalabilir ve manipüle edilebilir. Bu nedenle her bağlantıyı kendiniz değerlendirmeniz gerekir.

  1. Backlink parametrelerini kendiniz kontrol edin

Burada kendi kontrol edebileceğiniz önemli metrikleri ele alacağız. Açıkçası SE Ranking’i, Backlink Checker gibi araçlar sayesinde manuel olarak yapmanız gerekmez. Bu araçları kullanarak bir backlink listesi yükleyip önemli SEO parametrelerini kontrol edebilirsiniz. 

Backlink veren site: Güvenilen ve alakalı alanlardan oluşmalıdır.

Web sitesinin backlink profilinde birkaç spam içerikli kaynak varsa bunun tamamen sorunsuz olduğunu düşünebilirsiniz. Tüm backlinklerin yarısı spam içerikli ise, site arama motoru tarafından cezalandırılma riskindedir. Buna karşılık kendi siteniz de sorun yaşayabilir.

Bir sitenin backlink profilini değerlendirmek için güvenilir Backlink Checker’ı kullanarak alakalı etki alanını kontrol etmeniz yeterlidir. Bu şekilde alan adının kaç tane backlinke sahip olduğunu ve her birinin nasıl bağlantılar olduklarını görürsünüz.

Dofollow/nofollow: Backlink profilinizin çeşitliliği yüksek ve sağlıklı olması gerektiğini unutmayın.

Hangi bağlantının daha iyi olduğunu sorarsanız —dofollow ya da nofollow—yanıt kesinlikle dofollow olacaktır. Bu tür bağlantılar, Google’ın alıcı sayfayı sıralamak ve indekslemek için muhakkak dikkate aldığı tek bağlantı türüdür.

Backlink profilinde hangi bağlantıların yaygın olması gerektiğini sorarsanız, bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur.

Her iki bağlantı türü de SEO dünyasındaki yerlerini hak ediyor. Bu sebepl, backlink profilleri doğal bir dofollow ve nofollow bağlantı dengesine sahip olmalıdır.

Sosyal Sinyaller: Beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar sosyal medya dünyasını yönetir.

Gerçek kullanıcılar yalnızca dikkat çeken içerikleri paylaşırlar. Düşünün, bir sitenin kalitesi konusunda arama motorlarının bakması için daha belirgin sinyal ne olabilir? Elbette web sitesinin sayfalarında görünür paylaşım düğmeleri yoksa bu metrik alakalı olmayacaktır.

Bu nedenle bu faktörü analiz ederken sitenin sayfalarında paylaşım düğmeleri sunulup sunulmadığını ve varsa sayfalarındaki backlinklerin sosyal görünürlüğünü artırıp artırmadıklarını dikkate alın. Örneğin SE Ranking, kaç kişinin Facebook’ta backlink içeren bir sayfayı paylaştığını gösterir.

İndeksleme: Web sitesi sayfaları arama motoru tarafından indekslenmelidir.

Backlink sağlayan sitelerin analizinde, sayfalarının (örneğin, son blog yayınları) Google tarafından indekslenip indekslenmediğini kontrol edin. Bunun için Google’da sayfanın URL’sini arayın ve arama sonuçlarında sayfanın görünüp görünmediğine bakın. Eğer sayfa indekslenmemişse, sağladığı backlink sizin sıralamanıza katkıda bulunmaz. 

  1. Son aşamada dolaylı metrikleri düşünün

Backlink kalitesi hakkında bir sonuç çıkarmadan önce yorumlanması zor ama önemli  bazı ek metrikleri analiz edelim.

Trafik: Trafik ne kadar yüksekse, link aldığınız site de o kadar faydalı ve güvenilirdir.

Trafik miktarı, analiz edilen kaynağın kullanıcılara yararlı olup olmadığını gösterir. Yüksekse, trafiğinin bir kısmının sizin potansiyel backlinklerinize yönelmesini bekleyebilirsiniz. Trafik eksikliği, sitenin güvenilirliğinin düşük olduğunu ve buna bağlı olarak gelen bağlantılardan yararlanamadığını gösterir. Genellikle düşük trafik, spam tekniklerinin kullanıldığını veya unutulmuş bir site olduğunu dolaylı olarak doğrular.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktaları hatırlatmakta fayda var:

Öncelikle, “trafik ne kadar yüksek olursa, site o kadar iyidir” ilkesi her zaman işe yaramayabilir. Botların ürettiği doğal olmayan trafiğe sahip değersiz siteler de vardır. Ayrıca ziyaretçi sayısı da manipüle edilebilir.

İkinci olarak, bir sitenin trafik miktarını isabetli bir şekilde ölçemezsiniz –  sadece yaklaşabilirsiniz. Yine de tahmini verici trafiğini SE Ranking’in SEO/PPC Rekabetçi Araştırması, SimilarWeb veya Alexa’yı kullanarak kontrol edebilir ve bu bilgiyi analiz ettiğiniz diğer faktörlerle birleştirip kullanabilirsiniz. Her zaman trafik kaynaklarına dikkat edin ve verilerin mantıklı olduğundan emin olmak için analiz yapın.

Giden bağlantılar: Daha az, daha iyi.

Bağlantı veren bir sitenin herhangi bir sayfasında kaç tane dış bağlantı olduğunu kontrol etmek önemlidir. Bir site, link çöplüğüne dönmüşse  ve düşük güven skorlu düşük kaliteli kaynaklara atıfta bulunuyorsa, orada bir backlink’in olmasının web sitesi sıralamalarını kötü etkileyebileceğini söylememize gerek dahi yok.

Şu şekilde düşünülebilir: Bir web sitesinden alabileceğiniz bağlantı özütü, sayfadaki toplam bağlantı sayısına bölünecektir. Yani web sitesi yüzlerce düşük kaliteli siteye bağlantı veriyorsa, backlink’inin değeri neredeyse sıfır olacaktır.

Site ve sayfa alakası: Backlink vericileri aynı nişten olmalı ve çoğunlukla aynı niş sitelere bağlanmalıdır.

Brian Dean, “beklenen” web sitelerinden (aynı sektörden siteler) bağlantılara sahip olmanın Google’ın analiz edilen web sitesine daha fazla güvenmesine yardımcı olabileceğini belirtir.

Google alakasız web sitelerinden gelen bağlantılara kanmayacak kadar akıllı kurgu sistemleri kullanmaktadır. Örnek olarak, sizin siteniz lastik satıyorsa, Anne’nin Yemekleri kafesinin iletişim sayfasından gelen bir bağlantının gerçek bir değeri yoktur ve hem kullanıcıları hem de arama motorlarını yanlış yönlendirir.

Ayrıca yalnızca tüm siteyi değil, bağlantıyı içeren sayfayı da analiz etmek çok önemlidir.

Araç kiralama hizmeti sunan bir site ücretsiz çocuk koltuğu sağladığını belirten bir içerik yayınladıysa, ‘hepsi anneler için’ tarzında bir siteden backlink sahibi olabilir. Böyle durumlarda ayfa içeriği araba kiralama sitesiyle alakalı olmalıdır.

Tabi ki backlinkleriyle gerçekten alakalı olan birçok site var, mesela medya platformları. Yine de backlink kalitesini her değerlendirişinizde başlangıç noktanızı dikkate almanızı öneriyoruz.

Bağlantı konumu: İçerik içi bağlantılar, alt bilgi veya yorumlardan gelen bağlantılardan daha değerlidir.

Yüksek kaliteli bir bağlantının ne zaman yerleştirileceğini anlamak önemlidir. Backlink’in konumu Google’a, bu bağlantının değerli olup olmadığını gösterir. Arama motorları daha sonra bağlantının sayfa içeriğinin bir parçası olup olmadığını (içerik içi bağlantı) kontrol eder ve sonuç olarak ziyaretçiler için önemi hakkında bir sonuç çıkarır. Backlinklerin altbilgi, kenar çubuğu veya blog yorumlarının derinliklerine gömüldüklerini görürseniz, SEO değerlerinin çok daha az olduğunu görürsünüz. 

Ayrıca bağlantının sayfada ne kadar yukarıda göründüğüne de dikkat edin. Ne kadar yüksek bir konumda bulunursa, kullanıcılar (ve dolayısıyla arama motorları için)  bir o kadar önemlidir. Bill Slawski’nin Google’ın Makul Sörfçü Patenti’ni incelediği yazıda bahsettiği gibi, kullanıcılar tarafından tıklama şansı daha yüksek olan (sayfada daha belirgin bir konuma sahip) bağlantılar arama motorlarında daha fazla ağırlık kazanma eğilimindedir.

Bu nedenle yorumlarda backlink bulunabilir ancak çoğunlukla hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olmak ve onlara ek değer sağlamak için bulunurlar.

Bağlantı Metni : Çeşitli olmalı ve mümkün olduğunca doğal görünmelidir.

Bir backlink almadan önce, konuyla alakalı ve anafikirle ilgili olduğundan, dilbilgisi hataları içermediğinden ve fazla dolu olmadığından emin olun.

Nathan Gotch’un pratikte test ettiği gibi, doğal çabalarla markadan bahsetme (% 70), açık bağlantılar(% 20), genel çapa metinler (% 5) ve anahtar kelime erişim çapalarının (% 5) bir kombinasyonuna benziyor. 

Bahsedilen tüm parametreleri özetleyerek backlink kalitesini değerlendirebilir ve belirli bir vericiden backlink almak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Şimdi sizin sıranız

Google kendi algoritmalarını iyileştirip ince ayar yaparken doğal bağlantıları spam’den ayırmak konusunda daha iyi hale geliyor. Bağlantıların sitenize zarar vermeleri yerine size yardımcı olmalarını istiyorsanız kollarınızı sıyırıp her bir backlinke sanki kendi öz itibarınızı belirliyormuşçasına bakmalısınız.

Kaynak: https://seranking.com/blog/backlink-quality/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir