Kelime Bazlı SEO ÇALIŞMASI

Web sitesi sahipleri, web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarmaya çalışırlar. Hedef çalışmaların tamamında birinci sayfada yer almaktır. Bunun için yapılan çalışmaların tamamına arama motoru optimizasyonu adı verilir. Bu çalışmalardan biri de kelime bazlı SEO çalışmalarıdır.

Web sitenizin içinde ya da dışında arama motorlarının istekleri doğrultusunda yaptığınız tüm çalışmalar web sitenizi rakiplerinizin üstüne çıkarmaya yöneliktir. Ancak öncelikle hedef kitlenizin size ulaşabilmek adına arama motorlarının arama alanlarına ne yazdığını bilmeniz gerekir. Burada da devreye anahtar kelimeler girer. İşte kelime bazlı SEO çalışmaları da bu ihtiyaçtan ortaya çıkan bir çalışma bütünüdür.

Kelime Bazlı SEO Nedir?

Kelime bazlı SEO, web sitenizde belirlediğiniz bazı kelime ve kelime grupları üzerine odaklı içerikler oluşturarak arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak çalışmaların tümüdür. Bu çalışmalar sayesinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerde kısa süre içinde üst sıralara çıkabilirsiniz. Tabii kelime bazlı SEO çalışmaları her alanda yapılan ya da tam fayda sağlayan çalışmalar değildir.

Kelimeye yönelik olarak yapılan optimizasyon çalışmaları bölgesel yani local SEO çalışmalarında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca e ticaret siteleri ya da ürün ve hizmet satışı yapan firmalar kelime bazlı SEO çalışmaları yoğun olarak tercih etmektedirler. Bu çalışmaların en önemli özelliği her zaman kısa süre içinde etkili sonuçlar almanızı sağlayan çalışmalar olmasıdır.

Kelime Bazlı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları içinde backlink, içerik, yazı için SEO, alan adı otoritesi, site yaşı, kaliteli içerik gibi birçok faktörü barındırmaktadır. İşte burada da devreye farklı bir çalışma olan anahtar kelimelere yönelik olan çalışmalar girer. Çünkü arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayan noktalardan biri de doğru anahtar kelimelerin seçimi ve bu kelimelerin içeriklerde etkili şekilde kullanılmasıdır.

Kelime bazlı SEO çalışmalarının farklı detayları vardır. İşe başlamanız gereken kısım anahtar kelimelerdir. Bir çalışmada öncelikle hedef kitleyi tanımanız gerekmektedir. Yani sizin hitap ettiğiniz kesimin arama motorlarında hangi kalıplarla arama yaptığını bilmelisiniz. Bunu da çeşitli ölçme araçlarıyla yapabilirsiniz. İşte size kelime bazlı SEO çalışmalarının detayları;

  • Web sitenizde rekabet edeceğiniz anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime bulma araçlarını kullanın.
  • Belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilişkili olan ve aranma hacmi yüksek kelimeleri belirleyin.
  • Anahtar kelimelerinizi kullanarak kaliteli içerikler oluşturun.
  • İçeriğinizin ilk 160 cümlesi içinde anahtar kelimelerinizi geçirmeye çalışın. Ayrıca içeriğin tamamında anahtar kelimeyi %2 gibi bir oranda geçirmeye özen gösterin.
  • Anahtar kelimeler üzerinden oluşturduğunuz içerikleri belli bir takvime göre web sitenize ekleyin.
  • Belirlediğiniz kelimeler üzerinden ziyaretçi çekebilmek için gerekli backlink, tanıtım yazıları ve link alışverişlerini gerçekleştirin.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir