Kişisel Blog

Kişisel blog, kişiler tarafından yönetilen, kişisel bilgilerin yer aldığı bir blog sistemidir. Bu yazımızda kişisel blog nedir, nasıl açılır gibi soruların yanıtlarını aradık.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog, insanların düşüncelerini, görüşlerini, becerilerini ve ilgi alanlarını yazdığı bir blog sistemidir. Burada kişisel bilgiler yer alır ve yönetim de tamamen kişinin kendisine aittir. Kişisel blog kabaca bu şekilde tarif edilse de çok daha detaylı bir tanım yapılabilmektedir. Bu nedenle burada sadece özet ifadeler yer alacaktır. Bu tarz bloglar resimler ile desteklendiğinde oldukça başarılı sonuç vermektedir. Bu nedenle kişisel düşünceleriniz var ise ve bunu paylaşmak istiyorsanız, kişisel bloglar sizin için ideal olacaktır. Resim formatlı kişisel bloglara örnek verecek olursak Instagram’ı buna örnek verebiliriz.

Kişisel bloglar doğru yönetildiği takdirde kişisel olarak oldukça yarar sağlamaktadır. Örneğin kişisel blog sitenizi bir CV olarak bile kullanabilirsiniz. Bu nedenle kişisel blog siteleri çok önemlidir ve gün geçtikçe önem kazanmaya devam etmektedir. Blog siteleri denildiğinde ücretsiz iki hizmet akla gelmektedir. Bunlardan birisi Blogger, diğer WordPress sistemidir. Ücretsiz olan bu uygulamalar sayesinde kişisel blog sitenizi açabilirsiniz. Başlangıç için de ideal olmaktadır. Öte yandan kendinize bir alan adı satın alarak bu blog sitesini kendinize has bir siteye çevirebilirsiniz. Bu, daha profesyonel bir görünüm açısından oldukça önemli olmaktadır.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog sitesi açmanın çok çeşitli yolu vardır. Genellikle bloglar WordPress sistemini kullanmaktadır. Öncelikle bir domain satın alarak ve devamında ise bir hosting satın alarak kendi kişisel blog sitenizi rahatlıkla açabilirsiniz. Bu sayede kendinize ait bir web sitesi olmuş olur. WordPress sistemi tamamen ücretsizdir ve açık kaynak kodlu bir yapıya sahiptir. Yani indirmiş olduğunuz sistem üzerinde çeşitli değişiklikler ve ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu noktada ücretli temalar satın alarak sitenizi istediğiniz görüntüye kavuşturabilirsiniz.

WordPress sistemini wordpress uzantılı bir domain ile de kullanabilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsizdir. İlk deneyim açısından oldukça önemlidir. Eğer daha önce blog deneyiminiz yoksa burada ücretsiz olarak bir blog açıp kişisel blog sitenizde bazı paylaşımlar yaparak ilgili detayları öğrenmenizi tavsiye etmekteyiz.

Diğer ücretsiz sistem Blogger sistemidir. Tamamen ücretsiz olan bu sistemde blogspot uzantısına sahip olursunuz. Bütün blog sistemlerine benzer özellikler gösteren bu sistem sayesinde ücretsiz olarak kendi blog sitenizi açabilirsiniz. Üyelik ve kurulum çok basittir.

Kişisel Blog Sitesinde Uygulanması Gereken 6 Adım

1) İçerik Stratejinizi Belirleyin

Kişisel blog sitesinin bir amacı vardır. O da okura bir şeyler katmak, bilgi sağlamaktır. Bu nedenle öncelik ile blog sitenizin içerik stratejisini belirlemek durumundasınız. Hangi tarz bir kişisel blog oluşturmak istiyorsunuz, buna göre bir tercihte bulunarak işe başlayabilirsiniz.

2) Blogunuza İsim Bulun

Bir blog sitesinin popüler hale gelmesinde ismin büyük önemi bulunmaktadır. Sağlam bir isim seçerek bu yönde adım atabilir, başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

3) Blogunuz İçin Bir Alt Yapı Seçin

Blogspot ya da WordPress sisteminden bahsetmiştik. Bu noktada bir sistem tercihinde bulunmanız gerekmektedir. Her iki sistemi de iyi araştırın ve ona göre karar verin. Çünkü her birinin kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

4) Blogunuz İçin Bir Logo Tasarlayın

Logonuz sade renkli, özel tasarım ve özgün bir nitelikte olsun. Böylelikle amacınıza ulaşma noktasında bir adım daha öteye gidebilirsiniz.

5) Bir Tema Seçin

Ücretli ya da ücretsiz bir tema seçerek sitenizde kullanabilirsiniz. Temanızın içerikleriniz ile uyumlu olmasına dikkat etmenizi önermekteyiz.

6) İlk Paylaşımınızı Yapın

İlk paylaşımınızı yaparak kendinizi ifade etmeye başlayabilirsiniz. İçeriklerin SEO açısından uygun olmasına dikkat edin. Kaliteli, bilgi verici, eğitici içerikler üretin.

Kaynakça:

  1. https://medium.com/@iletisim_96552/ki%C5%9Fisel-blog-nedir-753e66d098ab
  2. https://oguzhantemiz.com/kisisel-blog-nedir-nasil-acilir/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir