kalıcı seo

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, web sayfalarının belirlenen anahtar kelimelerde arama motoru sonuçlarında en üst sırada yer almasını sağlamaktır. Bu çalışmalar arama motorlarının algoritmaları dikkate alınarak SEO uzmanları tarafından yapılır.  Sizler web sitenizde SEO çalışmalarını yürütürken rakiplerinizin de bu çalışmaları yaptığını unutmayın! 

SEO çalışmalarında temel amaç üst sıralara gelmektir. Ancak burada yer edinmek ve kalıcı olmak da gerekmektedir. Yani bir SEO çalışmasıyla hedeflediğiniz yere geldiğinizde çalışmalar bitmez. Asıl çalışma geldiğiniz yerde kalabilmeniz için başlar. Çünkü alttan gelenin işi daha kolaydır. Zirvede tutunmak için her zaman daha fazla efor sarf etmeniz gerekir. Kalıcı SEO çalışmaları da bu süreçte devreye girer.

Kalıcı SEO Nedir?

Kalıcı SEO; belirlediğiniz anahtar kelimelere yönelik yaptığınız hamlelerden sonra elde ettiğiniz sıralamalarda kayıp yaşamanızı engelleyen çalışmalardır. Ayrıca yeni belirlediğiniz anahtar kelimelerde de istediğiniz sıralamayı yakalamanızdır.  Yapılan çalışmalar hem mevcut başarıyı korumayı hem de yeni başarıları elde etmeyi sağlayacaktır. 

SEO çalışması profesyonel ya da bireysel olarak belli bir düzeyde yapabileceğimiz çalışmalardır. Ancak kalıcı SEO çalışmaları sürecin daha da zorlu olmasına yol açar.  Başarılı web siteleri elde ettikleri başarıyı korumaya odaklanırlar. Kalıcı olarak yapılan optimizasyon çalışmaları beyaz şapka SEO yöntemleri kullanılarak yapılır.  

Kalıcı SEO çalışmaları belli temeller üzerine yürütülür. Web siteniz için yapılan optimizasyon çalışmalarının kalıcı olabilmesi emek gerektiren bir süreçtir.

Kalıcı SEO Çalışmasının Temelleri Nelerdir?

Kalıcı SEO çalışmaları yaparken yerine getirmeniz gereken bazı sorumluluklar vardır. Bu durumlara dikkat etmedikçe çalışmalarınızdan elde ettiğiniz başarıyı sürdürmeniz mümkün değildir. Kalıcı SEO temelleri;

Google Webmaster Blog

Google dünyasında tecrübeler çok önemlidir. SEO uzmanları yaptıkları çalışmalar için Google webmaster blog takibini sürekli incelemelidir. Çünkü Google aslında birçok detayda ne yapmamız gerektiğini bize doğrudan ya da dolaylı olarak bildirmektedir. Webmaster blog üzerinde yaşanan gelişmeleri hemen özümseyerek web sitenize entegre etmeniz gerekir.

Google Twitter Hesap Takibi

Google Twitter hesabı bir SEO uzmanı için çok önemli bir başarı aracıdır. Google sürekli olarak algoritma değişiklikleri yapar. Bu değişiklikleri öncelikle Twitter hesabı üzerinden duyurur. Ayrıca bu hesap üzerinden belli ipuçları paylaşır.  Bu hesabı takip ettiğinizde yaşanan değişikliklerden hemen haberdar olabilirsiniz. Böylece rakiplerinizden önce yeni kuralları web sayfalarınıza uygulayarak yerinizi koruyabilirsiniz.

Liste İçerik

Kalıcı SEO çalışmalarında liste içerikler ayrı bir yere sahiptir. Çünkü kullanıcılar en çok liste içeriklere ilgi göstermektedir. Ancak liste içerikler de sadece yapısı uygun başlıklarda yapılmalıdır. Liste içeriklerin diğer bir avantajı ise geliştirilmeye açık olmasıdır. Yani sonradan  kolayca yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Web sitenizdeki içeriklerin üst sıralarda kalabilmesi için liste içeriklerden yararlanmalısınız.

Rakiplerin Takip Edilmesi

Yazının başında rakiplerinizin de sürekli SEO çalışmaları yaptığını belirttim. Bu yüzden bir rakibiniz her an sizin önünüze geçebilir.  Kendi çalışmalarınızı izlediğiniz gibi rakiplerinizi de düzenli olarak incelemeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin yaptığı hamlelere karşı hemen sizler de gerekli karşılıkları verirseniz yerinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin size yaklaştığı değerlere yönelik hemen acil eylem planı hayata geçirebilir ve önünüze geçmelerine engel olabilirsiniz.

İçeriklerin Geliştirilmesi

Ülkemizde SEO çalışmalarında yapılan en büyük hatalardan biri sürekli yeni içerikler eklenmesidir. Ancak web siteleri mevcut içeriklerini de güncellemelidir. Çünkü arama motorları yeni eklenen içerikler kadar güncellenen ve ekleme yapılan içerikleri de severler. Bir içeriğiniz belli bir değere ulaştıktan sonra yeni eklemeler yaparak yeni anahtar kelimelerde o içeriğin başarısını da arkanıza alarak daha kolay yükselebilirsiniz. Yani içerik geliştirme aslında kalıcı SEO çalışmalarının tüm tabanına etki eden bir süreçtir.

Referans Gösterme

Kalıcı SEO çalışmalarının temellerinden biri de içeriklerinizde referanslara yer vermenizdir.  Oluşturduğunuz içeriklerde yararlandığınız web sitelerini paylaşmaktan korkmayın. Yararlandığınız linkleri içeriklerinizde paylaşın. Böylece çalışmalarınızda daha kalıcı hale gelebilirsiniz. 

Sıralama Kriterlerine Uyum

Arama motorları yaptıkları sıralamaları belli kurallara göre yaparlar. Arama motorlarının sıralama kriterlerini bilerek SEO çalışmalarınızı buna göre yaparsanız elde ettiğiniz sıralamada kalıcı olabilirsiniz. Tüm yazılarınızda sıralama kriterlerini gözetmelisiniz.

Güncel İçerik Paylaşımı

Google başta olmak üzere tüm arama motorları zirvede güncel web sitelerini tutmak ister. Bu yüzden de web sitenizde düzenli olarak içerik paylaşmalısınız. Bir plan yaparak paylaşımlarınızı bu plana göre paylaştırdığınızda arama motorlarında ön sıralarda kalabilirsiniz. 

Doğru ve Güncel Bilgi Paylaşımı

Kalıcı SEO çalışmalarında bilgilerin doğru olması önemlidir. Kullanıcılar bilgi yoğunluğu fazla olan yazılarda daha fazla vakit geçirir ya da sonradan tekrar uğrarlar. Arama motorları da doğru ve dolgun içerikler öne çıkarırlar. Ayrıca güncel ve aranan konularda içerik paylaşarak her zaman kullanıcılarla buluşabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Web sayfalarınızın kalıcı olmasını istiyorsanız ziyaretçilerinizin içeriklerinizi kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını sağlayacak adımlar atın. Sosyal medyada yer alma süreniz arttıkça daha fazla kişiye ulaşabilir ve zirvedeki yerinizi koruyabilirsiniz.

Kalıcı SEO Hizmeti Tek Seferlik Mümkün müdür?

Kalıcı SEO hizmeti tek seferde yapılabilecek bir çalışma değildir. Kalıcı SEO çalışmaları sürekli yapılacak çalışmalardır. Çünkü;

  • Google ve diğer arama motorları sürekli olarak algoritma değiştirmektedir. Algoritma değişikliklerini web sayfalarınıza hemen uygulamalısınız.
  • Rakipleriniz de boş durmaz. Rakipleriniz de SEO çalışmaları yaptığı için önünüze geçmelerine izin vermemelisiniz.
  • Arama motorları güncel olan web sitelerini ön planda tutarlar.
  • Bilgi dinamik bir yapıya sahiptir. Bilgiler sürekli değiştiği için web sitenizi de güncellemeniz gerekmektedir.
  • Web sitenize aldığınız backlink gibi dış çalışmaları yaptığınız sitelerde sorun çıkabilir. 
  • Web sitenizdeki hataları sürekli kontrol ederek düzeltmezseniz spama düşebilirsiniz.

Bitirirken

SEO çalışmaları arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılır. Web siteleri için optimizasyon çalışması yapan uzmanlar bir başarı elde etmek ve elde ettikleri başarıları korumak isterler. 

Kalıcı SEO çalışmaları hem belirli anahtar kelimelerde sıralamanızı korumanızı hem de yeni anahtar kelimelerde üst sıralara gelmenizi sağlayacak adımlardır. SEO uzmanları çalışmaları sonunda başarıyı koruyabilmek için gerekli hamleleri yapmalıdır.

SEO çalışmalarında başarıyı koruyabilmek için güncel olmalı, rakiplerinizi iyi incelemeli, algoritma değişikliklerini takip etmeli ve içeriklerinize çok önem vermelisiniz. 

Kalıcı SEO çalışmalarını tek seferlik olarak düşünmek de çok yanlış bir tutumdur. SEO çalışmaları her zaman devam etmesi gereken bir süreçtir. Unutmayın, asıl iş zirveye çıkmak değil, zirveye çıktığınızda yerinizi koruyabilmekle başlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir