Kurumsal Blog

Kurumsal blog, bir şirket ya da şirket çalışanları tarafından hazırlanan, kurumun hedef kitleyle ve müşteriler ile olan sadakatini artırmayı, iletişimini artırmayı amaçlayan, ilişkilerin gelişmesine yardımcı olan yayın anlamına gelmektedir. Kurumsal blog, şirketlerin ana web sitesinin destekleyici unsurudur.

Blogları reklam yeri veya reklam alanı olarak görmemek gerekmektedir. Kurumsal blog, direkt olarak reklam içermemeli, dolaylı yoldan reklam kampanyalarına destek olmalıdır. Aynı zamanda kurumsal blog, direkt olarak pazarlama aracı değildir ve böyle görülmemesi gerekmektedir. Kurumsal blog, uzun vadeli bir yayın olarak sürekli bir şekilde güncellenmeli, oldukça sık yayın yapılmalıdır. Bu sayede blogunuz devamlı güncel halde kalacak, başarıya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Kurumsal Blog Nasıl Yapılır?

Kurumsal blog nasıl yapılır sorusuna cevap olarak şu şekilde liste halinde cevaplar verebiliriz.

1) Stratejinizi Belirleyin

Başarılı bir blog sitesinin ardında bir strateji yatmaktadır. Siz de stratejinizi belirleyerek bu yola başlayabilirsiniz. Kurumsal blog sitesinden beklentileriniz neler? İşe bu sorunun yanıtları ile başlayabilirsiniz. Topluluk oluşturmak mı, ziyaretçi sağlamak mı, ürün tanıtımı yapmak mı, bunlardan herhangi birine karar vermek durumundasınız. Bütün bu beklentileri başarılı bir strateji ile yönetebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız çalışmalardan en yüksek düzeyde verim sağlayabilirsiniz.

2) Hitap Şeklinize Karar Verin

Önemsiz gibi dursa da aslında önemli olan etmenlerden birisidir. En etkili hitap şeklinize karar verebilmek için hedef kitlenizi iyi tanımak durumundasınız. Onlarla kurduğunuz iletişim şekli kurumsal blog siteniz için oldukça önemli bir konumdadır. Bu sebeple iyi bir hitap şekline karar vererek bu unsuru da sağlayabilirsiniz.

3) İçeriklerinizde Planlı Olun ve Süreklilik Sağlayın

Planlı bir içerik yönetimi benimsemek zorundasınız. Belirli günlerde, belirli saatlerde paylaşımlar yaparak kullanıcılarınıza en iyi hizmeti sunmak durumundasınız. Süreklilik ise sağlayacağınız bir diğer önemli faktördür. Süreklilik sayesinde kalıcı kitleler sağlayabilir, bu kitleleri memnun edebilirsiniz. Planlı olmak sadece bu aşamada değil, her aşamada önemli bir unsurdur.

4) Kaliteden Ödün Vermeyin

Her şeyden önce paylaşacağınız içerikler kaliteli olmak durumundadır. Kalitesiz içeriği kimse okumaz ve bu içerikler siteniz açısından olumsuzluk oluşturur. Bu nedenle içeriklerinizi kaliteli, net bir şekilde ne demek istediğinizi anlatan cinsten yaratmak zorundasınız. Böylelikle içerik kalitenizden ödün vermemiş olacaksınız. Kalite, sizin her şeyiniz. Bu unsuru unutmamanız gerekmektedir.

5) Yoruma ve Etkileşime Teşvik Edin

İçeriklerinizde yorum yapmaya, etkileşim kurmaya teşvik edici cümleler kurun. Bu, etkileşim oranlarınızı arttıracak ve kurumsal blog siteniz açısından büyük fayda sağlayacaktır. Bu şekilde yapacağınız işlemler sayesinde başarılı bir süreç yönetebilirsiniz. Blog sitelerinde yorum konusu, olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle yorum unsuruna dikkat etmeniz önerilmektedir.

6) SEO Çalışmalarına Önem Verin

SEO çalışmaları sayesinde daha üst sıralarda yer alarak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz daha fazla kişi tarafından okunur, görülür ve paylaşılır. Bu nedenle SEO çalışmalarını göz ardı etmemeli, SEO kurallarına uygun içerikler üretmek durumundasınız.

7) Etkileri İnceleyin

Son olarak yaratmış olduğunuz etkileri inceleyin. Yazdıklarınız ile kişileri ne kadar etkilediniz buna karar verin. Varsa bir sorun, bunları düzeltmeye gayret gösterin. Bu sayede nerede hata yaptığınızı daha rahat bir şekilde görebilir, ilgili düzeltmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumsal Blog Yönetim Hizmeti Nedir?

Kurumsal blog sitenizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Sırada bu işlemlerin hizmeti bulunmakta. Yani bütün bu işlemleri bir hizmet olarak satın alabilirsiniz. Kurumsal blog yönetim hizmeti, blog kurmaktan yönetilmesine kadar ilgili bütün süreçleri kapsayan bir sistemdir. Kurumsal blog yönetim hizmeti satın alarak bir blog kurabilir, blog yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel olarak hizmet dalı olan bu sistem, profesyonelliği arayan kurumlar için ideal konumdadır.

Kurumsal blog yönetim hizmeti, blog kurulumundan, ilgili yönetim süreçlerine kadar her şeyin dâhil olduğu bir hizmeti ifade etmektedir. Bu hizmet ile profesyonel bir blog kurabilir, yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Şirketinizin ya da kurumunuzun aradığı profesyonelliğe bu hizmet sayesinde erişebilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://digitalage.com.tr/7-adimda-basarili-bir-kurumsal-blog-nasil-olusturulur/
  2. https://wpmavi.com/blog/blog-nasil-acilir.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir