Kişisel Web Sitesi

Kişisel web sitesi, duyuru, tanıtım, blog, fotoğraf ve video gibi birçok özelliğe sahip, kişinin kendine ait, şahsi web sitesidir. Bu siteler ilgili kişinin tanıtımını, etkinliklerini yayınlamak, duyurularını gerçekleştirmek, yazı ya da görüşlerini paylaştığı bir platform oluşturmak amacını içermektedir. Bir kişisel web sitesinde biyografi, kişinin ürettikleri, fotoğraf albümü, Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal medya linkleri, iletişim kanalları, mesleğe özel linkler, bilgiler, akışlar mutlaka yer almalıdır.

Kişisel web sitesi açmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu sayede çevre edinebilir, para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda sesinizi geniş kitlelere duyurabilir, yazma alışkanlığı elde edebilir, bildiklerinizi aktarabilirsiniz. Kişisel web sitesi sayesinde kendinize ait bir ortam oluşur ve bu ortamı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kişisel Web Sitesi Nasıl Kullanılabilinir ?

  • Ticaret

E-ticaret Dünyada ve ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerden biri ve işletme sahiplerinin çevrimiçi dünyaya uyum sağlaması şart. Fiziksel dünyada sahibi olduğunuz dükkân gibi web sitesi de sanal dünyada yer alan bir dükkandır. Ancak korkmayın, kiralar gerçek hayata göre bir hayli ucuz. 

Ha sosyal medya mı? Evet, ürünlerinizi Instagram gibi platformlarda da tanıtabilir ve satabilirsiniz. Ancak Instagram’da kredi kartı ile ödeme alamazsınız, kargo takip ekranı sunamazsınız. Müşterileriniz, ürünlerinizin tamamını görmek için profilinizin sonuna kadar kaydırmak zorunda kalabilir ve daha profilin yarısındayken vazgeçebilirler. Büyük hevesle fotoğrafını çektiğiniz o çorabı görmesinler mi yani?

Oysa bir web sitesini ziyaret eden müşteri, kategoriler arasında gezerek ya da sitede arama yaparak o çok istediği ayakkabıyı çabucak bulabilir. Kuracağınız puan sistemiyle mağazanızın müdavimi olabilir. Üstelik arama motorlarında bir ürün ismi arattığınızda, e-ticaret sitesi Instagram profilinden çok daha üstte görüntülenecektir. 

Müşterilerinizle iletişiminizi koparmak istemezsiniz, değil mi? Öyleyse müşterileriniz siteye kaydolurken, onlara e-posta bülteninize abone olmak isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, çok fazla e-posta göndermek onları kızdırabilir.

  • Fikirler, hobiler

Bir blog sitesi açarak geçen hafta çok beğendiğiniz filmi ya da dün gece sabaha kadar oynadığınız o oyunu takipçilerinize anlatabilirsiniz. Beğenmediklerinizi de anlatabilirsiniz tabii. Böylece, bu akşam aynı filmi izlemeyi düşünen biri sizin yorumlarınızdan sonra o kötü filmden korunabilir. 

Yalnızca yorumlarınızı değil, aklınıza gelen yaratıcı fikirleri de paylaşabilirsiniz. Bu; bir kendin yap projesi de olabilir, tamamen size ait olan bir yemek tarifi de. Yaptığınız göz alıcı çizimleri de paylaşabilirsiniz, hatta mutlaka paylaşın ki kimse mahrum kalmasın. 

  • Bilgi

Amatör ya da profesyonel fark etmez, bilginize güvendiğiniz bir konu var ve bunu paylaşmak istiyorsunuz. Çünkü neden olmasın? E alın çayınızı, kahvenizi ve oturun klavye başına. Yazınızı görsellerle süslemeyi de unutmayın. Hatta yapabilirseniz kendi yarattığınız görselleri ekleyin. Böylece takipçilerinizin gözlerine de hitap edersiniz. Ancak, kaynak vermeyi ve elinizden geldiği kadar doğru bilgiler paylaşmayı unutmayın. Yoksa internetin en büyük belalarından olan yanlış bilgi dolaşımına katkıda bulunmuş olursunuz.  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir