Kurumsal SEO danışmanlığı küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar için önemli bir iş ortaklığıdır. Bir kurumsal SEO danışmanı belirlemeden önce doğru soruları sormanız gerekir. Kurumsal SEO hizmeti almadan önce danışmanınızı belirlerken sormanız gereken soruları detaylı olarak sizler adına hazırladık. Bu süreçte sormanız gereken sorular şöyle;

 1. İçerik Yazarken Hangi Kriterler Kullanılıyor?

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmetinde içerik politikası çok önemlidir. İçerikler oluşturulurken ilk olarak hedeflerinize yönelik anahtar kelime stratejisi belirlenir. Belirlenen anahtar kelimelerle kaliteli ve özgün içerikler oluşturulur. İçeriklerin yazımında anahtar kelime kullanım oranı istenen düzeyde gerçekleştirilir. İçeriklerde başlık yapısı istediğiniz gibi oluşturulur. Ayrıca içerikler kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde yazılır. Gerektiği yerde liste içerikler, maddelemeler ve farklı içerik stratejileri uygulanır.

 1. İçerikler Kim Tarafından Oluşturuyor?

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında içerik çok önemlidir. İçeriklerden fayda sağlayabilmek için doğru içerik yazarlarıyla çalışmak önem arz eder. Bu yüzden sizin sektörünüzde uzmanlığı bulunan, profesyonel içerik yazarlarından destek alınır.  Söz konusu içerikler yazarlardan sonra profesyonel editörler tarafından kontrol edilir. Tüm yazarlarımız firma bünyesinde görev yapan uzman iş ortaklarımızdır.

 1. İçerikler Belli Bir Plana Göre mi Siteye Ekleniyor?

SEO çalışmalarında web sitesinin güncel olması çok önemlidir. Bu yüzden arama motoru botları da web sitesine düzenli olarak çağırılmalıdır. Bunun yolu da düzenli olarak içerik eklemekten geçmektedir. Web sitenizde yer alan içeriklerin tamamı belli bir takvime göre ekleniyor. Takvimde yeri geldikçe hazır olan içerikler web sitenize ekleniyor. Ayrıca takvimde bazı içerikler de geliştiriliyor. SEO uzmanları ve içerik yazarları içeriklerinizi analiz ederek sitenizdeki metinlerin kalitesini de arttırıyor.

 1. Tanıtım Yazıları ve Basın Bültenler Nasıl Hazırlanıyor?

Tanıtım yazıları ve basın bültenleri site dışı tanıtım çalışmalarında çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden içerik yazarları tanıtım yazılarını ve basın bültenlerini de kurumsal bir dille hazırlıyor. Markanızın hedeflerine ve kalitesine uygun tanıtım yazıları oluşturuluyor. Tanıtım yazıları hazırlanırken paylaşılacak platform da dikkate alınarak çalışmalar yürütülüyor.

 1. Çalışmalara Başlamadan Önce Web Sitesi Analizi Nasıl Yapılıyor?

Kurumsal SEO çalışmalarına başlamadan önce yapılacak işlemlerin başında web sitesi analizi gelir. Kurumsal SEO uzmanları web sitenizi Google Analytics gibi birçok profesyonel araç kullanarak analiz ediyor. Sonrasında web sitenizdeki tüm hatalar belirleniyor. Tüm hatalar SEO kurallarına ve arama motoru kriterlerine uygun olarak düzeltiliyor. Asıl çalışmalar ise web sitesi analizinden sonra başlıyor.

 1. Anahtar Kelime Analizinde Hangi Araçlar Kullanılıyor?

Anahtar kelime analizi profesyonellik gerektiren bir konudur.  Her ne kadar bahis gibi gözükse de zor bir süreçtir. Anahtar kelime analiz sürecinde birden fazla profesyonel ücretli araçlar tercih ediliyor. Bu araçların verdiği profesyonel öneriler dikkate alınıyor. Hedeflerinize göre global, bölgesel ya da uzun kuyruklu anahtar kelimeler de belirleniyor. Belirlenecek anahtar kelimenin yapısına göre en uygun araç kullanılarak analiz yapılıyor.

 1. Site Hızı Arttırılırken Hangi Yollar İzleniyor?

Site hızı arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Bu yüzden web sitenizin hızını arttırma sürecinde birçok profesyonel araca başvuruluyor. Öncelikle web sitenizin hızı sayfa bazında tek tek test ediliyor. Hızı yavaşlatan görsel ve video içerikler optimize ediliyor. Daha sonra sitenizi hızlandıracak bazı araçlar kullanılıyor. WordPress alt yapısıyla çalışılması durumunda web sitenizin hızını arttıracak bazı eklentilere başvuruluyor. Ayrıca site hızını arttırdıktan sonra da düzenli olarak çalışmalar devam ediyor.

 1. Hangi Backlink Stratejisi Kullanılacak?

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında site içinde yapılacak adımlar kadar, site dışında da gerekli çalışmalar yürütülmelidir. Backlink çalışmaları ne kadar kaliteli olursa  markanızı o derece geliştirebilirsiniz. Öncelikle mevcut backlinkleriniz incelenir. Burada size zarar veren bağlantılar ortadan kaldırılır. Daha sonra kaliteli backlinkler edinebileceğiniz çalışmalar belirlenecek. Oluşturulan yeni backlinkler de düzenli olarak takip edilerek her daim güçlü referanslar edinmeniz sağlanacak.

 1. Sosyal  Medya Hesapları Nasıl Kullanılacak?

Sosyal medya çalışmalarının SEO’dan bağımsız olması düşünülemez. Bu yüzden yapılan arama motoru optimizasyonu sürecinde backlinklerinizin de güçlü olması sağlanacak. Sosyal medya hesaplarınız da profesyonel şekilde yürütülerek buradan da organik trafik çekilmesi sağlanacak. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda da kurumsal bir yönetim biçimi oluşturulacak.

 1. Kurumsal SEO Fiyatları Nasıl Belirlenecek?

Kurumsal SEO fiyatları belirlerken öncelikle firmanızın ve web sitenizin durumuna bakmamız gerekir. Yapılan analizlerden sonra hedefleriniz de dikkate alınarak bir fiyat teklifi hazırlanır. Fiyat teklifi projenize özel olur. Süreç başında fiyat söylemek yanlıştır. Kurumsal SEO fiyatlarının nasıl belirlendiğini ayrıntılı olarak yazımızda anlattık.

 1. Hangi Aralıklarla Rapor Verilecek?

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında raporlama süreci çok önemlidir. SEO danışmanınız sürekli olarak çalışmaları analiz edecek. Yapılan analizler sonucunda raporlar hazırlanacak. Sizlere haftalık olarak düzenli rapor verilecek. Ayrıca aylık olarak da rapor vermek için toplantılar düzenlenecek. Bunun dışında istediğiniz an kurumsal SEO danışmanınızla iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

 1. Teknik İyileştirmeler Nasıl Yapılacak?

Web sitenizin SEO çalışmaları için teknik yönden de kusursuz olması gerekir. Bu yüzden teknik yönden web sitenizin kusursuz hale gelebilmesi adına gerekli teknik iyileştirmelerin yapılıp yapılmayacağını da sormalısınız. Size özel atanan SEO uzmanı mutlaka teknik konularda da yardımcı olmalıdır. Aksi halde web sitenizdeki teknik sorunlar için ayrı bir destek almanız gerekir. Kurumsal SEO hizmetinde teknik çalışmalar markanızın gücünü ortaya koyacaktır.

 1. Rakiplerimizle de Çalışmalar Gerçekleştiriliyor mu?

Bir ajansın rakiplerinizle çalışmasının hem iyi hem de olumsuz yönleri vardır. Rakiplerinizle de çalışan firmalar size kurumsal olarak nasıl daha faydalı hizmet vereceklerini çok daha iyi bilirler. Bu yüzden yatırımınız boşa gitmemiş olur. Ancak ajansa rakipleriniz daha fazla para ödeyebilir ve bu da sizin çalışmalarınızın geri planda kalmasına yol açabilir. Bu yüzden anlaşmak istediğiniz firmanın diğer ajansla olan çalışmalarına dikkat edin.

 1. Sektörümüzün Dijital Dünyadaki Yerini Nasıl Tanımlarsınız?

Sektörünüz hakkında bilgi sahibi olan ajanslarla çalışmak çok daha avantajlıdır. Çünkü kurumsal firmaların hizmet verdiği sektörlere danışmanlık hizmeti veren SEO uzmanları başarılı projelerde yer aldıysa size çok daha faydalı çalışmalar sunabilir. Bu yüzden sektörünüzü iyi tanıyacak adımlar atıyoruz. Firmanızın sektörüyle ilgili bir deneyimimiz yoksa hemen bu konuda uzman bir ekip ortaya çıkararak sizlere destek olmaya özen gösteriyoruz.

 1. Ekibimizi de Sürece Dahil Edecek misiniz?

SEO ajansları özellikle kurumsal SEO hizmeti verirken ekipleri de işin içine katarlar. Çünkü ekipleriniz de sürece dahil olduğunda çalışmalar sonrasında web sitenizin yerini korumak daha kolay olur. Arama motoru optimizasyonunda çalışmalar kadar sürdürülebilirlik de önemlidir. Bu yüzden ekibinizi de mümkün olduğu kadar sürece dahil ediyoruz. Koordineli şekilde yürütülen çalışmalarımızla birlikte sizlere gerekli eğitimleri de düzenliyoruz.

 1. SEO Eğitimleri Yapılacak mı? SEO Eğitimlerinin Niteliği ve Sıklığı Nasıl Olacak?

SEO konusunda ekibinizi de yetkin hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bütçeniz ve talepleriniz doğrultusunda SEO konusunda size özel eğitimler planlıyoruz. Planladığımız eğitimler sayesinde ekibinizin de bu alanda daha yetkin hale gelmesini sağlıyoruz. Eğitimleri ekibinizin durumuna göre planlıyoruz. Eğitimin niteliği ve sıklığı sizin taleplerinize göre belirlenmektedir.

 1. Proje Sonunda Sıralama Artışı Nasıl Olacak?

Arama motorları özellikle kurumsal SEO çalışmalarında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü kullanıcılar firmanıza  mutlaka internet üzerinden ulaşmaya çalışırlar. İnternet üzerinden daha fazla kişiye ulaşabilmek için yaptığınız çalışmalarda birkaç anahtar kelimede ilk sayfaya hatta ilk sıraya yerleşme isteğinizi çok doğal karşılıyoruz. Ancak bu durum rekabet durumu, bütçe, hedefleriniz gibi parametrelere göre değişir. Ancak proje sonunda tüm anahtar kelimeler için birinci sıra garantisi vermek gerçekdışı bir uygulamadır. Bu yüzden sıralama artışının hedeflerinize ve yatırımlarınıza uygun olan şekilde olumlu olacağını belirtebiliriz.

 1. Kampanya Analizleri Nasıl Yapılıyor?

Kurumsal SEO çalışmalarınızda çeşitli kanallardan ve sosyal medya üzerinden bazı kampanyalar düzenlediğimizi sizler de biliyorsunuz. Bu kampanyaları sıklıkla analiz ediyoruz. Buradan alınan dönüşleri ve trafiği, marka imajınıza olan faydasını be tüm getirileri ayrıntılı şekilde inceliyoruz ve kısa süre içinde sizlere sunuyoruz. Bu konuda gerekli tüm desteği ekiplerimizden alabileceğinizi de ifade edelim.

 1. Algoritma Güncellemeleri Takip Edilerek Uygulanacak mı?

Biz kurumsal SEO ajansı olarak tüm gelişmelere hazırlıklıyız. Bu yüzden birçok arama motorunun algoritmalarını ve yaşanan değişiklikleri takip ediyoruz.  Bir değişiklik olması durumunda hemen tüm senaryolara hazır hale geliyoruz. Yani süreç başında oluşturduğumuz eylem planını bir değişiklik durumunda hemen yeni senaryoya hazır hale getirerek güncelleyip sizlere onaylatıyoruz. Böylece kurumsal SEO çalışmalarınızın her zaman olumlu sonuçlanmasını sağlıyoruz.

 1. Kurumsal SEO Hizmeti Ne Kadar Sürecek?

Kurumsal SEO çalışmalarında sürenin kısa olması beklenemez. Çünkü kurumsal olarak rakipleriniz de bu alanda faaliyetler yürüttüğü için yapılan çalışmaların belli bir süre devam etmesi gerekir. Çalışma süresini hedefleriniz ve rekabet durumunuz belirler. Ortalama bir projemiz ise 6 ay ila 12 ay kadar sürmektedir. Sizler bize başvurduktan sonra gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz. Proje sürenizi sizlere burada belirtiyoruz. Tabii duruma göre proje devamında da yeni bir faaliyet planı hazırlayarak sizin onayınızla güncelleme de yapabiliyoruz.

 1. Site İçi Stratejileriniz Neler?

Kreatif bir kurumsal SEO süreci yaşatmayı hedef tahtamıza koyarak siteniz için eksiksiz bir strateji süreci yürütüyoruz. Hedeflerinizi iyi dinleyerek tüm öngörülerimizi hayata geçiriyoruz. Sitenizin durumuna göre  yerel, ulusal ve çok uluslu stratejiler belirliyoruz. Site içi stratejilerimiz; web sitenizin çapı, hizmet verdiğiniz sektör, ticaret biçiminiz, bu çalışmadan beklentileriniz, linklerinizin risk analizi ve link kalitesi, dahili tekrarlama süreçleri ve teknik gelişmeler stratejilerimizi belirleme sürecinde bizlere rehber olmaktadır.

 1. Mevcut Müşterileriniz Yeni Projelerinde Sizlerle Çalışmaya Devam Ediyor mu?

Bu soruyu çok önemsiyoruz. Her ne kadar bazı ticari ilişkilerde ayrılıklar olabilse de eski  müşterilerimizle uzun süreli çalışmalar yapmanın önemini biliyoruz. Bu yüzden tüm müşterilerimizin uzun soluklu olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani sizlere birçok eski müşterilerimizle onlarca başarılı projeye imza attığımızı ve ilişkilerimizin proje bazlı değil uzun ömürlü olmasına yönelik çalıştığımızı bilmenizi isteriz. 

 1. Kurumsal SEO Çalışmalarını Tek Başınıza mı, Yoksa Ekiple mi Yürüteceksiniz?

Kurumsal SEO çalışmalarında en önemli detaylardan birini sorduğunuzu belirtmek istiyorum. Kurumsal SEO çalışmalarında farklı uzmanlık alanları çok önemlidir. Bu yüzden bir ekiple çalıştığımızı sizlere belirtelim. Her alanda farklı uzmanlığa sahip başarılı bir ekip sizinle çalışmalar boyunca birlikte olacak. Sadece size atanan SEO danışmanıyla muhatap olacaksınız. Bu süreçte ekibimiz sizlere kendi uzmanlık alanlarında tüm çalışmaları kusursuz sunmak adına elinden geleni yapacaktır.

 1. Bana Özel Kurumsal SEO Danışmanı Atanacak mı?

Kurumsal SEO çalışmaları planlı ve programlı yapılması gereken çalışmalardır. Bu süreçte bizim ve sizlerin ekibinin işin içinde olduğunu belirttik. Bu ekipler arasındaki organizasyonun ve koordinasyonun sağlanması için bir SEO uzman atanmaktadır. Kurumsal SEO uzmanı sizlere gerekli tüm detayları iletecektir. Yani sizler bir sorun iletmek ya da bir sorununuza çözüm bulmak için gerekli direktifleri size özel danışmanınıza aktarabilirsiniz. Gerekli ekip üyeleri danışman tarafından hemen bilgilendirilecektir.

 1. Google My Business Kaydı Yapılacak mı?

Bir firma her ne kadar kurumsal olarak çalışmalarını yürütse de bölgesel odaklı da çalışmak zorundadır. Bunun için arama motorlarında kendi bölgenizden görünür olmaya başlamalısınız. Bunun için de Google My Business kaydında sizlere rehberlik ediyoruz. Yapılan kayıt işlemi sonrasında firmanız için gerekli My Business optimizasyonu desteğini de sunuyoruz.

 1. Vaka İncelemelerini Görmemiz Mümkün Olacak mı?

Vaka incelemeleri, kurumsal SEO danışmanı ile çalışmadan önce sormanız gerekenler arasındadır. Çünkü vaka incelemeleri sayesinde çalışmayı düşündüğünüz SEO danışmanının daha önceki müşterileriyle iletişim kurmuş olursunuz. Bu yüzden mutlaka vaka incelemelerini bizden isteyin. Böylece doğru seçimi yaptığınızı da sizlere somut örneklerle göstermeyi umuyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir