kiraz ihracatı

Türkiye Dünya’da en kaliteli kirazı üreten ülkedir.  2019 Yılı Ağustos verilerine göre kiraz ihracatından 80 bin tondan fazla satış yapıldı. Ve sadece kiraz ihracatından 183 milyon dolarlık ihracat geliri elde edildi.

Yine bu tarih itibariyle kiraz ihraç edilen ülkeler arasında ilk sırada Almanya bulunuyordu. Daha sonra Rusya ve Hollanda sırayla Türkiye’nin kiraz ihraç ettiği ikinci ve üçüncü pazar oldu.

Çin ise 2019 yılında açtığı kiraz ihracat pazarı ile Türkiye’nin satış yaptığı en önemli 4. Pazar haline geldi. Bu konuda ilginç bir bilgi de şudur; Çin kültüründe kiraz zenginlik simgesi olarak da kullanılıyor. Bu nedenle Çin pazarında kiraz çok rağbet gören sevilen bir üründür.

Neden Kiraz İhracatı Yapılmalı?

Kiraz insan sağlığı açısından önemli bir meyvedir. Kirazın başlıca faydaları şunlardır:

 • Uykusuzlukla baş etmede etkilidir,
 • Kiraz metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesini kolaylaştırır,
 • Tansiyon düşürücü etkisi vardır,
 • Kardivasküler hastalıkları üzerinde koruyucu etkisi vardır.
 • Çok fazla antioksidan içerdiği için anti-age etkisi vardır.
 • Mide asidini düzenleyici etkisi olduğu için mide ağrılarına iyi gelir 
 • Kiraz iyi bir enerji kaynağıdır.
 • Bolca C vitamini içerdiği için hem sağlık hem de kozmetik açısından iyi bir besindir.

Bütün bunlar nedeniyle kiraz hem iç piyasada, hem dış piyasada çok tercih edilen bir üründür. Hem kar marjı yüksek olması hem de çok talep gören bir ürün olması nedeniyle ihracatı yapılmalıdır.

Kirazı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Kirazı yurt içine satmak ve yurtdışına satmak arasındaki çeşitli farkları tek tek incelersek şunlarla karşılaşabiliriz:

 • Yurtiçine satışta bilinen bir kültüre hitap edilir. Yurtdışına satışlarda bilinmeyeni çok olan kültüre hitap edilir.
 • Yurtiçine satışta piyasa verilerine erişmek kolay iken, yurtdışına satışta bahse konu piyasa verilerine erişmek çok daha zordur.
 • Yurtiçi satışta elde edilen verilerin güvenirliği oldukça yüksek olduğu halde, yurtdışına satışta elde edilen verilerin güvenirliği daha düşüktür. Yani yurtdışı satışta risk yüksektir.
 • Tüketicilerin tercihleri yurtdışında daha fazla bir değişim skalası gösterirken, yurtiçinde tüketicilerin eğilimlerinde değişiklik daha azdır.
 • Yurtdışına satışta ürünün taşıması geren kalite kriterleri daha fazladır.
 • Yurtdışına satış yapılırken döviz ile satış yapıldığı için kur dalgalanmasından etkilenilebilir.

Bu maddelerden de anlaşılacağı gibi kirazın yurtiçine satışı, yurtdışına satış ile karşılaştırıldığında çok daha risklidir. Ayrıca bütün bunlara ek olarak kiraz taze olarak piyasaya sunulan bir ürün olduğu için aynı zamanda bozulma riski de vardır. Bu nedenle ürünün uzun süre depolanması istenen bir durum değildir. 

Kiraz İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Kiraz ihracatı yapılırken eski usul geleneksel yöntemler kullanılacak ise başvurulacak yollar şunlar olabilir:

 • İhracat yapılması planlanan ülkede bir ihracat ofisi kurulabilir.
 • Herhangi bir temsilci ya da birden fazla temsilci ile anlaşılır ve onlarla birlikte ortak bir çalışma planı oluşturulabilir.
 • Perakendeciler ve toptancılar ile çalışılabilir.
 • Uluslararası satış mümessilleri ile çalışılabilir.
 • Doğrudan müşterilere ulaşılmaya çalışılır.
 • Firma olarak ihracat yapılan ülkede düzenlenen fuar ve/veya sergilere katılır.

Bu yöntemlerden hangisi seçilirse seçilsin yapılacak pazarlama tekniği oldukça yüksek maliyetli olacaktır. Ayrıca ulaşılan müşteri kitlesi de iletişim kurulan kitle ile sınırlı kalacaktır.

Dijital pazarlama yöntemi kullanıldığında ise çok daha düşük maliyetler yeterli olur. Ayrıca dijital pazarlama ile elde edilen dış pazar verileri daha güvenilir şekilde elde edilir. Bütün bunlara ek olarak kiraz ihracatı dijital pazarlama yöntemi ile çok geniş bir tüketici kitlesine ulaşılır.

Dijital Pazarlama İle Kiraz Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama yöntemi kullanılarak daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir tüketici kitlesine ulaşılabilir. Firma olarak dijital pazarlama yöntemlerini profesyonel elemanlarımız ve bilinçli teknik çalışmalarla birleştirerek bu alandan en iyi verimi elde ederek en karlı satışları yapabilmenizi sağlıyoruz.

Dijital pazarlama sayesinde hem kendi sitenizin popülaritesini hem de pazarda bulunan rakip firmaların popülaritesini ölçebiliyorsunuz. Bu kriter kuracağınız yeni pazarda potansiyel müşterilerin dikkatini ürününüze çekmek için önemli bir parametredir.

Ayrıca dijital pazarlama ile ihracat piyasasında edinilecek bir başka önemli avantaj da yerel saat farklarından olumsuz etkilenilmemesidir. Dijital ortamın özelliğinden yararlanılarak haftanın 7 günü 24 saat boyunca kesintisiz olarak çalışılmaktadır.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

 Biz size kiraz ihracatı dijital pazarlama alanında profesyonel bir hizmet sunuyoruz. Firma olarak çalışma prensibimiz daha çok kar değil daha çok müşteri memnuniyeti olduğu için bir kez birlikte çalıştığımız müşterilerimizi hiç bırakmıyoruz. Bundan sonraki bütün ihracat pazarlama işlerinde her aşamada yanlarında oluyoruz. Bizim için birlikte çalıştığımız firmalar ya da bireysel müşteriler ailemize katılan yeni üyelerdir.

Bunların yanı sıra dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak ürününüzün toptancılara, aracılar ve son ürün satıcılarına ulaşmasını sağlıyoruz. Fakat ihracat konusunda firmanızın üzerine düşen kanuni sorumluklar konusunda, gümrükleme çalışmalarında, yasal yaptırımlar ve uyulması gerekli kurallar evrak ve dokümantasyon çalışmalarında sizin yanınızda olamıyoruz. Özetle biz bir dijital pazarlama firması olarak hizmet sunuyoruz. İhracat broker firması olarak hizmet sunmuyoruz.

SEO

İşletmenizi diğer pazarlara açarken yerel SEO çalışması sizin için en gerekli çalışmalardan birisi olacaktır. Google, Bussiness, Bing, Yelp, Foursquare vb. çeşitli alanlarda görünebileceğiniz tutarlı kelimeleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Biz bu aşamada sizin için en uygun web sitenizi hazırlıyoruz ve bahse konu ürününüzün ve firmanızın tanıtımını yaptığımız web sitenizin olabildiğince görünür olmasını sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Firmamıza birlikte çalıştığımız sosyal medya yöneticileri şu anda var olan ve daha ileride var olacak müşterilerle bağlantı kurma konusunda tutkulu ve deneyimli kişilerdir. Sosyal medya yöneticilerimiz çalıştıkları alanla ilgili motivasyonları çok yüksek yaratıcı bireylerdir. Sosyal medya yöneticilerimizin hedefi hayranları ya da ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek en son hedef de var olan müşterileri savunuculara dönüştürmektir.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Ürününüzün tanıtımında kullanılacak görseller ve videoları son derece profesyonel ve deneyimli kadromuz ile oluşturarak web sitesine yerleştiriyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler hem SEO uyumlu hem satış yapılan ülkenin yerel kültürüne bağlı olarak üretilir ve web sitesine yerleştirilir. Yazılı içerik oluşturan uzman personelimiz aynı zamanda SEO uzmanıdır.

Basın Bülteni Gönderimi

Kiraz ihracatında dijital pazarlamada SEO çalışması dışında kalan bir başka tanıtım aracını da sizin için hazırlıyoruz ve dağıtımını sağlıyoruz. Basın bültenleri ilgili fuarlarda tanıtım toplantılarında, gazetelerde, dergilerde vb. pek çok alanda sizi ve markanızı anlatan en önemli araçlardır. Bunların hazırlanması ve ilgili yerlere ulaştırılmasında profesyonel gazetecilerle çalışıyoruz.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama için hazır kitlesi olan ınfluencerlarımız bulunuyor. Bunlar sayesinde kirazlarınızın tanıtımını çok geniş kitlelere çok kısa sürelerde yapıyoruz. Deneyimli influencer kadromuz ile takipçiler üzerinde ihraç edilen kirazlar için olması istenen piyasa güvenini de sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir