kuru kayısı ihracatı

Kuru kayısı ihracat rakamları incelendiğinde 2019 yılı itibariyle sadece kuru kayısı ihracatından 231 milyon dolar gelir elde edildiği görülüyor. 2020 yılının ilk 4 ayı içinde ise 69 milyon dolarlık kuru kayısı ihracatı yapıldı. Kuru kayısı ihracatında Türkiye, Dünya üzerine birinci sırada yer alır. Türkiye’nin kuru kayısı ihracatının % 95’i Malatya’dan elde edilir.

Kuru kayısı Türkiye için önemli bir ihracat kalemidir. Çünkü kuru kayısı Türkiye’nin geleneksel ürünleri arasında olup, Dünya’ya ihraç ettiği bir üründür.

Kayısının anavatanı Orta Asya olup, tarihsel süreçte İpek yolu üzerinde önemli bir ürün olarak alışverişi yapılmıştır. Türkiye kuru kayısı piyasasına girmeden önce Dünya’nın en büyük kuru kayısı üreticisi ve satıcısı Kaliforniya idi. Daha sonra Türkiye kaliteli ve bol ürünü ile bu piyasada lider konumuna geçmiştir.

Kuru kayısı düşük glisemik indeksli bir yiyecek olup, A vitamini ve potasyum açısından zengin bir üründür.

Neden Kuru Kayısı İhracatı Yapılmalı?

Kuru kayısı ülkemizde çok ve kaliteli olarak elde edildiği için ihracatının yapılması çok uygun olan bir üründür. Ayrıca kuru kayısı su içeriği düşük olduğu için kolay bozulmayan uzun raf ömrüne sahip bir üründür. İhracat pazarı gibi uzak mesafeye nakliyat gerektiren alanlarda bozulması zor bir ürün olduğu için avantajlıdır.

Bütün bu avantajlara sahip olduğu ve iyi bir döviz kaynağı olduğu için kuru kayısı, ihracatı yapılması gereken bir üründür. İhraç eden firma için çok ciddi rakamlarda kar getirir.

Kuru Kayısıyı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak pazarlama yapılması için gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle ürünün üretilmesi,
 • Çevrenin ve tüketicilerin ihtiyaçlarının kavranması  ,
 • Üretilen ürün ya da hizmetlerle müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması,
 • Çevrede oluşan fırsat ya da tehditlerin tanımlanması,
 • Firmanın para kazanma hedefine ulaşmasıdır.

Yukarıda anlatılanlar göz önüne alındığında aynı ürünü yurt içine satmak ve yurtdışına satmak arasındaki zorluk net bir şekilde görünür. Pazar ortamının tanınması, ürünün nakliyesi vb. koşullar da düşünüldüğünde yurtdışına satış yapmak çok daha zor ve risklidir. Buna karşılık yurtdışına satış yapmak ilgili firmanın markasının globalleşmesini ve bol kazanç edinilmesini sağladığı için  avantajlıdır.

Kuru Kayısı İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Kuru kayısı ihracatı için ihracat yapılması planlanan ülkenin doğal koşulları, sosyo ekonomik durumu ve rakip firmalar ile rekabet ortamı hakkında detaylı olarak bilgi edinilmelidir.

Bunun yanı sıra yabancı ülkelerde olabilecek ek maliyet harcamaları da dikkate alınmalıdır. ( Söz gelimi ekstra tarife maliyetleri, nakliye vb. hesapta olduğundan daha fazla maliyet çıkarak kalemler)

Normal bir ihracat planlaması ve düzenli bir pazarlama planı arasındaki en önemli fark konumdur. İhracat pazarlamasında en basit gibi görünen en önemli adımı ihracat yapılması istenen ülkenin seçilmesidir. Bu konuda önce kıtalarda yer alan ülkelerin ortak özellikleri incelenmelidir.

Daha sonra ikinci ve en az birinci adım kadar önemli basamak doğal koşulların araştırılmasıdır. Bu koşullar göz önünde bulundurulmadan, ihracat yapmak istediğiniz ülkede,  ürünlerinizi pazarlayamazsınız.

Satış yapılan ülkenin sosyo ekonomik durumu da çok önemlidir. Ülkenin çeşitli ekonomik sınıflarına mensup insanlarının beklenti ve tercihleri farklılık gösterecektir. Bu nedenle satış yapılacak bölge ve sunulacak ürünün kalitesi ile kalite-fiyat ilişkisi çok bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Geleneksel ihracat pazarlamasında rekabet ortamı incelenmelidir. Kendi ülkenizden satış yapmak istediğiniz ürünün bahse konu ülkede çok fazla satıcısı olup olmadığı da iyice incelenmesi gereken şartlar arasındadır. Kuru kayısı bu açıdan çok ciddi avantaj sağlayan bir ihraç ürünüdür.

Yukarıda sayılan kriterler incelendiğinde her bir kalemin tek başına dahi geleneksel yöntemlerle yapılmasının çok yüklü maliyetler gerektireceği açıktır. Bu nedenle özelikle ihracat gibi riski çok yüksek olan satış aşamalarında şirketler artık geleneksel pazarlama yöntemlerini bırakarak dijital pazarlama yöntemlerine yöneliyorlar.  Bir sonraki bölümde dijital pazarlamanın ihracat pazarlamasındaki öneminden bahsedeceğiz.

 

Dijital Pazarlama İle Kuru Kayısı Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama ile kuru kayısı ihracatı avantajlarından bahsedecek olursak en genel anlamdaki dijital pazarlama avantajları şunlardır:

 • Ürünün tanınabilirliğini yani popülaritesini arttırmak,
 • Rakipler hakkında düşük bir maliyetle detaylı piyasa araştırması yapılabilmesi,
 • Web sitesinin nasıl öne çıkabileceğinin planlanması, ( anahtar kelime analizlerinin hızlı yapılması vb.)
 • Marka ve şirketin en çabuk ve en düşük maliyetle popüler hale gelmesi,
 • Rakip firmaların müşterileri ile de kolayca temas kurulması,
 • Uygun maliyetler ile reklam kampanyaları yapmak,
 • Dijital pazarlama ile kendi ürününüzü rakip firmaların kanalından da reklamını yapabilmektir.

Dijital pazarlama ihracat alanında kuru kayısı satmanız için gereken bütün imkanları size sağlar. Sizin yapmanız gereken tek şey, ürününüzün Dünya piyasaları için uygun olup olmadığına karar vermektir. 

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz dijital pazarlama şirketi olarak, kuru kayısı ihracatı dijital pazarlama sektöründe her aşamada sizin yanınızda oluyoruz. Bütün basamakları sizin ve şirketinizin tanınması için güçlü bir şekilde inşa ederek ortaya çıkarıyoruz.

Dijital pazarlama ajansı olarak kuru kayısı ihracatı yapılması istenen ülkenin ihracat prosedürleri , gümrükleme çalışmaları, ihracat yasaları vb. konularda yardımcı olamıyoruz. Bu konuyu ihracat broker şirketlerinin çalışma alanı olarak görüyoruz. Bu nedenle de size sadece kendi profesyonel olduğumuz alanda hizmet vererek kuru kayısılarınızın dış piyasada en iyi şekilde pazarlanmasını sağlıyoruz.

SEO

Kuru kayısı ihracatı dijital pazarlaması alanında işletme sahipleri SEO’ nun ne kadar önemli olduğunu her zaman takdir edemeyebilir. Bu konuda SEO dünyasına daha yakın firmalar konunun hayati önemini daha çabuk kavrar.

En önemli konu ürününüzü tanıtmak ve satış bağlantısını gerçekleştirmek için web sitenizin öne çıkmasını sağlamaktır. SEO çalışması ile şirketiniz için bu imkanı sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi son yıllarda çok önemli bir çalışma alanı haline geldi. İnsanlar  zamanlarının büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyorlar. Doğal olarak sosyal medyada çevrim içi olan kişilerin potansiyel müşteri olması için bu alanda uzman kişilerle çalışılması son derece iyi sonuçlar alınması açısından önemlidir.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Ürününüzün etkileyici bir biçimde öne çıkması ve daha çok satılması için en uygun video ve görsel içerikleri oluşturarak, elektronik ortama yüklüyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerik pazarlaması ürününüzün tanıtımı ve firmanız hakkında bilgi verilmesi açısından çok önemlidir. Bu konuda profesyonel çalışan, deneyim sahibi uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz.

Basın Bülteni Gönderimi

Kuru kayısı pazarlamasında SEO Dünyası dışında bir pazarlama tekniği olup, ihracat yapmak isteyen firmaların uygulaması gereken bir yöntemdir. Basın bültenleri mutlaka bilinçli bir şekilde hazırlanarak, bilinçli bir şekilde dağıtılmalıdır.

Influencer Pazarlama

İnfluencer pazarlama ağımızı kullanarak ürünlerinizin yurt dışında tanınmasını, pazarlanmasını ve satışının sağlanmasını taahhüt ediyoruz. Influencer marketing çalışması ile markanızın olabilecek en kısa sürede globalleşmesini sağlıyoruz.

Bütün bu tekniklerle size yardımcı olmamız için iletişim adresimizden bizimle temasa geçiniz. Böylece  kuru kayısı dijital ihracat pazarlaması konusunda size en güvenilir ve karlı bir şekilde hizmet sunabiliriz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

 1. https://ticaret.gov.tr/data/5b8700a513b8761450e18d81/Kuru_Kayisi.pdf
 2. https://www.tarimorman.gov.tr/BUGEM/Belgeler/M%C4%B0LL%C4%B0%20TARIM/KAYISI%20ARALIK%20B%C3%9CLTEN%C4%B0.pdf
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir