Kurumsal Blog

Günümüzde birçok marka internet ortamında yerini almaya başladı. Küçük ya da büyük her firmanın internet ortamında varlık göstermeye başlamasıyla birlikte internette daha görünür olmak da önemli hale geldi. Markaların potansiyel müşterilerine ulaşmaları için web sitelerine arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürütmeleri gerekiyor. Birçok firma kaliteli bir bilgi kaynağı haline getirdiği web sitesiyle hedef kitlesini çekebiliyor.  Birçok firma da bu çalışmayı kurumsal bir blog sayfası oluşturarak yapıyor.

Kurumsal blog sayfasında hem ilgi çekici içerikler oluşturmalı hem de markanızın kalitesinden taviz vermemelisiniz. Türkiye’de kurumsal blog kültürü henüz oturmuş değil. Bu yazımızda sizlere kurumsal bir blog sayfasının nasıl olacağından bahsedeceğiz;

Kurumsal Yapıya Uygun Dil Kullanın

Web sitenizin blog sayfasında her zaman ziyaretçileri çekebilecek samimi bir dil kullanmanız gerekiyor. İnsanlar kendilerini ait hissetmedikleri web sayfalarında vakit geçirmiyor. Ancak hiçbir zaman kurumsal yapıya uygun dil kullanımını es geçmemeniz gerekiyor. Samimi bir dil ile kurumsal bir dili iyi bir şekilde sentezlemeli ve web sitenizin blog bölümünde yer vermelisiniz. Samimi, doğal bir yazı dili kullanarak insanlar samimiyetinize inanır ve blog sayfanızdaki bilgilerin doğruluğundan şüphe etmez.

İçeriklerinizi Kaliteli Görsellerle Destekleyin

İnternet kullanıcılarının bir web sayfasına girdiklerinde ilgilerini çeken görseller olmaması ve estetik olarak sayfanın boş olması kalite hissini ortadan kaldırıyor. Bu yüzden kurumsal blog sayfalarının olmazsa olmazları görsel içeriklerdir. Web sayfanız için oluşturduğunuz içerikleri kaliteli görsellerle destekleyin. İçeriklerinizle alakalı özgün ve ilgi çekici görseller her zaman kurumsal kimliğinizi yansıtır. Optimize ettiğiniz görsellere markanızdan bir iz bırakacak logo koyabilirsiniz. Mutlaka görsellerde bir imzanız bulunsun.

İlgi Çekici Videolara Yer Verin

Video optimizasyonu son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan süreç haline geldi. Özellikle kurumsal firmalar başarılı videolar oluşturarak kurumsal blog sayfalarında ziyaretçileri çekebiliyorlar.  Bir video oluşturabilme ve blog sayfasında paylaşabilme rakiplerinize göre çok otoriter bir çalışmadır.  Sayfanızdaki içeriklerle ilgili ilgi çekici videolar oluşturun. Videolarda markanıza ait detayları da ekleyerek daha kurumsal ve büyük bir firma olduğunuzu herkese ilan edebilirsiniz.

Özgün ve Doyurucu İçerikler Oluşturun

Web sitenizin kurumsal blog sayfasında içerikler en önemli konulardan biridir. İçerikleriniz mutlaka tamamen özgün olmalıdır. Profesyonel  metin yazarlarından destek alarak özgün içerikler oluşturun. Ayrıca içerikleri blog sayfanıza eklemeden önce mutlaka profesyonel araçlarla özgünlük kontrollerini yapın.

Web sitenizde yer alan tüm içerikler doyurucu olmalıdır. Yazdığınız konu hakkında rakiplerinizden çok daha geniş ve detaylı bir bilgi kaynağı oluşturun. Uzun ve doyurucu içerikler her zaman blog sayfanızın okunmasını sağlayacaktır. Bir blog yazınızda aradığı tüm bilgileri bulan bir ziyaretçi diğer ihtiyaçlarında da öncelikle sizin sayfanızı tercih edecektir.

Kolay Erişilebilir Kullanıcı Deneyimi Sunun

Web sitelerinin kurumsal ve görünebilir olması için UX yani kullanıcı deneyimi çok önemlidir. İnsanlar web sitenize girdiklerinde aradıkları her şeye kolayca ulaşabilmelidir. Bunun için kullanıcı deneyimini her zaman geliştirin. Hedef kitlenizi iyi analiz edin ve blog sayfanızı kullanılabilir hale getirin. Ziyaretçileriniz için her detayı düşünmeye çalışın. Kurumsal blog sayfalarında kullanıcı deneyimi en üst seviyededir. Ayrıca sade ve şık tasarıma sahip bir blog sayfası oluşturun.

Ürün ve Hizmetlerinizi Ulaşılabilir Hale Getirin

Firmaların kurumsal blog sayfaları kurmasının temel amacı daha fazla ziyaretçi çekmek olsa da asıl amaç ürün ve hizmetlerin satışlarını arttırmaktır. Bu yüzden sektörünüzle ilgili blog sayfanıza bilgi almaya gelen bir ziyaretçi aradığı tüm bilgileri edindikten sonra ürün ve hizmetlerinize ulaşabilmelidir. Bunun için  “inceleyebilirsiniz, tıklayabilirsiniz.” gibi yönlendirici ifadeler ekleyerek ziyaretçilerin ürün ve hizmetlerinize ulaşmasını sağlayın.

Kurumsal blog sayfaları yöneten firmalar ürün ve hizmetlerini ulaşılabilir hale getirerek hem daha çok satış yapıyor. Hem de potansiyel müşterilerinin sorunlarına kendi ürün ve hizmetleriyle etkili çözümler sunarak rakiplerinin önüne geçiyor.

SEO’ya Uygun Bir Blog Tasarlayın

Blog sayfanız ne kadar kaliteli olursa olsun kurumsal bir imaj çizmesi için içeriklerinizin arama motorlarında üst sırada olması gerekiyor. Bunun için de arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun hareket etmeniz gerekiyor. Web siteniz için oluşturduğunuz kurumsal bloğunuz SEO kurallarına uygun olmalıdır. Profesyonel SEO çalışmalarıyla desteklediğiniz blog sayfalarınız rakiplerinizi geride bırakarak arama motorlarında zirveye çıkabilir. Böylece kurumsal yapınızı tescilleyebilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Hedef Kitlenin İlgisini Çekecek İçerikler Oluşturun

İçeriklerinizi oluşturmanızdaki temel amaç daha fazla ziyaretçiye ulaşmanızdır. Her içeriğin ulaşmak istediği bir hedef kitle vardır.  Hedeflediğiniz kitleyi iyi tanımanız ve ilgi duyduğu konuları bilmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizi detaylı olarak analiz etmeden kurumsal bir blog yönetemezsiniz. Hedef kitlenizi analiz ederek tüm içeriklerinizi hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde oluşturun. Böylece blog sayfanıza giren bir kişi ilgisini çeken diğer içerikleri de okuyacaktır.

Hedef Kitlenizin Dikkat Edeceği Başlıklar Kullanın

İnternet kullanıcıları arama motoru sonuçlarında dikkatlerini çekecek başlıklara yönelir. Bu yüzden kurumsal blog sayfanızda başlık, açıklama ve meta açıklamalarını hedef kitlenize uygun oluşturmalısınız. Web sayfanızın başlığını okuyan bir ziyaretçi oraya hemen yönelebilmelidir. Tabi başlıkta vadettiğiniz tüm bilgileri içerikte vermelisiniz. Aksi halde hedef kitleniz sizden uzaklaşacaktır.

Kurumsal Kimliğinizi Yansıtan Bir Blog Oluşturun

İnternet dünyasında firmaların marka imajı çizebilmesi için web sitelerinin olması yeterli değildir. Web sitenizde kurumsal kimliğinizi iyi yansıtmanız gerekiyor. Öncelikle marka renklerinizi kurumsal bir blog istiyorsanız yazılarınıza iyi entegre etmelisiniz. Gerek tasarım gerekse de görsellerde marka renklerinizi öne çıkararak kurumsal kimliğinizi yansıtan bir blog oluşturun. Bununla birlikte  tasarımınız da size has olsun. İnsanlar blog sayfanızda gezerken sizin web sitenizde olduğunun farkında olsunlar. Farkındalık oluşturmak kurumsallığın en önemli aşamalarından biridir.
Blog sayfalarınızda marka renkleriniz yanında logonuzu kullanmalı ve tercih ettiğiniz yazı tipleri ile puntolar da kurumsal kimlik imajı çizmelidir. Bu konuda profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz.

İçeriklerinizin Moderasyonunu Düzenli Olarak Gerçekleştirin

Web sitenizi ziyaret eden ve markanızla belli bir etkileşime giren kullanıcı sizi eleştirebilir. İçeriklerinize gelen eleştirilerek daima açık olun.  Takipçi kitlenizle yapıcı bir iletişim kurun. İçeriklerinizi çözüm odaklı bir moderasyona sokarak marka değerinizi yükseltin. İçerik moderasyonunuz düzenli olursa insanlar markanıza ait reklam ve haberlere çekinmeden tıklar.

Markanıza ait reklamlara tıklayan kişi sayısı arttıkça pazarlama ve reklam dönüşümlerinizi de yükseltebilirsiniz.  Moderasyona girmiş içerikler kullanıcıların blog sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Bu durum da doğrudan SEO performansınıza etki eder. Unutmayın doğru strateji her zaman marka değerinizi arttıran bir unsurdur.

Blog Sayfanızı Her Zaman Güncelleyin

Büyük bir marka olmanın en önemli adımı her zaman güncel ve trend olmayı başarabilmektir. Bunun için kurumsal blog sayfanızı düzenli olarak güncellemeniz gerekiyor.  İçeriklerinizi güncel olarak hazırlayın. Ayrıca mevcut içeriklerinizi de geliştirerek daima güncel ve aktif bir blog sayfasına sahip olun.

Firmanızın Farklı Yönlerine Yer Verin

Blog sayfalarının en olumsuz yanı sürekli aynı bilgiler ve konular etrafında dönmesidir. İnsanlara hep aynı mesajı vermeye çalışmayın. Firmanızın farklı yönlerini insanlara gösterin. Sosyal sorumluluk projelerindeki aktivitelerinizi,  ekiplerinizdeki personellerin başarılarını,  firmanız içinde yapılan kısa söyleşileri blog sayfanızda paylaşarak daha renkli ve samimi bir blog oluşturabilirsiniz.

Blog İçeriklerinizi Sosyal Medyada Paylaşın

Kurumsal blog sayfanıza ait içerileri zaman zaman sosyal medyada paylaşın. Tabii sosyal medya paylaşımlarınızda yazım ve noktalama, ilgi çekicilik gibi konulara önem vermelisiniz. Ayrıca doğru sosyal medya platformunu seçerek paylaşımlar yapmalısınız. Sosyal medya desteğiyle blog sayfanıza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Kötü ve Olumsuz Yorumları Dikkate Alın

Büyük markalar her zaman müşterilerinin en ufak bir sorunuyla dahi ilgilenirler. Bu yüzden blog sayfanızda gelen olumsuz yorumları da dikkate almayı unutmayın. Müşterilerin yorumlarını silmekten ya da onlara ters bir üslupla cevap vermekten kaçının.  Olumsuz yorum yapan müşterilere yapıcı cevap verebilir ve onlarla iletişime geçerek dertlerine kriz planı oluşturarak çözüm bulabilirsiniz. Firmalar kurumsal blogları müşteri memnuniyetini arttırmak için bir geri bildirim aracı olarak kullanır.

Blog Sayfanızda Reklam Yapmayın

Birçok firma blog sayfasını reklam aracı olarak kullanıyor. Bu durum da kurumsal blog algısının henüz gelişmediğinin en büyük kanıtı. Kurumsal olan bloglarda direkt reklam ögeleri yer almamalıdır. Bunun yerine insanlara reklam kokmayan, temiz ve duru içerikler verin. İnternette insanlar reklamdan bıkmış durumda.  Büyük firmalar içerikleriyle öne çıkar. Blog sayfası kurumsal ve kaliteli olan markalar zaten reklamını yapmış olur.

Blog Sayfanızı Emin Ellere Teslim Edin

Kurumsal blog yazıları çıkarabilen içerik yazarı sayısı çok az. Blog sayfanızın kurumsal bir imaj çizmesini istiyorsanız,  blog yazılarınızı ve yazarlarınızı doğru şekilde seçmelisiniz. Öncelikle kurum kültürünüzü özümseyen profesyonel yazarlarla çalışmalısınız.  Kurum kültürünüze ve hedeflerinize uygun mesajları oluşturabilen yazarlar kurumsal blog oluşturma konusunda sizlerin en büyük destekçisi olacaktır.

Kurumsal blog konusunda sizlere detaylı olarak bilgi verdik. Blog sayfanızı kendiniz yönetirseniz kurumsal kimlik çizme konusunda yetersiz kalabilirsiniz. Bu yüzden blog sayfanızı profesyonel ekiplere emanet edin. Ancak her zaman blog sayfanızı yöneten ekiple iletişime halinde olun ve sizler de kurumsal blog sayfası oluşturabilmek için gerekli yönlendirmeleri yapın.

Kaynakça:

  1. http://www.gursenmedya.com/kurumsal-blog-nedir-nasil-hazirlanir/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir