izinli pazarlama

Mobil pazarlama gün geçtikçe ayrı bir sektör haline gelirken şirketler spam suçlamasından kurtulmak için izinli reklam uygulamasına devam ediyorlar. Permission Marketing adı verilen bu uygulama sayesinde kullanıcı ve müşterilerinden onay alarak izinli sms yollamaya devam eden firmalar indirim ve kampanyalarından haberdar etmeyi ve daha pek çok vaadi gerçekleştiriyor. Bu sistemin avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut olup yazımızda izinli pazarlama hakkında merak edilenleri işlemeye çalıştık.

İzinli Pazarlama Nedir?

Tüketici grubunda yer alan bireylerin üyelik verilerini, kurumlarla paylaştığı kadarıyla kişisel verilerini, ilgi alanları, anket verileri, üyelik verileri gibi bilgi grubuna giren tüm verilerin işlenmesi anlamına gelmektedir. Kısacası firmalara verdikleri izinler kapsamında; kendi iletişim ve kişisel verileri pazarlama stratejisi çatısı altında kayıt altına alınmakta ve sadece izin verilen firmaların kendileri ile iletişime geçmesi, kendilerine yönelik indirim – kampanya sms ve telefonlarının edilmesidir. 

İlk kez 1999 yılında kullanılan bu stratejinin gelişme hikayesi de oldukça ilginçtir. Bundan 20 sene hatta daha eski olan uygulama ilk kez doktorların hastaya serum takmak için aldıkları izinden uyarlanmıştır. Ardından kredi kartlarının talimatla otomatik olarak ödenmesi için aynı sistem bir kez daha kullanılmıştır. Daha sonraları hızla yaygınlaşmaya başlayan bu prodesür tüketici – satıcı firma arasında da kullanılmasıyla birlikte popüler hale gelmiştir. 

İzinli Pazarlamanın Amacı Nedir?

 • İzin doğrultusunda kampanya sms – sesli arama yapmak.
 • İzin doğrultusunda indirimlerden haberdar etmek
 • İzin doğrultusunda satış yapılan tüm materyallerin reklamını yapmak.
 • Tüketici grubunda yer alan kullanıcı ve müşterilerin satın alım yönünde gerçekleştirdikleri – gerçekleştirecekleri satın alım davranışlarında değişikliklere yöneltmek.

İzinli Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Permission marketing kullanarak potansiyel ve mevcut müşterileri ile daha yakın ilişkiler kurmayı hedefleyen firmaların temelde izinli pazarlama yapmak için beş ayrı konuya odaklanır;

 • Ödül vaat sistemi ile müşterinin gönüllülük esasına dayalı işlemlerin gerçekleştirilmesi.
 • Tüketici tarafından ilgi duyulan materyaller, ürünler ve hizmetler için daha açıklayıcı veriler sunularak tüketicinin eğitilmesi.
 • Verilen izinlerin daha üst seviyelere çekilebilmesi için tüketiciye sunulan özel ödül sistemleri aktifleştirilir.
 • Tüketicinin kişisel verilerini daha fazla alabilmek için (hobileri, yaşı, ailesi, kitap okuma alışkanlıkları, ne tür ekipmanları daha çok satın aldığı gibi bilgiler) daha fazla ek ödülün tavsiye edilmesi – verilmesi.
 • Elde edilen tüm izinler hakkında strateji yürütülerek, tüketicilerin alışveriş davranışlarını hedef alarak daha fazla kar elde etmek için yapılan tanıtımlar, sms mesajları, sesli aramalar. 

Özetle; bir firmanın pazarlama taktik ve stratejilerinin izine dayalı yani izinli pazarlama sayılabilmesi için müşterisinden izin alması gerekmektedir. İzin neticesinde de firmadan gönderilecek sms iletişiminin gerçekleşmesi gerekmektedir. 

İzinli pazarlama örnekleri olarak şunları verebiliriz;

 • Kitap okuma alışkanlıkları bulunan bireylerin, ne tür kitap aldıklarını tespit etmek, ne kadar para harcadığını analiz edebilmek, ne sıklıkla alışveriş yaptığı bilgisine ulaşabilmek için kitapçı firmasının müşterisinden izin alabilmesi yani izinli pazarlama kitap kategorisinde işlem yapması. 
 • Bir teknoloji marketinin izin karşılığında müşterisine indirim sunması
 • Viral pazarlama, gerilla pazarlama, postmodern pazarlama, ortak markalama, izinli pazarlama slayt teknikleri ile müşterinin bir mağazada, mağaza önünde ya da sokakta anket – izin vermesi neticesinde sunulan ödüller

İzinli Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 • Müşteri açısından; kampanya, indirim, ödüllerden haberdar olması
 • Firmalar açısından; uygun teknik ve analizler yaparak hangi müşteriye ne tür reklam metinlerinin – kampanya ve indirimlerin gönderileceğini tespit ederek satış yaparak kar elde etmek.

S.S.S

İzinli Pazarlama Onayı Nedir?

Kullanıcılar, müşteriler; herhangi bir web sitesinde ya da markette alışveriş yaparken veya üyeliklerini açarken, verdikleri kişisel verilere, hobilerine, yaşlarına, cinsiyetlerine göre o site ya da marketten teklif, kampanya, indirim, bilgilendirme, reklam almak için cep telefonu veya mail kanalı ile onay verilir. İzinli pazarlama onayı firmanın reklam gibi tanıtımlar ve duyurular yapmasına olanak tanır. Böylece izinsiz reklam yapılamaz ile ilgili yasal mevzuatlar aşılmış olur. Bu izin aynı zamanda alışveriş hacimlerini de arttırmaktadır.

İzinli Pazarlamanın Firmaya Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Hedef kitlelere satış imkanı sağlar, karı arttırır. Pazarlamaya yönelik firmanın barındırdığı sermaye ve bütçeler daha doğru kullanılır. Örneğin x ürünü x hedef kitlesine daha çok satılıyorsa, y ürünü y hedef kitlesine daha az satılıyorsa y ürünü bütçesinden kısılır x ürünü bütçesi – sermayesi güçlendirilir. Net analizler sağlanabilir. İşe yaramayan reklam bütçeleri sonlandırılabilir. Müşteri ile iletişim daha uzun süreli gerçekleştirilebilir. Yeni ürün ve yeni satış rakamlarına yönelik fırsatlar yakalanabilir. Uygun fırsatlar sunularak potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesi sağlanabilir.

İzinli Pazarlamanın Müşterilere Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Kendisine yönelik gerçekten faydalı olabilecek ürünler – hizmetler sağlanabilir. Sadece ilgi alanı hedef alındığı için ilgilenmeyeceği ürünler hakkında değil de ilgilenebileceği ürünler hakkında son güncellemeler – gelişmeler – haberler – fırsatlar – kampanyalar ve indirimlerden haberdar olabilir. Müşteri boş yere bilgilendirilmiş ve markadan uzaklaştırılmaz, faydalı haberlerle korunur.

İzinli Pazarlamanın Dezavantajları Nelerdir?

İzin alan firma – marka izinsiz olarak müşteri iletişim verilerini başka firma – markalara ücretli – ücretsiz olarak dağıtacak olursa müşterinin bunalmasına neden olabilir. Müşteri çok fazla firma – markaya izin verdiyse hem müşteri için çok kalabalık sms – mail girişi olmuş olur hem de firma – markalar için boşuna gönderilmiş sms – posta maliyeti gerçekleşmiş olur.

İzinli Pazarlamada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Firmanın X ürünü için hedef kitle analizini doğru yapmadan sms, e-posta reklamı yaparak hem müşteriyi bunaltması ve sonucunda müşteriyi kendi markasından uzaklaştırması. Hem de kendi reklam bütçesini iyi kullanamaması. Müşterinin kendisi hakkında gelişi güzel bilgiler vererek (yanlış bilgiler), ilgisi olmayan ürünler hakkında reklam ve duyuru alarak bunalması.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir