kaliteli web sitesi içeriği

Markanızı tanıtmak ve pazar payınızı arttırmak için artık dijital pazarlama yöntemlerini kullanmanız çok daha etkili ve daha az maliyetlidir. Hedef kitlenize internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden para kazanabileceğiniz çok sayıda alan vardır. Bunun için bir web sitesi açmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekir. Çünkü muhtemelen düşündüğünüz alanda çok fazla rakibiniz vardır. Bu yüzden de kaliteli içerik sunan web siteler hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları gözünde  daha iyi yerlere gelecektir.

Arama motorlarında daha iyi yerlere gelmek istiyorsanız kaliteli içerik sunmanız ve kullanıcılara aradığını vermeniz gerekir. Kaliteli içerik kavramı kişiden kişiye değişebilecek bir olaydır. Şimdi gelin bir de  kaliteli içerik nedir, kaliteli içerik nasıl anlaşılır, içeriğin kalitesini ne belirler ve web sitenizde yer alan içeriklerin kaliteli olduğunu nasıl anlarsınız gibi detaylara bakalım.

Kaliteli içerik nedir sorusundan başlamak yerinde olacak;

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik; arama motorları algoritmalarına uygun, yazıldığı sektörle alakalı, ziyaretçilere aradığını veren, özgün olarak yazılmış içeriktir.

Web sitenize değer katan, web sitenizde ziyaretçilerin kalma süresini uzatan, eski ziyaretçilerin tekrar web sitenizi ziyaret etmesini sağlayan içerikler kaliteli içeriktir.

Belli anahtar kelimeleri barındıran ve belli uzunlukta oluşturulan her içerik kaliteli değildir. Web sitenize eklenen bir içeriğin hem arama motoru hem de kullanıcı deneyimi boyutu vardır. En kaliteli içerikler kullanıcı deneyimini arttıran, istediğiniz aksiyonu ziyaretçilerinize yaptıran, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan ve arama motorlarında sizleri rakiplerinizi önüne geçiren içeriklerdir.

Web sitenizdeki içeriklerin sektörünüzle alakalı olması, belli bir amaca yönelik yazılması, Türkçe yazım kurallarına uygun olması, cümle yapısının düzgün olması, anahtar kelime yoğunluğunun iyi ayarlanması ve yeterli uzunlukta olması da kaliteli olması için gerekli özellikler arasındadır. Şimdi gelelim bir içeriği kaliteli olmasını nasıl anlarsınız sorusuna. İşte içerikleri değerlendirmeniz gereken detaylar;

İçeriğin Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir içeriğin kaliteli olduğunu anlamak için bir göz gezdirmeli ve içeriği detaylı incelemelisiniz. Bunun için belli analiz araçlarını kullanarak elde ettiğiniz verilere de bakmanız gerekmektedir. Kaliteli bir içeriği anlamak için bakmanız gereken detaylar;

 • Hemen Çıkma Oranına Bakın

Sayfanıza girdiğinde aradığını bulan kullanıcılar web sitenizde vakit geçirecek ve böylece sayfanızdaki içeriklerin kalitesi ortaya çıkaracaktır. Çünkü kullanıcılar aradıklarını bulamadıkları bir içerikten hemen çıkma eğilimi göstereceklerdir. Sayfada kullanıcıları tutan içerikler her zaman fark yaratır.

 • Alanıyla İlişkisine İrdeleyin

İçerik yazıldığı sektörle  ilgili ne kadar detaylı ve ilgiliyse kalitesi o oranda artacaktır. İçerik yazıldığı alanla ilgili kullanıcıların ilgisini çekecek detayları anlatmalıdır. 

 • Anahtar Kelimelerini İnceleyin

Bir içerik doğru anahtar kelimeler üzerine yazılmalı ve anahtar kelimeler içeriğin içine homojen bir şekilde dağıtılmalıdır. Anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılır. Bu yüzden içerik belli anahtar kelime yoğunluğu barındırmalıdır. Ancak anahtar kelimeler metnin akışını bozmamalıdır. Anahtar kelimeler kullanıcıların dikkatini çekmeyecek bir şekilde metne yerleştirilmelidir. 

 • Görsel Kullanımına Dikkat Edin

Çözünürlüğü yüksek,  yazı metniyle alakalı etkili bir görsel kullanıldığı içeriğin kalitesini ortaya koyacaktır. Görseller doğru şekilde optimize edilmelidir. Alt etiket ve açıklama detayları doğru girilmelidir. Ayrıca görsellerle metin de ilgili olmalıdır.

 • Uygun Uzunlukta Olduğundan Emin Olun

Google her ne kadar uzun ve detaylı içeriklerden hoşlansa da her içeriğin ideal bir aralığı vardır. Kendini tekrar eden cümlelerden meydana gelen içeriklerin kalitesi düşecektir. Bazı konularda 2000-3000 kadar yazılabilecekken bazı konularda da 500 kelime içerik yeterli olacaktır. Bu yüzden yazarların tadında bıraktığı içerikler kalitelidir.

 • Giriş Kısmının Etkisini İnceleyin

Odak anahtar kelimeyi barındıran ve kullanıcıya içeriğin detaylarını net, ilgi çekici bir biçimde açıklayan içerikler kaliteli olarak kabul edilebilir. Giriş kısmı ziyaretçileri etkilerse ve içerikte de vadettiğini verirse içerik kalitelidir. Giriş kısımda kullanıcılarda merak uyandırmalıdır.

Kaliteli İçerik Hangi Özellikleri Barındırır? 

Her içeriğin kaliteli içerik olduğunu söyleyemeyiz. Kaliteli içerikler belli özellikler barındırmalıdır. İşte kaliteli bir içeriğin barındırması gereken özellikler;

 • Başlık İçerik Uyumu

Kaliteli bir içerikte başlık ile içerik uyumlu olur. Başlık kullanıcılara içerikle ilgili ipucu vermelidir.

 • Anahtar Kelime Kullanım Oranı

Bir metin ideal anahtar kelime kullanımı %1-1,5 kadardır.

 • Paragraf Yapısı

Paragraflara bölünmüş içerikler kullanıcılar tarafından her zaman daha kolay okunmaktadır.

 • Anlatım Biçimi

Kaliteli içeriklerde konuya uygun anlatım olmalıdır. Mesela liste içerik yapılması gereken yerlerde konuyu anlatabilmek adına buna başvurulmalıdır.

 • Anlatım Dili

Blog yazıları daha samimi bir dil barındırırken kurumsal firmaların içerikleri daha resmi ve kurumsal bir dille yazılmalıdır.

 • Akıcı Anlatım

İçeriklerin kalitesi kullanıcıların sonuna kadar sıkılmadan okuyabilme durumuyla doğru orantılı olarak ortaya çıkar.

 • Bilgilendiricilik

Ziyaretçilere aradığını veren ve onlara başka bir siteye girme ihtiyacı hissettirmeyen içerik kalitelidir.

 • Harekete Geçirme

Her içerik belli bir aksiyona yönlendirdiği için kullanıcıları harekete geçiren içerikler web sitesi sahipleri açısından kalitelidir.

 • Güven

Kaliteli bir içerik her zaman kullanıcılara güven vermeli ve tekrar siteye gelmelerini sağlamalıdır.

 • Güncellik

Her zaman yeni bilgilerle geliştirilebilen ve ekleme yapılan güncel içerikler hem kullanıcı hem arama motorları hem de site sahipleri için kalitelidir.

 • SEO Uyumu

İçeriklerde temel hedef arama motorlarında üst sıralara çıkmak olduğundan içerik SEO kurallarına uygun olarak oluşturulmalıdır.

 • Özgünlük

Hem arama motorları hem de kullanıcılar arasından kişisel deneyimleri barındıran, özgün içerikler rakiplerine göre daha fazla öne çıkacaktır.

Kaliteli İçerik Oluşturmak İçin Araçlar Nelerdir ?

Kaliteli içerik oluşturmanız için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. İçeriklerin kalitesini belirleyen arama motorları isteklerine olan uyumu ve kullanıcı deneyimidir. Bu yüzden doğru anahtar kelimeler kullanılmalı ve görseller de doğru şekilde seçilmelidir. İşte size kaliteli içerik oluşturmak için birkaç araç;

 • Google Keyword Planner

Bir anahtar kelime seçerek arama hacmini ve tahminleri öğrenebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. SEO kuralları ve tıklama başına ödeme işlemleri için en pratik anahtar kelime araçlarındandır.

 • Keywordtool.io

Aramalar için sizlere 750 üzerinde ek öneri sunan ücretsiz ve hesap oluşturmadan işlem yapabileceğiniz bir raporlama aracıdır. Arama motorları izleme konusunda son derece başarılı bir araçtır.

 • Ahrefs

Kelime planlayıcısı olmanın yanında SEO ile ilgili birçok ek veri sunmaktadır. Ücretli bir araçtır ve aylık abonelik paketleri oldukça ekonomiktir.

 • Long Tail Pro

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi ve dönüşümü yüksek olan anahtar kelimeler konusunda size destek olacak bir araçtır. 1 saat içinde Google üzerinde sıralamaya gireceğinizi öngördüğü söylenmektedir.

 • Image Optim

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, %70’e kadar görsel sıkıştırma özelliği olan bir araçtır. Yüksek kaliteyle çalışan bir resim optimizasyon aracıdır. 

 • Optimizilla 

JPEG ve PNG uzantılı dosyalarınızı sıkıştırmanız konusunda sizlere yardımcı olacak bir araçtır. %75’e kadar sıkıştırma yapabileceğiniz, online görselleri sıkıştırmanızı sağlayan ve toplu sıkıştırmalarda işlevsel olan ücretsiz bir uygulamadır.

 • WP Smush 

WordPress alt yapısına sahip web sitelerinde en çok tercih edilen resim sıkıştırma eklentileri arasındadır. Web sitenizdeki görselleri sıkıştırarak hem hız hem de yer kazandıran ir toplu sıkıştırma aracıdır. Ücretli versiyonda 50’den fazla görsel sıkıştırmaz. Ücretli sürümü de mevcuttur.

 • Rank Tracker

Tüm arama motorlarının SERP sonuçlarını sunabilir.  Organik trafik sağlayacak kelimeleri seçmek için en etkili araçlardan biridir. 2 farklı anahtar kelime aracını barındırır.

 • Google Search Console

Web sitenize trafik sağlayan anahtar kelimeleri görebilir ve tıklanma oranıyla ortalama konumu görebilirsiniz.

Kaliteli İçeriğin Seo’ya Etkisi Nedir? 

Kaliteli içeriklerin her zaman SEO’ya etkisi vardır. İşte kaliteli bir içeriğin SEO’ya etkisi;

 • Ziyaretçilerin Vakit Geçirmesini Sağlar

Kaliteli bir içerik web sayfanızda ziyaretçilerin vakit geçirmesini sağlar. Bu durum da hemen çıkma oranınıza olumlu etki yapar. Kullanıcıların uzun süre kaldığı bir sayfa SEO için bulunmaz bir hint kumaşı gibidir.

 • Sıralamayı Yükseltir

İçeriklerin kaliteli oluşu ve kullanıcı deneyimini arttırması sıralama açısından önemlidir. Kaliteli içeriklerle arama motorları sonuç sayfalarında yükselebilir ve orada kalabilirsiniz. Yani rakiplerinizin önüne kolayca geçmenizi sağlar.

 • Organik Trafik Sağlar

SEO çalışmalarının en önemli amacı web sitenize arama motorları üzerinden organik trafik çekmektir.  Kaliteli içerik web sitenize arama motorları üzerinden doğal trafik çeker.  Web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı bir artış gösterir.

 • Etkileşimi Arttırır

Bir sitede kullanıcılar sizinle etkileşime giriyorsa bu durum arama motoru botlarının ilgisini çekecektir. Bu yüzde kaliteli içeriklerde kullanıcı yorumları ve dönüşleri de etkilidir. Etkileşimin olduğu siteler botların ilgisini çekecektir.

Özetle

Kaliteli içerik; ziyaretçilerinize aradığını veren ve arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayan içeriklerdir. Kaliteli içerik olgusu kişiden kişiye değişir. Ancak sizi hedeflerinize ulaştıran içerik kaliteli olarak algılanabilir.

Kaliteli bir içeriği anlamak için başlık, sektörü uyumu, hemen çıkma oranı,  anahtar kelime barındırma oranı gibi birçok detaya bağlı olarak anlaşılabilir. Ayrıca kaliteli içerikler arama motoru sonuçlarında sizleri üst sıralara çıkarır.

Web sitelerine içerik eklemede amaç arama motorları üzerinden web sitenize organik trafik çekmektir. Bu yüzden kaliteli içerikler sizleri üst sıralara çıkarıp rakiplerinizin önüne geçirerek ziyaretçi sayınızı arttırır.

Kaliteli içerikler SEO’ya da etkilidir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için web sayfalarınızda mutlaka detaylı, özgün, kullanıcı odaklı, güncellenebilen içerikler bulunmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir