Kiraz İhracatı

Kiraz üretim – ihracat ve ithalatına yönelik gelen sorularda en sık karşılaşılan; Çin’e kiraz ihracatı yapan firmalar, kiraz ihracatı 2020, kiraz ihracatı yapan firmalar, kiraz ihracat fiyatları, Tayvan’a kiraz ihracatı, Güney Kore kiraz ihracatı, 2020 kiraz fiyatları konuları yazımızda işlenmiştir.

Kiraz İhracatı 1

Dünya geneli kiraz üretimi aşağıda yer alan görselde de görüldüğü üzere istatistiksel olarak artış göstermekte olup bu artış oldukça yavaş seyretmektedir. 2013 – 2017 yıllarını kapsayan veriler toplamda  2,3 milyon tondan daha fazla kiraz üretildiğini belirtmektedir.

Kiraz İhracatı 2

Yukarıdaki grafikte de dünya genelindeki kiraz üretiminin yükseliş ve düşüş değerleri daha açık olarak ifade edilmiştir. Buna göre;

 • 2013 yılında 2300 olan değer 2014’de ani bir düşüş yaşamıştır.
 • 2015 itibari ile yaşanan düşüş küçük oranlarla da olsa yükselişe geçmiştir.

Türkiye’nin Kiraz Üretimi

Ülkemizdeki kiraz üretimine dair verileri ana hatları üzerinden konuşacak olursak;

 • İhracat talepleri yüksek olması sebebi ile ülkemizdeki kiraz üretimine daha fazla önem verilmeye başlanmıştır.
 • İhracat taleplerine ek olarak kirazın ambalajlama yöntemleri, üretim teknolojileri ve kiraz ömrünün arttırılmasına yönelik raf ömrü uzatıcı gelişmeler de aynı oranda yükseltilmiştir.
 • Dünya ihracat talepleri ve dünya ithalat talepleri istikrarlı seviyelerde artmakta olup ihracat ve ithalat oranlarında büyük oranda değişimler yaşanmamaktadır.
 • Coğrafi konum değerlerimizden dolayı kiraz üretim ve ihracat adımlarında büyük çaplı azalmalar görülmemektedir.
 • Ülkemizdeki kiraz işçiliği maliyetleri düşük olması sebebi ile kiraz ihracatını yapan diğer ülkelerden daha fazla kiraz ihracatı yapabilmektedir.
 • Ülkemizde kiraz üretimini yoğun olarak gerçekleştiren ve kapasitelerini her geçen sene arttıran başlıca illerimiz şunlardır; İzmir, Kocaeli, Afyon, Konya, Çanakkale.

Kiraz İhracatı 3

TÜİK kiraz üretimi verileri incelendiğinde;

 • Ülkemizde gerçekleştirilen kiraz yetiştirme – üretme aşamalarında çok büyük katsayılar olmamakla beraber çeşitli dalgalanmalar yaşanmaktadır.
 • 2014 yılında elde edilen toplam kiraz miktarı 446,000 ton civarını göstermektedir.
 • 2015 senesine bakıldığında 536,000 ton ile bir önceki sene baz alındığında 90,000 ton fazla üretim yapıldığı tespit edilmiştir.
 • 2017 yılında tekrar bir yükseliş yaşanarak 637,000 ton kiraz üretimi tamamlanmıştır.
 • 2018 yılında doğru orantılı olarak artmaya başlayan üretim 640,000 ton dolaylarında işlem görmüştür.
 • Tarımsal alanda kullanılan HACCP ve EUREPGAP sertifikaları ilk kez kiraz üretiminde kullanılmıştır. Böylece Avrupa ihracat rakamlarında aranan sertifika şartları sağlanarak ihracat katkısı elde edilmiştir.
 • Ülkemizdeki ilk çıkan kirazlar Mayıs ayında olup sadece İzmir, Denizli gibi şehirlerde elde edilmektedir. Ardından Haziran ayında Afyon, Konya gibi şehirlerimizdeki kiraz ihracat kategorisine alınmaktadır.

Kiraz’ın Kullanıldığı Sektörler

 • Meyve olarak tüketim
 • Doğrudan meyve suyu
 • Meyve suyu katkısı
 • Meyve suyu tozu
 • Meyve suyu aroması
 • Yemek sektörü
 • Marmelat – reçel sektörü
 • Pastacılık – tatlı sektörü

Türkiye’nin Yıllara Göre İhracat Durumu

Kiraz İhracatı 4

Yukarıdaki kiraz ihracatı raporları Trademap kaynaklı olup ülkemizin en çok kiraz ihracatını gerçekleştirdiği 10 ülkenin verilerini konu almaktadır. Bu kaynağa göre;

 • En çok kiraz ihracatı Almanya tarafından talep edilmekte olup her geçen yıl büyük oranda artan bir talebin ülkemiz kiraz üretimi tarafında karşılandığı belirtilmektedir. 2014 yılında 16,789 ton ile başlayan Almanya kiraz ihracatı, 2015 yılında 18,167, 2016 yılında 25,392, 2017 yılında 22,964 ve 2018 yılında 23,651 ton olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır.
 • Kiraz ihracatı verilerimizde ikinci sıradaki ülke Rusya Federasyonu olup ilk iki sene büyük oranda artış göstermekte olup 2017 yılında büyük bir ihracat kaybı gözlemlenmektedir. Ardından 2018 yılında tekrar atağa geçmiş bir ihracat rakamı ile devam etmektedir.
 • Türkiye’nin kiraz ihracatını yaptığı en önemli ülkeler listesinde üçüncü sırada Norveç yer almaktadır. Norveç ile olan kiraz ihracatı ilişkilerimizde büyük sevkiyatlar gerçekleştirilememiştir. Buna karşın küçükte olsa her geçen sene daha fazla kiraz gönderimi tamamlanmıştır. 2014 yılında sadece 1548 ton kiraz gönderilmiştir. 2015 senesinde 1608 tona yükselen ihracat kapasitesi 2016 yılında 1761’e yükseltilmiştir. 2017 ve 2018 senelerinde ise sırayla 7105 ve 8436 ton gözlemlenmiştir.

En Fazla Kiraz İthalatı Yapan Ülkeler

Kiraz İhracatı 5

Yukarıda sergilediğimiz ithalat raporlarında 10 ülkenin adı vardır. Liste toplam 15 ülkeyi baz almıştır. Ancak en çok kiraz ithalatı yapan ülkeler sıralamasında Türkiye yoktur. Pek çok sektörde olduğu gibi Çin yine ithalat rekoru kıran birinci ülke konumunda yer almıştır. Beş yıl baz alındığında en fazla ithalat gerçekleştiren ülkelerin verilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Çin

 • 2014 yılındaki kiraz ithalatı 65063 ton iken 2018 kiraz ithalatı verilerinde 1,303,422 tona kadar harikulade bir yükseliş sergilemiştir.

Hong Kong

 • En fazla kiraz satanlar sıralamasında ikinciliği hak eden Hong Kong 2014 istatistiklerinde 58,123 ton kiraz satışı rakamları 2018 yılına gelindiğinde Çin gibi büyük bir yükseliş ivmesi yakalamış ve 835,167 ton kiraz satışı yapmayı başarmıştır.

Almanya

 • 2014 kiraz ithalatı raporlarında 34,178 ton ile üçüncü olan Almanya aynı doğrultuda ilerleyerek 2018 yılında 157,784 ton kiraz satış hacmine ulaşmıştır.

Kiraz İhracatı Nasıl Arttırılır?

Tüm sektörlerde olduğu gibi kiraz sektörüne dair ihracat girişimlerinde de en iyi ihracat rakamı arttırıcı yöntem kesinlikle dijital pazarlama kanalları ile mümkün olabilmektedir. Global manada yükselen bir ihracat performansı yakalayabilmeniz için aşağıda önerdiğimiz adımları alanında uzman dijital pazarlama firmalarınca alabilir ya da kendi firmanız bünyesinde çalışan dijital pazarlama uzmanlarından talep edebilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

 1. Dünyanın hangi kıtası, hangi bölgesi, hangi ülkesi olursa olsun hedeflediğiniz ihracat bölgelerine daha kolay ulaşmanızı sağlar.
 2. İhracat yapmak istediğiniz ülkelerin daha kolay belirlenmesini sağlar.
 3. Hedef ülkenin ana dili baz alınarak daha aktif bir online pazarlama stratejileri kurulur.
 4. Uluslar arası bir firma olarak bilinirlik, prestij ve marka adınızın tanınmasında etkilidir.
 5. Dijital pazarlama stratejilerini hayata geçiren ve önemseyen firmalar online çerçevede diğer (aynı sektör baz alındığında) rakip firmalara nazaran daha fazla ön plana çıkar.
 6. Geleneksek Pazar taktikleri ele alındığında dijital pazarlama çok daha az maliyetli ve çok daha fazla etkili bir mekanizma sistemine sahiptir.
 7. Ürünlerin daha detaylı tanıtımı (dikim, üretim, ambalajlama, üretilen alan gibi) yapılması hususunda en verimli yöntemleri barındırır.
 8. Satış sitenizi – kurumsal web sitenizi tüm dünyaya duyurmayı sağlayan gerekli internet teknolojilerinin tamamı dijital pazarlama uzmanları ve ona bağlı olan ekiplerce çok daha kısa sürede – çok daha uygun fiyatlarla gerçekleştirilebilir.
 9. Dijital pazarlama yaparak devlet teşvik hibe ve kredilerinden yararlanmanızı sağlar.
 10. Tanıtım, reklam aşamaları çok daha hızlı, kaliteli ve uygun maliyetlidir.

Kaynak

http://www.uib.org.tr/tr/kbfile/kiraz-raporu

TÜİK

TradeMap

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir