Kişisel PR Nedir? 1

Sektör fark etmeksizin her alanda iletişim kanallarının doğru bir şekilde kullanılabilmesi için Pr çalışmaları büyük önem taşır. Hedef kitleye istenilen mesajın en etkili ve en doğru şekilde ulaştırılabilmesi noktasında Pr çalışmalarının faydası oldukça fazladır. Kişisel Pr çalışmaları hem mevcut kitlenin olumlu dönüşleri hem de yeni kitlelerin edinilmesi noktasında rol sahibidir. Markanızı, sektörde başarılı adımlarla üst sıralara taşımak istiyorsanız kaliteli bir Pr çalışması yapmanız tavsiye edilir.

Kişisel Pr Çalışması Nedir?

Markalar, sadece şirket isimlerinden oluşmaz. Kişiler, kendi isimlerini de marka haline getirerek geniş kitlelere uzanmak isterler. Bunun ilk adımı ise  etkileyici bir Pr çalışmasından geçer. Pr (Public Relations) yani Türkçe adıyla halkla ilişkiler çalışmalarını yürütürken kişiler, büyük çaplı markalar gibi hissederek o yönde hareket ederlerse her geçen gün büyüme gösterebilirler.

Marka haline gelmiş bir ismin, tüm çalışmalarının hedef kitle tarafından dikkat alınması amacıyla yürütülen bütün çalışmalar kişisel pr çalışması olarak isimlendirilebilir. Pr çalışmaları her zaman büyük ölçekli firmaların tercih ettikleri gibi profesyonel olmayabilir. Özellikle ismini marka haline getirmiş küçük ve orta ölçekli firmalar ilk etapta pr çalışmaları için amatör fikirler üretebilir.

Pr Çalışmaları İle Reklamlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yıllardır pek çok kişi tarafından Pr çalışmalarıyla, reklam kampanyaları birbirine karıştırılır. Bakıldığında benzerlik gösteren ancak aslında birbirinden iki ayrı unsur halindedir. Reklamlar, markaların isimlerini direkt olarak halka ulaştırılması çabalarıdır. Pr çalışmaları ise; kampanyalar dahilinde halkın markanızı daha geniş kitlelere ulaşılmasıdır. Kişisel pr çalışmalarının tamamı reklamdan ayrı bir şekilde yönetilir. Pr çalışmalarının asıl amacı kişilerin markalara karşı duyduğu sadakat oranını artırmaktır. Bunu kişisel olarak yapma imkanınız da vardır. Bazı teknik detayları göz önünde bulundurarak kendi markanız için yapmanız gereken pr çalışmalarını kişisel olarak yürütebilirsiniz.

Kişisel pr çalışmalarınızı yürütürken reklam propagandalarına dahil olmamaya özen  göstermeniz tavsiye edilir. Buna bağlı olarak iki strateji arasındaki farkları iyi bilmeniz gerekir. Detayları doğru bir şekilde bildiğiniz zaman kusursuz bir kişisel pr çalışması yapmanız oldukça rahat olur.

Kişisel Pr Çalışması İçin Öneriler

Etkileyici ve akılda kalıcı bir çalışma yapmak istiyorsanız, uygulanması oldukça kolay olan bazı teknikler vardır. Bu teknikleri kendi yöntemlerinizle kişisel bir hale getirerek arzu ettiğiniz kitlelere kolayca ulaşabilirsiniz. Kişisel pr çalışmalarınız için bazı fikir önerileri;

  • Hikayenizi anlatın: Markaların geçmişi ve günümüze nasıl geldiklerine dair yansıtılan detaylar her zaman dikkat çekmeyi başarır. Markanızın oluşum sürecini kendi  imkanlarınızla kısa film haline getirerek hedef kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Markanızı bir karakter olarak da öne çıkarmak, hedef kitlenin markaya ısınması noktasında rol sahibi olan detaylar arasında yer alır. Hayali bir karakter oluşturup kişilerin güvenini kazanabilirsiniz.

 

  • Kurallara uygun bir basın bülteni oluşturun: Dijital yayıncılar aracılığıyla duyurmak istiyorsanız hem etkili hem de eksiksiz bir basın bülteni oluşturmanız gerekir. İmla kurallarından yazım şekillerine kadar metnin tam anlamıyla kusursuz olması karşı tarafa da ekstra iş yükü oluşturmamanız açısından büyük önem taşır. Hatta firmanızı temsil eden görselleri de metne ilave ederek yayınlanmaya hazır bir hale getirebilirsiniz.

 

  • Sektörde önemli noktalarda yer alan kişilerle iletişim halinde olun: Pr çalışmalarınız ne kadar geniş kitlelere uzanırsa o kadar etkili olur. Bu nedenle sektörde önemli bir yerde bulunan ve çevresi geniş olan kişilerle iletişim halinde olmanız çalışmalarınızın daha rahat iletilmesine yardımcı olur. Kitleler tarafından aktif bir şekilde takip edilen bu kişilerin markanıza ait paylaşımlarda bulunması en etkili kişisel pr çalışmaları arasında yer alır.

 

  • Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanın:Teknoloji devrinde yaşadığımızdan dolayı gerek günlük hayatta gerek de iş dünyasında sosyal medya kullanımı oldukça aktiftir. Kişisel pr çalışmalarınızın istediğiniz gibi hedef kitleye ulaşabilmesi için sosyal medya yönetimini iyi bilmeniz önerilir. Pr çalışmalarının asıl amacı olan marka bilinirliğini yükseltmek için sosyal medya mecraları etkili seçimlerin başında gelir. Sosyal medya üzerinden markanın saçındaki tüm detayları milyonlara ulaştırabilirsiniz.

 

  • Dijital Yayıncılarla İletişimi Sıkı Tutun: Belli bir ücret karşılığında ya da ücretsiz olarak sektörünüzde alakalı yayın yapan firmalarla iletişim halinde olabilirsiniz. markanız için oluşturduğumuz basın bültenlerini ve markanıza dair haberleri dijital yayıncılar vesilesiyle istediğiniz kitlelere yönlendirebilirsiniz.

Etkileyici Bir Kişisel Pr Çalışmaları İçin Uygulanması Gereken Altın Kurallar

Markanız için iletişim dili oluşturabilmeniz adına bazı kurallara öne sürülür. Bu kurallar Pr çalışmalarınızın amacına ulaşması yolunda büyük oranda etkilidir. Emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız belirtilmesi gereken kuralları ön planda tutmanız tavsiye edilir. Peki etkileyici bir Pr çalışması için dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir;

  • Hedef kitlenin belirlenmesi: Markanızın sunduğu hizmetin hangi kesime hitap edeceğini belirlemeniz Pr çalışmalarının en önemli adımlarının başında yer alır. Belirlenen hedef kitle doğrultusunda istenilen mesajın hangi yayın organlarıyla verilmesi gerektiğine de karar verebilirsiniz. Hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek ve ihtiyaçlarına yanıt verebilecek metin içerikleriyle çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.
  • Kişisel Pr çalışmalarının amaçlarının belirlenmesi: Sunduğunuz hangi amaç doğrultusunda gerçekleştireceğiniz belirleme Deniz takdirde hem hitap edeceğiniz kitleyi hem de yapmamız gereken detayları tahmin edemezsiniz. Bu nedenle amacınızı net bir şekilde belirleyin ve bu amaç doğrultusunda hareket edin. Markayı büyütme ve marka hakkında bilgilendirme gibi amaçlar her firmanın asıl amaçları arasında yer alır.
  • Platform analizi yapın: Markanız için gerekli olan hedef kitle ve amaçların belirlenmesinden sonra sıra platform detayına gelir. Belirlediğiniz amacın hangi platformlara aracılığıyla sunulacağını önceden belirlemeniz çalışmalarınızı o sisteme uygun bir şekilde hazırlamanızı açısından önemli bir detaydır. Platform seçimi içeriklerinizi şekil almasına da rol oynar.
  • Taktiğinizi belirleyin: Tüm detayları hazırladıktan sonra hangi taktiği kullanarak çalışmalarınızı yürüteceğinize karar vermeniz önerilir. Her anı hareketli ve rengarenk metinler mi yoksa daha sade nokta atışı yapabileceğiniz metinler mi kullanmak istiyorsunuz? Kendinize bu tarz soruları sorarak en uygun cevap sonucunda çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz. Her konuda net olmanız ve emin adımlarla ilerlemeniz kısa süre içerisinde en etkili sonucu almanıza yardımcı olur.

S.S.S

Kişisel PR Çalışmasının En Etkili Faydası Nedir?

Pr çalışmaları bir bütünü temsil eder. Bu nedenle en büyük faydası tek bir pr ajansı ya da hizmeti sunan firma ile çalışarak bütün bir hizmeti almayı sağlar. Her dal için ayrı ayrı uzman arayışınıza gerek kalmaz.

PR Çalışmaları Müşteri İletişimini de Kapsar mı?

Pr çalışmaları müşterilerinizle olan iletişimi de kapsamaktadır. Pr ajansı ile çalışarak iletişim kurmak isteyen müşterilerinizle iletişimde kalabilir, istek ve şikayetlerin çözümlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kişisel PR Çalışması Yaptırıyorum, Bu Hizmet Sosyal Medya Yönetimini de Kapsar mı?

PR çalışması bir halkla ilişkiler planlamasıdır. Sosyal medya hesaplarınız da hizmet kapsamındadır. Siz aksini belirtmedikçe sosyal medya hesap yönetimi hizmeti de pr çalışmasının bir ucudur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir