kaliteli backlink

Arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı yönlendirmesi için kritik bir öneme sahip olan backlink, bir sitenin başka bir siteye link vermesi olarak tanımlanabilir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen web sitesi sahipleri tarafından SEO çalışmalarında kullanılan bu tür link çalışmaları doğal bir görünüme sahip olması halinde önemli bir fayda sağlayacaktır…

Kaliteli Backlink Nedir?

Arama motoru botları artık çok gelişti. Eskiden sıradan bir siteden alınan bir link dahi önemli bir fayda sağlarken, günümüzde dikkat edilmeden yapılan backlink çalışmaları yarardan ziyade büyük zararlara neden olacaktır. Bu nedenle de mutlaka backlink çalışmaları nitelikli bir şekilde yapılmalıdır.

Özellikle Google botlarının eskiye nazaran ciddi gelişmeler göstermesi backlink çalışmalarının daha farklı bir şekilde ele alınmasına neden olmuştur. Artık arama motoru botları yapaylıktan uzak, doğal bir görünüme sahip olan linkleri önemsemektedir. 

Peki Nasıl Kaliteli Backlink Elde Edilebilir? Bunu maddeler halinde sıralamak gerekirse;

1-İnsanlara Fayda Sağlayacak İçerikler Üretin!

Nokta atışı bir backlink çalışmasının temellerini atmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey insanlara fayda sağlayacak içerikler üretmenizdir. Online dünya adeta çöptür. Bu çöp yığını içerisinden parıldamak istiyorsanız gerçekten insanlara fayda sağlayabilecek bilgiler sunmalısınız. Faydalı içerikler kullanıcılar tarafından her daim paylaşılır. Sosyal medyada, forumlarda veya web sitelerinde paylaşılacak olan linkler doğal yani kaliteli backlink çalışmasının temellerini oluşturacaktır.

2-Rakip Sitelere Yorum Bırakın!

Kaliteli bir backlink çalışmasının yapaylıktan uzak tamamen doğal bir görünüme sahip olması gerektiğini belirtmiştik. Rakip sitelerde yer alan içeriklere tamamen doğal bir şekilde hatta içeriği okuyan kişilere içerikten daha fazla fayda sağlayabilecek bir şekilde yorum yapıp sitenizin linkini metin içerisine yerleştirmeniz kaliteli bir backlink çalışmasına verilebilecek en iyi örnekler arasında yer almaktadır.

3-Sektörünüzdeki Bir Siteden Backlink Alın!

Tam anlamıyla işe yarayacak bir backlink çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey hizmet vermiş olduğunuz sektörünüzle alakalı çalışmalar gerçekleştiren sitelerden link almaktır. Aynı sektörde yer alan bu tür bir siteden link almak demek o bağlantıdan gelen kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesi ve daha etkin eylemlerde bulunması demek olduğunu unutmayın. Arama motoru botları verilen linklerden gelen kullanıcıların site içerisindeki hareketlerine bakarak değerlendirmelerde bulunmaktadır.

4- Konuk Yazar Olarak Rakip Sitelerden İçerik Üretin!

Aynı sektörde yer alan otoriter sitelerin web sahipleri ile iletişime geçerek konuk yazarlık yapmak istediğinizi belirtiniz. Sitelerine özgün bir içerik kazandırmanız karşılığında sitenize bağlantı verilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Karşılıklı fayda gözetilerek yapılan bu teklif genellikle birçok site sahibi tarafından kabul edilmektedir. Bu tür bir çalışmanın altına imza atarsanız Google botları sitenize önemli bir ölçüde değer verecektir.

5-Sosyal Medyada Markalaşmaya Çalışın!

Özellikle Google arama botları sosyal medya sitelerinden gelen link sinyallerine büyük bir önem vermektedir. Bundan yola çıkarak bu alanda markalaşma yoluna gitmeye çalışmanız insanların içeriklerinizi kendi sitelerinde paylaşmalarını sağlayacaktır. Önemli bir sıralama kriteri olan sosyal medyadan gelen bağlantılar otoriter bir site olma yolunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Dofollow ve Nofollow Link Nedir?

Backlink çalışmalarında iki türlü link faaliyetleri bulunmaktadır. Dofollow ve Nofollow olarak isimlendirilen bu linkleme çalışmaları alınan bağlantının kalitesini belirleyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Alınan dofollow linkler, bağlantı veren sitenin size adeta kefil olmasıdır. Yani sunmuş olduğunuz içeriklerin sektörünüzün en kaliteli içerikleri olduğunu Google botlarına bildirmesidir. Dofollow linkler oldukça faydalıdır ancak bağlantının silinme riski var ise bu şekilde bir bağlantı alınmaması tavsiye edilmektedir.

Nofollow linkleme çalışmaları gerçekleştiren siteler ise Google botlarına siteniz ile alakalı olarak güven ve güvensizlik belirtmemektedir. Bu tür backlink çalışmaları otoriter bir siteden alınması halinde oldukça etkili olacaktır.

Backlink Alırken DA ve PA Değerlerini Sorgulayın!

SEO çalışmalarında akla gelen ilk siteler arasında yer alan MOZ’un geliştirmiş olduğu DA ve PA değerleri sitelerin kalitesini belirleyen en önemli ölçütler arasında yer almaktadır. DA ve PA değerleri yüksek olan sitelerde backlink çalışmaları gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

DA (Domain Otoritesi): Domain otoritesi sitenin yaşı ve geçmişte yapılan aktivitelerin ortalamasının alınması ile oluşturulur. Yani kullanıcıların sitede geçirdikleri süre ve site içerisinde yapmış oldukları aksiyonlar bu puanlama da oldukça önemli olmaktadır. Yüksek DA değeri Google botları nezdinde çok değerlidir. 

PA (Sayfa Otoritesi): Bir web sitesinden backlink alınıp alınmayacağını belirleyen en önemli ölçütler arasında PA değeri gelmektedir. Kaliteli içerikler üreten web sitelerinin sayfa otorite puanı oldukça yüksek olmaktadır. PA değeri yüksek olan sitelerden backlink almanız arama motorlarında hızlı bir yükseliş gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır.

Kaliteli Backlink Çalışması İçin Bu Tavsiyelere Kulak Asın!

 • Ücretli link alımlarından kesinlikle uzak durun.
 • Henüz 1 yaşında dahi olmayan sitelerden backlink almayın.
 • DA ve PA değerleri yüksek olan sitelerden link alın.
 • Aynı sektörde bulunduğunuz rakiplerinizden link almaya çalışın.
 • Birden backlink almayın. Düzenli aralıklarla yapacak olduğunuz bu tür çalışmalar botlar tarafından doğal karşılanacaktır.
 • Sadece anahtar kelime bazlı backlink almayın. Anchor textler ile de linkler almaya çalışın.
 • Sitelerin footer ve sidebar kısımlarından backlink almaya çalışmayın. Bu tür çalışmalar botlar tarafından yapay çalışma olarak algılanmaktadır.
 • İllegal örneğin bahis sitelerinden backlink almayın.
 • Popüler sosyal medya platformlarında her yayımlandığınız içeriği paylaşın.
 • Sizle aynı veya benzer bir temayı kullanan sitelerden link alın.
 • Yeni faaliyete sokmuş olduğunuz siteniz için backlink çalışması uygulamayın. Sitenizi içerikler ile donattıktan sonra en az 1 sene bekleyin.
 • Silinme ihtimaline karşın almış olduğunuz backlinkleri düzenli aralıklarla kontrol edin.
 • Backlink alacak olduğunuz sitenin başka sitelere de çok fazla link çıkışında bulunmadığından emin olun…

Kaliteli backlink hizmetleri ile ilgili olarak çok daha kapsamlı bilgiler almak için SEO uzmanları ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz…

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir