Kitlesel Pazarlama

Kitlesel pazarlama, büyük kitlelere hitap eden, onların beğenisine sunulan ürün ya da hizmetin pazarlanması olarak ifade edilmektedir. Yani bir temel ürünü, müşteri ihtiyaçları gözetmeksizin, kategorize etmeden, büyük miktarlarda sunma stratejisi anlamına gelmektedir. Her ne kadar geçmişte yaygın olarak kullanılsa da, günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Kitlesel pazarlamanın etkinliğini yitirmesi ile birlikte, müşterilere bireysel olarak sunulan doğrudan pazarlamanın önemi artış göstermektedir.

Kitlesel pazarlama yönteminde müşteriler bir kitle olarak görülmektedir. Doğrudan pazarlama yönteminde ise müşteriler son tüketici olarak yani birey olarak görülmektedir. Bu nedenle sıklıkla değişen müşteri profilleri, artan küreselleşme, değişen teknolojiler ve beraberinde getirdiği yenilikler sonucunda kitlesel pazarlama etkisini yitirerek yerini doğrudan pazarlamaya bırakmıştır.

Kitlesel Pazarlama Araçları

1) Sosyal Medya

Kitlesel pazarlama araçlarından ilki sosyal medyadır. Sosyal medya, son 10 – 15 yılda gelişme göstermiş bir alandır ve dolayısıyla pazarlama da bu gelişmeden etkilenmiştir. Sosyal medyada belli bir takipçi kitlesine ulaşarak kitlesel pazarlama yapabilirsiniz. Kitlesel pazarlamanın her çeşidini yapabileceğiniz sosyal medya ortamı, pazarlama, tanıtım, reklam açısından önemli bir yer konumundadır.

En bilinen sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Instagram’dır. Bu platformlarda yer alarak kitlesel pazarlama yapabilirsiniz. Sosyal medya aynı zamanda reklam kampanyalarını da kapsamaktadır. Etkili reklamlar ile pazarlama faaliyetlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

2) Televizyon

Kitlesel pazarlama araçlarından bir diğeri televizyonlardır. Eski önemini yitirse de hala önemli bir kitlesel pazarlama aracı olarak yerini bulmaktadır. Televizyonda oynatılan reklamlar, ürün yerleştirmeleri ve diğer faktörler kitlesel pazarlamanın çeşitlerini oluşturmaktadır. Etkili stratejiler gerçekleştirerek televizyonda kitlesel pazarlama yapabilir ve bu alanda başarılı olabilirsiniz. Televizyon, etkisi azalsa da hala etkili olan kitlesel pazarlama araçlarından birisidir.

3) Radyo

Radyolar eskisi kadar pazarlama alanında kullanılmasa da hala az da olsa kullanılmaktadır. Sadece seslerin yürütüldüğü bu platformda pazarlama, sadece ses aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle reklam metinleri çok iyi hazırlanmalı ve etkili pazarlama stratejileri benimsenmelidir. Böylelikle başarı odaklı bir pazarlama faaliyeti yürütebilirsiniz.

4) Gazete

Gazeteler, kitlesel pazarlamada etkili olabilmektedir. Dijitalleşmenin yaşandığı günümüzde gazeteler de bundan nasibini almıştır. Bu nedenle gazete denildiğinde akla sadece kâğıtta basılı gazeteler gelmemelidir. Birçok haber sitesinde de etkili kitlesel pazarlama çalışmaları yürütülmektedir.

Etkili bir kitlesel pazarlama yöntemi oluşturmak için rakiplerinizi analiz etmeli, çalışmalarından örnekler almanız gerekmektedir. Özellikle gazete platformunda yapılan kitlesel pazarlama, okuyucular açısından etkili olabilmektedir. Çünkü birçok kişide günlük gazete okuma alışkanlığı halen devam etmektedir.

5) Dergi

Gazeteler kadar etkili olmasa da dergiler de kitlesel pazarlama alanında etkili olabilmektedir. Dergilerin okuyucu sayısı gazetelere göre daha azdır. Bu da dergileri gazetelerden daha az etkili hale getirmektedir. Bu nedenle dergileri tercih ederken gazeteleri de ön planda tutarak etkili kitlesel pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

6) E-Posta Pazarlama

En etkili kitlesel pazarlama araçlarından bir tanesidir. E-posta pazarlamasında tek bir işlem ile binlerce kişiye mail yollayabilir, pazarlama faaliyetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kitlesel pazarlama dediğimizde ön plana çıkana kitle kavramını e-posta pazarlamasında rahatlıkla elde edebilirsiniz. Kullanıcılar mail adresinize abone olur ve siz onlara e-posta yollarsınız. İşlem aslında bu kadar basit gözükse de öyle değildir. Çünkü müşterilerin e-postayı okuması da sağlanmalıdır. Bu nedenle konu başlıklarını alakalı bir şekilde oluşturmalı, etkileyici mesajlar atmalısınız. E-posta pazarlamasında daha etkili olmak için animasyon içerikler hazırlayabilir, gönderilerinize bunu da ekleyebilirsiniz. Düşük maliyette aradığınız bir faktör ise e-posta pazarlama sizin için en ideal pazarlama çeşidi olacaktır.

7) Web Sitesi

En etkili kitlesel pazarlama araçlarından birisi de bir web sitesi kurmaktır. Bu web sitesi sizi özgür kılacaktır. İstediğiniz her pazarlama tekniğini burada uygulayabilir, deneme yanılma yöntemi ile pazarlama faaliyetlerini öğrenebilir, başarıya ulaşabilirsiniz. Özellikle 90’lı yılların ikinci yarısından sonra gerçekleşen internet gelişimi ile birlikte web siteleri önemli bir hale gelmiştir. Siteler, pazarlama alanında da aktif olarak kullanılabilmektedir. Pazarlamanın dijitalleşmeye dönüştüğü günümüzde internet siteleri en etkili silahlarınızdan birisi olabilir. Sağlam bir tasarım, SEO uyumlu içerikler ve istikrarı sağlayabilirseniz başarı size o kadar uzak olmayacaktır. Aynı zamanda pazarlama faaliyetlerini uygun maliyete düşüren internet siteleri, etkili pazarlama yöntemi kullanmak isteyenler için ideal olmaktadır.

S.S.S

Kitlesel Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kitlesel pazarlamada bulunan müşteriler ortalama müşteriler olarak nitelendirilir. Müşteri ilişkileri yönetiminde yer alan müşteriler ise bireysel müşteriler grubunda yer alır.
  • Kitlesel pazarlama stratejisinde yer alan müşterilerin isimleri gizlidir. Müşteri ilişkileri yönetiminde ise firmalar müşterilerine dair verilere sahiptirler.
  • Kitlesel pazarlamada standart ürünler vardır. Her birey, her tarz, her yaşam tarzı, her talep için ayrı standartlarda tek düze ürünler mevcuttur. Müşteri ilişkileri yönetiminde her kişiye özel kişiselleştirilmiş ürünler vardır.

Kitlesel Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

  • Üretim aşamalarında bütçesel harcamalar daha azdır
  • Çabalar boşa gitse de neticede yaşanan kayıplar az olur
  • Reklam maliyeti daha düşüktür

Kitlesel Pazarlamanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Artan rekabetle mücadelede yetersiz kalma
  • İhtiyaç ve talebe yönelik analizlerin yanlış – eksik yapılması

Kitlesel Pazarlamada En Büyük Sorun Nedir?

  • Ürünlerin son kullanma tarihi ve dayanıklılığının sağlanması için harcanılan ek maliyetler

Kitlesel Pazarlama Neden Önemlidir?

  • Daha fazla kar elde edebilmek için çok önemlidir. Ancak bunun dışında en büyük önemi ve avantajı firma bilinirliğini yerellikten, bölgesellikten çok daha ileriye yani kitleselliğe ulaştırmaktadır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir