Kopya İçerik

Bir web sitesinde yer alan içeriklerin arama motorlarında sıralama elde etmesi için özgün olması gerekir. Özgün içerik barındırmayan web siteleri arama motorlarında liste dışı kalır, spam olarak algılanır ve rakiplerinin gerisinde kalır. Bu yüzden kopya içerik barındırmayan web siteleri oluşturmak gerekiyor. Şimdi sizlere kopya içerik nedir onu açıklayalım;

Kopya İçerik Nedir?

Kopya içerik; bir web sitesinde yer alan içeriklerin kopyala/yapıştır yöntemiyle alınarak başka bir web sitesinde paylaşılmasıdır. Yani arama motoru botları tarafından başka bir web sitesine daha önce eklendiği fark edilen içeriktir. Özgün olmayan, web sitesini spama sokacak, ceza almasına yol açacak ve rakiplerinin gerisine düşürecek içeriklerdir. Bir içeriğin kopya olup olmadığını çeşitli araçlar kullanarak belirleyebilirsiniz;

Kopya İçerik Sorgulama Araçları

Web sitenize eklediğiniz içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Özgünlük kontrolü yaparak web sitenize ekleyeceğiniz içeriğin kopya olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kopya içerik sorgulama araçları;

Dil bilgisi denetleyici olarak geliştirilen bir araçtır. Özgünlük testi için de kullanılmaktadır. Ücretsiz ve Premium seçenekleri vardır. Ücretsiz hizmetlerde kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. Detaylı tarama istiyorsanız ücretli paket daha mantıklıdır.

Kopya kontrol işlemini kolayca yapabilirsiniz. Denetlemek istediğiniz metni direkt yapıştırarak ya da Word belgesi yükleyerek yapabilirsiniz.

 • Turnitin

Kopya içerik kontrolü yapmak için en bilinen araçlardan biridir. Bu araç kopya ve özgünlük kontrolü yanında içeriklerinizi dil bilgisi bakımından da denetleyebilecek bir araçtır. Ayrıca son derece pratik bir ölçüm aracıdır. Bu uygulama daha çok yabancı ülkelerde yaşayan akademisyenler tarafından kullanılmaktadır. Çünkü derinlemesine analiz yapabilen sayılı araçlardan biridir. Dil bilgisi denetiminde cümle yapısına kadar derin bir analiz yapar. Özellikle acemi makale yazarları için çok etkili bir araçtır.

 • Plagiarisma

200 civarında dil seçeneği olan bir araçtır. Piyasadaki en etkili kopya içerik araçları arasındadır. Mobil cihazlarınız ya da masaüstü cihazlarınız üzerinden kolayca kopya kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Akıcı metin oluşturma konusunda da sizlere bilgi verecek bir araçtır.

 • WriteCheck

Kopya kontrolü yapan kişiler için ücretli araçlardan biridir. Türkçe dil desteği yoktur. Bu yüzden daha çok İngiliz niş sitelerde kopya içerik kontrolü ve dil bilgisi analizi yapabilirsiniz.

 • Viper/ ScanMyEssay

 Ücretli ya da ücretsiz sürümleri üzerinde kopya kontrolü yapabileceğiniz bir araçtır. Sadece özgünlük kontrolü yapacaksanız ücretsiz sürümü işinizi görecektir. En pratik yanı ise eş zamanlı olarak birden fazla özgünlük kontrolü yapabilmenizdir. Çok sayıda içeriği analiz edecekseniz kullanmanızı kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir araçtır.

 • Small Seo Tools

En eski kopya kontrol araçlarından biridir. Sitede tüm içeriklerinizi kolayca test edebilirsiniz. Makalelerinizin özgünlük durumunu sizlere kolayca sunacaktır. İçerikler %60 kadarı aritmetik şekilde taranmaktadır. Sistemde olumsuz bazı özellikler vardır. İçerikleri kontrol etmek için bazı doğrulama aşamalarını geçerek giriş yapıyorsunuz. Ayrıca sistem biraz yavaş işleyerek sonuç vermektedir. Tek bir tarama içinde 1000 kelimeye kadar analiz yapabilirsiniz. Ayrıca Word olarak da dosya ekleyerek özgünlüğü inceleyebilirsiniz.

 • Analiz.R10.net

İçeriklerinizi kopya içerik olma bakımından denetleyebileceğiniz en kaliteli araçlardan biridir. %80 kadar doğru analiz sonuçları vermektedir. Ancak belli analizlerin hatalı olduğunu belirtelim. Bu yüzden aynı içeriği birden fazla test etmeniz önerilmektedir. Site yoğun olduğu için içerik kontrolü bazen daha ağır yapılmaktadır. Sisteme dosya ekleyerek de analiz yapabilirsiniz.

 • KopyaKontrol

İçerik kontrolü yapabileceğiniz en yeni sistemler arasındadır. Site daha yeni olduğu için pek fazla bilinmemektedir. Ancak en güvenilir sonuçlar alabileceğiniz araçlardan biridir. %100 tarama yaptığı için içeriklerinizin kopya olma durumunu her zaman doğru şekilde ortaya koyacaktır. Ayrıca diğer kontrol araçlarından çok daha hızlı çalışır ve daha doğru sonuçlar sunar. Siteye üye olduğunuzda içerikleri toplu olarak da kontrol edebilirsiniz. 300 kelimeye kadar ücretsiz kontrol hakkınız vardır. Sonrası için üye olduktan sonra kredi yükleyerek kredinize göre kontrol işlemi yapabilirsiniz.

 • Copyscape

En eski kopya içerik kontrol araçlarındandır. İçeriklerinizi kopyalama ya da dosya ekleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. İçeriğinizin URL’sini girerek işlem yapabilirsiniz. Ücretli sürümde ise Word metinlerin kontrolünü yapabilirsiniz.  Ancak ücretsiz sürümde analiz sonuçları hatalı olabilmektedir. Bu yüzden ücretli sürüm daha etkilidir. Ücretli sürümde en kaliteli sonuçları verecek araçlardandır.

 • WhiteSmoke

Diğer araçlardan daha farklı bir yapısı vardır. Bu farklardan biri de mobil uygulamasının olmasıdır. Sizlere hem kopya kontrolü hem de dil bilgisi hatalarını veren bir araçtır. Kontrol işlemleriniz Word ve Outlook üzerinden yapabilirsiniz. En popüler analiz araçlarındandır. Noktalama işaretlerini doğru kullanmayla ilgili video eğitimleri sunmaktadır. Böylece dil bilgisi konularını da kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak videoların tamamı İngilizcedir.

 • QueText

Tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Tarayacağınız metni arama kutusuna yapıştırarak işlemi yapabilirsiniz. Tarama işlemi tüm index listesi üzerinde yapılır. Bu yüzden tarama sonuçlarını birkaç dakika içinde alabilirsiniz. Sizlere en etkili ve doğru sonuçları sunacak bir araçtır. Kopya içerik kontrolü yapan bu araç sizlere dil bilgisi denetimi sağlamaz.

 • PlagScan

Ücretli bir araç olarak karşımıza çıkar. Ancak deneme sürümüyle ücretsiz olarak aracın meziyetlerini görebilirsiniz. Kopya içerik denetimi için en etkili araçlar arasındadır. İçeriklerin hangi kaynaklardan alındığını sizlere bildirir. Yani kopya olan metnin alındığı içerikleri de sizlere sunacaktır.

 • iThenticate

Ücretli bir kopya içerik kontrol aracıdır. Kapsamlı bir şekilde tarama yaptığı için profesyonel SEO uzmanları tarafından tercih edilir. Ayrıca bu aracın ücretleri biraz fazladır. Az kişi kullanır ancak en doğru sonuçları veren sayılı araçlardan biridir.

 • Pro Writing Aid

Sizlere denetim sayısına göre ücretlendirme yapan bir araştır. Kopya içerik kontrolü yanında içeriklerin okunabilirlik derecesini arttırmak için öneriler de sunar. İngilizce içerik yazarlarına tavsiye edilen bir araçtır.

Kopya İçerik ile SEO Yapılabilir mi?

SEO çalışmaları içeriklerin ve dolayısıyla sitelerin arama sonuçlarında çok daha yukarılarda görüntülenebilmesini sağlamak üzere gerçekleştirilmektedir. Bu nedenden dolayı sitenin içeriklerinin kopya olmaması gereklidir. Kopya içerikler Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından istenmeyen bir durumdur. Kopya içerik yayınlayan siteler için yapılabilecek SEO çalışmalarından hiçbir fayda alınamaz. Kopya içerik yayınlamak siteyi arama motorlarında yükseltmeyeceği gibi tam aksine mevcut pozisyonunu düşürebilmektedir. Daha ileri giderek tüm içeriklerini kopya formda yayınlayan siteler “spam” siteler arasına kaydedilirler. Bu da doğrudan tüm sitenin arama sonuçlarında görüntülenememesi anlamını taşır. Özetle kopya içeriklerle SEO yapılamaz, yapılsa da işe yaramaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir