kafeye müşteri çekmek

Gelişen teknolojiyle birlikte kafeler müşterileriyle daha fazla iletişime geçerek, onların neler talep ettiğini daha fazla anlamaya başlıyor. Bu durumu güzel bir örnekle açıklarsak, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre , müşterilerin %29,5’i dijital menülerin satın alma davranışında daha etkili olduğunu söylemekte. Bunu uygulamada da destekleyen bir araştırma Birleşik Krallıkta yapılmış. Büyük kafe zincirlerinin, kağıt menü tabelalarını dijital olanlarla güncellediğinde satışlarında %50 artış olduğunu belirtmiş.

Güncel Dijital Tabela

Dijital tabela, işletmenize gelen müşterilerinizi karşılayan göze çarpan ve havalı bir satış tasarımıdır. Bu tasarım üzerinde statik görsel, video, PDF, sunum ya da sosyal medya paylaşımlarını gösterebilirsiniz. Ayrıca bu çalışmaları işletmenizdeki diğer kiosk, tablet vb. alanlara da ekleyebilirsiniz.

Dijital tabelalar kampanyaların çok daha hızlı şekilde duyurulabilmesini ve menüdeki ürünleri en güncel fiyatlarıyla yansıtabilmenizi sağlar. Kafenize daha çok müşteri çekebilirsiniz.

1.Sosyal Medya Aktif Kullanımı

Günümüz itibari ile her işi yaparken en başta reklamcılığın nasıl yapılması gerektiği doğru seçilmelidir. Bunlardan en büyük ve etkili olan sosyal medya da ne durumda olduğunuzdur. İnsanlar herhangi bir işle meşgulken yeni yerler keşfedemezler fakat sürekli gördüğü yerleri merak etmeye başlarlar. Sosyal medya kafelerinizin daha çok görüntülenmesini, tüm detayların daha şeffaf yansıtılmasını ve insanlar tarafından daha kısa sürede keşfedilmesini sağlayacaktır.

Örneğin;

Youtube: Gün içerisinde en çok ziyaret edilen sayfalar ilk hedefiniz olmalı. Youtube kullanıcıların araştırma yaparken dahi kısa öneri videolarına mutlaka girip fikir sahibi olduğu kanallardan biri. Yaptığınız işleri, müşteri kitlenizi, kafenizin güncel durumunu anbean müşterilere aktarabileceğiniz en aktif mecralardan biri. Kişiler kafenizin adını yazdığı zaman ne kadar çok güncel kaynak bulabilirse o kadar çok sizi ziyaret etme oranı artar.

 

İnstagram: Kullanıcıların çoğu gittiği mekanlarda güzel ve oraya özgü kısımlarda fotoğraf ve video paylaşımı yapmaktan keyif almaktadır. Size özgü ve marjinal bir alanınız olmalı. Aynı zamanda kafenizin instagram sayfası olmalı, müşteriler yaptıkları paylaşımlara sizi etiketlediklerinde daha fazla kişi tarafından görüntülenirsiniz. İnstagram sayfanızı ziyaret eden kişiler sayfanın güncel ve aktif olmasından hoşlanırlar.

En iyi ürünleriniz görseli, kadronuz, mekan manzaraları ve hizmet politikanız gibi birçok özellik instagram sayesinde kolayca müşterinin elinin altında olacaktır. Araştırmalara göre kişilerin instagramda ünlü ve fenomenlerin gittiği yerleri mutlaka deneyimlemek istedikleri kanıtlanıyor. Eğer kafenize bir ünlü veya sosyal medya fenomeni geliyorsa mutlaka paylaşım yapıp daha çok kişi tarafından görüntülenmenizi sağlayın. Aynı zamanda o kişilerin fanlarını ve diğer takipçilerini de kazanacaksınız.

 

Facebook: Tüm sosyal medyalar tarafından bulunabilir olmanız sizi daha fazla kişinin görüntülemesini sağlar. Tek bir kanal üzerinde durmak hitap edilen kitleyi azaltacaktır. Bu yüzden en çok kullanılan tüm sosyal medyalarda mutlaka sizde aktif olmalı ve daha çok kişi tarafından görüntülenmelisiniz. Facebook anı paylaşırken mekan eklemenin uzantıları sayesinde arama motorunda dahi en üst sitelerde mekanı size sunan kanallardan biri.

Düzenli ve güncel facebook kullanımı sizi müşterilerin daha iyi tanımasına ve kafenizi biliyor gibi hissetmelerine sebep olacaktır. Öneri ve yorumların çok önemli olduğuna dikkat etmeli ve kullanıcılar tarafından olan tüm objektif yorumları yayınlamalısınız. Her sosyal medyanın kitlesi farklı olduğu için tamamını elde etmeniz başarı oranınızı arttırır.

 

Dijital PR: Dijital pr, online itibar yönetimi çalışmalarında başvurulan, dijital iletişim kanallarını kullanarak marka hakkında halkla ilişkiler çalışması yapmaktır. Bu da karmaşık çalışmalara sahipseni, markanızın dijitaldeki izlenimini, imajını oluşturan/yöneten/değiştiren iletişim çalışmalarının tümüdür. Mutlaka sayfalarınız size ait özgün ve sabit bir düzeni olsun. Değişikliğe gitmek istediğinizde tüm kanallarınızda aynı değişikliğe gitmelisiniz.

 

Google Harita Optimizasyonu: Google Maps olarak daha çok duyulmuş, Google tarafından kurulan ve insanların gideceği yerleri rahatlıkla bulabilmesini sağlayan bir harita işlemcisini iyi kullanabilmek sizi daha çok kişinin bulabilmesine ve ziyaret etmesine ortam hazırlar.

Google Harita Optimizasyonu ile dünyanın neresine giderseniz gidin, mahalle ismini yazmanızla birlikte gitmek istediğiniz yeri anında bulabilmek mümkün olduğundan mekanın yerini bilmeyen ama adını duymuş müşterilerin sizi rahatlıkla bulmasını sağlayacaktır. Düzgün kordine edilen tüm platformlar sizin müşteri sayınızı arttırma da katkı sağlayacaktır.

 

Reklamlar: Bölgesel ve kitlesel reklamlar kişilerin sizin en iyi neyi yaptığınızı bilmesini sağlar. Analiz ettiğiniz müşteri kadronuz üzerinden doğru oluşturulan reklamlar size daha çok müşteri getirecektir. İnsanlar şeffaf reklamlardan daha çok etkilenmektedir. En iyi olduğunuz menüler ve mekanınızın güzel tanıtımıyla reklamlarda yer almak sizi tercih edilir işletme yapacaktır.

2.Müşteri Paylaşımı ve Ödül

Müşteriler işletmelerde bir ürün deneyimlediğinde bunu Instagram’da etiketleyip paylaşmaya, onun hakkında tweet göndermeye ya da TripAdvisor’a yorum yazmaya daha eğilimli olurlar. Bu paylaşımlar daha çok marka logosuz ama konum etiketli olarak yapılır. Potansiyel müşterilerin, kendilerinden önce işletmeyi denemiş olan kişilerin izlenimlerinden etkilenmeye veya onlar tarafından yönlendirilmeye daha meyilli olduğundan sizi tercih etme oranları artacaktır.

Müşteri paylaşımlarını belirli bir kampanya olmasına gerek olmadan ödüllendirerek doğal paylaşım oranının artmasına sizde fazladan katkı sağlayabilirsiniz.

3.Dijital Tabelalar ve Etiketli Yayınlar

İşletme içerisinde etkileşimi, paylaşımı ve dijital varlığınızı göstermeyi artırmaya en çok katkı sağlayan alanlardan biri ise # (hashtag) etiketli kampanyalar gerçekleştirmek. İşletmenize gelen müşterilerin mağaza içinde kısa zamanda bir etiketle paylaşabilecekleri basit kurgulu etkinliklerle başarılı sonuçlar aldığı kanıtlanmış bir satış stratejisidir. Bu yöntem kullanıcıların gözünden farklı kareler yakalamanızı ve daha fazla kişi tarafından görülmenizi sağlar.

4.Etkileşim

İşletmenizde müşteri deneyimini sürekli olarak iyileştirmek satış politikasıdır. Etkileşimli tüm çalışmalar diğerleriyle entegre edilmelidir. ‘kendi menünü oluştur’ ‘kendin yap’ ‘senin tercihim hangisi’ gibi yaratıcı ve özgün etkileşimlerin kafeler için satış potansiyelini arttırdığı bilinmektedir. İnsanlar kendi isteklerine birebir uyan siparişlerden keyif alıyorlar.

5.Kişiselleştirilmiş Veriler

Gelen müşteriyi tekrar işletmeye getirebilmek ve o müşterinin markanıza bağlanmasını sağlamak için günümüz teknolojisinde birçok farklı alan mevcut. Sosyal medya uygulamaları, mobil uygulamalar ya da dijital çözümler bunlara kullanım tarzınıza göre katkı sağlamaktadır.

Yelp, Foursquare, Google Yorumlar, Tripadvisor, Facebook değerlendirmeler ve diğer kullanıcıların yorum yazdığı alanlar sürekli müşteriler tarafından takip edilmektedir.

6.İşletme İçi Süre Bilgisi

Sipariş veren müşterilerin yemeğinin hazırlanma süresi biraz can sıkıcı bir süreç ve müşterinin açlık durumuna göre de asabi bekleyişler ortaya çıkmakta. Müşterilerin hazırlanan siparişin kaç dakikada hazır olduğunu bilmesi işinizi kolaylaştırır. Self servis ve take away kafelerde sıra numarası, diğer işletmelerde siparişin hazırlanmasına ne kadar kaldığını, yemeğinin hangi aşamada olduğunu görebilen uygulamalar veya tabletler kişileri psikolojik olarak rahatladığı bilinen unsurlar. Kişiler siparişlerini takip edebilmekten hoşlanıyorlar.

7.Müşteri Kitlesini Tanımak

Müşteriler işletmelerin ortak merkez noktasıdır. Onları kişisel analiz etmek, neler talep ettiğini ve gelen müşterileri işletme de tutmaya sağlan şeyin ne olduğunu bilmek sizi kalıcı yapacaktır. Mekanınızın öz eleştirisini yapmak ve müşteri kitlesini iyi tanımak satış oranlarınız üzerinde ciddi söz hakkına sahip olacaktır.

Doğrudan posta gönderimleri, Gazete ve dergiler, sarı sayfalar, tabela ve billboardlar, iyi bir internet sitesi, araç reklamları, sosyal ağlar ve bloglar sizin var olan müşterinizi elinizde tutmanızı ve yeni müşterilerin de sizi daha iyi tanıyarak tercih etmesini sağlar. Kafenin yakın çevresinde reklamlarınızın dönmesi, sosyal medyada ki çözünürlüğü yüksek paylaşımlarınız, daha çok etkileşim alabilmek ve adınızın tüm kanallarda sıkça dönmesi sizi tercih edilen işletme yapar. Her müşterinin isteği farklı olacağı için çok alanlı olmak sizi başarılı yapar.

8.Referans Sağlayın

İyi bir referans her işte olduğu gibi kafelerde de müşterilerin dikkat ettiği unsurlar arasında bulunuyor. Referanslarınızı doğru seçmeniz insanları önemsediğiniz anlamına gelir ve müşterilerin sizi daha çok tercih etmesini sağlar.

Bültenler göndermek, Broşür fakslamak, İletişim kurmak için e-posta kullanmak, ulaşılabilir telefon kullanmak sizin müşteri hassasiyetinizi gösterir. Bu unsurlara dikkat etmek çok önemlidir. Müşterilerin doğum günlerini hatırlamak, bayramlarda ve kutlamalarda onlara özel hissettirmek sizi kalıcı hale getirir. Mesaj yolu ile bilgilendirmek ve tebrik etmek adınızı yineleyerek sizi inovatif bir işletme yapar.

9.Anlaşmalı Marka Çalışması

Sponsorluk ve marka anlaşmalı çalışmaların kafeler için müşteri kitlesi oluşturduğu ve daha fazla reklam yapılabildiğini kanıtlamaktadır. Markalarla anlaşma kurarak, bazı organizasyonlara sponsor olarak daha fazla kişi tarafından gözlemlenebilirsiniz. Kafelere müşteri çekebilmek için tüm reklam kollarının kullanılması en temel stratejiler arasında yer almaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir