kırık link

Web sitenize sürekli olarak yeni içerikler eklemeniz arama motoru optimizasyonu açısından önemlidir. Hem arama motoru botları hem de internet kullanıcıları yeni içerikler ekleyen web sitelerini severler.

Web sitenize eklediğiniz her sayfanın bir linki vardır. Ancak web sitenize eklediğiniz bir link hatalı olabilir. Bu durumda hem kullanıcılar hem de arama motoru botları web sitenize ulaşamaz. Hatalı linkler kırık link olarak anılır. Kırıl link nedir, sizlere daha detaylı anlatalım;

Kırık Link Nedir?

Kırık link; web sitenizde yer alan ancak o an ulaşılmayan tüm linktir.

Web sayfasına tıkladığınızda 404 hatası veren linktir. Yani internet kullanıcılarını ve arama motoru botlarını hedefledikleri sayfaya ulaştırmayan linklerdir. Kırık linkler ortadan bir hata olması sonucu açılmazlar.

Bir linkin kırık olmasına yol açacak sebepler;

 • Link yanlış olarak verilebilir.
 • Link üzerinden gideceğiniz web sayfası siteden silinmiş olabilir. Bu duruma internet dünyasında 404 hatası adı verilir.
 • Link zerinden gideceğiniz web sitesi kapanmış olabilir.
 • Linkin sizi götüreceği web sitesi taşınmış olabilir.
 • Linke bir tek özel yetkili kişilerin erişim sağlaması adına dosya izni verilebilir.
 • Link aradan belli bir süre geçmesiyle birlikte geçerliliğini tamamen yitirebilir.
 • Web sitesine girişinizi engelleyen güvenlik yazılımları olabilir.
 • Web sitesi sahibi dışarıdan erişimleri kapatmış olabilir.

Kırık link yer alması web sitenize gelen ziyaretçiler için büyük bir sorundur. Bir kullanıcı web sitenize geldiğinde kırık linklerle karşılaşırsa web sitenizin diğer sayfalarına bakmadan çıkar ve başka bir web sitesine giriş yapar. Bu durum web sitenizin hemen çıkış oranına etki eder. Ancak kırık linkleri çeşitli araçlarla kontrol ederek kolayca kırık linkleri düzeltebilirsiniz. Peki kırık link düzeltmek ne işinize yarayacak.

Kırık Linkleri Düzeltmek Neden Önemlidir?

Kırık link düzeltmek web siteniz için belli faydalar sağlar. Kırık linkleri düzeltmeniz için sizlere birkaç geçerli sebep;

 • Kullanıcıların web sitenizi terk etmelerine engel olarak hemen çıkma oranını lehinize düzeltebilirsiniz.
 • Web sayfanızın arama motoru botları gözünde itibarını koruyabilirsiniz.
 • Web sitenizin sıralamada geri kalmasını önleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin önüne geçmesini engelleyebilirsiniz.
 • Web sitenize gelen organik trafiğin düşmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yaptığınız SEO çalışmalarının zarar görmesine engel olabilirsiniz.

Kırık Link Kontrolü Araçları Nelerdir?

Kırık linkleri kontrol edebileceğiniz birçok araç vardır Bu araçlar sayesinde web sitenizdeki kırık linkleri kolayca tespit edebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.  WordPress tabanlı siteler için eklentileri kullanırken diğer web siteleri için çeşitli araçları tercih edebilirsiniz.

Web Sitesi Kırık Link Kontrolü Araçları

WordPress olmayan web siteleriniz için bazı araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlar;

 • Wmaraci

Bir webmaster forumu olarak hizmet veren Wmaraci tarafından geliştirilmiş olan kırık link kontrol aracına https://wmaraci.com/kirik-link-kontrolu adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen alana kırık linki yazarak işleminizi sorgulayabilirsiniz. Sistem size tüm kırık linklerinizi gösterecektir.

 • Moradam

Ülkemizdeki önemli SEO ajanslarından biri olan Moradam tarafından geliştirilmiş kırık link kontrol aracına  https://araclar.moradam.com/kirik-link-bulucu/adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. URL girme bölümüne linki yapıştırdığınız anda gerekli kontroller yapılır.  Web sitenizin tamamı kontrol edilir ve web sitenizde kırık olan linkler size direkt olarak verilir.

 • TamSEO 

Kırık link kontrol aracına https://tamseo.com/kirik-link-kontrolu/ adresi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Tam SEO ajansı tarafından oluşturulmuş bu araca linki yapıştırarak kontrolü başlatma butonuna tıklamanız yeterlidir. 

 • R10

R10 da Wmaraci gibi büyük bir webmaster forumu olarak hizmet verir. Bu forum üzerinden de toplu olarak kırık link kontrolü yapabilirsiniz. Hemen https://analiz.r10.net/toplu-kirik-link-kontrolu/ adresine girerek sorgulanacak siteleri alt alta yazın.  Sorgulama butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. İstediğiniz kadar web sitesini aynı anda kırık link bakımından sorgulama şansı veren sınırlı araçlardandır.

 • Google Webmaster Araçları

Web sitenizle ilgili tüm bilgileri Google web yöneticisi aracı üzerinden bulabilirsiniz. Bu araç kırık linkleri bulmada oldukça faydalıdır. Kırık linkleri tarama hataları sayfasında kolayca bulabilirsiniz. Listede sizlere hatalı bağlantılar liste halinde verilir. Ayrıca link çıkışı yaptığınız geçersiz bağlantıları da görebilirsiniz. Kırık linkleri manuel olarak ya da yönlendirmelerle düzeltebilirsiniz.

 • W3C Link Checker

Web sitenizde yer alan kırık bağlantıları pratik şekilde kontrol edebilirsiniz. Üstelik bu kontrol işlemi ücretsiz olarak yapılabilir. İlgili alana URL yapıştırarak kontrolleri kolayca tamamlayabilirsiniz.

 • Link Checker

Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Web sitenizdeki bağlantıları kolayca inceleyebilirsiniz.  Pratik bir kırık link analiz aracıdır.

WordPress Kırık Link Analiz Eklentileri

WordPress tabanlı web sitelerinde eklentiler üzerinden kırık linkleri kolayca belirleyebilirsiniz. Bunun için sizlere belli eklenti önerileri sunacağız;

 • Broken Link Checker

Bu eklentiyi kurarak kolayca kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Üstelik bu eklenti ücretsiz olarak kurabileceğiniz bir araçtır.  Kurulumu yaptıktan sonra eklenti tüm web sitesini analiz eder ve sizlere analiz sonucunu mail üzerinden bildirir.

 • Redirection

Web sitenizde yer alan 301 yönlendirmeleri ve 404 hatalarını takip edebileceğiniz bir WordPress eklentisidir. Bu eklenti sayesinde eski bir web sitesinden sayfa taşıyorsanız ya da WordPress dizinini değiştiriyorsanız pratik şekilde işlem yapabilirsiniz. Eklenti kurduktan sonra yönetim panelinden bu eklentiye girerek kolayca analiz yapabilirsiniz.

Özetle 

Kırık link, web sitenizde yer alan işlevini yitirmiş linklerdir. Yani arama motoru botları ve kullanıcılar sayfanıza girdiğinde çeşitli sebeplerle hata alırlar. Bu durum çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilir.

Web sitenizde yer alan kırık linkleri kullanıcı deneyimi ve SEO açısından iyileştirmelisiniz.  Çünkü kırık linkler web sitenize zarar verir ve arama motoru sonuçlarındaki yerini düşürür.

Kırık linkleri belirlemek için çeşitli araçları kullanabilirsiniz. WordPress tabanlı web sitelerinizde bunu çeşitli eklentiler üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Diğer web sitelerinde ise başka araçlar kullanabilirsiniz. Kırık linkleri tespit ettikten sonra hemen gerekli düzenlemeleri yaparak bu linklerden kurtulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir